Дуел на бендови (оваа недела: Fantomas vs Melvins)

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
@Erich Zann , Stockholm Syndrome во живо е многу појака. Омилени верзии ми се: Еаrl’s Court, Reading 2011, Wembley, Glastonbury 2004 (особено крајот). Најадреналинска песна. Ама мора прво да ја знаете убаво студиската, со се текст се, пошо во живо не се слуша баш добро гласот на Мет ради гласните гитари, а и нема многу доминантна боја, тоа му е мала мана…
Еве интересно официјално видео, US верзијава ми е многу појака... Како што кажа, кулминацијата на гитарата во последната третина... mindblowing

Дури сме кај Stockholm Syndrome, знаеш дека се Мјуз кога outro-то го продолжуваат цели 3 минути, и испаѓа епик, од 5та минута докрај... Мислам, изгледајте го концертов и ќе ви стане јасно за колку талентиран музичар се работи. Не шит верзијата на јутуб со 360p, туку најдете си го на торент.

Инаку ако сакате хипстерски, андерграунд концерт на Мјуз, Hullabaloo е шитот, од раните денови.

@Anne. Jaс ја постирав MotP, уште во првиот пост :D

Во врска со споредбата. Јас најголема сличност гледам кај Showbiz – The Bends. Сличен стил ми имаат албумиве, двата се guitar driven, слична атмосфера ми имаат, барем за мене... Потоа се разидуваат, но сличноста во вокалот останува. Двата имаат слична боја и Џеф Бакли му е заедничко влијание. Мет има многу поширок опсег though. Неверојатен е во високите ноти...
Пример, Мicro Cuts е многу несекојдневна песна, со неверојатна вокална изведба, прв пат кога ја слушнав си реков не е можно машки вокал толку високи ноти да фаќа, мора компјутерски да е едитирано некако. Рефренот е моментот.

Некој (мислам Андреј) рече Мјуз немале разновидност во звукот. Не се согласувам. Мјуз имаат многу разновидни песни и секој албум е приказна за себе. Имаш бавни и меланхолични песни (Unintended, Ruled by Secrecy, Screenager, Blackout,итн). Тврди песни со stripped back рок аранжман, само гитара, бас и тапани (Muscle Museum, Uno, Plug in Baby, Hyper Music, итн). Песни со прогресив метал влијанија, како Stockholm Syndromе шо ја зборав погоре. Mike Portnoy oд Dream Theater има изјавено дека Absolution му е омилен албум на декадата. Absolution е издаден 2003та, во 2005та Dream Theater го вадат Octavarium и се осеќа големо мјуз влијание во неколку песни, слушнете ја Panic Attack само колку потсеќа на Стокхолм Синдром, Never Enough на Hysteria, итн. После, денс песни како Supermassive Black Hole (oваа лајв верзија ми е омилена), песни со електронски звуци, влијаниа од класична музика (пијано солото на Butterflies & Hurricanes од 3:20, Sunburn oд 2:50, итн), фанк рок (Panic Station, како денса папата :ROFLMAO:), па дури и факинг дабстеп свирен со вистински инструменти (Unsustainable).

Инаку доста го величиме само Мет. Џемов едно време не ми илегуваше од глава со денови. Предобро. Гледајте од почеток до кај 2:30, песната после тоa игнорирајте ја :D
Who needs Matt when you have Chris and Dom? :D

Muse конфузна музика без дефинирана ритам секција, без енергија и голема депресивност
Radiohead, прав рок и добра ритам секција и пукаат со енергија.
Добриот рок е секогаш енергичен и бунтовен од почетокот па до сега (мада ретко има таква група)
Mјуз без енергија, а РХ пукаат со енергија? Ме заебаваш? :D
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
DT правеа кавери и на Metallica. Дали ова значи дека имале влијание и од нив?

Октавариум врска си нема со влијанија од Мјуз. Некој критичар таму спомнал такво нешто и го затнале одма. Тоа што правеле кавери од Мјуз не е воопшто показател за тоа. Има и некои ко нас што тропале дека Портној имал влијание од Колдплеј за Октавариум, други некои трескале дека бил Флојдиш албумот. DT не ми ги мешајте тука, па уште и влијанија од Мјуз.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
DT правеа кавери и на Metallica. Дали ова значи дека имале влијание и од нив?

Октавариум врска си нема со влијанија од Мјуз. Некој критичар таму спомнал такво нешто и го затнале одма. Тоа што правеле кавери од Мјуз не е воопшто показател за тоа. Има и некои ко нас што тропале дека Портној имал влијание од Колдплеј за Октавариум, други некои трескале дека бил Флојдиш албумот. DT не ми ги мешајте тука, па уште и влијанија од Мјуз.
Дали воопшто ги слушна Stockholm Syndrome и Hysteria или напамет зборуваш? Барем Сличност е нешто што може објективно да се оцени, едноставно се слуша.

Eве ти го Мајк:

Mike Portnoy said in Muse-IN, a French fanzine about the band, in February 2006 the following about Muse: "Well, I didn't hide that Muse is one of the bands which impressed me the most these last years. Inevitably, when we listen to bands during composition time, it could arise in a realtively conscious way, because that's a part of us at this moment. Sometimes people insult us while violently reproaching us for having influences, but when we're a music lover, we are inspired by things we love, anyway."
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ај, нема врска. До другиот јануари ќе се натегаме вака и пак ќе бидеме на исто.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Eве едно мало плејлистче за радиоглавците* со песни од Мјуз кои ми имаат Рејдиохед шмек. Било ради вокал, мелодија или аранжман, нема везе... Moжда ќе им се допадне некоја. Ако не им се допадне, кој ги е** :D

(првиве 4 ми се нешто ко поагресивна верзија на РХ, помашка како шо кажа Ендру)
Fury, Citizen Erased, Space Dementia , New Born

други: Ruled by Secrecy, Spiral Static, Megalomania, Glorious, Showbiz, Sing for Absolution, Blackout, Screenager, Sunburn, Animals, Hate This and I’ll Love You, Take a Bow, Shine Acoustic, Falling Down

Песни од РХ кои ме потсеќаат на Мјуз: Paranoid Android, Karma Police, Exit Music, Let Down, Lucky, No Surprises, Airbag, Anyone Can Play Guitar, Fake Plastic Trees, Just, My Iron Lung, Nude, Last Flowers

*освен Erich Zann и Аndrew за кои знам дека имаат се преслушано

И ај да не се караме <3 :icon_lol:



 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Kade be so duelov koga 90% od aktivni u muzika se fanovi na Radiohead?

^Expecto ni tie sto si gi navel na muse ne me potsekjaat na rh, nit pa tie na rh me potsekjaat na muse.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Kade be so duelov koga 90% od aktivni u muzika se fanovi na Radiohead?

^Expecto ni tie sto si gi navel na muse ne me potsekjaat na rh, nit pa tie na rh me potsekjaat na muse.
Radiohead се истовремено најобожаваниот и најомразениот бенд на форумов :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom