Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Jasno......ako ti treba za lek e ok - ali ako sakas da go iskoristis kako halucinogen - taa doza e mnogu blizu do smrtonosnata, ne? Salvia divinorum e pobezbedna alternativa?

Izvini za site ovie prasanja...mada sum zapalila travka here and there, ne sum upoznata so ova nisto
 
S

smart ass

Гостин
Нема што да се извинуваш за прашања,на форм сме да дискутираме:)

И мандрака не е дрога.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
isprazni go sandaceto, ne mozam da ti pratam PP

najdov doza za orevceto:

0.75 - 1.25 grams per 10lbs of body weight.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Земи трава, еден кец, свари ја како арапско чајче. Изрендај многу малку оревче, додај некој лист жалфија.
Крај!!! Доживување како никое друго. Ама не е за секој ден. Петок за до недела сабајле!
 
S

smart ass

Гостин
Планирав да напишам нешто едукативно...ама


Ај здравје после:)
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.335
И јас нешто слично како Мудриот Газ, или како што велат американците Smart Ass:

michelangelo.jpg
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Екстази – корисни или штетни?

Кога ќе почнеш вистински да ги проучуваш дрогите и сите тие контрадикторности од нив, откриваш еден нов свет кој е сосема различен од оној во кој си живеел за целото време пред тоа. Прашањето што тогаш ќе си го поставиш е: дали откриениот нов свет е всушност вистинскиот во кој сите живееме, а не сме свесни за тоа, или е сосема некој друг?

Екстаза е термин за таблета која содржи МДМА – психоактивна хемикалија која дејствува исклучиво врз твојот ум. Го стимулира умот кога во него се случува хаос од различни емоции, во тој дел е корисна. „Но проблемот се јавува кога луѓето почнуваат да ја земаат во моментот кога не им е потребна т.е. кога немаат проблем.“ – вели Rick Doblin (president and founder of the Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS).) во документарецот Ecstasy Rising од 16:25 до 16:36 мин.(подолу е ставен за онлајн гледање – вкупно 43 мин). Во документарниов филм се прецизно концентрирани сите факти против злобните гласини за дрогите, односно екстазите. Имено, екстази се синтетизирани 1912 год. но дури во 1970 започнала нивната популарност благодарение на Александар Шолган (Alexsander Shulgin), но после 15 години е забранета за произвотство и до денес е илегална. Владата на


САД за таа постапка се оправдува со научни тврдења дека екстазите го уништуваат мозокот трајно со спречување на контрола на емоциите и дефект во лачење на серотинот за цели 85%, па дури и добивање на панкресова болест од само една екстаза. Проблемот со веродостојноста на овие трвдења се јавува поради контрадикторноста на научниците, бидејќи до денес се соберени милиони повеќе научни тврдења дека штетниот ефект е само во лачењето на серотинот кое се намалува за само 5% и тоа може да се поправи со апстинација од 2-3 месеци. Екстазите не само што се перфектно неопасни, туку се и потребни на умот во одредени ситуации. Сепак не смеат да се зимаат често, и без вистинска потреба за тоа.
Има безброј научни докази дека чиста екстаза може да не биде штетна доколку се научи повеќе за нејзиното дејство и избегнување на штетноста од честото користење. Во овој момент ни доаѓа прашањето: „зошто тогаш екстазите не се легални?“ Во докуемтнарецов подолу има многу прецизно објаснето (неакде од 39-та мин.) дека поради тоа што екстазите се сега улична дрога т.е. илегална, нарко лидерите ги мешаат со ПЦП(ангелска прав), хероин, кокаин, метамфетамин и уште многу дроги кои се енормно штетни за организмот и чија штетност не може да се избегне. Денес на улиците имаме 98% фејк екстази, што значи дека скоро и не постои чиста екстаза, па денес е многу полесно за владата да приложи негативни научни докази со вистински примери. Во ваква ситуација факт е дака денешните „екстазите“ се штетни. Ова ги замолча сите поборци за корисноста на екстазите кои 15 години легално проучуваа и користеа екстази, пример Мајкл Клег од документарецот Ecstasy Rising.


Ви го препорачувам докуметарниов филм (Ecstasy Rising) подолу, за сите кои претпочитаат вистински отворен ум во врска со екстазите.


[video=google;-1564288654365150131]http://video.google.com/videoplay?docid=-1564288654365150131#[/video]

Смарти ме интересира што има да каже на докуемтнарецов, ама без еготрипови плис, гледај го рационално спремен :)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.745
Поени од реакции
4.982
Ја би му дал задача на Смaрти коа ќе има време да објасни поубаво за кетаминот , ефекти и последици ... многу популарно станало за разлика од кокаин , па да бидеме во тек со светските збиднувања & chemical shit :)
 
Член од
24 август 2008
Мислења
238
Поени од реакции
133
Читах и некој постари постови и среќавам некакви оревчиња се работе за обични или некој си индиски?( само за тие две врсти имам слушнато) , иначе тоа со нес кафе и оревчињата (од постари постови) ми стоо привлечно, ајде некој нека ме просветле
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.335
Еве како треба, мада овде би било поефтино :)

4290_1106166747953_1640333609_30250171_6234081_n.jpg
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.335
Читах и некој постари постови и среќавам некакви оревчиња се работе за обични или некој си индиски?( само за тие две врсти имам слушнато) , иначе тоа со нес кафе и оревчињата (од постари постови) ми стоо привлечно, ајде некој нека ме просветле
Поарно немој, грозно е и ништо посебно :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Ја би му дал задача на Смaрти коа ќе има време да објасни поубаво за кетаминот , ефекти и последици ... многу популарно станало за разлика од кокаин , па да бидеме во тек со светските збиднувања & chemical shit :)
Moze i zakristal akosaka nesto da pise, prikazuvat ja kako opasna droga, a sto vsusnost e...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Читах и некој постари постови и среќавам некакви оревчиња се работе за обични или некој си индиски?( само за тие две врсти имам слушнато) , иначе тоа со нес кафе и оревчињата (од постари постови) ми стоо привлечно, ајде некој нека ме просветле
Srsly, DON'T!
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Си препознав автоцитат во потписот на струмичанкава Love-computers :))
Добро, нема врска што го дрпнала и што не го потпишала авторот, ама фино се уклапа у темава а? :))

У остало, приметив дека повеќето ја правите истата грешка како американската влада во документарецот погоре, служејќи се со: JUST SAY NO!
Ако Shash II сака оревчиња, не е лошо некој да му објасни детално за симптомите и по можност и свое искуство од тоа, вметнувајќи секкао негативен став; наместо JUST SAY NO! пошто тоа не пали, вистината никад не била вистинска кога е само кажана, туку откако ќе биде објаснета.

====================

Moze i zakristal akosaka nesto da pise, prikazuvat ja kako opasna droga, a sto vsusnost e...
По дефолт сакам струмичанки :) (или можда поради причина, која секако е лична), па ај ќе спомнам околу прашањево иако имаш објаснето во предходите постови можда сто пати. Кристалите се метамфетамин, а тоа е синтетичка дрога синтетизирана 1893 -та и кристализирана 1919 -та. Се користела за медицински потреби, за лечење нарколепсија, депресија, постенцефалитис (ова е запалење на мозокот) и слични ствари. После е забранета ради премногу сајд ефекти т.е. негативни екфетки, што значи уште повеќе те разболува во други сегменти. Постојат интересни или да речеме позитивни ефекти како дигната сексуалност, зголемена самодоверба, самопочитување, инзворедна енерегија, зголемена умешност за социјализација, позитивна агресија(онаа агресија која те стимулира т.е. исполнува), огромно чувство на моќ и непобедливост и ред други. Заради овие ефекти, дрогата се користи и денес, но сето тоа многу скапо се плаќа и тоа чини физичко здравје, а зар вреди да го дадеш здравјето за овие ефекти.. Што знам, може и вреди, тоа е индивидуална одлука, ја одамна престанав да размислувам колективно.

Сега јасно ти е? Ако сакаш нормален живот, ова не ти е потребно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom