Дрога ( Наркотични дроги )

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.704
Поени од реакции
11.127
Само трева нека легализираат...да се кренеме финансиски : )
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Декриминализирана е :vozbud:
Само не смееш да дилаш...
Хм.. а што значи тоа? Смеем да пушим? Може да ми најдат трава у мене а да не ми напраат ништо? Само не смеем да дилам?
 
T

Tetro

Гостин
Декриминализирана е :vozbud:
Само не смееш да дилаш...
како декриминализирана бе?
можеш да си засадиш на нива? НЕ

--- надополнето ---

Хм.. а што значи тоа? Смеем да пушим? Може да ми најдат трава у мене а да не ми напраат ништо? Само не смеем да дилам?
nope, не мојш таќе
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Декриминализирана е :vozbud:
Само не смееш да дилаш...
Декриминализација на дрога значи благо изменување на строгиот закон кон дрогата. На пример забрането е паркирање на некои места, но сепак цејканите толерираат.. значи не се смета за криминал, туку може да се помине со лесна парична казна. Во овој случај кон марихуаната би требало да се толерира пушење, но не и поседување на големи количини, и секако, никаква препродажба. Во Италија и уште неколку европски држави, е декриминализирана, додека во Холандија и од оваа година и во Чешка, е легализирана само употреба и поседување до одредени дози. Чешка од оваа година стана најлиберална европска земја баш поради легализацијата бидејќи имаше одобрено поголемо количество за поседување од Холандија, инфо: ограничено поседување и дозирање: четири таблети екстази, пет таблети ЛСД, грам кокаин или грам и половина хероин.

За Холандската прецизна политика кон дрогата може да читнете овде: ЛИНК.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Абе мандрака ти е ист род со беладона-чисти токсини-каква психонаутика дај жити се.

Истото е и со печурките....нивното дејство на молекуларно ниво е познато-вистината е дека НЕМА друга Свест,
a ako mandrakata e aplicirana na koza?
 
S

smart ass

Гостин
Мислиш на Животно????

Имаше експеримент со слон на ЛСД-Умре слонот,инаку количината беше измерена да би оптимум т.е мг на кг,али умре слонот.

Ако мислиш поткожно)....хех исто ти е таа фамилија на Отровни растенија е-ТОЧКА,уствари кај различни психотропни супстанци дејството и интензитетот зависат од начинот на администрација-на пример најјак интензитет кај психостимулансите се добива со пушење(табли,амфетамин) но дејството е пократко и ризикот за фатален инфаркт голем,доколку пак истата количина амфетамин биде администрирана орално дејството ќе трае 20% подолго-во секој случај веќе кажано ама ќе повторам,имате отров за глувци,имате бази,фосфор,метални остатоци(оди ичисти го!!?!?)понатаму инсектициди и.т.н

Не се трујте.

И да-производство на вакви с*ања релативно лесно се приметува,нарочито ако има миризба на амонијак(слично ко ВЦ) имајте предвид за еден грам произведен амфетамин копилето мамино добива 7 грама ѓубре кое остава траги.

Не знам дали се пазат интернет набавките-пред се поважни се псеудоефедринот и ефедринот,инаку има псеудоефедрин во риностоп и адолор,но тоа е некои 30мг на таблета што и не е исплатливо за идиојтите.

Шорт-ма нема друга свест,и се разбира лошо е што самиот факт што одредени халуциногени се легални денес стасавме и до т.н халуциногени амфетамини и екстази,и би додал низа синтетички халуциногени.

--- надополнето ---

Чешка од оваа година стана најлиберална европска земја баш поради легализацијата бидејќи имаше одобрено поголемо количество за поседување од Холандија, инфо: ограничено поседување и дозирање: четири таблети екстази, пет таблети ЛСД, грам кокаин или грам и половина хероин.
Најлиберална?????

Ја би рекол ЛУДИ...тоа таква глупост човек да се чуди-или во превод во горенаведените наркотици т.е имаме психотропни супстанци и опијат(тежок) имаме покрај инсектицидите и останатите С*ања во хероинот и кокаинот има керозин,сулфуреста киселина како и талк.

Само марихуана-би било добро да ја легализираат кај нас,но производството да биде под државна контрола-ем ќе имаме туристи од цела европа башка приходи во буџетот а и помалку зависници од тешки опијати кои максимално го оптеретуваат здравствениот фонд и тоа за џабе-сакаат да се лечат ама неќат у болница....ај ќерата:tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Мислиш на Животно????

Имаше експеримент со слон на ЛСД-Умре слонот,инаку количината беше измерена да би оптимум т.е мг на кг,али умре слонот.

Ако мислиш поткожно)....хех исто ти е таа фамилија на Отровни растенија е-ТОЧКА,уствари кај различни психотропни супстанци дејството и интензитетот зависат од начинот на администрација-на пример најјак интензитет кај психостимулансите се добива со пушење(табли,амфетамин) но дејството е пократко и ризикот за фатален инфаркт голем,доколку пак истата количина амфетамин биде администрирана орално дејството ќе трае 20% подолго-во секој случај веќе кажано ама ќе повторам,имате отров за глувци,имате бази,фосфор,метални остатоци(оди ичисти го!!?!?)понатаму инсектициди и.т.н

Не се трујте.

И да-производство на вакви с*ања релативно лесно се приметува,нарочито ако има миризба на амонијак(слично ко ВЦ) имајте предвид за еден грам произведен амфетамин копилето мамино добива 7 грама ѓубре кое остава траги.

Не знам дали се пазат интернет набавките-пред се поважни се псеудоефедринот и ефедринот,инаку има псеудоефедрин во риностоп и адолор,но тоа е некои 30мг на таблета што и не е исплатливо за идиојтите.

Шорт-ма нема друга свест,и се разбира лошо е што самиот факт што одредени халуциногени се легални денес стасавме и до т.н халуциногени амфетамини и екстази,и би додал низа синтетички халуциногени.



a, zaebi ti tie hemiski sranja....nego ja prasuvav za mandrakot, zatoa sto citav nekoj recept sto go ima kako sostojka. Se pravi ili kao krema ili se kisne korenot u zejtin, pa se aplicira na treto oko i/ili pulsni tocki. Ne mi se eksperimentira so zivot, iako me interesira dali ima bezbedna doza.

A ve citav prethodno za orevcinjata. Ja gi semav so pola casa mlako mleko, ama mislam deka zemav pregolema doza. Za edno saat i pol ne bev sposobna za nisto. Idniot den bev grogi. Toj sto mi ja preporaca dozata, kaza deka ne e nisto, deka ke bilo samo kao travka malku da sum ispusila....ah, wrong!
 
S

smart ass

Гостин
MANDRAKE RT, AMERICAN ANTI BILIOUS

Ingredients:
½ Oz. Mandrake Root C/Sift
1 Pnt. Water, Distilled Pure H20
1 Ea. Bottle, Brown/Actinic

Directions:
RECIPE METHOD: TEA; PORTION: 1 TSP. TBS. EVERY 3 4 HOURS;

YIELD: 1 PNT.

Инаку ова важи за мали дози кои немаат изразито токсично дејство напротив делува како афродизијак,но се разбира го имаш рецептот можеш да направиш и појак.



TRADITION/USE:
Stimulate the glands to healthy action. Its most beneficial effect is obtained when taken in small and frequent amounts. In all chronic, venereal, scrofulous and dyspeptic complaints, it is highly valuable; also in dropsy, biliousness and all liver disorders. The preparation of the root is preferred to the resin. In congestion of the liver, it has no equal; it is employed with the greatest benefit and for all hepatic complaints, it is eminently suitable. The beneficial results can hardly be exaggerated.

PROCESS INSTRUCTIONS:
1. Boil the water and, when boiling, pour over the root.
2. Let this simmer for 10 minutes. Cool, strain, bottle and keep in a cool dark place.

Изумив-преку кожата е многу опасно т.е најопасно

On rodents it proved to be too toxic with lethal doses averaging 33 mg/kg in mice and 15 mg/kg in rats Podophyllotoxin toxin is
"a potent spindle poison that blocks mitosis in metaphase.

In addition to this, the main danger of the cream is if too much is applied because large amounts of absorption through the skin is a danger
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
MANDRAKE RT, AMERICAN ANTI BILIOUS

Ingredients:
½ Oz. Mandrake Root C/Sift
1 Pnt. Water, Distilled Pure H20
1 Ea. Bottle, Brown/Actinic

Directions:
RECIPE METHOD: TEA; PORTION: 1 TSP. TBS. EVERY 3 4 HOURS;

YIELD: 1 PNT.

Инаку ова важи за мали дози кои немаат изразито токсично дејство напротив делува како афродизијак,но се разбира го имаш рецептот можеш да направиш и појак.



TRADITION/USE:
Stimulate the glands to healthy action. Its most beneficial effect is obtained when taken in small and frequent amounts. In all chronic, venereal, scrofulous and dyspeptic complaints, it is highly valuable; also in dropsy, biliousness and all liver disorders. The preparation of the root is preferred to the resin. In congestion of the liver, it has no equal; it is employed with the greatest benefit and for all hepatic complaints, it is eminently suitable. The beneficial results can hardly be exaggerated.

PROCESS INSTRUCTIONS:
1. Boil the water and, when boiling, pour over the root.
2. Let this simmer for 10 minutes. Cool, strain, bottle and keep in a cool dark place.

Изумив-преку кожата е многу опасно т.е најопасно

On rodents it proved to be too toxic with lethal doses averaging 33 mg/kg in mice and 15 mg/kg in rats Podophyllotoxin toxin is
"a potent spindle poison that blocks mitosis in metaphase.
Fala smart ass :helou:

Ke moram da podistrazam malku poise za ova, mene pa mi e povise strav da go progoltam

Mislis so ovaa doza bi imalo altered consciousness?
 
S

smart ass

Гостин
поарно е чај,во низа земји и се продава како чај.

Покрај афродизијак има и антитуморно дејство се разбира во дози кои не се токсични т.е корисни се.

На крај краеви има низа лекови кои се токсични исто така,но сепак се користат во медицината-е ако се земе поголема доза веќе тогаш имаме невротоксично дејство кое е закана за живот.

Кокаинот на пример од 1000 до 1500 мг е смртно невротоксичен(чистиот и без лидокаин-тоа е анестетик но го мешаат со кокаинот за да спречат инфаркт) Ова на улица....дали е 50% чисто,али поарно нечисто отколку ретардирани народ да имаме,па импотентни мажи и неплодни жени-и ова се резултати од употреба на кокаин,амфетамин,табли...и.т.н

Чај од мандрака ти е најдобар избор:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom