Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Да ме стават некој фактор во државава има да ги исчистам за 24 саати сите цигани од раскрснициве, нема шанса да ги избркаш да не ти ја замачкаат шофершајбната, мршојадите не им се рамни :mad:
Поарно да ми побара 10 денари така да му ги дадам отколку да ми земе уште 250 со тоа што ќе мора да ја перам колата после неговото замачкување.
Втори на удар таксистиве, со чест на исклучоци али поголемиот дел се тешки бараби, пред неколку минути кај Мавровка на зелено светло на семафор во последен момент од трета лента во последна лева си се престрои едно копиле и за влакно фалеше да направи верижен судир на сите позади него, сапун да ги вариш ич да не ти е жал ваквите :uzi:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Кајги...
Нема поглупо чувство кога некој што ти значи ќе ти каже дека среќата ќе си ја бара на друго место...среќен си а не сакаш да замине :(
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Не знам кај ми се собираат секојдневниве нервози. Абе нема ден, а да не се изнервирам поради ситница, чинам дека порано не бев ваков.

Инаку ме нервираат продавач(к)ите што нејќат или едвај ми кажуваат да ми кажат "Добар ден", "Здраво", "Чао". Разбирам да се има лош ден, и јас имам лоши денови, ама сепак и јас наоѓам снага да ги кажам горенаведените реченици.

Инаку за сите што едвај чекаме да дојде пролет, еден поздрав преку песнава

 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Драга,

Ќе дојде пролетта, уште еден роденден, година плус, за првпат предвреме почнав да си ја кажувам цифрата во глава и да се правам постара за некој месец.
Едноставно, се предавам.
Можеби годинава ќе почнам посериозно да се сфаќам, колку и тоа страшно да ми изгледа. Потајно се надевам дека нема.
 
D

dobramuzika

Гостин
priznaam ne sum neshto posebno, isto i jas kako povekjeto od rabotnichkata klasa sakam da izgledam po nekoj fudbalski ili kosharkarski natprevar, knigi retko chitam, samo stripovi, deka mozokot pomalku se zamara i taka.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Постојано се жалиме сите дека порано било поубаво време, но кога би се замислиме и не е баш така.

- Ако сум сакал порано да научам странски јазик, требало задолжително да купувам речник и плус литература на тој јазик некои списанија за почетници, ако воопшто ги има во твојот град тие... Сега се што треба е да одбереш една од многуте веб сајтови за учење на тој јазик, со интензитет на учење каков што ти сакаш, ти пласира примери и зборови секој ден. Патем има и апликации за телефон кои може да ги симнеш ради реда и да заборавиш дека си ги симнал, но тие секој ден како нотификација ти пуштаат по некое зборче со превод, и да не ти е во план те тераат самите да ги видиш и да научиш нешто.
- Да сте разделени со некој близок, пример двајца сте пар, но од различни градови, и на лето се враќате секој дома, да ве видат домашните, бидејќи цела година сте седеле во Скопје. Порано имало само писма да се праќаат, па ти објаснувај на домашните дека си во дамла бидејќи некое девојче ти фали со месеци не си ја видел, ниту си се слушнал со неа. Или пак малку понатаму прави пресметки колку пати по колку минути да збориш од фиксен, бидејќи не беше воопшто ефтино или пак неколку години понатаму во почетокот на овој век да останувате од 1 до 5 сабајле бидејќи тогаш пуштиле мобимак пораки за 5 денари... Сега делува смешно, со постоењето на Месинџер/Вибер/бесплатни повици,пораки, можеш да се гледаш, да зборуваш, да праќаш колку сакаш бесплатни пораки, ама тогаш било проблем. За тоа што четири пати требаше да стиснеш 7ца на типките за да ја укуцаш "с" буквата, да не правиме муабет, сега во рок од 5 секунди цела книга раскажуваш на тач екраниве.
- За тв да не зборуваме, порано само два канли имало, си морало да гледаш тоа што ти е сервирано, немало ко сега избор да гледаш што сакаш. Дури и отпосле, кога дојдоа сателитска и кабловска, немало да си приклучуваш лајв стримче со hdmi кабелче, или на телефон да си пратиш некој настан, ако го немало на ниеден канал од понудените, си се помируваш и гледаш друго... Серија ќе гледаш кога ќе им текне на каналиве да ја даваат, може и после 5 години, а не кога ќе излезе на торент како сега, филм исто.
- Да не напоменувам дека порано, ако нешто ти текнало да купиш во сред ноќ, ќе си чекал до сабајлето, сега на 5 минути ќе најдеш Вили што работи до 4 сабјале, бензинска во која можеш да купиш од памперс и влошки, до млеко и брашно ако ти текне да правиш торта во 3 сабјале, пекари еден куп исто за јадење ако не сакаш месо...

Времето е супер, се оди на подобро, луѓето во него не се, ама полесно е да обвиниме нешто што нема уста да се одбрани, отколку вината да ја лоцираме во самите себе. Патем и на вашите деца, внуци за 15 години ќе им викате "е во мое време подобро беше, немаше ....", такви сме идиоти јбг, не знаеме да уживаме во сегашноста, туку само сакаме да си копаме во минатото, истото минато за кое сме викале порано дека е тапа време.
 
Последно уредено:

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Драга какво време дојде, да не застанеш некој да прашаш кај се наоѓа нешто... Следниот ден може да се пронајдеш у некој од оние што ги опишуваат на фејсбук органи дека вадат... :popce:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Flight mode активирано,wifi исто така.Со тие што сакаш си комуницираш преку viber,за останатите корисникот е надвор од мрежното покривање.Нема појако,бесценето.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Доколку сакате да се вратите назад во 2008 или 2009 година не ви треба временска машина, доволно е само да ја посетите темата "Фото хумур и интересни фотки".
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
На филм се дешава некоја збрка и станува дечково што седи со некоја дама се меша во збрката да најде решение, правда да подели и ако стане жустро прво дамава ја заштитува па после се друго, се сетив додека седев во кафич и ги гледав сите мажиња и си викам не дај боже да се деси нешто ќе попискаат мажите ќе се скријат зад фустаните на жените, не знам јас не видов ништо не се мешам, мада што ни збрка нема да се деси сега секој се кара и се тепа на тастатура само, акција фали некој мачо тип избричен со смрдливи скинати чорапи да попизди да искрши масите и да подели по некоја клоца, ова галените мажиња со репчиња и шарени чорапчиња ептен пасивни и незаинтересирани.. Да нема со кој да се истепаш салам, одма ќе те тресне со ташничката и ќе ти ја искуби косата.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Со какви срања од луѓе сум јас опкружена, просто да се замислиш зошто се уште ги трпиш бљувотините кои ги кажуваат секој пат кога ќе отворат уста..
Затворете ја, ви труи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.638
Поени од реакции
34.845
Кајг,
добро е, идеме на потопло време, инаку завчера да врнеше дожд вчера ќе имаше метро снег !
п.с.
леле...ова е јако на ТВ вести ...главна медицинска сестра на болницата Штип вели... заразена од морбили жена од 39 години од Штип се хоспитализира, таа жена е хигиеничарка во болницата и затоа и е одредена дијагнозата.... :несвест: ....,,
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Во Македонија овие две категори се преточени во една.

“I feel that life is divided into the horrible and the miserable. That's the two categories. The horrible are like, I don't know, terminal cases, you know, and blind people, crippled. I don't know how they get through life. It's amazing to me. And the miserable is everyone else. So you should be thankful that you're miserable, because that's very lucky, to be miserable.”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom