Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
ДК,

Градот убав, градот на солидарноста, повторно никна!

Потоа му се случи нова катастрофа, катастрофа наречена урбанизација.

IMG_20210412_091632.jpg

#СкопјеСеСеќава.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Еве ви нова плажа со горе долу истите актери,истата скупина,топла,боди,zoranc а кај да е и оној скараџија од Немачка по потекло од Мариово ке им се приклучи
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Уште Владе фали да чита, да не отвараме посебно тема.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.659
Поени од реакции
6.112
Земам возачка А категорија (ќе менувам Мегдоналц за возач на Мотор, ќе фрлам весници по дворовите кај германчината), и сега еден од учителите во школава е Турчин роден тука. Се понаша комплетно раздрапано, дури предава фали уште куро да го почеша, го гледам и си велам нее не можи да биди поинаку. Раката крената кон таблата, мајцата истутната на горе, стомачните сервирани пред цел клас. Кога веќе ги има зошто да не ги покажи. Фак ју ЏејмзБонд. Ние - група од македонец, словенка, другите се германци, гледаме и молчиме. Поставува прашања, да не види колку сме глупи.
Јас изгледа се истакнав во глупоста (dumby, smarty me, as you know кајгано :ROFLMAO:) па ме праша и од кај сум. Македонија, и лицето му светна ко на типичен турчин. Пред две недели зеде една Македонка ми вели, (изгледа и та че фрла весници). Пајџаш в очи ми вели (мислеше заради незнаењто). Навикнат на тоа луѓе да се натегаат со мене, му вратив, Дека убав? Се згази од змеа, мафта прекорно со показалецот, можи и до то да е ми вели. Ќе го прифатам советот од прасето погоре, кое работи ко готвач во хотел во швицарска, и ќе го упатам ликот во темата за секстинг на форумов, македонци, турци сето едно па исто. :LOL:

Од другите вести на една Романка и помагав да се всели во новиот стан (таја со клучејте од Калабрија) минатиов викенд. И падна на ум, дека се сака да сработи сама, без да плаќа мајстори (малце мануелна работа за нас, добра промена :ROFLMAO:). Само ко ја видов во комбето со капче ме огреа сонце. Штајг ум ми вели (рипај, качувај се ). Звучи ко предизвик, па и помогнавме со еден колега. Забораја монтажни делој да ни пуштат, па му звони во салонот за мебел и му вика - мајстори имам платено овде чекаат!! како можи така срамота? Сите тројца по земја. На германецот колега му вели, со вас германците мора вака. Опасна е. Мебел и се останато монтирафме заедно. Сега и велам фали само еден Густаф Климт на ѕидот (афстриски еврејски сликар од Виена, за глупите). Станот е во населба во која живеат само Германци. Таа е единствениот Ауслендер таму, за соседи има адвокати. :P
 
Ф

Флеш

Гостин
Идеш да купуеш мотор и сфе договорено за на нотар да си отидеш ,си се договарате фино лепо сфе фер ко добри луѓе и ја ко млад со радост дека се појачувам со нов мотор , коа еве ти повик од газдата 20 минути пред 13 часот ,ти се јавуе дека за жал мора да одбие понуда ОТИ жена му НЕ САКАЛА ДА СЕ ОДВОИ ОД МОТОРОТ !

Ма овој ти бил папучар бајоо мојјј !

Ма шо ве ебам ..... Идемо даље за боље тротинет да си земам .....
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.385
Поени од реакции
6.455
После земјотресот, на Скопје му се случува Кензо Танге.

Кензо Танге е величан до небо од скопјани, као демек јапонскиот архитект едно планирал, ние друго правиме со дивоградби и криминал, он многу убаво си нацртал, ние не сме разбрале...

Скопјани мора да се сетат на неколку работи пред да го спомнат овој проект за реизградба на Скопје.
Прва задача на архитектот е да гледа не 5 години унапред, туку 500 години унапред, најмалце.
Кензо Танге најверојатно размислувал дека после 1963 запира времето и луѓето нема да се размножуваат, коли нема да има повеќе, повеќе домови нема да требаат, повеќе транспорт нема да треба итн.
Типот ја посрал на повеќе полиња кога ја мислел за Скопје.
- проектирал двосмерни улици во центарот на градот
- Проектирал монструозно грди ѕидови од згради во самиот центар
- Не планирал никаков паркинг
- сите државни институции се сместени на радиус од 500 метри
- не испланирал трамвај
- не оставил простор за ширење на градот

Запомнете годината е 1963, за разлика од сега или било кога во историјата на Скопје имаш поволна прилика да го изградиш најдобриот град по што ќе те памти светот.
Бонус мотивација - властите се комунисти, само кажи што ти смета и зградата се прогласува за оштетена и се руши за да се ослободи просторот *како комунисти реално не ни им треба изговор за рушење(види колективизација).
Бонус мотивација - Цел свет донира пари, угледот на Тито е ставен во прашање како претседател, практично нема ограничувања на тоа што може да се испланира.
Бонус мотивација - Скопје е во котлина, можеш да проектираш милионски град на рамна плоча

Кензо Танге не разбира ништо за Скопје, -
- не ја разбира неговата историја како втор најважен град после Солун, во текот на цела македонска историја,
- не гледа напред дека братството и единството на Тито може некогаш ќе умре па на овие гревови ќе им треба главен град (зашто природниот главен град им е анексиран од соседна држава),
- не го разбира балканскиот менталитет кој практично вика - си живеам со Цане инспекторот од општина не ми треба дозвола за поткровјето, нека дојде зетот домазет.
- Не знае ни зошто војсководците викале, кој ја држи вардарската долина го држи цел Балкан, практично не разбира дека Скопје има потенцијал да биде раскрсницата помеѓу Европа и Азија од геолокациска гледна точка.

Благодарение на потценувањето на Кензо Танге кој Скопје не го гледал како ништо повеќе освен од провинција, денес Скопје е хаос од град пред се од лошото проектирање, а после и од градењето кој кај ќе стигне поддржано од владата на РМ и владата на РСМ.
Едните цареви клинички ќе прават одма до постоечкиот зашто нели нема гужва сеа таму и топ идеја е по тоа сокакот нагоре да јуриша брза помош со свети николски регистарски таблички, другите цареви па ќе го граделе кај Бардовци, да им биде поблиску на браќата од Косово за кои сите ние одвојуваме од месечната плата за они да се лечат со книшките на роднините од Тетове.

Ќе живее Скопје, ќе дојдат подобри времиња!
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Драга,

Дубоките анализи на Владе се несомнено точни, не постои здрав меѓу нас, но Владе не зима во предвид дека системот има оставено опција за нас уште позабеганите. Имено, Мирослав Масин наш истакнат ликовен уметник се затвори во зоолошка со мајмуните како проект, перформанс кој привлече доста внимание, се пишуваа статии и осврти на ликовни критичаеи додека тој си праепе УУ АА со мајмуните. Масин изработи триесетина инсталации и перформанси, меѓу кои: „Мајмун-човек-мајмун“ (1986, Стара чаршија, Скопје), „Кафез“ (1992, КИЦ, Скопје), „Мајмун-човек-банана“ (1995, КИЦ, Скопје), „Миро и Емил“ (1997, Зоолошка градина, Скопје), „Цивилизација“ (2000, Чимелице, Република Чешка), „Три желби“ (2005, Зоолошка градина, Скопје) и така натаму.

Владе, Масин е денес битен во историјата на Македонската култура а јас сум ептен инспириран од неговото дело, посебно во ПМС.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.287
Поени од реакции
18.114
Порано, пролет и лето ми беа најомилени, сега колку сум постар летото ми најубаво и тоа вака жешко да биди. Го обожавам.

Плус го обожавам летото оти сите наши иселеници се враќаат да си ги поправат забите и да ни раскажат колку убаво се живее на запад.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.577
Поени од реакции
34.974
Кајганке :love:

Значи кога ќе видам маж облечен во тесни фармерки, подвиткани до глужд или погоре, веднаш добивам желба да го прашам “да не ти се поплави станот случајно или евентуално одиш да ловиш риби?“:rolleyes:

Ич не сте фенси, ич не сте тренди, туку само изгледате педерски. Изгледаат крајно лошо, оставаат лош впечаток и неубава слика. Делуваат крајно невкусно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.008
Кајг,

257555737_4503118346475806_7687392955322449389_n.jpg

... куј знае како се носи правилно појасот во автомобилот конкретно кај женско возач која малку повеќе е надарена токму во тој дел каде неминовно поминува заштитниот појас?
...на средина меѓу цицките ли, пред десната цицка, после лева цицка или воопшто да не се носи поради неможност од Виша сила и ќе биде оправдана? :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom