Европска Унија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Во други зборови: Во Кина и Русија све е топ.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Од кај ти е тоа дека нема? Има протести ама не какви што има на западот. Ќе ти кажам и зошто.

Затоа што западот беше пред 20-30 години неколку степеници повисоко одколку што е сега, и згора на тоа ги наполнија гетоата кои треба да ги финансираат за да го купат социјалниот мир. Од државишта станаа банана држави, незнаеш дали шеташ низ Европа или низ блискиот исток.

Кина и Русија, каде беа пред 20-30 години? Не степеници подоле, туку катови подоле, а каде се сега? Ете затоа во Русија и во Кина има помалце протести, не дека им е забрането. Русија и Кина во последните 20-30 години одат нагоре и народот тоа го гледа и го одобрува. Додека западот пропаѓа и во култура и во дегенеризам и со пари, и затоа народ се буни.

Нема врска тоа со демократија...
Држи вода, но е само дел од реалноста.
Делот каде уште пред да почнат со протести ги затвараат, ги блокираат да не можат да дојдат до местото каде се планира протестот, според тебе е ок, така се штитат државните интереси, нема врска со тоталитарно општество. :sneaky:

Западот за да пропадне, прво морал да се искачи. Со нивното искачување, развој и другите покрај нив профитирале. Исто ко во една фамилија, кога еден член ќе успее, иако другите членови не се баш способни, сепак и тие уживаат во придобивките. Е сега кој тој што успеал да дојде до врвот, почне да пропаѓа, со другите што ќе се случи, ако останале исти во размислувања?

Западните олигарси го обожаваат менталниот склоп источните народи, бидејќи се како мравки, слепа послушност пред авторитет. Ти бидејќи никогаш не пишуваш за идниот систем што ќе го користи наредната светска империја, претпоставувам согласен си со тој систем и одговорните луѓе за таквиот систем.
 
Ф

Флеш

Гостин
Од кај ти е тоа дека нема? Има протести ама не какви што има на западот. Ќе ти кажам и зошто.

Затоа што западот беше пред 20-30 години неколку степеници повисоко одколку што е сега, и згора на тоа ги наполнија гетоата кои треба да ги финансираат за да го купат социјалниот мир. Од државишта станаа банана држави, незнаеш дали шеташ низ Европа или низ блискиот исток.

Кина и Русија, каде беа пред 20-30 години? Не степеници подоле, туку катови подоле, а каде се сега? Ете затоа во Русија и во Кина има помалце протести, не дека им е забрането. Русија и Кина во последните 20-30 години одат нагоре и народот тоа го гледа и го одобрува. Додека западот пропаѓа и во култура и во дегенеризам и со пари, и затоа народ се буни.

Нема врска тоа со демократија...
Друже постов удира у срце . Такааа е .....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.727
Поени од реакции
26.269
Во други зборови: Во Кина и Русија све е топ.
Па може не е топ, ама кога народот гледа непрестан раст 20 години, зошто би се бунел ?

Држи вода, но е само дел од реалноста.
Делот каде уште пред да почнат со протести ги затвараат, ги блокираат да не можат да дојдат до местото каде се планира протестот, според тебе е ок, така се штитат државните интереси, нема врска со тоталитарно општество. :sneaky:
Кога ќе размислиш малце, и кога ќе видиш дека Навални шуруваше со оние кои истураат оружје во Украина, кое убиваше Руси уште пред да почне војнава. И кога ќе видиш дека таквите извештаи доаѓаат од држави кои ја „ширеа демократија“ во Либија, Ирак, Авганистан, па ако сакаш и во Украина, и како воопшто изгледа тоа демократизирање на дело. Нема да си многу далеку од вистината дека си ги штитат државните интереси со тоа што не дозволуваат секој мрсул да го злоупотребува правото на протест.


Западот за да пропадне, прво морал да се искачи. Со нивното искачување, развој и другите покрај нив профитирале. Исто ко во една фамилија, кога еден член ќе успее, иако другите членови не се баш способни, сепак и тие уживаат во придобивките. Е сега кој тој што успеал да дојде до врвот, почне да пропаѓа, со другите што ќе се случи, ако останале исти во размислувања?

Западните олигарси го обожаваат менталниот склоп источните народи, бидејќи се како мравки, слепа послушност пред авторитет. Ти бидејќи никогаш не пишуваш за идниот систем што ќе го користи наредната светска империја, претпоставувам согласен си со тој систем и одговорните луѓе за таквиот систем.
Менталниот склоп на источните народи имал слепа послушност пред авторитет, западните народи ко да ги немале фашизмот, нацизмот, империјализмот, инквизицијата, крстоносните војни, ко да не се сега под масовна хипоноза на социјални мрежи и медии. Цела западна европа слекла гаќи и му се приклучила на Хитлер, партизаните биле кај нас.... Ајде бафра со вакви генерализации не ни вреди да се навлага во муабет.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.481
Поени од реакции
2.544
Хмм, најверојатно Западов не изолира од премногу информации од Русија и Кина затоа немаме слушнато за некој Чомски/Сноуден/Асанж од светите Русија и Кина. Интересно :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Па може не е топ, ама кога народот гледа непрестан раст 20 години, зошто би се бунел ?


Кога ќе размислиш малце, и кога ќе видиш дека Навални шуруваше со оние кои истураат оружје во Украина, кое убиваше Руси уште пред да почне војнава. И кога ќе видиш дека таквите извештаи доаѓаат од држави кои ја „ширеа демократија“ во Либија, Ирак, Авганистан, па ако сакаш и во Украина, и како воопшто изгледа тоа демократизирање на дело. Нема да си многу далеку од вистината дека си ги штитат државните интереси со тоа што не дозволуваат секој мрсул да го злоупотребува правото на протест.Менталниот склоп на источните народи имал слепа послушност пред авторитет, западните народи ко да ги немале фашизмот, нацизмот, империјализмот, инквизицијата, крстоносните војни, ко да не се сега под масовна хипоноза на социјални мрежи и медии. Цела западна европа слекла гаќи и му се приклучила на Хитлер, партизаните биле кај нас.... Ајде бафра со вакви генерализации не ни вреди да се навлага во муабет.
Pogresno si me citiral (vtoriot del).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.834
Поени од реакции
30.515
За Кина не знам, ама во Русија има критика и критичари. Тоа што го нема таму - е дозвола за организирање обоени револуции од петтоколонашите кои се етикетирааат како “критичари“. Еден пример е Навални.

Но настрана Кина и Русија, провидно е самото постојано нивно спомнување секогаш КОГА СЕ ЗБОРУВА ЗА ЗАПАДОТ и за постојатно губење на човечки права и слободи таму, за целата таа идиократија што се случува на запад... Многу провидна е шемата: кога се редат факти за срањата што се дешаваат на запад, веднаш следува „во Кина и во Русија нема човечки слободи, нешто“, итн, итн.


Целото тоа перење на мозок е ефикасно, многумина се заслепени и не разбираат што всушност се случува. Или разбираат ама се немоќни нешто да направат. Сега работата е дојдена до таму да човек не смее ни научни факти да каже без да ризикува да биде уапсен за т.н. „говор на омраза“ или едноставно канцелиран од разбудените.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Кога ќе размислиш малце, и кога ќе видиш дека Навални шуруваше со оние кои истураат оружје во Украина, кое убиваше Руси уште пред да почне војнава. И кога ќе видиш дека таквите извештаи доаѓаат од држави кои ја „ширеа демократија“ во Либија, Ирак, Авганистан, па ако сакаш и во Украина, и како воопшто изгледа тоа демократизирање на дело. Нема да си многу далеку од вистината дека си ги штитат државните интереси со тоа што не дозволуваат секој мрсул да го злоупотребува правото на протест.
Либија, Ирак и Авганистан, баш затоа што претходно имале систем кој овозможил напредок на мнозинството граѓани, немале шарени револуции, или ако имале биле со мала излезеност, па мораа овие да ги пеплосаат. Либија е пример каде иако имале ист лидер со децении (што според шарените интелектуалци по дифолт било лошо), сепак стандардот на населението бил висок, плус во нагорна линија, т.е. светла иднина.
Русија изгледа Американците им ги утепаа милионите интелектуалци, учена средна класа. Да во право си, не вреди да се навлегува во муабети каква ќе ни е иднината во новиот систем кој ќе мора да го прифатиме милом или силом.

За Навални тоа е јасно дека е кукла на западот со други цели, збориме општо добро, каков е и зашто е таков менталниот склоп кај Русите, Кинезите и зашто баш кај Кинезите е општоприфатен социјално кредитниот систем, а западот сака да го преслика низ цел свет.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.481
Поени од реакции
2.544
Либија, Ирак и Авганистан, баш затоа што претходно имале систем кој овозможил напредок на мнозинството граѓани, немале шарени револуции, или ако имале биле со мала излезеност, па мораа овие да ги пеплосаат. Либија е пример каде иако имале ист лидер со децении (што според шарените интелектуалци по дифолт било лошо), сепак стандардот на населението бил висок, плус во нагорна линија, т.е. светла иднина.
Русија изгледа Американците им ги утепаа милионите интелектуалци, учена средна класа. Да во право си, не вреди да се навлегува во муабети каква ќе ни е иднината во новиот систем кој ќе мора да го прифатиме милом или силом.

За Навални тоа е јасно дека е кукла на западот со други цели, збориме општо добро, каков е и зашто е таков менталниот склоп кај Русите, Кинезите и зашто баш кај Кинезите е општоприфатен социјално кредитниот систем, а западот сака да го преслика низ цел свет.
Западните општества се полека и полека почнуваат да личат на Русија / Кина, така да не знам кој со здрав памет би се радувал на тоа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Западните општества се полека и полека почнуваат да личат на Русија / Кина, така да не знам кој со здрав памет би се радувал на тоа.
Па тоа е суштината на муабетот, дека западната елита со децении се бори таков систем да воспостави во САД, да се заврши процесот на глобализација и целиот свет да биде еден вид дигитален феудализам, па иди после буни се ако феудалците решат нешто да превземат против општото добро.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.727
Поени од реакции
26.269
Либија, Ирак и Авганистан, баш затоа што претходно имале систем кој овозможил напредок на мнозинството граѓани, немале шарени револуции, или ако имале биле со мала излезеност, па мораа овие да ги пеплосаат. Либија е пример каде иако имале ист лидер со децении (што според шарените интелектуалци по дифолт било лошо), сепак стандардот на населението бил висок, плус во нагорна линија, т.е. светла иднина.
Русија изгледа Американците им ги утепаа милионите интелектуалци, учена средна класа. Да во право си, не вреди да се навлегува во муабети каква ќе ни е иднината во новиот систем кој ќе мора да го прифатиме милом или силом.

За Навални тоа е јасно дека е кукла на западот со други цели, збориме општо добро, каков е и зашто е таков менталниот склоп кај Русите, Кинезите и зашто баш кај Кинезите е општоприфатен социјално кредитниот систем, а западот сака да го преслика низ цел свет.
Збориме за генерализацијата бе бафра, не се прај сега наудрен. Ајде каков е тој поинаков ментален склоп на западњаците? Сакаш да кажеш дека западот немал инквизиција, крстоносни војни, не го произвел и не му со поклонил на Хитлер, па на крајот на краиштата комунизмот беше измислен на западот. Не зборев за системот, ниту пак за иднината во него, туку за генерализацијата во муабетот што ја наметнуваш.

Ако веќе збориме за системите, денеска така како што се поставени општествата, ако воопшто може да се мери демократијата, истокот има водачи кои се поддржани од големо мнозинство на граѓаните, за разлика од западот. Бевме свесни за флагрантно кршење на изборни процеси во она што се самодекларира најдемократско општество и ред други работи кои нема потреба да ти се набројуваат пошто си свесен за нив. Ако веќе мериме демократија, тогаш според ова што се случува, дефинитивно понапредна е демократијата во Русија и во Кина, пошто барем 70% од народот стои позади нивните лидери.

Начинот на којшто функционираат општествата како што функционираат во Русија и во Кина е директна последица на западот и нивното самоволие и ароганција, а не менталниот склоп на Русите. Путин не го донесоа Русите, Путин го донесе бедата што западот му го приреди на Руското општество под Јелцин. И што е толку спорно да се следи еден способен лидер? Зошто еден лидер да не биде сакан и избиран од народот повеќе пати? Што има лошо во тоа? зарем да си успешен во растот на државата во конитнуитет 23 години е нешто што треба да се занемари? Кој тоа го измислил дека мора да се менува лидер ако го бива и ако народот го сака. Што ако во САД се менуваат лидери, ако олигархијата е таа што ја води државата во бездна? Сакаш да кажеш дека Бајден е лидер за пример? Или па Обама или Клинтон, па ајде ќе речам и Трамп. Да беше добар Трамп ќе си ја средеше државата кога имаше каква таква моќ, а не сега да чека да го затворат.

Како што во едно блиско минато, Хитлер палеше книги и убиваше интелектуалци, така и во едно блиско темно минато, Советите го правеа тоа. Нема тоа врска со менталниот склоп, тоа се склоп на околности, очигледно е дека тоа е далеко минато.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Ајде каков е тој поинаков ментален склоп на западњаците?
Сеуште има одреден % кои сакаат да ја зачуваат слободата која претходно ја имале, за разлика од истокот, каде во промили се бројат таквите, остатокот како ноеви. Низ УК имаш примери каде ги сечат бандерите кои имаат од новите камери, имаш камери покриени со вреќи, картонски кутии, Холандија фармерите излегоа на протести итн итн. Во Кина и Русија без разлика за каква мерка се работи, народ ќе си ќути и свирка, бидејќи критичната маса, претходно била сотрена.

За другиот дел од постот повторно ти е за минатото, тоа реков не го коментирам, ако сакаш повели објасни каква иднина ти гледаш во примена на Кинескиот систем на евиденција и контрола низ целиот свет.

Путин не го донесоа Русите, Путин го донесе бедата што западот му го приреди на Руското општество под Јелцин.
Ова нема врска со реалноста, дека западот е виновен за бедата на комунистичкиот систем. Народот сам си е виновен што верува во систем осуден на пропаст, така да уште 100 пати да напишете дека САД се виновни за распад на СФРЈ и СССР нема да е точно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.727
Поени од реакции
26.269
Сеуште има одреден % кои сакаат да ја зачуваат слободата која претходно ја имале, за разлика од истокот, каде во промили се бројат таквите, остатокот како ноеви. Низ УК имаш примери каде ги сечат бандерите кои имаат од новите камери, имаш камери покриени со вреќи, картонски кутии, Холандија фармерите излегоа на протести итн итн. Во Кина и Русија без разлика за каква мерка се работи, народ ќе си ќути и свирка, бидејќи критичната маса, претходно била сотрена.
Зошто да се буни народ бе? Ајде например еве кај нас во наредните години, го снемува малце по малце организираниот криминал, државата оди напред по сите параметри, за 20 еве да речеме биде 20 пати подобро него што е сега, дали ќе се буни народ што на пример Таче ќе е уште на власт, нели доколку Таче све тоа го направи? Значи не е сјајно, ама е бајаги подобро.

Од друга страна западњакот навикнат на комфорт, му се стега кесето, му се ограничува маневарскиот простор, нормално е да се буни. Животно научено на слобода ако го затвориш во кафез и му ограничиш храна, нормално е дека ќе се буни. Животно затворено во кафез ако го пуштиш надвор да шета, макар и врзано, ќе биде среќно.

За другиот дел од постот повторно ти е за минатото, тоа реков не го коментирам, ако сакаш повели објасни каква иднина ти гледаш во примена на Кинескиот систем на евиденција и контрола низ целиот свет.
Стварно си во параноична делузија :) ако сакаш ти еве повели каква иднина гледаш со тоа што на google/meta/apple/ms доброволно му експозуваш информација каде одиш секојдневно и знае за тебе каде си во секој момент, што купуваш, што пребаруваш на интернет, со кого/што комуницираш, со кого правиш муабет на телефон. И тоа истото докажано се користело и се користи против тебе? Примена на Кинескиот систем не евиденција, дај те молам бафра отвори ги очите.


Ова нема врска со реалноста, дека западот е виновен за бедата на комунистичкиот систем. Народот сам си е виновен што верува во систем осуден на пропаст, така да уште 100 пати да напишете дека САД се виновни за распад на СФРЈ и СССР нема да е точно.
Јелцин нема врска со комунизам, Јелцин ги отвори вратите и за време на Јелцин западот хараше во Русија и ги создаде оние олигарси, слично како што ги создаде кај нас. Никој не го спомна распадот на СССР и СФРЈ, туку распадот на Руското општество во 90тите години.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Јелцин нема врска со комунизам, Јелцин ги отвори вратите и за време на Јелцин западот хараше во Русија и ги создаде оние олигарси, слично како што ги создаде кај нас. Никој не го спомна распадот на СССР и СФРЈ, туку распадот на Руското општество во 90тите години.
По твоево, тогаш на местото од Јелцин требаше олигарх да дојде, мислам дека беше еден од убиените во УК, арно ама не дојде ни олигарх, ниту чистокрвен комунист (од старата гарда) туку Путин, нешто измеѓу, ни ваму ни таму. Јелцин што требаше да направи после распаѓањето на СССР, повторно истиот систем да го воспостави или да бара некое друго решение! Како после распадот на СФРЈ во Словенија колку толку имаа успешни прикаски, како Кина после распадот на комунизмот стигна бр.1 да е, иако скоро ништо од природни богатства да нема. Се западот е виновен, никако народот.

Стварно си во параноична делузија :) ако сакаш ти еве повели каква иднина гледаш со тоа што на google/meta/apple/ms доброволно му експозуваш информација каде одиш секојдневно и знае за тебе каде си во секој момент, што купуваш, што пребаруваш на интернет, со кого/што комуницираш, со кого правиш муабет на телефон. И тоа истото докажано се користело и се користи против тебе? Примена на Кинескиот систем не евиденција, дај те молам бафра отвори ги очите.
Да да познато ми е ова твоево, се е во главите на фолијашите, си фантазираме, параноја и заговор на секој чекор, додека во реалност едно по едно се се остварува.
Никој не збори за информациите што правам на интернет некаде се складираат и 3та страна има пристап до нив, зборам за можноста некој да ми кажува што смеам, а што не смеам да правам, врз основа на тие информации. Збориме за фактот што 2 години ни беше ограничено движењето, збориме за фактот што планираат да воведат дигитални валути, каде некој ќе има право и моќ со притискање на копчето да ми ги одземе тие валути, или да те натера во рок од одреден период да мораш да ги потрошиш, оти после ќе ги снема, а тоа значи 100% робовладетелство. Утре твоето дете ќе те праша абе како дозволивте така лесно робови да не направат, нели гледавте на каде иде цела работа, на почеток се реагира, после веќе касно е.
Некој треба да ги отвори очите, ама кој.


Зошто да се буни народ бе? Ајде например еве кај нас во наредните години, го снемува малце по малце организираниот криминал, државата оди напред по сите параметри, за 20 еве да речеме биде 20 пати подобро него што е сега, дали ќе се буни народ што на пример Таче ќе е уште на власт, нели доколку Таче све тоа го направи?
Па Русија да не си убиела милионите попаметни луѓе, сигурно ќе имало кој да се буни, бидејќи наместо бр.1 да се, они ни во топ 5 не се. Да немала таков моќен државен систем, ќе можеле попаметните и да дојдат до израз, вака си останаа вукојебина за мнозинството, додека само одредена каста ги црпи милијардите од природните ресурси и ги троши на запад. Да не беа тие природни ресурси после самоуништување сега кој знае какви зомбиња ќе шетаа низ тие предели. Што не го копираа истиот принцип ко кинезите врска економијата, или америчкиот, или германскиот.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.727
Поени од реакции
26.269
По твоево, тогаш на местото од Јелцин требаше олигарх да дојде, мислам дека беше еден од убиените во УК, арно ама не дојде ни олигарх, ниту чистокрвен комунист (од старата гарда) туку Путин, нешто измеѓу, ни ваму ни таму. Јелцин што требаше да направи после распаѓањето на СССР, повторно истиот систем да го воспостави или да бара некое друго решение! Како после распадот на СФРЈ во Словенија колку толку имаа успешни прикаски, како Кина после распадот на комунизмот стигна бр.1 да е, иако скоро ништо од природни богатства да нема. Се западот е виновен, никако народот.Да да познато ми е ова твоево, се е во главите на фолијашите, си фантазираме, параноја и заговор на секој чекор, додека во реалност едно по едно се се остварува.
Никој не збори за информациите што правам на интернет некаде се складираат и 3та страна има пристап до нив, зборам за можноста некој да ми кажува што смеам, а што не смеам да правам, врз основа на тие информации. Збориме за фактот што 2 години ни беше ограничено движењето, збориме за фактот што планираат да воведат дигитални валути, каде некој ќе има право и моќ со притискање на копчето да ми ги одземе тие валути, или да те натера во рок од одреден период да мораш да ги потрошиш, оти после ќе ги снема, а тоа значи 100% робовладетелство. Утре твоето дете ќе те праша абе како дозволивте така лесно робови да не направат, нели гледавте на каде иде цела работа, на почеток се реагира, после веќе касно е.
Некој треба да ги отвори очите, ама кој.
Па Русија да не си убиела милионите попаметни луѓе, сигурно ќе имало кој да се буни, бидејќи наместо бр.1 да се, они ни во топ 5 не се. Да немала таков моќен државен систем, ќе можеле попаметните и да дојдат до израз, вака си останаа вукојебина за мнозинството, додека само одредена каста ги црпи милијардите од природните ресурси и ги троши на запад. Да не беа тие природни ресурси после самоуништување сега кој знае какви зомбиња ќе шетаа низ тие предели. Што не го копираа истиот принцип ко кинезите врска економијата, или америчкиот, или германскиот.

Бафра ниту сваќаш што пишувам, ниту пак пробуваш да разбереш. Се плашиш од воведување на дигитални валути ради контрола, а дефакто те контролираат преку банкарските системи (на западот скоро и не постои готовинско плаќање). Кажуваш за некаков си Кинески систем за евиденција кој наводно треба да се воспостави (значи не е воспоставен), а од друга страна доброволно даваш контрола врз самиот себеси со самото тоа што имаш мобилен.

Значи со еден збор, ти си мелем за робовладетелите, доволно е само да ти кажат дека си слободен и ќе им бидеш вечен роб.

Ниту некој спомна СССР, ниту СФРЈ, ниту комунизам ниту ништо, сам од чорап си ги вадиш работите како тебе ти одговараат. Ако не да видиме сега кој го запалил и зошто Џордано Бруно ебате, да не го запалеле сега ќе имале колонии на Алфа Кентаури. Збориме за сега. Едноставна е поентата со протестите. Русите не се бунат дека им е 20 пати подобро од пред 20 години и затоа Путин има 80% поддршка. Западњациве се бунат дека им е 20 пати полошо одколку пред 20 години. Може е сеуште полошо во Русија него ли што е на западот, ама генерално се гледа правецот во кој се движат работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom