Доселувањето на Албанците во Македонија

Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Абе кој тенденциозно кој црни камења!

Ти смета што нема Македонци? А?

Туку има Бугари, со иста основа ве кантареле и вас и нив?

Гледаш како еден општоприфатлив документ, оригинален од архивите на Царот Самоил не го прифаќаш ти? Ами шо има јас да прифатам твои документи? А?

Затоа иаме научна експертиза.
Не ми смета што нема Македонци, туку само ти кажав дека чим ставени се Хрвати како посебно, а Срби не ни има, изворот ти е фалшлив, затоа не ми ни смета што нема Македонци во таков документ.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не ми смета што нема Македонци, туку само ти кажав дека чим ставени се Хрвати како посебно, а Срби не ни има, изворот ти е фалшлив, затоа не ми ни смета што нема Македонци во таков документ.
Шо збораш бе, фалш ми бил изворот. Море море море.

Курназлоци насекаде...

What is possibly the earliest written reference to the Albanians is that to be found in an old Bulgarian text compiled around the beginning of the eleventh century. It was discovered in a Serbian manuscript dated 1628 and was first published in 1934 by Radoslav Grujic.

На Србин не му просметало а?

А и види од кај е пронајдено. И погоре, и подолу на линкот.

http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1000.html
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Шо збораш бе, фалш ми бил изворот. Море море море.

Курназлоци насекаде...
Па само ти акцентирав една нелогичност во тоа што е напишано.

Тука имаш само извадок од книга со легенди ? Ја нема ни книгата цела ни ништо и сега мене треба тоа да ми служи како доказ ? Значи може да е изваден само некој дел а поентата да е сосема поинаква.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Albancite mozda postoele,NO NE vo Makedonija.Edinstveno vo sto moze da se veruva se Turskite popisi.Site Albanci od Makedonija se dojdenci od Kosovo,toa e fakt.A tie Albanci sto dosle od Kosovo,se doselile od Severna Albanija.Kolku vie go nejkite toa ne e vazno,gledajte ja vistinata.

Ova e bas isto sega nekoj gostin mene da mi kaze,''ova kuka e moja'' odi si od ovde.Tokmu toa go pravat Albancite vo Makedonija.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Albancite mozda postoele,NO NE vo Makedonija.Edinstveno vo sto moze da se veruva se Turskite popisi.Site Albanci od Makedonija se dojdenci od Kosovo,toa e fakt.A tie Albanci sto dosle od Kosovo,se doselile od Severna Albanija.Kolku vie go nejkite toa ne e vazno,gledajte ja vistina.
Абе не дека не се доселиле, ама тоа СИТЕ е лоша категорија на логикување. Секој од некаде се доселил некаде.
Сега во тренд е во Битола да се доселуваат млади пичиња од Источна Македонија да си ја бараат среќата и Битола ја гледаат како promissed land или како land of oporunities.

Ама тоа Сите, малку како да не е во ред!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Најбоље да дојдат да се населат Марсовци па ке може сите заедно да им збориме дека сме биле пред нив тука. Глуп национализам -.-
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Katarstrofalno e sto nejkite da ja prifatite vistinata deka ste dojdenci.Sekoj znae deka imalo masiven odliv na Albanci vo Makedonija,po potraga po ''podobar zivot''.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Katarstrofalno e sto nejkite da ja prifatite vistinata deka ste dojdenci.Sekoj znae deka imalo masiven odliv na Albanci vo Makedonija,po potraga po ''podobar zivot''.
Она што е вистина за тебе не е и за мене.

Она што некој ќе каже, треба да се провери прво и она што оној другиот има да го каже.

Тука јас, кој што сум никој и ништо, излегувам со контрааргументи, каде на интернет нема се и сешто, како што претпоставуваат оние кои не знаат.
Ами што да речиме во живо?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Znajs kako deluvaat Albancite vo Makedonija vo poslednive godini?Kako galenicinja.Tokmu toa rezultirase so vaseto baranje za promena na enciklopedijata.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ја велам дека не постои ни еден топоним Индијански во САД и северна Америка. И шо праиме?
Texas is from the Caddo Indian word "teyshas" (meaning "friends" or "allies"). In the 1540s Spanish explorers took this to be a tribal name, recording it as Teyas or Tejas. It came eventually to mean an area north of the Rio Grande and east of New Mexico. The alliance concept is also incorporated into the state motto, which is simply "Friendship.

http://www.statesymbolsusa.org/Texas/Name_Origin.html

Ги има уште многу.Не сакам да одам оф-топик.
поз

Туку има Бугари, со иста основа ве кантареле и вас и нив?
Па и вас Турците ве "кантареле" во графа Муслимани,па што???
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Многу полошо е што на мала врата преку македонската енциклопедија се протнува потврда и признание од официјална институција како што е МАНУ за историската лага за доселувањето на Словените и божемното мешање со домородното население. Се прашувам кој прв утре ќе мавта со ваквата македонска енциклопедија и кој ќе ја искористи за своите интереси??? А ние се расправаме со Албанците кој е кој, од каде и од кога е... Уште еднаш пробуваат да не наместат и да ни го начукаат од позади, криејќи ги трагите за тоа кој се вистинските непријатели на македонскиот народ... Албанците не се нашите најголеми душмани!!!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Абе луѓе остајте 16 век, а доселувањето 94-та од минорни 150.000?

Дали150.000 се пола од сите дошљаци во изминатите 400 години?...за заслугата на К.Г. и Б.Ц. треба да им кажеме големо фала?
A stotina iljadnicite ( vo denesna projekcija milioni ) otseleni vo Turcija? A? :nenene::nenene:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Многу полошо е што на мала врата преку македонската енциклопедија се протнува потврда и признание од официјална институција како што е МАНУ за историската лага за доселувањето на Словените и божемното мешање со домородното население. Се прашувам кој прв утре ќе мавта со ваквата македонска енциклопедија и кој ќе ја искористи за своите интереси??? А ние се расправаме со Албанците кој е кој, од каде и од кога е... Уште еднаш пробуваат да не наместат и да ни го начукаат од позади, криејќи ги трагите за тоа кој се вистинските непријатели на македонскиот народ... Албанците не се нашите најголеми душмани!!!
Е да ама они почнаа да хистеришат и да прават чуда. Море кај е Јанко сега Контарпротести да им организира. :kesa: Еееееееееееее После Историјата ни ја пишувале политичар еееееееее гледаш како се случува тоа. Трагично.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Texas is from the Caddo Indian word "teyshas" (meaning "friends" or "allies"). In the 1540s Spanish explorers took this to be a tribal name, recording it as Teyas or Tejas. It came eventually to mean an area north of the Rio Grande and east of New Mexico. The alliance concept is also incorporated into the state motto, which is simply "Friendship.

http://www.statesymbolsusa.org/Texas/Name_Origin.html

Ги има уште многу.Не сакам да одам оф-топик.
поз

Па и вас Турците ве "кантареле" во графа Муслимани,па што???
Шо сторе бе толку глуп си бил ти?

Кодра фура, кај се наоѓа? Што означува на Македонски? И крај!

Не ни сакам да разговарам за топонимија, и разрешување нејзино по сопствен јазик.
Секој јазик декодира извесни топоними, така да дури и латините можат да декодираат топонимија славјанска! И што ?

Не е за топонимијата, ама нема да разбереш оти не се истакнуваш над овциве, туку си како онаа што прва го превзема чекоро и по неа сите останати.

Па уште ми кажуе индијански топоними... цк цк цк цк

Интернет бе, кој не ќе седне, кој не ќе кажи "мислење".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom