Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
13 април 2021
Мислења
3.321
Поени од реакции
11.074
Драга,

Ми се допаѓа твојата смисла за хумор. :D
Прејаки ми се рекламите на форумов на кој преовладуваат мажи:

- никогаш нема да те изневери, може само да снема батерија
- не раскажува на другарите што сте правеле, а за викенд секогаш е дома
- никогаш не е со другарите по кафани, а не заглавува ни на работа
- никогаш не е уморен, а не гледа ни фудбал
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.052
Драа

Д'нска е петак тринаести.
Бш од овј датум @1307 годину,петак тринаести се сматра као малер, лош, злокобан д' н.
Исти датум и годину, француски крал Филип убавиот ги укинаја темплери. Мноо ги бија дужан, не само он, цела Европа. Они су први лихвари.

Д' нска киду на сфадбу.
Ке се направу Жак Де Молеј, послеѓан мајстор на темплери.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
513
Поени од реакции
1.713
Целата бркотница и гужва на работа ја поднесов со мотивација дека ќе си идам на моето место.

Најтаман за одвртување вентил и вистински одмор од сѐ.

Го кријам како змија нозе, не сакам колеги да ми го откријат па да ми се изгуби таа препотребна приватност и анонимност кога социјалната батерија ми е минус сто.

Книгата, чајче / кафе / пиво, зависи од расположение, си имам дури и мое место на терасата, крају краева, за тој поглед утепана од работа одам 3 угорници и извртени скали. Не е многу елитно, ниту пак, модерно, а сепак автентично. Газдата бил уметнички фотограф и на сите ѕидови има негови фотографии врамени, а има и од тие како ламби покриени со платно шо ги има по фото студијана а не знам како се викаат.

Музичка селекција, сон, Leonard Cohen, Shivaree, ретро, рок, а некогаш им текнува филмски парчиња да вртат, веројатно оти газдата има многу убави обработени фотографии и од театарски претстави. Е тоа е местото кадешто сум си своја и кадешто се чувствувам безбедно.

Ете, толку малку треба за спокој.

 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.786
Поени од реакции
6.334
Растев и го гледав експоненцијалниот раст на Албанците.
Се што им требаше е да се свртат на моќната страна, да искористат наш наивлук и да фатат момент.
Но, никој не помисли дека ќе пуцаат толку високо. Нивниот сон во моментов е да ги симнат Евреите од некој си конспиративен трон на важноста. Тоа место го сакаат само за себе. Амбициозни, во секој случај.

Ако првата половина од животот е раст, втората, горчливо би се опишала ко пад. Стареам, овојпат ќе го гледам нивниот пад, бавно, трпеливо.

Не посакувам зло никому. Но. НО. Имаа своја земја, но не им беше доволна. Имаат колонизирано средновековно српско Косово. Не е доволно. Навалија кон Црна Гора и Македонија. Ги добија. Тоа не ги смири ѕверските апетити. Го добија и Лондон. Сега останаа уште Евреите. А судејќи според нивните громогласни музлим ХАХА реакции, против Израел. Падот и не е далеку. Го мирисам. Дула Липа Пипа е на прагот од оргазм да се раствита про Палестина. Со сториња, со се. Ко на времето. Симнете ја од таму кај што ја качивте. Доста е. ДОСТА Е.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Драга,
технологијата брзо напредува, ама напредуваме и ние (кон старост).
заборавам пин, зголемувам фонт на мобилен, серија без subs не можам да гледам.
фала, позз.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Драга Кајгана,

Албанците го освоија и Гњилан и Жеровјан и Улцињ и Цурих и Даунинг Стрит, итаат кон тронот на МОСАД.

Но крајот ќе им биде славно Полчиште кајшто Осман Бег не стапнал не пак Љутви!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.258
Поени од реакции
37.022
images - 2023-10-13T231628.870.jpeg

Кајг
под хитно да се воведе задолжителен воен рок на балканскиве простории и тоа две години како во Грција, инаку сите мушки ќе забегат и ќе исчезне потребата за нивно постоење!

arm-makedonski-vojnik.jpg
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.144
Поени од реакции
16.066
Драга,

Од пред три ипол месеци седам во иста канцеларија со особата со која никогаш не сакав да ме седнат, да ја слушам и гледам секој работен божји ден. Нормално, жена е.

Од исти сектор сме, ама сме на различни проекти, па ај некако се трпи. Значи постара е, за ништо живо незаинтересирана, барем не она мене што ме занима, двапати разведена, засега нема нов дечко, за секого само оговара кога идел, не идел, кај бил, што бил, знае да се заебава на туѓа сметка ама е од оние што одма се лутат ако ти ги заебаваш, климата се регулира на нејзина темп, само се вртка наоколу а глуми како е секогаш само она зафатена, знае некој пасив агресив коментар да лупне, во глобала, мене ми е мизерна особа.
Е сега, колку што она мене ме нервира, знам дека јас трипати повеќе нејзе ја нервирам со самото тоа што постојам, зашто јас знам да сум апла многу досадна и уживам во психичка тортура (кога сум расположена) на фаци кои се дупчат со мене. Интересно ми е до одредена мера и кога имам време онака, нормално со насмевка и политички коректно глупирање, праење мутле максимално ко што тие праат.

Со сите останати што комуницирам на работа се скоро се мажи. Индустријава е скроз машка, мажите се мажи, но сите ќе те третираат како ќе им дозволиш и како ќе се поставиш. После година и некој месец работа веќе, со трудот и работата што ја завршив во најтурбо периодот што му бил некад на клиентот, јас не се осеќам ништо помалце од почитувана, а исто ме вклучуваат во одредени работи и одлуки далеку повеќе од другиве од секторот кои работат на различни клиенти.
Почнав да истражувам што се нуди на пазарот и накај би можела да терам, но засега мислам дека ќе се задржам на позицијава дури планирам подолгорочно.

И така.
Мојата сага со жените и неразбирачката со нив продолжува. :D
Од мажи ќе добиеш посигурна поддршка и поштовање, а од жена може само некоја љубомора, токсични коментари, глупо натпреварување, уште љубомора, итн. Еднаш да ми се трефне на работа, а и општо, некоја интересна, искулирана, да знае да се смее на шали и да си гледа нејзиното гајле, ама стварно ич не барам.
Ај Кајги, чаос.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.258
Поени од реакции
37.022
Кајг,
ако случајно ти дојде смс порака за недоставена (вратена) пратка, немој случајно да го кликнеш посочениот линк за инфо, ќе ти го сјебе ајфонот! :shok2:

664f1b80-8f19-405c-a77c-2d9a63559d43.jpg slika-za-banki.PNG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom