Дрога ( Наркотични дроги )

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Дефинитивно, исто и здравствено осигурување и се друго од социјални бенефити треба да им се одземе... Пази наместо да одат ресурсите во работи како училишта, наука, здравство за сите, итн - тие ресурси се трошат за овозможување на ваквите паразити полека да се убиваат (и полошо, некој да профитира од тоа па профитот да го вложува во привлекување нови зависници).

Понуди им рихаб во контролирана рурална средина (работен камп), со сите услови и некоја мала плата... Или ќе се вратат меѓу живите, или нека се гонат упм.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Автоматски споено мислење:

Ха, преку барата и на работно место се средуваат... Колку толерантно, брао!


 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Автоматски споено мислење:

Ха, преку барата и на работно место се средуваат... Колку толерантно, брао!


Ова не е фентанил. Фентанилот го губи своето дејство после половина час! Ова се некои коњски седативи кои му ги шиткаат на џанаците за да не прават џева.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Vrtat muabeti deka nashiot severen fyrom i odlichnite vraboteni vo MVR mu spremaat na makedoncheto iznenaduvanje so toa shto kje pochnat i so testovi za droga napraveni od soobrakajci, vo bilo koj moment koga tie sakaat. Dojde zivot za fyromjanecot :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Vrtat muabeti deka nashiot severen fyrom i odlichnite vraboteni vo MVR mu spremaat na makedoncheto iznenaduvanje so toa shto kje pochnat i so testovi za droga napraveni od soobrakajci, vo bilo koj moment koga tie sakaat. Dojde zivot za fyromjanecot :icon_lol:
па не треба да возиш надрогиран.
 
J

joli1

Гостин
па не треба да возиш надрогиран.
pola narod vozi na miks od diazepami, heleksi i alkohol.

ne znam za drugite gradovi, tuka nema nitu eden taksist shto ne e zdrven od sabajle na alkohol.

inace odredeni drogi (pogotovo stimulanti) go podobruvaat fokusot i daleku podobro vozis koga si na niv, no sepak, se slozuvam, na lugje izdrogirani mestoto ne im e vo soobrakjajot.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Еве ви на дело како изгледа легализација (или декриминализација) на тешки дроги... Новото нормално.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Американците имаат поголем проблем од фентнилот. Таа дрога се користи за да се отстранат простите. Што правиме со нивната вода и храна?
Алкохол кога пијам, сам си го купувам. Мара со нешто поопасно од хероин тука не прскаат. Ситуацијата не е иста тука и таму, но здрав човек, каде и да се наоѓа, би одбил да се дрогира.
Нов си, еве во трета тема ќе те прошетам... Овде се дечките кои се залагаат за легализација на дроги (да, и тешки дроги), и они може да ускочат да ти објаснат пар работи. На пример дека хорсот не е евтин за дилерите да прскаат мара со него и така да ти го даваат. :D

Инаку овде не е како во САД, ама сите срања од САД потоа доаѓаат во цел свет (скоро цел свет), па така и овде кај нас еднаш ќе дојдат. Фентанилот не знам, но како што е евтин (велат и лесен за синтетизирање) нема да се зачудам веќе да е влезен на мала врата. Првенствено за „појачање“ на другите дроги, не толку како одделна понуда.

Ако морам да ја нагласам (а така изгелда) - мене поентата ми е оваа - сите наголеми срања во светов доаѓаат од најгоменстата од сите држави. Од САД... Ок, да бидам фер, толку не од самите САД колку од тие што управуваат со САД. Но што сите нас тиче - на исто му доаѓа. Ти во твојата потрага по „гомно држави“, не можеш да стигнеш подалеку од САД. Тоа е нешто со кое би требало да се соочиш.
 

12212112

17.04.2024
Член од
25 октомври 2023
Мислења
133
Поени од реакции
123
Нов си, еве во трета тема ќе те прошетам... Овде се дечките кои се залагаат за легализација на дроги (да, и тешки дроги), и они може да ускочат да ти објаснат пар работи. На пример дека хорсот не е евтин за дилерите да прскаат мара со него и така да ти го даваат. :D

Инаку овде не е како во САД, ама сите срања од САД потоа доаѓаат во цел свет (скоро цел свет), па така и овде кај нас еднаш ќе дојдат. Фентанилот не знам, но како што е евтин (велат и лесен за синтетизирање) нема да се зачудам веќе да е влезен на мала врата. Првенствено за „појачање“ на другите дроги, не толку како одделна понуда.

Ако морам да ја нагласам (а така изгелда) - мене поентата ми е оваа - сите наголеми срања во светов доаѓаат од најгоменстата од сите држави. Од САД... Ок, да бидам фер, толку не од самите САД колку од тие што управуваат со САД. Но што сите нас тиче - на исто му доаѓа. Ти во твојата потрага по „гомно држави“, не можеш да стигнеш подалеку од САД. Тоа е нешто со кое би требало да се соочиш.
Мислам дека од самиот почеток ние не се разбравме. Америка е полоша од Русија, далеку полоша, ама Русија не е земја на која треба да ѝ се восхитуваме. Јас лично алкохол 2-3 пати годишно пијам, за дрога да не зборам. За тоа дали им се исплати да прскаат со хероин, не знам, но доста луѓе со кои имам зборено го тврдат ова. Не ме интересира премногу.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Мислам дека од самиот почеток ние не се разбравме. Америка е полоша од Русија, далеку полоша, ама Русија не е земја на која треба да ѝ се восхитуваме. Јас лично алкохол 2-3 пати годишно пијам, за дрога да не зборам. За тоа дали им се исплати да прскаат со хероин, не знам, но доста луѓе со кои имам зборено го тврдат ова. Не ме интересира премногу.
Луѓе како луѓе, шлапаат се и сешто.Ниту прскаат со хероин, ниту со фентанил овде во Македонија.
Овие муабети се дел од големата параноична замисла на просечниот Плебеец, кој не може да си ги објасни работите на друг начин, па веднаш прибегнува кон класични параноични интерпретации.
Нешто слично како во кладилницата:Абе баце се е местено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom