Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Првин ова:
Додека постојат луѓето на планетава ќе има и дрога и конзументи на истата,
Па после имаш ова:
Државата треба да го реши проблемот
Како бе државата треба да реши лични проблеми?
Посебно кога државата односно системот од кого очекувате да ви биде родител, ангел чувар, во најголем дел од случаевите е виновникот за луѓето да почнат да конзумираат дрога.

Да се прашуваш цел живот каде згрешив? А не си ти крив.
Така е бате Рон. Ти за ништо не си виновен, ти за ништо немој да превземеш одговорност, се некој друг е виновен. Дилерите се виновните, невакцинираните итн итн.

Треба детето да знае, еј правам нешто погрешно. Не е ова исправно. Но најчесто не осеќаат никаква одговорност за тоа како им е на нивните.
Детето се раѓа со празни страници, ти како родител имаш должност и можност да ги пополниш тие страници.
Но бидејќи ти бате Рон од Х причини не си во можност и не сакаш одговорност, најдобро дај го детето на системот да ти го израсне, па целата вина на системот ќе биде ако не е по твои замисли.

@joli1 една молба до тебе и останати кои имате искуство (во смисла сте биле сведоци) , со болдирано да ги пишувате штетните последици од конзумирање секакви хемии.

Повеќето потенцијални радознали конзументи, кога ќе прочитаат каква штета можат да си нанесат, ќе се откажат.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Првин ова:


Па после имаш ова:


Како бе државата треба да реши лични проблеми?
Посебно кога државата односно системот од кого очекувате да ви биде родител, ангел чувар, во најголем дел од случаевите е виновникот за луѓето да почнат да конзумираат дрога.
Ај малце размисли шо си пишал и уопште размисли .

Државата треба да превземе мерки за намалување на употребата на тутун во земајва како сите земји во светов шо направија каде ни 10% немаат пушачи наместо светски рекроди да правиме.

Значи да превземе мерки,едукативни или незнам какви , немаат ни тимови ни средби за тоа.

Додека некаде се искоренува тутунот тука се рушат рекорди по човек.

За секоја епидемија со дроги има и контра - мерки , значи државата ако сака ќе превземе чекори ако не ќе остави да види границата до каде иде.

Епидемиите со дрога,легална и нелегална не си одат самите од себе.Целокупен ефорт и кампањи се тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
Ај малце размисли шо си пишал и уопште размисли .

Државата треба да превземе мерки за намалување на употребата на тутун во земајва како сите земји во светов шо направија каде ни 10% немаат пушачи наместо светски рекроди да правиме.

Значи да превземе мерки,едукативни или незнам какви , немаат ни тимови ни средби за тоа.

Додека некаде се искоренува тутунот тука се рушат рекорди по човек.

За секоја епидемија со дроги има и контра - мерки , значи државата ако сака ќе превземе чекори ако не ќе остави да види границата до каде иде.

Епидемиите со дрога,легална и нелегална не си одат самите од себе.Целокупен ефорт и кампањи се тоа.
не го знаеш бафра ти. Он би легализирал све само парата да врти. Ќе стави само една лепенка за да пазат и после кој користи секој на своја одговорност.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ај малце размисли шо си пишал и уопште размисли .
Јас размислувам, ама ти изгледа на пауза си.

Првин кажуваш додека постојат луѓе, ќе има корисници на дрога, а после државата да решела проблемот.
Како очекуваш државата да спречи користење дрога, кога се работи за личен избор, односно тој што решил да се дрогира, ќе најде со што да се дрогира. Да земе ги утепа луѓето!

Очекуваш од системот да реши проблем, од истиот тој систем кој со децении иако има податоци за секого, не реагира, од истиот тој систем кој за ковид глупости ја покажа својата моќ, спречувајќи народ слободно да живее, да спречи дистрибуција на иверметицин и други лекови, истиот систем кој можеше да блокира илјадници профили и да ги најде нивните сопственици, ама не може педофилите и ред други негативни работи кои баш поради системот се случуваат.
Според твоево, ти веруваш и во дедо мраз....

Додека некаде се искоренува тутунот тука се рушат рекорди по човек.

За секоја епидемија со дроги има и контра - мерки , значи државата ако сака ќе превземе чекори ако не ќе остави да види границата до каде иде.
Тутунот се искоренува, а замената за него (електронските и оние ќесиња на непцата што ги ставаат), легализација на марихуана и ред други производи, за нив слепи ќе се правиме.

Значи да превземе мерки,едукативни или незнам какви , немаат ни тимови ни средби за тоа
Ова би имало позитивен ефект, ама само ако и семејствата претходно или паралелно вложуваат труд.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
@Bafra џабе ќе тераме понатака , со тебе мислам ни за нескафе оти е од 10 на 15 денари покачено нема да се разбереме , ќе заглавиш со твојот мисловен пат кој ќе те однесе у трсита други размислувања шо немаат везе едно со друго.
 
Член од
24 ноември 2022
Мислења
33
Поени од реакции
41
Ako nekoj zbori otvoreno deka drogata e na dofat i mnogu lesno se stiga do nea a e ilegalna i spodeluvaat iskustva duri i samite da se zavisnici ne sekogas znaci deka se poddrzuvaci na droga

не го знаеш бафра ти. Он би легализирал све само парата да врти. Ќе стави само една лепенка за да пазат и после кој користи секој на своја одговорност.
A od druga strana kako najdobrata drzava vo evropa holandija moze da funkcionira taka?
Se e legalno, pa ti idi probaj sakas bidi kurvar ili narkoman ili ne znam sto drugo, ako ne sakas ne bidi nisto, sto zgresil roditelot na toj covek tamu sto ide sekoj den kaj prostitutki legalni ili kupuva droga vo prodavnica so fiskalna smetka? Tuku drzavata vika, tie sto se drogiraat, eve vi kvalitetni drogi pa koj saka da se ubiva od droga slobodno. Sakas kurvi? Ete vi zdravi bez bakterii i slicno.
Drzavata ne ti go reshava toj problem, najmalce nasata zalna drzava. Nasive ja nametnuvaat drogata i te brkaat na ulica so nivnata droga, a ti vikas drzavata da prevzeme merki.
Za da ne se grizis za sin ti najubavo bi bilo ti kako negov heroj da mu gi pokazes tie raboti i da razbere deka se losi i dur e mal da mu kazes mali slusaj ova e toa ova e ova ova ti go pravi ova ova ova ako te vidam ke ti gi skrsam racete pa da vidime dali ke ide da pushi trava koga site skolski drugari ke begaat od cas za da pushat. Toj ke sedi na chas ke uchi kako moze da ima roditel 1 i 2. Ali toa e druga tema.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Ke upadnam u muabetov i ke prasam, mozno li e ova sto mu se slucuva na...
Vrcak
...
da e rezultat na "letnato pile" kao sto kazuvate jasmean i joli?


seriozno me interesira ova
 
Член од
24 ноември 2022
Мислења
33
Поени од реакции
41
Nemam odgovor ne go znam covekot nikogas ne sum go sretnal a ne nesto poise
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
родителската болка е многу поголема. Да го гледаш од мало и да се упропастува себе со пороци. Да се прашуваш цел живот каде згрешив? А не си ти крив.
Maлку офтопик, ама не многу...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Ако шмркаш такви срања не претерувај со денови да бидеш буден да не те фати амф психоза , или не прави повеќе од 4 дена бинџ па нагоре .. еден куп завршија на одмор у бардовци од играње со амф , мада последниве години велат гомно е и мешано со ефедрини и кофеини .. сепак
Што е тоа "амф", амфетамини?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
мислења за амф? искуства?
Posledno praenje amf regularno so spienje i sve - ednostavno mene posle cela nok iscrpuvacka mi treba son i nisto na svetot toa ne moze da go smeni verojatno do mozokot moj e, 3 dena po red no bez jadenje, i bevme kaj eden drugar do stan koj go davase pod kirija nesto da rascistuvame i rabotime i vo sobata imase radio i mislev deka e pusteno ama ne se slusase cist zvuk i ostanav sam u sobata dur on bese izlezen i vikam aj da namestam ubavo stanicata i ukapirav deka ustvari radioto e iskluceno. Duri i si gi peev pesnite sto mi se slusaa vo glava. Stvarno jeziv osekaj i nikad ne bi pomislil deka bas taka moze psihoza da udri. I posle toa, znaejki deka radioto e iskluceno mene mi sumese nekoja nejasna muzika u glava. Inaku amfot bas dobro udara na seksualni performansi, ma da ne e sekogas slucaj, sve zavisi kako se naredeni kockite vo glava.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Кој е за легализација на тешки дроги?
За подобро утре!

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
треба државата да им скине социјалното. Најголема причина за наркоманијава е што државата им дава пари за дрога. Околу 600 долари месечно. Кога ќе немаат пари ќе земат да работат нешто место да се фиксаат цел ден на улица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom