Доселувањето на Албанците во Македонија

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ехх Брату бе... Сега не фате в'ќош... Е сега нема кај да ти бегаме а?

Ама Евлија, арно кажал, ама вие неарно сте разбрале. Остај то шо бомбардираше со социолошки истражувања, и со антинационлистички пароли на Фатос Љубоња, рецимо кај вас ги има повеќе.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=08EE708E69AE674CBB321115B8D6DA69

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=730288D263081C43A26314F8732A22DC

Што се однесува на Челебија.

Jabal-i Alhama ги носи Албанците во од Арабија во 1285 година AD.
Гледај:
http://www.albanianliterature.net/oral_lit3/OL3-11.html

Најраните документи за албанците датираат од 1000 AD, што значи 300 години пред таа дата, значи многу многу пред раѓањето на тој Jabal-i Alhama, значи ова е само една приказна што им се допадна на славјаните.

Еве документ од 1000 AD:

http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1000.html

Доволно е ова да се прегледа само.

Legend of Jabal-i Alhama


Travelling through southern Albania in 1670, Ottoman traveller Evliya Chelebi (1611-1684) recounts the apocryphal legend of the Arab sheikh Jabal-i Alhama, who fled to the mountains of Kurvelesh in Albania and died in Elbasan. According to Evliya, he is the father of the Albanian people.


Текстот со црвена боја, се кажува!

Легенда! Со прикаски, легенди, фабули, темелат историја славјаните, кои од Пелазги ги напраија Белазги, и цела цивилизација од Елена ја претворија во Илина и од Парис во Борис.

Добар бил Челебија, за раскажување прикаски и фабули.

Да не имаш уште некоја фабула и прикаска и социолшко истражување да ти помогнам во нејзино декодирање.



Ај покажими покус докус(доказ) за ова.

Нема таква работа тука.



http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1038.html


Социолошко пнеуматолошките национални митови на Албанците не се обработувани од Македонци, туку од странски автори.

Ти, или вие, имате проблем со тоа.
Затоа, не се обидувај да префрлаш вина на “славјаните“.

Јас знам дека вие Славјаните манипулирате, фабрикувате, па дури и со прикаски се служите, да детектирате етногенеза, ама вака? :)

И за да биде фер, доколку ние се именуваме како Македонци, така и ќе не именуваш, бидејќи и мене ми е јасно дека “славјани“ го употребуваш во деградирачка смисла.

Наредно ословување со “славјани“ ќе значи и дефинитивен епилог на твоето учество на форумот Историја.

А за тоа нема да може никој да ми замери. Што си дробел тоа и ќе јадеш.


А во врска со Челебија, можеш да го оспоруваш, т.е. мораш да го оспоруваш бидејќи тој се надоврзува на еден куп други извори кои ти го кажуваат вистинското потекло.

И приказната нека биде приказна, меѓутоа ТОПОНИМИТЕ сведочат за автентичноста.
Така и Курвелеш си има своја етимологија и потекло. Да негираш неможеш, можеш само да интерпретираш со налудничави национал-романтични истории.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
А во врска со Челебија, можеш да го оспоруваш, т.е. мораш да го оспоруваш бидејќи тој се надоврзува на еден куп други извори кои ти го кажуваат вистинското потекло.
Кој се тие извори?
Манипулираните Србски, пази не стари србски, затоа што и старите срби не беа толку глупи како денешниве, да ги менуваат зборовите на византијските автори.

Што се случи, по умот на сервуските.

Карл Топија, бара на помош, платеници, стационираните Турски а можеби и меѓу нив и арапи имало, за помош, во битката против Башла, која на крај ја добива!
Турците се враќаат кај своите батаљони, од каде што и дошле на крај, ја освојуваат Македонија, Косово, Албанија итн...

Шо не е јасно!?

Ја како говори нешто во врска со тоа.

The Balkan Peninsula had been an available dwelling space for Turks since the 6th century, but the first Turkish presence in Albanian lands is documented at the outset of the 11th century. At the turn of the 11th century the first Turkish colonies were created around the Lake Ohrid.
The Turkish-Albanian contacts became more common by the 13th century, when Muslim Turks served as mercenary soldiers in the Angevine and Byzantine provincial armies. In 1280-1, Michael VIII Palailogos used Turkish mercenaries to stop the advance of Charles I Angevine (d’Anjou) in Eastern Albania. In 1337, the Byzantine emperor Andronikos III Palailogos subjugated the Albanian nomads living between Kanina and Arta with the help of a Turkish army from the Emirate of Aydın (ca. 1337). The emir of Aydın, Umur beg, was remembered later by Ottoman ghazis as the first Turkish conqueror of the Balkans and was considered as the spiritual leader of the ghaza in Balkans.[...]
Линк

Ако не си запознаен, прво Албанците се дигаат против Византија, каде на крај истите се изиграни од страна на Анжуите кои прават сојуз со Србите, и истите Албанци, како Музака, Топија, Гропа итн., се вртат против Анжуите со Византија, која во тоа време ангажирала Турци платеници, каде меѓу нив можеби имало и Арапи.

Документ, за тоа дека Албанците пред 13 век, ги донесол на Балкански полуостров како Арапи, немаш мојто момче, и њама да имаш. Оти нема такви. Има Анавено што ги постира, 21 век извори, кои се темелат исто како твоите на хипотези.

Прашај ме мене, ја ќе ти кажам. Не мораше толку долго да го бараш Челебија на тој сајт, за тоа јас ќе ти кажев.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Кога се зборува за доселувањето на албанциве во Македонија треба да се постави едно и едниствено прашање, а тоа е нека наведат еден албански топоним во Македонија и пошироко...ама не турски туку албански.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Кога се зборува за доселувањето на албанциве во Македонија треба да се постави едно и едниствено прашање, а тоа е нека наведат еден албански топоним во Македонија и пошироко...ама не турски туку албански.
пред 1999 или после 1999 год?биди малку попрецизен
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Може да биде и пред или по 94-та, кога Киро и Бане одобрија контингент од 150.000 дозволи за увоз.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Пикасо велиш дека според имињата , Музака, Топија и Гропа биле шќиптари, дали можеш да ни кажеш што во превод значат овие презимиња?
Јас мислам дека овие презимиња имаат македонски корен како и многу други кои вие ги означувате како типично шќиптарски, на пример презимиња како Буди , Малечка , Белуши и сл.

Барем за првите три имиња дајте го коренот на шќиптарски што значат.
 
A

anaveno

Гостин
Кажав за Бану Гашан (Шќиптарите)?

КАЖАВ...


На Шар Планина помеѓу земјите на денешна Македонија и Албанија живеело население, кое никогаш не плаќале налози и не поддржува никакви врски со власта и кнезовите. Сосема слободно, то заземал неплодородни и маломерни станици во високите планини. Ова најверојатно биле предците на денешните Торбеши и Горанци.
Има веројатност во некои делови на горенаведените области и порано да живееле Арапи или селджуци.
Пример, во село Млике, Призренска, некој си Ахмед Ага потекло од Халеб, Сирија изградил џамија.

Тоа се подразбира од долупосочената плоча на џамијата во селото Млике, чиј натпис гласи следното:
Направил оваа одлични џамија Ахмед Ага во годината :baeh:1238,:uvo: која исто така била изградена во 688 година по хиџра

Во тоа време освен Ахмед Ага имало и други мисионери од Халеб. Нивните потомци денес се со презимето Алеповци и живеат во селата Млике, Драгаш, Крушево и Рестелец.

Од нив имало и во Призрен, кои биле претежно Ковач и занаетчии.

Исто така постои и документ од Дамаск, стекната во 1995 година, кој е издаден од Министерството за вак'фите на Република Сирија и гласи: "Родот ал-ага од Халеб е стар род од кој се иселување многу мисионери, кои изградиле неколку џамии . "

:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Хехе, се врати пак на темава.

Ако не знаеш да читаш ќе ти помогнам. На сликава ГОРЕ, пишуе, дека се работи за ПОМАЦИТЕ(торбешите, Македонците МУСЛИМАНИ, Македонците или Бугарите со друга верска и религиска вероисповест, што е и агенс за нова етничка и национална свест поради исфрлувањето од страна на другите), во МАКЕДОНИЈА, ТРАКИЈА, МИЗИЈА!

Овде нема Илирија! Албанија, Арбанија, Арванија, Раб'нија, се Илириски места каде живее Илирско автохтоно население. Да почнам да го цитирам Петар Поповски ако сакаш од негоото дело Ѓорѓија Кастриот, ак' сакаш?

Овде веќе ти зборува за народ, со име и со презиме и со територија, кој е различен од останатите:

It can be seen that there are various languages on earth. Of them, there are five Orthodox languages: Bulgarian, Greek, Syrian, Iberian (Georgian) and Russian. Three of these have Orthodox alphabets: Greek, Bulgarian and Iberian. There are twelve languages of half-believers: Alamanians, Franks, Magyars (Hungarians), Indians, Jacobites, Armenians, Saxons, Lechs (Poles), Arbanasi (Albanians), Croatians, Hizi, Germans.
Вака со вакви теории, ти само му шкодиш на пријателот твој и ментор Петар Поповски, кој тврди дека Арваните и Арбаните, се славјано-Македонци, и до 17 век, тие места никој и ништо друго не ги населувал.

Со ова го побиваш ти пријатело твој и ментор.

Има веројатност во некои делови на горенаведените области и порано да живееле Арапи или селджуци.
Има веројатност, марсовците да му биле сојузници на Александар Велики, има веројатност Дедо Боже да има долга брата, коа ќе врни, тој да моча, коа ќе врни снег пак тој да пљука... ИМА МОЖНОСТ, во МАКЕДОНИЈА, кај ШАРА, да живееле Арапи, во Македонија! Има можност во Мизија, има можност во Бугарија, ама нема можност во Албанија!

Таму каде што ти наговестуваш, таму пиленце мое мало, живеат Македонци муслимани, некои од нив, ми се и комшии, торбеши, жената на комшијата му е црна небаре ромкиња, ама тој вика дека е Македонец, муслиман, и дека живеел некаде кај Шара, баш Горанец, баш Торбеш.

На крај, зошто бе пиле толку ги нејќиш, аљбанците? Педер Поповски нема аргументи да докаже дека се дојденци, и се служи со референци од колумни и есеи негови напишани за списание Македонско сонце... Ги стражува селата низ Албанија, и населението, на крај вика: "Еве, како никаде не видовме Гего-Тосканско име", а имињата Пал, Барди, Арбанас, Љопа... Маќедонски биле...

Не ги мрази албанците толку, тие не се мешале со арапи, туку Македонците, имаше еден тукја Торбеш и сеуште куца на Исламскиот форум, тој одамна ми кажа дека најстарата џамија ја изградиле одродените ПРАВОСЛАВНИ МАКЕДОНЦИ од Горе и Шар Планина, ама јас сум културен не сакам да вреѓам и да генерализирам за две села цел народ да го напраам арап, како што праиш ти. Доследен на твоите принципи, како што те васпитале дома... Изгледа сите дома вакви сте... :pos2:

П.С. не можам да ти се изначудам на глупост, како бре цело време си даваш автоголови? :toe:

Ја кој се фали со Бану Гашан (религија и предци), иако Бану Гашан по твое не биле Муслимани и бегале од исламот.

SELAM NA SITE .
VO GORA IMA NAJDENO EDNA PLOCA STO DATIRA PRED TURCITE DA DOJDAT NA BALKANOT .
STO ZNACI DEKA ISLAMOT E PRISUTEN PRED TURCI DA DOJDAT .
STO SITE TIA HRISTIJANSKI PROPAGANDI SE UNISTENI..
http://islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=1962

Како кажа, Горанците а? Горанците, Помаците, Мијаците, Торбешите, продаените Македонци... :)

Јас те сакам, ама душата ќе ти ја извам ако го гибаш моето. ;)

Патем, те молам, пратија цела дискусија, интересна е.

GORANCITE IMA TRGOVIJA SO MUSLIMANSKIOT SVET I AZIJA ..TAKA DA NASITE GORANCI IMAA DURI FAMILIJI VO ARAPSKITE ZEMLJI, ima dokazi oti nosat prezime so AL GORANI .
vo sirija nekoji goranci prasaa vo edna dzamija kade sto bilo odobreno da pomognat da napravat dzamija ..i taa familija e goranska ..

I TUKA NIKOJ NE PRAVI NOVA VERA eudu billahi minesejtani radzim ..
Муаухаиухауахуахуах, некои "Mакедонци" навистина ги спознале КОРЕНИТЕ.
 
A

anaveno

Гостин
Аууууу слабо си ја знаеш историјата.

Бану Гашанци биле христијани,ама додека Сирија не била освоена од Арапите-мухамеданци.

Направи математика-1238 минус годината на освојувањето.

Мислев ќе бидеш поинвентивен.
Голема ли била џамијата?
Кој гради џамија за 1 верник?
Сириското фермане фалсификат ли е?

Бану Гашанските гени, кој ви ги поттури?:baeh:

Гени,џамии,Манијачки истории,Евлија.....без архео...појасно здравје.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не сум математичар да правам математика и да решавам равенки, кои се веќе решени.

Ова е историја, и историјата се решава со историски документи, современици на случката. Такви ти немаш, нема ни твојот ментор, немаат ни менторите на вашите ментори со седиште во САНУ и историска Москва, со се Макушев и цел род педери патешествици, едноставно њама.

А да бидеш љубезен и да ни кажеш кој е тој Бану Гашански ген, те молам веќе година дена, а не сакаш да ми кажеш, дури почнува и тешко да ми е.

Уан мор тајм, Помаците, Торбешите, Горанците и сите такви исламизирани луѓишта, се МАКЕДОНЦИ, изгледа ти не си ја знаеш историјата. Ама романтизмот, еве ти врши работа, пеки, и тоа ќе го прифатам.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Пикасо, незнам што се замараш со куртон кој изгледа нема абер од историја, тоа веќе сите го видовме, он изгледа сака да докаже нешто али незнае што поточно, скока од стап во стап.

пс. За болдот, дај провери убаво, да не испадне дека зад ананавено стои лично поповски хаха, бидејќи само тука на кајгана може да тропа такви глупости невидени:baeh:. Мој совет стај го на игноре!
За навреда - соодветна санкција бан од тема.

Оффтопик сте, дел ќе избришам, а дел ќе преместам во Потекло на Албанците и очекувам да не правите калакурница од темиве, се однесува главно на Анавено.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Влора, како дојде до тие 80%?

Баш вие и Грците имате и тоа голема врска со нас.

И како сме можеле да смениме имиња на 80% од денешните словенски топоними, кои воопшто не ни постоеле во антиката?


Него, јас ви се чудам на умот, како Албанските исти политички фактори, во 1994 јавно признаваа дека има 100.000 Косовари доселени во Македонија во периодот од 1960-1990, а сега се повикуваат на автохтоност.
Bratot,izvini sto te citiram od post koj si go napisal pred edna godina,ama moram da go potkrepam ovoj fakt.

Ojdov do fakultet,i vo oddelot za Slavistika,najdov nekoja kniga za Istorijata na Slovenite od Ruski avtor,koj sto ja potvrduva tezata za Albancite,deka voopsto gi nemalo vo Kosovo...Nemav tolku vreme da ja procitam cela,ama bas bese interesna.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Aj aj olabaj...


[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif][/font]
[FONT='Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Helvetica, Arial, sans-serif]
[/font]

Sekoj pishi seshto.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.236
Поени од реакции
1.031
Hahahaha, of mori majako... :)))

Istoriskite resursi be pile se naogjaat i na internet, a se naogjaat i skoro po site biblioteki, ama treba da gi barash i da gi najdish i da gi kontekstuirash onaka kako shto treba.
Petar Popovski ne vika deka Arbanite ne se Iliri, tuku vika deka Arbanite nemaat vrska so Albancite. :)

Tuka e falsot. Aj aj, ke ima den i za vas.
На интернет има и дека Грците имале востание во битолско во 19ти век, тотална тресеница напишана од Грчки дегенерици.

Едно треба да сватиш детуле, на интернет ќе најдиш се, ама буквално се. Ако веруваш се на тоа тогаш тешко тебе.

Еве ми ти ко за тебе историски ресурс -> Турските пописи на населението кои се во Турските архиви. Тоа ти е пишан документ кој има историска валидност. И што ни кажуваат тие пописи? Дека Албанците се населуваат во 15-16 век. Тоа ти е факт, напишан и непобитен. Можиш до утре да мелиш и да тресиш затоа што тоа ти е само една пуста твоја фантазија.

Историјата станува бетар од рекла казала. Политичарите сега буквално го валкаат името на историјата низ гомна. Наместо историчарите да се занимаваат со историјата сега политичарите знаат повеќе од нив и пласираат идеи кои само би му дошле на човек после долгогодишна употреба на наркотични средства.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom