Европска Унија

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Не те разбирам повеќе од една реченица. Ок си?
Да Ок сум, на друго ниво сме.
Распаѓањето на СССР, Источниот блок и целиот социјализам е објект на мој интерес. Многу ствари сум гледал, читал и сум доста навнатре со таа материја, зашто се распаднал, кој го распаднал, кога е започнато, како...
Во никој случај Социјализмот не ја уништил Источна Европа, и не се распаднал сам од себе, од внатрешни причини, а од надворешни.
Од десетина години е достапна таа материја, КОБ, ДОТУ, ВП СССР, и следбениците, Виктор Ефтимов, Занзобин, и новите Хазин, Пјакин, Дугин, Фурсов.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.638
Поени од реакции
4.942
Да Ок сум, на друго ниво сме.
Распаѓањето на СССР, Источниот блок и целиот социјализам е објект на мој интерес. Многу ствари сум гледал, читал и сум доста навнатре со таа материја, зашто се распаднал, кој го распаднал, кога е започнато, како...
Во никој случај Социјализмот не ја уништил Источна Европа, и не се распаднал сам од себе, од внатрешни причини, а од надворешни.
Од десетина години е достапна таа материја, КОБ, ДОТУ, ВП СССР, и следбениците, Виктор Ефтимов, Занзобин, и новите Хазин, Пјакин, Дугин, Фурсов.
Ок...како сакаш. Секој си има право на сопствена реалност, тоа е и основа на религијата. Само не чекај опасни материи и оружје :)
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Одличен текст за евнусите. Додека не направат сериозни и големи промени во својот начин на функционирање (а нема), Европската Унија ќе остане да биде камшикувана од САД без разлика кој е во Белата Куќа. А толку му се радуваа на Биден кутрите. ЕУ продолжува да плаќа за својот наивен и детски светоглед.

Europe's Latest Humiliation
Одлична статија, точно дијагностицирање на сите проблеми на ЕУ.
Варуфакис е врвен интелектуалец, добар аналитичар што има доста оригинални идеи. Се фокусира на the big picture, за промена.
Само нека се држи што подалеку од политичка функција, зошто и он не се прослави кога имаше прилика. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.177
Поени од реакции
17.983
Одлична статија, точно дијагностицирање на сите проблеми на ЕУ.
Варуфакис е врвен интелектуалец, добар аналитичар што има доста оригинални идеи. Се фокусира на the big picture, за промена.
Само нека се држи што подалеку од политичка функција, зошто и он не се прослави кога имаше прилика. :)
Арен е Јанис :)

Поарни нема од него и Берни ...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Арен е Јанис :)

Поарни нема од него и Берни ...
Но никогаш ниеден од нив нема да биде власт во САД и Европа.

Едниот се потчинува на естаблишментот, другиот ја разочарано ја напушти активната политика.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.177
Поени од реакции
17.983
Но никогаш ниеден од нив нема да биде власт во САД и Европа.

Едниот се потчинува на естаблишментот, другиот ја разочарано ја напушти активната политика.
Колку што знам Јанис е во Грчкиот праламент со ДИЕМ 25, а и самиот рече не можам само да јадам гомна од страна. Колку и да ја мразам политиката мора да учествувам во неа.

Берни си игра политика, не прави револуција. Него му е битно да ги протурка неговите политики. Ќе видиме што ќе направи.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.264
Поени од реакции
27.677

Si lapnal nad 50milioni evra, i gospodinot ke si sedi vo kuken pritvor 1 godina.

Bitno e lugeto da izlezat od dosadniot sebemrazacki narativ deka samo na balkanot, juzna amerika ima korupcija, koga zapadnjacite ne se nisto podobri.
Ne unistija, ne podelija, ni gi zemaat ekspertite i uste ti vikaat vie ste podolni od nas, ne mozete da se druzite so nas.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.359
Поени од реакции
19.897
Макрон гоу хоум. Французиве како што се арогантни надуени петли нема да ги заборават овие шамари.
"I think that in general, one should refrain from raising any specific challenges, which will always exist between allies, to a level where they do not belong"

 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Колку што знам Јанис е во Грчкиот праламент со ДИЕМ 25, а и самиот рече не можам само да јадам гомна од страна. Колку и да ја мразам политиката мора да учествувам во неа.

Берни си игра политика, не прави револуција. Него му е битно да ги протурка неговите политики. Ќе видиме што ќе направи.
Тие се само каналот кој треба тебе и батеман да ве насочи на подршка на либтардите како помало зло. Демек го подобруваат системот однатре.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тие се само каналот кој треба тебе и батеман да ве насочи на подршка на либтардите како помало зло. Демек го подобруваат системот однатре.
Многу си паметен ти, знаеш дека тебе никој не може да те измами.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022

Si lapnal nad 50milioni evra, i gospodinot ke si sedi vo kuken pritvor 1 godina.

Bitno e lugeto da izlezat od dosadniot sebemrazacki narativ deka samo na balkanot, juzna amerika ima korupcija, koga zapadnjacite ne se nisto podobri.
Ne unistija, ne podelija, ni gi zemaat ekspertite i uste ti vikaat vie ste podolni od nas, ne mozete da se druzite so nas.
Илјада потписи. Преполни се корупција и крадење. Кој ги видел ги знае. Партиско полтронство кое те тера на повраќање бетер од тоа кај нас. И уште некој ќе се осмели да ти кажи вие вака, вие така.
Но мене не можат. Доволно е само едно - а вие сте подобри? И одма ги зачепуваат устите. Нареден пат знаат дека со тебе несмеат да ја имаат таа тема.

Пример од Англија. Мажотје на професорката моја по Германски работеше во хотел во Англија. Дошол Борис Џонсон за роденден од внук. Леле тоа партиски полтрони околу него, спремни да му дадат баш СЕ, се што ќе им побара. Буквално тврдеше мажотје, тука во моментот да им речи Борис напучи ми се, ќе му се напучат и мажите и жените. Одвратни.

ЕУ е грозно дрско лицемерие. Сами на себе си се гадат од што се дволични. ЕУ ќе стопирала влез на Украинци, Западни Балканци и Грузијци во нејзините земји. Па откако го примија најдолното од најдолното од цел ебан свет, нормално дека не сакаат да си имаат работа со најдоброто. Какви квалификувани кадри има овде каде што сум јас, Македоници, екстремни професионалци. Искусни хирурзи, а не ко украс да дреми во ОП и да посматра од страна, а да ја дрпа истата плата.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Влијанието на америте у ЕУ на историски најниско ниво. Едни прдешници ко МК и АЛ неможат да ги протуркаат ко што ги бутнаа БГ и РО. На сите им е јасно колку е саат освен на слепите полтрони на Заев (не на сдс, него на Заев лично). А Заев уште не ги седнал у кафана да им објасни дека не се Бугарите или Грците проблем. Не те сакаат бе, не си ни заслужил да идеш таму. Си сменил име, јака муда кога не си сменил навики.

Да, ЕУ е корумпирана и тоа можат школо за корупција да отворат али дистрибуцијата е поинаква. Тоа нашиве не го научија него само да диплат од сегде. Грујо као божем нешто сфати од приказната али му зина шупакот и отиде у курац со преочигледно крадење. Све тоа гледа некој од горе и си удара есап.

Сега кога и официјално проширувањето е off the table, влага земјава и регионот у многу ризичен и несигурен период. Не верувам да се иде на оружен конфликт, него на меко преебување на сите што живееме тука. Визите очигледно дека се готват да се вратат, така да се затвара пак ЕУ. Јбг имавме 30 години шанса да научиме дека после спиење се дипли кревет. Сеа ќе видиме што ќе учиме наредни 30(0) години.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Влијанието на америте у ЕУ на историски најниско ниво.
хаха кјут.
Автоматски споено мислење:

Нас сакаат да не држат настрана пошто идејата за тоа дека некој е угнет или е подолу од нив, јаките европјани, ги рани. Во реалноста преполни се овде со се најдолно од најдолното. Ние сме Византиски ангели за овие. Грузијци и Срби не сакале. Нешто им вели дека взаемно е ова, несакањево. Така да таа игра на те неќам, ме сакаш, овде долго време веќе не пали.

Ни напиша премногу црни прогнози за наредните 30 години. Дека САД и ЕУ имаат влошени односи, во право си. Дека Англија излезе од ЕУ и дека сега одново ќе бараат стратешки партнери во Русија и Србија - не заборавај дека кралските фамилии на овие три земји не така одамна им беа едно, заборави да спомнеш.

ЕУ се противи на Мини Шенген, затоа што Вашингтон планира на Западен Балкан да му даде поголема финансиска моќ, во доменот на увоз и извоз, Германија да не е апсолутен бехемот. Ете затоа не иди некоја поддршка од ЕУ за проектов. Туку дури и ни готват нон-пејпери за нови војни и конфликти. Ќе видиме што ќе донеси иднината, не сме јасновитки, но време е и некој друг да плаќа за своите грешки. Ние нашите веќе ги преплативме.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom