Доселувањето на Албанците во Македонија

Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Пак ќе бидеш баниран.

За останатите:

Излеговте премногу надвор од тема, доколку немате што да кажете за доселувањето на Албанците во Македонија, не продолжувајте овде дискусии од веќе постоечки теми како Потекло на Албанците или Словените.
Mislam deka e provokativna temata zatoa sto Albancie i Albanskiot narod go nemaat problemot na identitet kako sto Makedoncite go imaat pa zatoa mislam deka bi trebalo da se zatvori zosto ne drzi voda. Moze da se otvori nova tema Istorija na Albancite... Ako nekoj ima nekoi "dokazi" ili nekakvi si licni ubeduvanja neka stane strucnjak i neka si go dokaze toa so kniga. Znaci pak ke potenciram dokolku si/ste transparentni ne ke ostavevte otvaranje na vakvi glupavi temi sto ednostavno imaat provociracki aspekt i lecenje na frustracii na nekoj si kvazi strucnjaci na istroija a ne ja znaat svojata istroija.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ова е доброволен форум, се дискутира за Историја, подеднакво се блиски и македонските и албанските теми бидејќи делиме историски заеднички регион.

Албанците и нивната историја ќе биде исто така предмет на дискусии, не се бара академско знаење за да се пристапи во дискусија меѓутоа се вреднуваат аргументите, а секој член може да се повикува на книги, истражувања, мислења и сл. научно прифатени гледишта, толкувања, контроверзии, несогласувања итн.

Темите кои не им се допаѓаат на Албанците ќе постојат токму од потребата да се дискутира за нив, а не да се презентира само тоа што им одговарало на Албанците.

Револтот можете да го изразите преку учество на темите презентирано со аргументи кои ќе ги побијат спротивните, но нема да има никакво затварање на теми поради неспособноста на одредени членови да водат аргументирана дискусија.

Никој од нас не оди на албанско-јазични форуми да бара затварање на провокативните теми за Македонците, затоа ако не поради друго, поради баланс во интернет простор ваквите теми ќе бидат присутни на македонските форуми.
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Ni najmalku ne mi e krivo neka se otvorat i temi po provokativni tuku treba da se diskutira za fakti a ne za pretpostafki.

Vtoriot bold znaci Makedonija na Makedoncite neli? I jas kako albanec nemam pravo da bidam clen ili pogresno te svakjam? A mozes slobodno da odis na Albansko jazicni forumi samo se somnevam vo tvojata intelegencija i sposobnost da naucis "Stranski" jazik.
Posleden post na temava a vie pravete si filmovi koj poveke gluposti ke postira
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не си ти повикан да одредуваш факти и претпоставки кога приоѓаш субјективно кон историјата, што донекаде е разбирливо.

Вториот болд значи рамнотежа, ние не плачипичкосуваме по вашите форуми за тоа што го постирате за нас, меѓутоа да биде јасно овој форум не подлега на албанска јурисдикција за тоа кои содржини да бидат обработувани.

Не ме сфаќај погрешно, но мене не ми е потребна твоја дозвола (или било чија) да бидам член на некој форум, а јазикот никогаш не бил пречка, туку игнорантноста.

Толку и од мене, ова е последен офтопик.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.797
Поени од реакции
18.434
Ипак да разграничиме Албанци од Гего-Mирдити.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ипак да разграничиме Албанци од Гего-Mирдити.
:)kako? kojse albanci koj se gego mirditi?albancite naslednici na ilirite a gego mirdiiti doseleni :pos2:znaci dojdoa gegite gi asimilraja albancite i taka albancite stanaja gegi no go zadrzale imeto:)i od hristijani stanaja muslimani(torbeshi).mozat da kazuvaat sto saakaat no edna e vistinata a taa e vo genite.a za mixani narodi toa se samo dobri evropski prikaski:)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Има и други нови размислувања. Зборчето бан изгледа значи овца или коза (поточно, овен : ован (срп.) - обан). Од тука во српскиот јазик се развила именката за овчар - чобан. Во античката митологија, Богот Пан (Бан) бил заштитник на овчарите па затоа го добил тоа име. Е сега, па и името Албан (Арбан) го означува истото : овчар. Професијата на Абанците во најголем број случаи била овчарството (во паузите помеѓу грабежите :wink:) и така тие и се доселени на овие простори...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Сега Овчар или Козар ?

(јак начин на докжуење) хахахахах
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Има и други нови размислувања. Зборчето бан изгледа значи овца или коза (поточно, овен : ован (срп.) - обан). Од тука во српскиот јазик се развила именката за овчар - чобан. Во античката митологија, Богот Пан (Бан) бил заштитник на овчарите па затоа го добил тоа име. Е сега, па и името Албан (Арбан) го означува истото : овчар. Професијата на Абанците во најголем број случаи била овчарството (во паузите помеѓу грабежите :wink:) и така тие и се доселени на овие простори...
Pod itno da te ispratime vo National Geographic.... se gleda nadaren si bleskas kako zvezda poln so mudrost :smir:
:tapp:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Mislam deka e provokativna temata zatoa sto Albancie i Albanskiot narod go nemaat problemot na identitet kako sto Makedoncite go imaat pa zatoa mislam deka bi trebalo da se zatvori zosto ne drzi voda. Moze da se otvori nova tema Istorija na Albancite... Ako nekoj ima nekoi "dokazi" ili nekakvi si licni ubeduvanja neka stane strucnjak i neka si go dokaze toa so kniga. Znaci pak ke potenciram dokolku si/ste transparentni ne ke ostavevte otvaranje na vakvi glupavi temi sto ednostavno imaat provociracki aspekt i lecenje na frustracii na nekoj si kvazi strucnjaci na istroija a ne ja znaat svojata istroija.
:pos2:
Уште на старт отфрлаш наводни докази, и како очекуваш со тебе да се дискутира за тема албанци-историја/потекло ?

На почетокот на темата си има еден попис(официјален од отоманската империја) и во него убаво се кажува дека албанците се доселени на просторите на Македонија. Може и тој попис да е "доказ":toe:. Е сеа ако имаш со што да го побиеш тоа, повели, ако не, не терај офтопик муабети.
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
:pos2:
Уште на старт отфрлаш наводни докази, и како очекуваш со тебе да се дискутира за тема албанци-историја/потекло ?

На почетокот на темата си има еден попис(официјален од отоманската империја) и во него убаво се кажува дека албанците се доселени на просторите на Македонија. Може и тој попис да е "доказ":toe:. Е сеа ако имаш со што да го побиеш тоа, повели, ако не, не терај офтопик муабети.
dokazite sto gi racunas za dokazi se samo vo glavite na luge kako tebe... koi se trudat pa nikako da dokazat nesto.. zatoa nemam namera da se umoruvam da ti ja napolnam glavata koga polesno mi e da ti go napolnam gazot... :)
ke se fatite za eden istoricar sto kazal nesto ili mala grupa na istoricari 2-3 koi vikaat deka sme od kavkaz i taka bilo posto tebe taka ti godi... taka sto nevozmozno e dase vodi diskusija... a za informacija gotovo site evropjani imaat indo evropsko poteklo... cukni ja glavata i razmisli po opsirno, znaci istorijata ke moze da se diskutira ako pogolem broj od istoricari arheologi i naucnici dokazat deka segasnata istorija nasa(albanskata) e lazna ili nevistina jas nemam sto da komentiram teorii na nekoj sizofren ili nekoj kvazi istoricar.. kapish..? bi ti preporacal prouci ja tvojata istorija ne se zanimavaj i ne gubi vreme so nasatazatoa sto taa e veke prifatena i nepromeneta... a za doseluvanje sekogas imalo vo balkanot i denes imas polno bugari albanci(pravoslavni/katolici) srbi i tn koi se deklariraat makedonci zatoa toj popisot pikni si go vgz :) poz:smir:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Сега Овчар или Козар ?

(јак начин на докжуење) хахахахах
Не. Хазарите биле Козари.:wink:

Албанците кои навистина етнички се разликуваат од староседелците Македонци со географска одредница (Македонците кои живееле во Албанија се викале Албанци, исто како што Македонците што живеат во Мариово се викаат Мариовци), значи, Албанците кои етнички вистински се разликувале од домородното “славјанско“ население (така милувате да ги викате Македонците) се дојденци, а името си го донесле со себе и случајно се совпаѓа, или што е поверојатно, го примиле името од староседелците, па турскиот назив Арнаути го замениле со Албанци. (слично е и со Бугарите - Македонците што се нарекуваат Бугари од Бугарија, немаат никаква етно-врска со вистинските Бугари, викани и Прото-Бугари)
Она што не нервира нас Македонците е тоа што тие дојденци ја присвојуваат нашата историја, нашите великани од истата и безочно ги прикажуваат како свои, истовремено негирајќи ни секакво право на истото...
Па најдете си бре свои великани, своја историја, мора да имате нешто некаде таму кај Кавказ, не може да сте само вие без историја. Оставете ни ја нашата историја со сите добри и лоши страни да си ја расправаме и немојте да ни ја крадете, та и вие, та и и Бугарите, а најмногу Грците.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
dokazite sto gi racunas za dokazi se samo vo glavite na luge kako tebe... koi se trudat pa nikako da dokazat nesto.. zatoa nemam namera da se umoruvam da ti ja napolnam glavata koga polesno mi e da ti go napolnam gazot... :)
ke se fatite za eden istoricar sto kazal nesto ili mala grupa na istoricari 2-3 koi vikaat deka sme od kavkaz i taka bilo posto tebe taka ti godi... taka sto nevozmozno e dase vodi diskusija... a za informacija gotovo site evropjani imaat indo evropsko poteklo... cukni ja glavata i razmisli po opsirno, znaci istorijata ke moze da se diskutira ako pogolem broj od istoricari arheologi i naucnici dokazat deka segasnata istorija nasa(albanskata) e lazna ili nevistina jas nemam sto da komentiram teorii na nekoj sizofren ili nekoj kvazi istoricar.. kapish..? bi ti preporacal prouci ja tvojata istorija ne se zanimavaj i ne gubi vreme so nasatazatoa sto taa e veke prifatena i nepromeneta... a za doseluvanje sekogas imalo vo balkanot i denes imas polno bugari albanci(pravoslavni/katolici) srbi i tn koi se deklariraat makedonci zatoa toj popisot pikni si go vgz :) poz:smir:
Тоа е официјален попис(не е во главите на некои луѓе туку си е официјален попис(по незнам кој пат го кажувам) на хартија), поарен доказ од тоа здравје. Сакаш да кажеш дека според пописот ти не си пишан албанец? Ке те сватам како некој кој нема контра аргументи, и со врѓање и полнење газови пробува да се извади...

Јас не зборувам за албанската историја, јас зборувам за доселувањето на албанците во Македонија, и да ти кажам искрено многу ми е гајле дали си од кавказот или од некое друго место, јас моето потекло си го знам и не се двоумам за него.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
:pos2:
Уште на старт отфрлаш наводни докази, и како очекуваш со тебе да се дискутира за тема албанци-историја/потекло ?

На почетокот на темата си има еден попис(официјален од отоманската империја) и во него убаво се кажува дека албанците се доселени на просторите на Македонија. Може и тој попис да е "доказ":toe:. Е сеа ако имаш со што да го побиеш тоа, повели, ако не, не терај офтопик муабети.
Иле друже, Албанци за време на среден век се до 16 век, владееле со градови како Охрид, Дебар, Гостивар, итн.

Во тоа време многу не играло улога, она што денес антиквизацијата го прави и го држи како каписла, за разложување на болни и идиотски рудиментирани теории.

Што барале Македонците од Егејска Македонија во оваа Вардарскава?

Албанците што кидале од Албанија, доаѓале таму каде што имале пријатели нивни, кои што го зборувале истиот јазик. Исто како што денес ретко се наоѓаат стари Скопјани, исто така, тогашните Албанци мигрирале во места каде што живееле другите Албанци (староседелци - СЕЈМ ШИТ).

Разбираш! И нема турски пописи кои тврдат миграции на Албанци.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не. Хазарите биле Козари.:wink:

Албанците кои навистина етнички се разликуваат од староседелците Македонци со географска одредница (Македонците кои живееле во Албанија се викале Албанци, исто како што Македонците што живеат во Мариово се викаат Мариовци), значи, Албанците кои етнички вистински се разликувале од домородното “славјанско“ население (така милувате да ги викате Македонците) се дојденци, а името си го донесле со себе и случајно се совпаѓа, или што е поверојатно, го примиле името од староседелците, па турскиот назив Арнаути го замениле со Албанци. (слично е и со Бугарите - Македонците што се нарекуваат Бугари од Бугарија, немаат никаква етно-врска со вистинските Бугари, викани и Прото-Бугари)
И вас, т.е. тебе, не може да те разбере никој. Еднаш албанците носеле име на Кафказки народи, е сега испадна дека Албанците уствари носеле име на Македонци.

Ами ако е така, тогаш шо се фаќате за Картите со Кафказка Албанија, и оти оваа држава денес не ја викаме Албанија, и оти Македонците во минатото одлучиле да се нарекуваат Албанци? Немаш одговор на ова.

Арнаути пријателе, се евидентираат во 15 век, уште во пописите во 1462 година, тогаш кога Скендербеј уште живее, и тогаш кога истите тие живееле во Кичево и биле Христијани. Цело едно маало е наречено по нив.
Ти се бавиш со бајки, не со документи и затоа не ти се познати овие работи.

Дали сакаш да видиш дека Албанци-те немаат врска со Македонско-Славјанско население со се име и презиме? Со се јазик и култура? Дека Епиротите трансмутираат во Албанци, а Епиротите во тој период се народ кој зборува различен јазик од јазикот на Латините, Грците и Словените (сакаш Македонски, сакаш Србски итн).

Врз база на што ги темелиш глупостите?

Она што не нервира нас Македонците е тоа што тие дојденци ја присвојуваат нашата историја, нашите великани од истата и безочно ги прикажуваат како свои, истовремено негирајќи ни секакво право на истото...
Па најдете си бре свои великани, своја историја, мора да имате нешто некаде таму кај Кавказ, не може да сте само вие без историја. Оставете ни ја нашата историја со сите добри и лоши страни да си ја расправаме и немојте да ни ја крадете, та и вие, та и и Бугарите, а најмногу Грците.
Абе кој ти кради, кој ти присвојува, кој ти зема великани, слободно земиги, ама немаш само ти право на нив. Ја гледаш историјата од призма на НАЦИОНАЛ ОБЕДИНУВАЧКИ ИДЕИ. Остај 19 век, нации, формирање, обединување, романтизми и слични глупости. Твоите прадедовци некогаш се нарекувале Бугари и тоа било сосема нормално во тие временски и просторни услови.

НЕ МОНОПОЛИЗИРАЈ ИСТОРИСКИ ИВЕНТИ И ЛИКОВИ. БОЛНО Е ТОА, РАЗБИРАШ.

СЕКОЈ НАРОД ИМА ИСТОРИЈА И МИНАТО И ВЕЛИКАНИ, АМА ТИ САКАШ ДА ПОСТАВИШ СОПСТВЕНОСТ НАД СИТЕ, И ЈА ПРАИШ ИСТАТА ИДИОТСКА ГРЕШКА КАКО И ГРЦИТЕ.
НАД ИМЕТО И ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА (КАКО И НАД ТАА ИЛИРСКАТА И СТАРОГРЧКАТА) ИМААТ ПРАВО НЕ САМО ВИЕ, ТУКУ СИТЕ ОСТАНАТИ БАЛКАНСКИ НАРОДИ.
ПОСЕРИМУСЕ НА ДЕНЕШНАТА НАЦИОНАЛ РОМАНТИЧНА ОПТИКА. НЕ ТРЕБА ДА СИ ПАМЕТЕН ЗА ДА ГО РАЗБЕРИШ ОВА.

Морав со големи!

Тоа е официјален попис(не е во главите на некои луѓе туку си е официјален попис(по незнам кој пат го кажувам) на хартија), поарен доказ од тоа здравје. Сакаш да кажеш дека според пописот ти не си пишан албанец? Ке те сватам како некој кој нема контра аргументи, и со врѓање и полнење газови пробува да се извади...

Јас не зборувам за албанската историја, јас зборувам за доселувањето на албанците во Македонија, и да ти кажам искрено многу ми е гајле дали си од кавказот или од некое друго место, јас моето потекло си го знам и не се двоумам за него.
А шо ако тие Албанци кои се доселиле на овие простори, дошле кај нивни братучеди и сонародници по крв, месо, идеја, вера, народност? А?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom