Драга Кајгана (виртуелен дневник)

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
http://javendolg.mk/

ДК

Страницава едно време ја снема па пак се појави.
Од 59% задолжување сега е 49% со последното ажурирање, а воедно на ФБ нема ниеден пост од 2016.

П.С Убаво би било да има повеќе вакви страни кои графички прикажуваат податоци кои инаку би биле досадни и воедно пренапорни за повеќето обични смртници.

Идеално би било доколку мотивација, а и луѓето позади овие апликации не се само политички војници.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кога одиш нагоре накај Солунска има едно место со чешма - Долна Бабина Дупка. Кога нема облаци тука е најубавиот поглед кон кулоарот на врвот.
Мицо Козароски бил еден од малата група партизани што на денов решиле дека им е „до к***а“ и си ја земале судбината во свои раце. Бил школуван млад чоек од Прилеп.
Загинал зимата 1942 година на 31-32 години од бугарскиот фашистички окупатор некаде во близина на ова спектакуларно убаво место.
Не знам како ги замишљате овие луѓе...може како човекојадци, како џелати, пошо така ве учат денешниве ѓубриња од политичари. И ова биле луѓе како вас, само со троа повеќе муда.
Да не паламудам со тоа како денес „окупаторот ни е партнер, а нивниот регенериран сојуз против кој тогаш сме се бореле ни е иднина“ - не сте напраиле чудо што сте преседале дома, што сте праеле ајвар, што сте киднале у странство....
Не ми е постов политички, туку онака, да им оддадеме почит на денов. Мавнете една ракија за нив као луѓе.

DSC01564.JPG
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Драга, на 22 години останав само јас ерген од цело друштво... Да ја искористам приликава да изразам жалење за Џоче, Номче, Марче и Јорданче шо годинава турија прстенчина на прсте. Со среќа другари се надевам годинава ќе ви се придружам фамилијарно.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Интересен е животов гледан од различни аспекти, некој на 22 години е веќе спремен да се вдоми и да створи фамилија, а јас на моја 31 ѝ турив курот на доместик партнершип заедницата што ја имав и тргнав во авантура, да се истражувам себеси и светов.
Со автобус! Нели @Shahbaz? :icon_lol:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Grupa kupaca ostala je jutros iznenađena ispred jednog od Lidlovih objekata u Beogradu kada im u najavljenih 8 sati niko nije otvorio vrata. Zatim se ispostavilo da im niko im nije rekao da taj objekat još nije završen i da će početi da radi kasnije u toku godine.

U Pančevu, gde objekat takođe nije završen i biće otvoren do kraja godine, dvadesetak građana jutros je uredno čekalo ispred rampe kod objekta. Jedan od njih je čak i preskočio rampu i posle par minuta se vratio psujući im "mater Švapsku" što maltretiraju narod.

Опа Балкан стајл.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.712
Знаеш дека живееш во Македонија кога во групниот чат со друштвото половината пишувате нешто во врска со германски визи наместо за излегување и журки.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
ДК

Незнам од кај да почнам со една многу јака дешавка од ова лето. Ама ајде вака некако ке почнам. Ова лето имав прилика да работам во мојот роден град(Охрид) на брод. Една несекојднева и специфична работа , секој ден различни искуства со различни луѓе.
Па да почниме вака некако ми се одвиваше денот.

09 часот 27 Август. Утрото одам на брод и го спремаме за патување до Св. Наум. Во 10ч бродот тргнува и јас на него. Иако не сум по професија шанкер често работав/чепкав во шанкот на бродот. Па така до Св. Наум за сат и половина уз работа испив 1-2 џин тоници со што го отворив денот. А да денот беше одличен и јас таман се расположив. Стигаме во Св. Наум и луѓето излегоја од бродот. Место да останиме таму бродот тргна некаде... Јас се чудам затоа што знам по распоред денеска одиме само еднаш.. После неколку минути и уште еден џин тоник дознавам дека имаме скоро 2-3 сати слободно време па одиме до Трпејца. Трпејца застануваме со бродот и тука почнува првиот дел.
Во еден локален етно ресторан додека ги чекавме полнетите пиперки, наздравивме со една лута домашна ракија.. Ма да не сум љубител на ракија и се префрлив на нашето најдобро пиво Даб. :D
Имаше уште работи Трпејца на кратко ке спомнам додека се правеше ручекот, со постар колега ги посетивме и другите ресторани. Кај ке поминевме по 1 пиво ми следуваше од газдите на локалите..
Конечно го донесоја ручекот и сите јадевме. Муабети , пивце , ручек, мезење салата сиренце итн..
Дојде време да одиме Св. Наум затоа што слободното време помина и луѓето што ги донесовме требаше да ги вратиме... До таму одма стигнавме за 15 минути негде и тргнавме према Охрид полн брод. Јас иако не смеев да пијам на работа, ептен не можев да одолеам па си продолжив со пиво да се ладам во тие топли мигови... Ете сме во Охрид 5 часот завршени скроз со работа. Малку бев во ефект од пивото да не се лажеме 2-3 литри имав во цел ден испиено, ма да одлично ми беше. После работа од еден пријател на градско пристаниште земавме катамаран и земавме пиење со нас.. Лудории лево десно вака така се повозавме и слеговме. Другите колеги после возењето си заминаа секој по својот пат.
Одиме во другиот дел од приказната. :)

Сите си заминаа но не јас и уште еден повозрасен колега тргнавме према стариот ден на градот и така двајцата пијани(повеќе развеселени) гледаме група од повеќе девојки во друштво од 6-7 души. Ајде прошетка со кајче им викам со смеење... После неколку моменти се најдовме јас и колегава со нив во чамецот а јас возам... Тука се паркирани такси кајчината па го начекавме без газда кајчето и така тргнавме :pos:. Ги возиме накај Канео и јас им објаснувам ова е црквата , овде е плажата овде живеат тие и тие риби и така натака...(Пуста желба за водич)... Се стемна полека а ние пиење немавме па застанавме со колегава со кајчето да доземиме пиење и се префрливме на бело вино. Вино зедовме од едни пријатели од стариот дел на градот.. Веќе 9 часот не фати кога слеговме ги истоваривме луѓето ама 2 од нив биле сместени Пештани.. И будала работа тргнавме да ги носиме за Пештани , за баксуз над Горица на уба височина полиција ни дојде, ние ни документи ни возачка за кајче ни нишо... Арно среди колегата со нив некако па заминаја.. Малер број 2.. глисерот од полиција замина ама пентата не ни пали.. Мачи се тргај ништо.. Чекаме пола сат па не зема друго кајче со влечење до Охрид.. Нашиот инает не престанува па упорни сме тие 2 девојки да ги носиме со брод до Пештани(таму им беше смештајот). Тргнавме сред вечер веќе и 11 11 и нешто беше. Убаво све возиме до таму со нив убав помин на бродот и таму на еден мост се врзуваме. Одиме кај нив со нив продолжува вечерта вотки ова она ... и натака знајте...
Касно накај 3-4 некаде чуден ветар задува, одиме со колегава глеаме заштитините топки се скинале од бродот, па јас скоскав пливав ко будала во 4 сабаје. Конечно после пола сат борба со бранови и топки и ветар и све.. тргнавме за Охрид. До Охрид се исушив конечно па се закотвивме и се врзавме кога стигнавме.. Заминав дома затоа што имав уште 2 сати за спиење до следниот работен ден. Се на се еден мн јак и несекојдневен ден.

Можда се прашувате зошто го пишам ова. Ке ви одговорам дека ми фали многу лето и ми фали оваа работа, во моментов седам на кревет пишувам и се сеќавам на спомени од летоска.. НИКОГАШ не очајувајте. Јас случајно ја најдов оваа работа, никогаш немав на брод работено и немав план да работам ама од нигде никаде се деси ова лето прв пат да бидам таму. Совет до сите НАПРАВЕТЕ секоја работа да ви е уживање и не дозволувајте некој да ве скрши и да ве убедува дека не сте за некоја работа ..
До наредна случка
Со почит:
Ваш ААбрат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Од плочава се оградија од друштвото што ја реконструира кулата, а се мешани по етнички состав. Бараат да не се вандализира, "затоа што тие што ја стаиле, тоа го сакале за провокација".
Како коментираат од нивните, реченицата е со многу граматички грешки, а е во чест на некој што наводно работел за изградбата, ама некоја епизодна улога.
Инаку не е од денеска, туку од 8-ми септември и не е ни чепната. Да беше со свеченост, легално поставена, а со ликот на некој Македонец што коски остаил во изградбата и дарувал син за курбан, ќе беше пеплосана уште истата вечер.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Цел ден на твитер ми излегуваат твитови како луѓето се чудат поради турканици, редови и тепачки во новоотворен маркет во Србија. Како да не е чудно што луѓето на овие простори се продаваат за пакет со шеќер и зејтин, 10 евра, опростување на ситни долгови према јавните претпријатија....
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Идам во маркет ми се грицкаше нешто купувам Chipsy коа унатре шо да видам вика имате гратис Пепси си викам тоа е тоа ватиморе ти тргна куре конечно да ми посреќи и на мене,викам чекај ќе се вратам ова е среќна рака изгледа се враќам и второто ајде викам денеска денов е голден,а можеби и од тука започнува твојата среќа токму од овој чипс кога на крај шо да видам на самото пакување на чипсот со жолта бандерола пишува дека секое пакетче е добитно.Понатаму си знаете која песна ја пуштаме во етер.Тоа е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom