Дуел на бендови (оваа недела: Fantomas vs Melvins)

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Шо рекол Платон?
Мусе ми се драги, ама Рејдиохед ми се подраги.

Рејдиохед е оригиналот. Тие, баталувајќи го нивниот прв, да го речам нај класика алтернативен рок и нишо посебно, нови и експериментално, имаат една од најбујните дискографии. Не можат да ги сакаат многу пошо и луѓенца со одлично познавање на музиката си сакаат музиче кое ќе им паше, нешо константно нешто шо нема да се задлабочува со мрачни експериментирања и пискав глас. Нели, за тоа се родени хејтерите. Боље ми се од Мјус пошо имаат нон стоп разлика у музиката, нон стоп различни стилови, не се гребат на креативност на тоа шо е актуелно туку црпат корени малку од историјата и на малку помодерен начин создаваат ремек дела.

На Мусе, Мјуз, им го обожавам првиот албум. Све им иам преслушано, тој ми е најубав. И споредувајќи го многумина со парчиња на гореспоменатите и тоа дека е блага спин оф копија, мене не ми звучи така. Си има посилна музика во албумов. Енергијата во музиката на овој албум ќе ја одлепи целата вкупно на Рејдиохед.

Али не ми е тоа поентата, не допираат до места каде допираат првите. Не те оставаат да зјапаш у ѕидо и поима да немаш зашо. Не ме пипкаат like Radiohead do. Ах Radiohead.. <3

Гласам за Muse.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Aj да ставам некое линкче, прво шо ќе ми дојде на памет, иначе има и многу појаки работи : D

Muse - Hoodoo (Live Wembley) цел стадион штама
Muse - Sunburn солото на песнава ми прај влакненцата низ блуза да ми излезат. Интересен спот.
Muse - Plug in Baby (Live in Rome) Total guitar го прогласи за риф на деценијата. Слушнете ја прво студиската, па после настапов, пошо е прејак :D
Muse - Blackout какво интро еј ... и изведбата на вембли обавезно да се изгледа
Oд поновите работи би го одвоил Егзогенезисот, oва за мене е совршено парче музика :cuc:
Oд последиот албум Suuuuuuupreeemaccyyyyyyy :D Покрај вакви спектакуларни рифови и виолини, и вакво пеење во рефренот, I can't help but be entertained :tvg: Supremacy во Рим ви е свршавање, оver the top перформанс as good as it gets.


Рејдиохед ми се допаѓаат многу, ги слушам и ги почитувам. Ама таа молекулата што ја кажа турвиор само Мјуз ми ја смирува.

@Andrew Да не си помешал малце? Прв е Showbiz, втор е Origin of Symmetry. Koлку шо знам вториов ти беше омилен :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Ko сме кај споредбава, првите албуми од Мјуз ми се ептен ок. Првите три.
После ми се ептен поп забегани, онака пичкарски настроени. Во четвртиот се најдува по некоја ок песна, ама не е тоа тоа, ептен промена нагла. Последните два тешка срањетина, за гимназиски денови, кога не знајш кај тераш :D

Знам дека тој со бандерите, за кои мислев дека се кактуси ко мал, го имав на цеде, кое му го даде една девојка со име ли беше, прекар ли беше, Бланка, на починатиот ми сега братучед. Тогаш и ми купија домашниве систем панасоник, пошто мајка ми ја праеа операција од жолчката, па демек децава нека се порадуваат и сменат тро мисли. Тогаш го рокавме цедето на максимум :)

Eве пример на песнава сум бенгал ептенски, особено тој делот кога ќе затера само инструментално.


Muse - Stockholm Syndrome
 
S

StormRage

Гостин
Aбе и за вкусови се расправа :) Јас и тој став го имам. Еве клаваме на рамниште некоја чкљ турбофолк песна, и еве нека не бидат Редиохед, нека бидат некои класика, Дорс пример. И сега ти иди некој пич ти вели, јас слушам турбофолк, за вкусови не се расправа, па не можи да ги токмиме. Фала курцу дека можи, лајното е лајно во случајов, само шо не е во очите на оној кој го восприма. Јас можам да го почитувам вкусот, и да речам-Те радува брат, ме радува ми вели. Биди здрав и жив, и ако сакаш некош ќе се очукаме на твојата музика. Но и понатаму вредносно ќе го рангирам ниско :)

Инаку ласт со јутуб не го мешај пошто од старт имаш грешка. На јутуб обично кликаат дечишта, што значи Редиохед немаат некоја страшно милионска прегледност. Moжда само Лотус и Хаус оф Кардс да делат со по до кај 30 милиони, но ако согледаме со некој кој на заебанција ги вади, во два дена истите, се нула.

На ласт.фм сметнуваш музика, отчитува од музичкиот плеер, што значи немаш само клик клик како на јутуб, каде еден Тајзи вади миљиони, и Слаткар.

Kрај краева на јутуб, Мјуз имаат поголма прегледност.
Ако се расправаме за вкусови е тогаш и двајцата тастатурите ќе ни се расипат. Поштоваме општо кажано добра музика ама имаме одреден дел скроз различен вкус. Така да ако фатиме на темава да рокаме зошто јас тоа што го слушам е добро, а зошто ти тоа што го слушаш не е и обратно, ќе нема крај. Уствари, нема поента.

Искрено тоа со јутјуб го стајв ко пример пошо сум се нашол во таква дешаква и едноставно не можеш да им објаснеш на некои што ги гледаат бројките. Пример, накурчен сум за еден ксц коа победи флојд со четвртинка текст за разлика од „романот“ што го имав постирано, јебеш.

Така да, ако ти сервирам дека радиогла се добри, и на цел форум го кажувам истото, со тек на време ќе преовладее, асимилација едноставно.

Дали се подобри од Muse, знак прашалник, @Expecto Patronum кажа Muse >>>> Radiohead лајф.
Глобала глеано и тоа ти е еден добар пример, таму се изразува се што има бендот и што може да понуди, и било кој изведувач.
Имаше рецензија од некој момак што отишол на мјуз и вика: За лајф и пинк флојд можат гомна да јадат за мјуз.

Шо да ти кажам друго?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Ако се расправаме за вкусови е тогаш и двајцата тастатурите ќе ни се расипат. Поштоваме општо кажано добра музика ама имаме одреден дел скроз различен вкус. Така да ако фатиме на темава да рокаме зошто јас тоа што го слушам е добро, а зошто ти тоа што го слушаш не е и обратно, ќе нема крај. Уствари, нема поента.

Искрено тоа со јутјуб го стајв ко пример пошо сум се нашол во таква дешаква и едноставно не можеш да им објаснеш на некои што ги гледаат бројките. Пример, накурчен сум за еден ксц коа победи флојд со четвртинка текст за разлика од „романот“ што го имав постирано, јебеш.

Така да, ако ти сервирам дека радиогла се добри, и на цел форум го кажувам истото, со тек на време ќе преовладее, асимилација едноставно.

Дали се подобри од Muse, знак прашалник, @Expecto Patronum кажа Muse >>>> Radiohead лајф.
Глобала глеано и тоа ти е еден добар пример, таму се изразува се што има бендот и што може да понуди, и било кој изведувач.
Имаше рецензија од некој момак што отишол на мјуз и вика: За лајф и пинк флојд можат гомна да јадат за мјуз.

Шо да ти кажам друго?
Реплицирав само ради една причина. Пошто знам дека си чоек шо слуша разнолика музика, и горе долу изградил некаков став кон музикава општо, не очекував толкава негативност, пред се необјективна, туку онака субјетивно прикажување на нештата, кое се обиде да го протнеш како објективно :D На тоа се нафатив јас да реплицирам, во стилот бљувотина ко Бибер, ау. Има грото бендови, кои и јас не ги слушам, но обично можам да го издвојам квалитетот од субјективниот видик, и да кажам збор два за истиот, па потоа да подеалборирам зошто мене не ми се допаѓаат.

Пример ги земам Цепелин, состав од опасни индивидуалци, можеби најопасни со поединечни способности, на кои лично јас замерувам дека ете ми боди очи тоа што земале идеи од веќе постоечки бендови, изведувачи. НО, во никој случај нема да се дрзнам да го спорам квалитетот :) Ќе кажам дека ги почитувам, опасни се, но ете во поглед на онаа изворна оригиналност, ми паѓаат по вода со гледиштата. Така некако очекува(в)м да се однесува секој љубител на музиката, онака да дава пообјективен осврт на нештата, па тек фино лепо да го одделни субјективниот и да го потенцира.
Муабети од типот срање се, кој ги еба, ау, не ги бива, без нагласок, за вакви состави, мене искрено не само шо не ми се логички, туку и смешни ми се :) Токму затоа и реплицирав, али нема гајле.............живи здрави, и понатаму со добра музика.

Oбично не се објаснувам шо како за бендов, пошто објансувањето некош го гледам како преиспитување на својот став, но еве сега имав вишок време, а и интересно ми се виде да ја развлечкам дискусијата, пошто нели, за тоа сум модератор во подфорумов.

На Андреј му потенцирав на фб уште вчера, дека го очекувам нештово, и баш јако ќе е, и јако е :D Налив на напади.
 
W

wicked_1

Гостин
ez Radiohead

Редиохед се еден од најгенијалните бендови на сите времиња, а со сигурност најгенијален во 21 век без конкуренција од ниту еден друг.
Radiohead Kid A Full Album

Toj e албумот со најсилна вредност во 21 век.
незнам која точно година излезе Kid A, ама би требало малце конкуренција да му праи Discovery од Daft Punk, не? :)))
Мене тој албум ми е некако највлијателен.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.392
Поени од реакции
5.560
Порано ептен ги хејтав Мујз и уште ме напињаат али имаат некои заразни песни. А од радиоглаучиве ги имам слушано само Ok Computer и Kid A што се супер албуми особено OK Comp така да за нив гласам.
 
S

StormRage

Гостин
Реплицирав само ради една причина. Пошто знам дека си чоек шо слуша разнолика музика, и горе долу изградил некаков став кон музикава општо, не очекував толкава негативност, пред се необјективна, туку онака субјетивно прикажување на нештата, кое се обиде да го протнеш како објективно :D На тоа се нафатив јас да реплицирам, во стилот бљувотина ко Бибер, ау. Има грото бендови, кои и јас не ги слушам, но обично можам да го издвојам квалитетот од субјективниот видик, и да кажам збор два за истиот, па потоа да подеалборирам зошто мене не ми се допаѓаат.

Пример ги земам Цепелин, состав од опасни индивидуалци, можеби најопасни со поединечни способности, на кои лично јас замерувам дека ете ми боди очи тоа што земале идеи од веќе постоечки бендови, изведувачи. НО, во никој случај нема да се дрзнам да го спорам квалитетот :) Ќе кажам дека ги почитувам, опасни се, но ете во поглед на онаа изворна оригиналност, ми паѓаат по вода со гледиштата. Така некако очекува(в)м да се однесува секој љубител на музиката, онака да дава пообјективен осврт на нештата, па тек фино лепо да го одделни субјективниот и да го потенцира.
Муабети од типот срање се, кој ги еба, ау, не ги бива, без нагласок, за вакви состави, мене искрено не само шо не ми се логички, туку и смешни ми се :) Токму затоа и реплицирав, али нема гајле.............живи здрави, и понатаму со добра музика.

Oбично не се објаснувам шо како за бендов, пошто објансувањето некош го гледам како преиспитување на својот став, но еве сега имав вишок време, а и интересно ми се виде да ја развлечкам дискусијата, пошто нели, за тоа сум модератор во подфорумов.

На Андреј му потенцирав на фб уште вчера, дека го очекувам нештово, и баш јако ќе е, и јако е :D Налив на напади.
Никаде не кажав дека имам издржан став, никаде. Само спомнав дека вкус ко вкус, не ги сакам, благодарение на толкавото форсирање од форумов ми створија поголема одбивност и едноставно одбивам да им дадам шанса.

Јасно ? :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.062
Поени од реакции
84.668
Мусе,мусе ој море мусе ој..

Мјуз ми се каде каде помили за слушање него ли Рејдиохед. Глас од мене за нив.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Жал ми е, ама МЈУЗ сега и секогаш!
Не знам што да додадам, се кажавте. Не дека не ги сакам Рејдиохед, и сами знаете колку ги почитувам.
Мислам дека никој ја нема ставено песнава па еве ја
Map of Problematique :X3:
Ајде па да ги гледаме 2015/16
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Да не беше темава немаше да видам колку сте ме мразеле бе како ФАН :lolzz:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Muse конфузна музика без дефинирана ритам секција, без енергија и голема депресивност
Radiohead, прав рок и добра ритам секција и пукаат со енергија.
Добриот рок е секогаш енергичен и бунтовен од почетокот па до сега (мада ретко има таква група)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom