Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522

Droga vo heroinot, isto ko heroin vo trevata. Sigurno nekoj bi trosel prvoklasen opijat za da go prska po razno razni trevulinja od 300 denari.
Што е најјакото, ваквите муабети ќе ги слушнеш од истите тие луѓе кои секој ден пушат или генерално се дрогираат.
Самиот хероин да ги прашаш во кој тип на дрога спаѓа нема да знаат што да одговорат.Ама битно травата се прска со него.:D
Мајко мила, каков народ постои.Особено во тие води.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Вчера пушев крек кокаин за првпат во животот.:roker: И тоа чудо го пробав во животот.:D

Појака еуфорија од овоа чудо здравје.Апотеоза на Бог доживеав после првиот удар.Ударот држи многу малку, најјакиот ефект околу пола минута трае, а севкупно едно две минути.

Инаку, досега не сум бил запознает како точно се прави крекот и дека е толку лесно за готвење.Буквално, го ставаш кокаинот во лажичка, го мешаш со сода бикарбона, ставаш малку вода, го загреваш се додека убаво не испари, потоа ставаш малку ладна вода за да се соедини кокаинот со содата и КАМЧИЊАТА ги вадиш на салфетка за да се исушат.
Забавата може да започне.

Било која друга дрога, освен можеби метамфетаминот, може за малото прсте да му се фати на крекот.Еуфоријата е пресилна.Штета што толку малку трае дејството.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.137
На тема џанкери. Оние зомбињата насабајле у установата у К.Вода во се поголем број се.
Сето тоа се одвива позади основно училиште. Врие шприцеви.
Ќе се најде ли конечно некој фраер од сите градоначалници лажговци што ветуваа да го премести тоа чудо. Барем подалеку од деца.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
На тема џанкери. Оние зомбињата насабајле у установата у К.Вода во се поголем број се.
Сето тоа се одвива позади основно училиште. Врие шприцеви.
Ќе се најде ли конечно некој фраер од сите градоначалници лажговци што ветуваа да го премести тоа чудо. Барем подалеку од деца.
Никој не сака да се нафати да го реши тој огромен проблем, чудна работа, а сведоци сме како рапидно расте бројката на малолетни зависници, исто како и со коцкарниците, кладилниците, никој не им забранува да бидат во близина на училишта, па бројката на коцкари секојдневно расте.

Не ја разбирам оваа тема на форумов, за што служи, што поучно може да се прочита......ИСПОВЕДИ НА НАРКОМАНИ КОЛКУ УБАВО СЕ ЧУВСТВУВАЛЕ :facepalm::facepalm::facepalm:....
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Никој не сака да се нафати да го реши тој огромен проблем, чудна работа, а сведоци сме како рапидно расте бројката на малолетни зависници, исто како и со коцкарниците, кладилниците, никој не им забранува да бидат во близина на училишта, па бројката на коцкари секојдневно расте.

Не ја разбирам оваа тема на форумов, за што служи, што поучно може да се прочита......ИСПОВЕДИ НА НАРКОМАНИ КОЛКУ УБАВО СЕ ЧУВСТВУВАЛЕ :facepalm::facepalm::facepalm:....
Кажи ма Топла, што те мачи?:D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Не ја разбирам оваа тема на форумов, за што служи, што поучно може да се прочита......ИСПОВЕДИ НА НАРКОМАНИ КОЛКУ УБАВО СЕ ЧУВСТВУВАЛЕ :facepalm::facepalm::facepalm:....
„Поучно“?
Па на пример имаш практични совети како се „готви“ крек. Фалат само совети со што прибор го пушат... :unsure:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Темава треба да служи за да се информирате за дрога и зошто не треба да се користи. А не да си правите филмови и да возвишувате ефекти за да ги натерате другиве да пробаат. Позитивна реклама и правите вие, а треба скрос спротивно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Џабе е се ако децата/младите не се воспитани од дома. Таквите како овие на дискусијава ги имаш насекаде, и не можеш никого да го изолираш од нив. Ќе ги сретнат на улица, во кафич, во клуб, на журка... Ако нема знаење и подлога, отидоа работите докypца порано или подоцна. Ќе пушат крек и ќе се фалат... И ќе се залагаат за легализација на дроги.

Од друга страна, ваљда сега на сите им е јасно дека кинеските закони за дрога и не се толку лоши. Еднаш кога ќе го фатат дилер, нема веќе враќање на улица (нема враќање никаде, ама јбг боље дилерот да иде јабана него потенцијалните жртви).
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Таман е бе луѓе, оладете малку.
Темава е генерално за дрогата.Лични искуства, позитивни и негативни работи околу неа, информирање...
Еве ајде ќе ја поправам работава.
Крек пробав чисто онака рекреативно.Убедливо најопасна дрога заедно со метамфетаминот, фентанилот и хероинот.
На никого со слаба психа не му препорачувам ни под разно да размисли да проба една од овие дроги.Никогаш!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Па не е до тебе работата, туку фактот дека дрога има насекаде. Никогаш не била толку лесно достапна.
Државата која преку даноците ја плаќаме да се грижи за нас - не го прави тоа.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Па не е до тебе работата, туку фактот дека дрога има насекаде. Никогаш не била толку лесно достапна.
Државата која преку даноците ја плаќаме да се грижи за нас - не го прави тоа.
Како ќе се грижи државата за нас околу оваа работа? Со ловење дилери и шверцери?
Го правевме муабетот и порано, само легализирање и едукација паралелно едното со другото е лекот.И значително намалување на сиромаштијата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Државите кои функционираат по „западен терк“ секогаш функционираат во хиерархија на власт каде дел е и криминалното подземје... Со други зборови, колку и да легализираш ти некои работи - никогаш не можеш да легализираш се. Секогаш ќе има нешто нелегално и потреба од подземје кое нелегално ќе го нуди тоа што не може легално да се набави.

Но заборавам дека ти си за легализација на се - вклучително и тешки дроги. Како државата/општеството може да имаат корист од легализација на тешки дроги, тој што ќе стане зависник од тешки дроги - тој секако е изгубен како продуктивен член на тоа општество. Кој интерес имаме да го одржаваме во подолг живот со поквалитетни дроги? За подолго да биде корисник на социјални бенефити, подолго да биде паразит на грбот на работниците и продуктивните?
Тоа зло треба да се забрани целосно, со закони како во Кина и со спроведување на тие закони како во Кина. Не да се легализира... Некад ако се легализираат тешките дроги, следно веројатно ќе побарате и да се субвенционираат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Drogata ja imalo i ke ja ima. Covekot vo sebe, pokraj Eros, ima i Tanatos, impulsiven instikt za smrt, koj se karakterizira so porocno samounistuvacko odnesuvanje. I mora taka da bide za da bide zivotot kompletno iskustvo.

Drzavata, kako i da e uredena vo pogled na drogata, toa coveckoto nikogas nema da go uredi.

I olabajte aman so moraliziranja koj sto pisal. Temata e droga, a ne borba protiv drogata i sl.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Широка тема, различни луѓе различно ја разбираат и од различни агли ја дискутираат.


Drzavata, kako i da e uredena vo pogled na drogata, toa coveckoto nikogas nema da go uredi.
Ако државата неможе да го контролира тој аспект на човештвото, зошто тогаш во ЕУ а посебно во САД, има неспоредливо повеќе дрога отколку во Кина (на пример)?
Автоматски споено мислење:

Еве еден агол/размислување:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom