ЕП 2022

Член од
5 април 2013
Мислења
3.085
Поени од реакции
5.360
Малку закаснето, ама мислам дека е најдобро да имаме посебна тема, макар и ваква.

Ова се групите.

euro2022_zreb.jpg

Апсолутен фаворит како што немало во ракомет со години според мене е Данска, макар што неизвесноста со короната неизбежно ќе влијае на исходот на првенството.

Многу подмладени репрезентации, нови генерации, нов олимписки циклус.

Нека послужи ова како воведен пост.

Lets Go!
 
Член од
17 август 2014
Мислења
2.642
Поени од реакции
3.461
Чесите и после Здрахала се доста солидна репрезентација и му пружија добар отпор на Шпанија, а реално очекував пад кај нив.
Интересно ќе е да ги видиме Белорусија против Германија денес, навистина имаат солидни играчи но мислам дека панцерите на крај ќе ги земат 2та поени.
Исто некако многу ги преценија Маџариве, а реално за високо ниво некако просечна бековска линија имаат во Бодо - Лекаи - Мате, едино ворлд клас му е пикерот Банхиди, можда и најдобар на својата позиција во светов моментално, баш ми е мило шо ги плеснаја Холандија и тоа на домашен терен.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.847
Поени од реакции
16.561
Sto se desava so Portugalcive tolku da bidat potceneti so Island?

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.031
Поени од реакции
7.453
Какво голчиште даде Кулеш сега, проектил!
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.847
Поени од реакции
16.561
Луиш Фраде, Андре Гомеш, Педро Портела, Диого Силва и Алексис Боржес им се повредени.
Da ama ko sto razbrav i Island e so kombiniran sostav? tezok duel

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.085
Поени од реакции
5.360
Очигледно Каралек игра, мислев дека е повреден. Зрела е веќе оваа Белоруска генерација за добар резултат.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
2.642
Поени од реакции
3.461
Очигледно Каралек игра, мислев дека е повреден. Зрела е веќе оваа Белоруска генерација за добар резултат.
Самоила 19 години, мислам негово второ првенство за Белорусија, а игра со битна улога.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
1.536
Поени од реакции
2.799
Зошто овој Ваилупау сите го читаат Вајлупов? Не е така изговорoт ни на белоруски мислам.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.892
Жирафите од Белорусија добро се држат. Ама и таа група е лесна. Германија бајаги ослабена, па Полска е слаба (плус коронисана), Австрија така-така па и без Билик се мислам.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.031
Поени од реакции
7.453
Од тоа што видов прво полувреме, Белорусиве имаат одлични играчи, али им фали добар голман.

Кулеш шутна одлични проектили, Каралек од какви само позиции погодуваше - страшен пикер и уште некој од бековите баш распалуваше.

Остра одбрана играа до 15 минута негде, додека еден од играчите не доби второ исклучување. Тука паднаа во одбрана, а Германциве полетаа.
Да имаа бар некој просечен голман, ќе водеа поубедливо на полувреме.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.085
Поени од реакции
5.360
Очигледно Каралек игра, мислев дека е повреден. Зрела е веќе оваа Белоруска генерација за добар резултат.
Од тоа што видов прво полувреме, Белорусиве имаат одлични играчи, али им фали добар голман.

Кулеш шутна одлични проектили, Каралек од какви само позиции погодуваше - страшен пикер и уште некој од бековите баш распалуваше.

Остра одбрана играа до 15 минута негде, додека еден од играчите не доби второ исклучување. Тука паднаа во одбрана, а Германциве полетаа.
Да имаа бар некој просечен голман, ќе водеа поубедливо на полувреме.
Голман им е вечна болка нив. Се провлекува од генерација во генерација. Не се сеќавам да имале некогаш врвен голман, се се некои просеци. Ако најдат во следните неколку години имаат многу сериозен потенцијал.

Им фали и десен бек. Астрашапкин е ок, ама ништо посебно. Ќе видиме дали некој млад ќе ископаат таму - засега баш и немаат.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.892
Хафнер и Шилер им го кажаа "sieben, sieben, eins, zwei" филмов на гадуриве од Белорусија. Баш би сакал последни во групата да завршат, ама веројатно второ место ќе завршат. :facepalm:
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.358
Белорусиве сосема добро изиграа,од година во година напредуваат и веќе имаат неколку играчи од светска класа.
Кулеш,Каралек и Ваилупов се во топ 5 играчи на нивните позиции,а сите се по 25-26 години и допрва треба да го покажат најдоброто од себе.

Работењето во клубовите во Белорусија очигледно дава резултати,доста вложуваат и се форсираат млади играчи кај нив,скоро цела репрезентација е производ на Ска Минск,а ги имаат и одлично поставено работите кога ќе ја надраснат лигата одат во Мешков кај што си имаат загарантирана минутажа,како на пример Ваилупов,Јирнок,Матскевич итн.
Ќе биде интересно да се следат во наредните години,прашање е само со менталитетот до каде можат и според мене мора некој подобар селектор да земат ако сакаат посериозен резултат на големо натпреварување.
Инаку потенцијалот го имаат,со добра ждрепка и малку спортска среќа ќе може да атакуваат на некое полуфинале во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom