ЕП 2022

Член од
9 февруари 2016
Мислења
557
Поени од реакции
1.261
Зошто овој Ваилупау сите го читаат Вајлупов? Не е така изговорoт ни на белоруски мислам.
Вајлупав би било најблиску до нивниот изговор. Ова „ј“-то (и со такво одозгора, ми го мења самиот форум во ј) им се чита како „ј“, а „ў“ би било нешто како „w“.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
2.642
Поени од реакции
3.463
Работењето во клубовите во Белорусија очигледно дава резултати,доста вложуваат и се форсираат млади играчи кај нив,скоро цела репрезентација е производ на Ска Минск,а ги имаат и одлично поставено работите кога ќе ја надраснат лигата одат во Мешков кај што си имаат загарантирана минутажа,како на пример Ваилупов,Јирнок,Матскевич итн.
Плус нивната млада репрезентација мислам под 19 години се натпреварува во нивната лига со тимови како Мешков.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.090
Поени од реакции
1.412
Интересна бековска артилерија имаат португалците, Магалаеш десен бек а шутира со десна рака. :vozbud:
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
132
Поени од реакции
200
Интересна бековска артилерија имаат португалците, Магалаеш десен бек а шутира со десна рака. :vozbud:
Не би било лошо и ние со тројца десничари на бековска да пробаме, посекако левичарите не можат до гол да дофрла од 9 метри.
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.336
Поени од реакции
8.521
Не би било лошо и ние со тројца десничари на бековска да пробаме, посекако левичарите не можат до гол да дофрла од 9 метри.
Само ваква глупост фалит да се напрајт и поразот впиши го однапред
Настрана Белорусија е екипа шо зависит од Каралек премногу тој ко го стегна заморот почнаа Германциве да лудуваатза мене Каралек е најпикер во моментов,доста интересни играчи имаат сепак недоволно ротација и то ги коштат. Исланд одигра маестрално особено во одбрана јесте да Португал без клучни играчи ама секоја чест за Исланд секоја дупка ја затвори.Полјациве бев ги гледав ама мило ми е шо тепаа и на сите проблеми покажаа дека се колектив Австрија кога нев искористи овде нека се пакуват.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2022
Мислења
132
Поени од реакции
200
Само ваква глупост фалит да се напрајт и поразот впиши го однапред
Настрана Белорусија е екипа шо зависит од Каралек премногу тој ко го стегна заморот почнаа Германциве да лудуваатза мене Каралек е најпикер во моментов,доста интересни играчи имаат сепак недоволно ротација и то ги коштат. Исланд одигра маестрално особено во одбрана јесте да Португал без клучни играчи ама секоја чест за Исланд секоја дупка ја затвори.Полјациве бев ги гледав ама мило ми е шо тепаа и на сите проблеми покажаа дека се колектив Австрија кога бев искористи овде нека се пакуват.
Не би рекол. Нормално, не цела утакмица да се игра така, но во одреден период би можело. На тој начин би биле опасни со шут од надвор и од таа позиција. Велковски го знаат дека не може да дофрли до гол, па воопшто не ни излегуваат на него, за разлика кога игра Киро таму, играч што знае да распали од 9, 10 метра, па со самото тоа се отвора простор за останатите како пилот, крило, среден...
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.336
Поени од реакции
8.521
Не би рекол. Нормално, не цела утакмица да се игра така, но во одреден период би можело. На тој начин би биле опасни со шут од надвор и од таа позиција. Велковски го знаат дека не може да дофрли до гол, па воопшто не ни излегуваат на него, за разлика кога игра Киро таму, играч што знае да распали од 9, 10 метра, па со самото тоа се отвора простор за останатите како пилот, крило, среден...
То е пак ќе ти речам катастрофално решение од секој аспект на ракометната игра подобро да се игра со два бека и два пивота отколку со лев на десен бек би си пресудил однапред таа страна ти е мртва во напад и за проток на топка.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
1.449
Поени од реакции
3.399
Се случува, го практикувале и далеку посериозни репрезентации од нашата, но мислам дека ние немаме деснорак бек што може да одговори на тој предизвик.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.892
Портјанко беше доста време наш десен бек, па мислам и во Кометал исто и супер и одговараше таа позиција. Вале Радуловиќ доста време играше десно крило, а е деснорака и бушеше мрежи. Се зависи од тоа како играчот ќе се вклопи на таа позиција и дали ќе му одговара (некогаш е потешко за пратење на таков играч - каде ќе шутне)
 
Член од
24 август 2021
Мислења
59
Поени од реакции
160
20220115_112636.png

Интересни статистички податоци за тоа кои се ракометните лиги во кои играат најмногу од играчите што моментално се на ЕУРО. Не сме лоши воопшто (y)
Тие лиги што имаат под 15 играчи се сумирани во "други лиги". Пишуваше дека германските лиги се застапени со дури 24% од вкупниот број на играчи што се на ЕУРО.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.847
Поени од реакции
16.561
Ako igra vecer Cindric kje tepaat Hrvative,vo sprotivno ke im bide tesko

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom