Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.881
Поени од реакции
21.728
ДК,
И јас сум, додуша повеќе бев отколку што сеуште сум, ама до олку не сум бил Евреј бе!
13 години се знаеме со другаров, идеме на кафе. Ја 500 он има ситно, кафе исто двајцата по 90 денари. Ми дава 100ка, доаѓа сметка, давам 500, ми враќа кусур келнеркава, он збори на телефон и у меѓувреме ми покажува нешто мафта со раката (сиротиот 10-те денари ги барал) и ставив кусурот во џеб (сеа ми текна дека не остаив бакшиш у курац).
Две минути пешачиме оддалечени од кафичов „БРАТ, ДАЈ НЕ МЕ ЗЕЗАЈ ДАЈ МИ ГИ 10-ТЕ ДЕНАРИ МИ ТРЕБААТ, ТИ ИМАШ ПЛАТА“.
Он сиротиот демек е невработен сега, 2 стана имаат, работи фриленс, 5-6 фирми има сменето како графички дизајнер (сегде шефот бил најголем деген на планетава), а скоро лапна некој тендер со татко му за 2 недели работа праеше некои книги 1000 еура треба да му капнат кај и да е, јас сум имал плата.
Да не праиме муабет дека у задњи 10 искачања му оставам да ги скенира сметките кои некогаш доаѓаат и 1000 ако се напраиме тапан у кафана.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.169
Поени од реакции
11.562
Најраната меморија која е најверојатно од првите две три год. од мојот живот е мирисот на едно пластично шише со цуцла....знам имаше и мерач во ml. Сум го гледал и години покасно шишенцето.
Видов една слика на мало дете прееска со слично шише и ми се врати меморијата, флеш бек 80 ти :) Најверојатно најблиску до цицка ми било тоа, и толку многу сум се приврзал :D
Ако се врати човек назад во животот ќе открие најверојатно дека секоја пасија му потекнува од најраното детство.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.589
Поени од реакции
187.287
Во ноември 2018 година на Институт за јавно здравје им пишав меил во врска со потврда за Зика вирус поради туристичко патување (ме упатија таму, да не ме цитира некој со кој ти рече таму да бараш). Повратен меил сѐ уште немам.
Зошто потврдата пак ми затреба сега за една административна глупост, од клиника во Љубљана таква потврда извадив за 2 дена по меил (од што имам неодамна правено анализи таму) и што е најчудно не ни сум во Љубљана во моментов

#чесникадри
#NaVremetoSiteRabotaFmeZaSlovenijaTieSiLezea
#AkoImashPariIvoMKeUbo
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.226
Поени од реакции
29.488
Средина на септември, градот мој веќе почнува да смрди на чадовини, ама шо да се прави, мора да се распалат сите ќумбиња по дворовите за да се направат пинџури, слатка и останата потребштина за суровата и ладна зима оти ќе нема што да се јаде мислиш живееме у некоја планина во 1901-ва.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
174
Поени од реакции
370
Каков ден Кајги...


Седнав да појадувам, ручам и вечерам наеднаш, ќе испијам и кафе и повторно назад на работа. Имам уште 13 аранжмани и 1 голем да завршам. Останува бидермаери и китенки, а количево утре сабајле. После ќе одмараме.

Уште само 1 вечер сама дома, утре доаѓа заедно со little princess и госпоѓа мајка на ручек. Ќе морам да најдам сила зошто ќе биде тешко. Утрово ми се јави лепотичето да ми рече дека едвај чекала да дојде, и мене ми недостига, цел месец не сум ја видела.

Убаво беше дур траеше паузава, време е за работа...

Тука сум стигнала вчера околу 5, се сеќавам само дека станав и мрак... Пак моето желевце отишло у к**ац! Ај докторот го истрпив некако, ама господин супруг и неговиот упад во соба утрово беше малку ту мач! Ок, знам, мора да јадам, мора да пијам, мора да слушам попаметни од мене, ама ете заборавив... Си ќарив 3 кончиња на брада, ваљда нема да остане лузна, шината нога и тададаааамммм пукната десна подлактица, токму под лактот, едвај пишувам. И сега што да правам 4 недели без рака?! За украс ќе седам у цвеќара, е така.

Туку денес не ме поштедија од семејни мелодрами, сепак имав мала претстава. Нели еднаш у месец ќе се гледаме, се издржува. Бубамарчето не ми дојде, а толку се радував ќе ја видам. Уф се надевам деновиве ќе ја донесе татко и, ми недостига.

Доста кукав, ќе ми дојде медицинскиов брат да ме предупреди да оставам телефон да не замарам рака и кој ќе слуша приказни. Бар кутре ме дружи на терасава дур пијам чај и уживам во тишина. Добра ноќ!
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.083
Поени од реакции
7.732
Maкедонија и Словенија се држави со скоро слична големина и популација. Словенија е држава скоро три децении, Македонија е од обид од тоа за тие три децении. Затоа и Словенците имаат успех во многу спортови, а Македонија е на дно на скоро сите спортови.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.169
Поени од реакции
11.562
Еден поздрав од братот, ме потсети на едни добри времиња у карантин...

Ooo utra rani...
Pticki peat na cel glas,
Od komshijata Stole...
Knecno najdofff spas!

Go viknaff na kafe,
Mu zborev za masoni, rituali i blud,
A Stole si kaza...
Begajte lugje ovoje lud!

Se nadevam Govinda...
Konecno cicki pravi mesi,
A na Rocheto milo...
Epifanija mu se desi.

Se nadevam Bafra e sega...
So akasha poleto eden,
Anon pomalku se bori...
So vo kalta plebusot beden.

Se nadevam Bjonsi i Topol...
Seushte vezat rima,
Berik znam deka e srekjen...
Vo Bitola ide zima.

Ne znam dali Parva konecno...
Ja ubedi Emce za trojka,
No znam deka Teneke e ko mene..
Em majmun em solidna dvojka.

Buda brate moj...
ljuboff sekogash ima,
Se nadevam najde nekoja...
I ljuboffta i tebe da te prima.

Ako ve redam site,
Kje pishuvam od utro do zori..
Ve pozdravuvam ko Almeida,
So ljuboff... MEMENTO MORI!
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.831
Поени од реакции
5.541
Само на кратко , .... е вечното долго чекање пред кадијата .... Да те пушти само.....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.406
Поени од реакции
5.622
Во Словенија дете со прво одделение треба да умее да чита, да вози точак, да плива и скија...
Па кај нас со прво одделение ако не ги псуе комшиите и вика „добар ден“ е врв на културолошки и развоен помак...
 
Член од
13 април 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
3.528
Не, никад нема да ги сфатам оние кои бараат услуги од тебе, со заповеднички тон. Абе ко да го планирале нештото неколку месеци у назад, па сега те ставаат во тесно и едноставно нема каде да бегаш.

И не, немам јас ништо против да услужам некој, ама истиот тој некој пред една недела мене не ми направил банална услуга на истото место на кое се наоѓал (во времетраење помалку од 5 минути), под изговор дека "нема време". Нема врска, запалив кола, отидов во друг град, завршив работа. Ама сега и јас немам време. Уствари имам, ама не сакам бе, не сакам ете. И ќе си ја искористам истата реченица како изговор. :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.294
Поени од реакции
11.601
Кивнав и се шинав.

 
Член од
26 август 2019
Мислења
174
Поени од реакции
370
Кајги...

Дремам ко мисир дома, дур не извадам конци не смеам во цвеќара. Згора на се ме искараа ко мало дете, се уротил љубениот со докторот и ми се јавуваат на скајп на секој саат, божем да проверат како сум, им го провалив алгоритмот. Личам ко на оние тенџериња со капачиња што им искача пареа од страните, мене така од увцињата. Сакам на работа! Знам, за мое добро, се ми е јасно, ама не сум до толку ранет војник да дремам дома, можам бар да дремам во цвеќара... Добри 6 години не сум имала потреба од боледување, сега ми е чудно и затоа сум ваква бесна. Не сакам ни да признаам дека ногата ме боли а раната на подбрадокот ме затега, не е важно тоа кога знам дека бизнисот ми е оставен на девојчиња млади да се снаоѓаат.

Почнав да пишувам некаде околу 12, ама ми дојде појачање, друштво, ми ја донесоа лепотицата. Јухууу... Не сум веќе мрзоволна, ќе му простам на супруг што ме затвори во стаклено ѕвоно денес.

Убав ден кајги, одам да надгледувам припрема на палачинки у боја, ќе биде забавно :angel::ROFLMAO::)
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
6.773
Поени од реакции
6.807
ДК,

Многу убаво се издував во парк пред некој ден. Со години не сум бил таму денски (не им бил добар филингот да иделе преку ден! ), па нареден пат одам сам и ќе си земам и книга.
Него друго ми падна во очи. Спроти местото во кое заседнавме имаше една мала група на лица со посебни потреби. Веројатно беа од некоја организација затоа што сите носеа исти маици. Им пуштија некоја музика и тие играат. Треба да си многу човечен да им дадеш макар и некоја минута среќа и забава на тие луѓе. И јас ќе им се приклучев, ама играм со две леви. Секоја чест на организаторот, ништо повеќе нема да кажам. :love:
 
На врв Bottom