Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми
И што ќе им прави на тие 19К со сета таа прекувремена работа?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Јас работев во ДММ и имав земено фазла од 12 000. Кој го врзуеш дека нема шанси фазла од 12 000 да се земе. Само минималецот ти е 9600, плус викенд плус сменска работа плус квалитет и редовност инт инт се зима и фазла. Има и шо зеле и 15 000 со сабота ( без недела ) . Не бев на линија не знам како е. ама и тим лидерите не зимаат 20 000 како шо опишувате. Еве ќе ти кажам кој колку зима. Тим лидер 15 000 +, Фор мен 18 000 до 20 000 ако иде редовно :) Шифт лидер до 23 000 стасуваа, имав увид во нивните плати ти пишувам од шо знам. А работник со две недели трета смена и сите наведени додатоци до 15 000 еве поточно 14 700 :) Уште детали ако сакаш кажи, со име и презиме на сите шо ги нарекуваш неписмени ќе ти наведам кој кога и колку зел
Slusaj ne brani partiska firma .. drzavata plaka jadenjee prevoz se ... a dzabe mu go perete mozokot na lugeto site sto se pamteni begaat na zapad ... i za edna godina pravat pari kolku tuka 10 godiniii . samo tie sto imaat vmrovska kniska ..... se vo dmm na ubavi poziciii i zimaat ubava plata .. a 80 nemaat fax nemaat ni sredno ne mi kazuvaj otiii polaa kavadarci raboti tamuu ... i ne seri i ne drobi prikaskii izgleda si na ubavo mesto tammu i za toa seres bes potrebnooo .. nie balkanot sne prosta raajaa za toa i makedonija ja podelija od takvi kakvi sto ste vie zaa 10 20 god nema ni da postoiimeee. site ke bidemee bugari i hrvati posto i hrvatite pocnaa da davaat drzavjanstvooo .... a vie pametnite ostanete vo dmm .... i gledajte prosperitet tamu i serete kolku sto sakate ...... i pak glasaj te za vmro ... i plus aramiite kako trenkovskii kako generalen direktor cel skrab od bakar go prodava i krade i na lugeto ne im dava 13 plata spored dogovorot ne im dozvoluva da gi pisat i sabota na nekoj im fali edna sabota ... a oni im a kradat ... pola se setetti *odrzuvaci na masini( neznaat kaj odat site se krijat koga ke snema struja posto ne znaaat ni da ja restartirat a kamoli da ja napravat .. prikaski na drugo mesto .. aj se briska
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми
A vidi najglupiot gandar u MK dnevno proslajfue niz 3-4 kafani kafulinja i sl ke se najade ke se napie gaga i ke lapne 25 bona mesecno. A da ne zaboraam i so kolegata prodavaat "isteceno gorivo od pod policiskoto vozilo" po edno 20-30 litra nedelno i taka....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.776
A vidi najglupiot gandar u MK dnevno proslajfue niz 3-4 kafani kafulinja i sl ke se najade ke se napie gaga i ke lapne 25 bona mesecno. A da ne zaboraam i so kolegata prodavaat "isteceno gorivo od pod policiskoto vozilo" po edno 20-30 litra nedelno i taka....
:facepalm: што не ќе прочита човек.

Ах таа моја чудесна земја...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми
Оти не ги пикна на работа преку партија жената и блиските во Дрекслмајер кога е толку убаво, тука се вработија на државна цицка?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми
Тоа е 300 и нешто Евра, па во Скопје има куќи што се грејат на централно парно што плаќаат толку за греење месечно.
Ти нормален си што ја оправдуваш ваквата плата ?
Плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат, отидени сте со умот во убедувањето дека 300 евра е премија плата и за таа треба да му се клањаат на некој од комитетот на ВМРО, демек он ја обезбедил.
Го чекам денот, кога ќе дојдат за наплата долговите, кога буџетот ќе биде само да се платат долговите и нешто ситно за државна администрација, ќе се крене инфлација и пошто нели со 19к (ама тогаш ќе бидат 30Е) ќе нема да можете леб да си купите и ќе се вратите по селата, од каде што комунистите ве извлекоја и ве направија луѓе, барем ако не за друго оваа земја раѓа и има за јадење.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Оти не ги пикна на работа преку партија жената и блиските во Дрекслмајер кога е толку убаво, тука се вработија на државна цицка?
Сопругата и сестра ми одамна работат во администрација за по 16к
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ајде сега 300 евра плата било за ненормални пошто била многу ниска. Се прашувам колкави примања имаат некои форумџии и каде воопшто живеат? На Марс?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Тоа е 300 и нешто Евра, па во Скопје има куќи што се грејат на централно парно што плаќаат толку за греење месечно.
Ти нормален си што ја оправдуваш ваквата плата ?
Плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат, отидени сте со умот во убедувањето дека 300 евра е премија плата и за таа треба да му се клањаат на некој од комитетот на ВМРО, демек он ја обезбедил.
Го чекам денот, кога ќе дојдат за наплата долговите, кога буџетот ќе биде само да се платат долговите и нешто ситно за државна администрација, ќе се крене инфлација и пошто нели со 19к (ама тогаш ќе бидат 30Е) ќе нема да можете леб да си купите и ќе се вратите по селата, од каде што комунистите ве извлекоја и ве направија луѓе, барем ако не за друго оваа земја раѓа и има за јадење.
Зависно од месечните приходи на фирмата јас работам за 18-25к денари месечно
Колку толку комитетот обезбедил вработување и минимална плата за разлика од соросоидите кои направија армија невработени
Патем пред 2-3 дена комитетот плати доспеани долгови (150м евра) од 2005 кога соросоидите беа на власт[DOUBLEPOST=1449773571][/DOUBLEPOST]
A vidi najglupiot gandar u MK dnevno proslajfue niz 3-4 kafani kafulinja i sl ke se najade ke se napie gaga i ke lapne 25 bona mesecno. A da ne zaboraam i so kolegata prodavaat "isteceno gorivo od pod policiskoto vozilo" po edno 20-30 litra nedelno i taka....
За кафаните и лапачката делумно си во право ама горивото го должат со одреден број километри па ако го препродадат истото ќе им се одбие од плата
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
И што ќе им прави на тие 19К со сета таа прекувремена работа?
Колку толку вршат работа за основни потреби и полесно е отколку без никакви приходи
 
Z

zlaki

Гостин
не ги прочитав линковите па само ги постирав...верувам дека се е кажано околу платите,потребштините и живеачката во Македонија..е па ќе се иселуваат нели?

1, http://faktor.mk/2015/03/10/potroshuvachka-koshnitsa-vo-semejniot-budhet-dupka-od-160-evra/
2, http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbrtxt=42
3, http://www.libertas.mk/видео-шилегов-до-саздов-180-илјади-граѓа/
4, http://plusinfo.mk/vest/30975/vladinite-100-cekori-napred-galopiracki-ja-unazaduvaat-makedonija-(video)
5, http://www.makdenes.org/content/article/25240535.html
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Slusaj ne brani partiska firma .. drzavata plaka jadenjee prevoz se ... a dzabe mu go perete mozokot na lugeto site sto se pamteni begaat na zapad ... i za edna godina pravat pari kolku tuka 10 godiniii . samo tie sto imaat vmrovska kniska ..... se vo dmm na ubavi poziciii i zimaat ubava plata .. a 80 nemaat fax nemaat ni sredno ne mi kazuvaj otiii polaa kavadarci raboti tamuu ... i ne seri i ne drobi prikaskii izgleda si na ubavo mesto tammu i za toa seres bes potrebnooo .. nie balkanot sne prosta raajaa za toa i makedonija ja podelija od takvi kakvi sto ste vie zaa 10 20 god nema ni da postoiimeee. site ke bidemee bugari i hrvati posto i hrvatite pocnaa da davaat drzavjanstvooo .... a vie pametnite ostanete vo dmm .... i gledajte prosperitet tamu i serete kolku sto sakate ...... i pak glasaj te za vmro ... i plus aramiite kako trenkovskii kako generalen direktor cel skrab od bakar go prodava i krade i na lugeto ne im dava 13 plata spored dogovorot ne im dozvoluva da gi pisat i sabota na nekoj im fali edna sabota ... a oni im a kradat ... pola se setetti *odrzuvaci na masini( neznaat kaj odat site se krijat koga ke snema struja posto ne znaaat ni da ja restartirat a kamoli da ja napravat .. prikaski na drugo mesto .. aj se briska
Од оваа година (2015) 13та плата не е задолжителна
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
не ги прочитав линковите па само ги постирав...верувам дека се е кажано околу платите,потребштините и живеачката во Македонија..е па ќе се иселуваат нели?

1, http://faktor.mk/2015/03/10/potroshuvachka-koshnitsa-vo-semejniot-budhet-dupka-od-160-evra/
2, http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbrtxt=42
3, http://www.libertas.mk/видео-шилегов-до-саздов-180-илјади-граѓа/
4, http://plusinfo.mk/vest/30975/vladinite-100-cekori-napred-galopiracki-ja-unazaduvaat-makedonija-(video)
5, http://www.makdenes.org/content/article/25240535.html
Абе секое утро бурек,тост или хамбургер а ручек и вечера во ресторан,2-4 автомобили и 3000 евра не стигнуваат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom