Драга Кајгана

Статус
Затворена за нови мислења.

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Кајгане (не дека тоа е деминутив од Кајгана, ама ајде),

Имам гледано милион филмови у живот, секакви филмови, ама на ова што го гледав оваа вечер му нема рамен во „забеганоста“. Морав да читам анализи и толкувања секакви, мислиш спремам испит Англиска Книжевност 14-ти век. За друг пат да си знам, секогаш кога планирам да гледам чудни филмови да си имам алкохол при рака.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кајгане (не дека тоа е деминутив од Кајгана, ама ајде),

Имам гледано милион филмови у живот, секакви филмови, ама на ова што го гледав оваа вечер му нема рамен во „забеганоста“. Морав да читам анализи и толкувања секакви, мислиш спремам испит Англиска Книжевност 14-ти век. За друг пат да си знам, секогаш кога планирам да гледам чудни филмови да си имам алкохол при рака.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Кајгич....
Еее и јас стигнав до тоа дереџе да пишувам на форум во 7 сабајле:facepalm:....ми скиснаа полагањава веќе. Презаситена сум од учење и се поврзано со учење. Која е смислата? 13 години од животот поминати со книгата, па ептен буквално изгледа поговорката ''Човекот учи додека е жив":(. Студентска мака... сама си го барав што ми требаше да започнувам уште еден цел циклус, демек амбиција, способност, трка со интелектуалците.........Ептен мрзливо ми оди оваа година ама ептен.......Мрзава ме прави мрчатор, ич не ми е по кеиф ама што да се прави....ајде да се вратам на книгата и да не мудрувам и лелекам многу доста си наоѓам изговори, мислам сТрамота веќе......:pipi:
Ајде биди ми поздравена:гик:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Некако ми стана навика да те отпоздравувам, како да си стара баба, па кога влегувам дома, морам да ти кажам едно добро утро, да ти тутнам локумче во престилката, да те прашам дали си арна, дали те слушаат ова невоспитанава младина, дали имаш лекови, се држиш ли како што треба, и да ти прочитам некоја песна.
Се разбудив во 8. Без логика, ама со поткрепа. Ах, мислев ќе поспијам.
А сега ќе си го агендизирам четвртоков, зошто викендов треба да глумам октопод и да завршувам милион работи што немаат директна веза со мене.
Слушам Ета Џејмс и некако ми текна на сите чаршиски потрошени чекори, студ во коски од неносење џемперче, а е мај и времето лаже, на прочитаните поезии боса пред Ла Кања и сличните небитни кругови радост што се зацртуваат кога ќе сконташ дека младоста си ја потрошил во Чаршија.
Баш сакав кафето денес да ми потрае повеќе.

Ми улета песнава случајно на џез фм, и успеав да ја најдам.
Совршено и меко за вака наутро.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Драга јас така си седам релаксирано и наеднаш слушам од надвор "СТААААААААААААРО КУПУЈЕМ"... ме вангелоса и ме извади од памет, боже господе каков вокал... се испотресов целата мислев дека ќе ме силуе, добив чувство дека може да ми го свирне у полн аутобус што би рекла онаа малечкана Сузана:pos::pos::pos:
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
К,
си ги заборавив апчињата дома, па колешката беше премногу љубезна и она од нејзините ми даде. Летам Кајги летааааааам.... Незнам што апче беше ама не беше само за мешето. Се чуствувам ко на облаче, главата ми лета и неможам да се концентрирам... i am happy... :ROFLMAO:
Сакаш да ти кажам виц... Potato... (9gagers will understand :P)
 
Член од
22 март 2009
Мислења
2.356
Поени од реакции
454
Драга,
Не планирав да ти пишам, али кога го видов известувањето шо ми пристигна бев принуден да ти се пофалам дека поминале три години од кога сум тука. Нека се угоди ;).
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Мамурен на училиште, НЕ !!!
 
I

Iblis

Гостин
Драга кајгана,
Претераа овие двајцава овде, нема смисла- вие двајца, Get a F*cking room.
Иначе арен, само што завршив со обврските(не како што се надевав пред 2 часа, ама сеа бар ми е исклучен телефонот :P) и уште додека има сонце фаќам "магла".
Поззз Златна.
 
К

Кики.

Гостин
Драга,
што да ти кажам... 5 саати ти пишувам и никако да ти напишам. Веќе се откажав и многу се разочарав. Не знам дали сум старомодна или имам проблем, ама некои работи не можам да ги сфатам. :confused:
Ајде Драга, поздрав. Уживај си со песничево како мене. :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Читајќи ја вчера колумната на Венко еден пасус ми се врежа во главава....

Еве што одговара, значи Зоки, и со тој негов одговор целосно ме преобразува. Вели: „Сиромаштијата. Таа ми ја даде идејата“. И потем дообјаснува – кога немаш, всушност имаш најмногу, само не гледаш. Немаш пари за тапан, па чукаш на тенџериња. Тоа го прават сите деца што се сиромашни а сакаат музика. Кога немаш пари за скап ксилофон, ќе чукаш на шишиња. И така, овој гениј од човек, со неколку прости реченици ми одржува лекција по морално однесување, ми вели да не бидам разгален плачко, да се борам, да не се предавам, да не се срамам и да не тресам глупости дека постојат несреќни народи, најмалку дека нивната среќа доаѓа од парите (а и ако доаѓа, може да дојде и од сиромаштијата), ми држи, значи со неколку едноставни зборови - лекција по живот. Каква прекрасна метафора – сиромаштијата како исполнетост, сиромаштијата како мајка на генијалноста, немањето како имање. Од својата маана да направиш доблест, од својот недостиг – вишок. Тоа е борец, и само таков човек ја знае смислата на животот, само таков човек знае да се исполни и да биде среќен. Да не му завидува никому и да си биде самодоволен.

Во новата книга на првата бела страница го испишувам болдираното и ќе го применувам, секогаш кога ќе почувстувам дека паѓам и тонам, ќе го читам, е само тогаш ќе бидам нешто подобро од ова што сум сега.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Драга Кајгана,

ТоБ провод со моите главни жени АлекСС и Бушафка. Инспирирани од една наша претходна целодневна дружба од кафана у кафана, решифме денес да го повториме истото.
Првин у еден кафич у Безистен у чаршија.
После у Костарика кај што храната е ТоБ ама услугата е тиња.
Па у парк лежење по тревите.
За на крај да завршиме у нашиот омилен Соул Паб кој го прекрстиле во Лашко Паб, ама само името е сменето, што значи останува најдоброто место во градов.

Ќе ми недостасуваат ваквите дружби кога ќе заминам далеку, далеку...

п.с. На вакво сончево време не се нарачува кватро-формаџи у Костарика. До утре попладне ќе ми биде полн стомакот :)))
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
163
Поени од реакции
323
Најголемата грешка што некој може да ја направи е да заборави на своите чувства, мислејќи на туѓите! Тука секогаш губиш, колку и да си во право...
А кога ќе ги погледнам колку се среќни, имам чувство дека јас никогаш нема да бидам така среќна, исполнета, насмеана... не дека им завидувам, напротив, целата среќа на светот им ја посакувам.... само што посакувам да имам и јас таква среќа... барем приближно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom