Докажано - Луѓето се природно неверни

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
The`bItCh напиша:
schtranga напиша:
najdov 10 pricini zosto mazite izneveruvaat :roll: vaka :

1.Nedostatok na ljubov - posle nekoe vreme isceznala ljubovta , ne cuvstvuva nisto vise kon nea
2.Partnerkata ne go vozbuduva poveke - ovaa sekogas se pojavuva vo dolgi vrski , zenata prestanuva da vodi racun okolu svojot izgled , a so toa i vodenjeto ljubov so nea ne mu e poveke tolku vozbudlivo
3.Zenata mu dozvoluva da ja izneveruva- zenata brzo mu oprostuva sve..mozebi od strav da ne ostane sama ili zatoa sto sme mili dobri dusicki...duri nekoi zeni se cuvstvuvaat kao oni da se vinovni zbog toa...
4.Zena koja stalno nesto drnda se zali- sekoj den mu go zacrnuva so razni raspravii i toj ednostavno si bara sredstvo da si gi ublazi glavobolkite...
5.Mu dosla v race dobra sansa- ednostavno maskite ne mozaat da recat ne koga e sex u prasanje...mu se pojavuva neocekuvan i neodoliv poklon pa si veli cek da ja iskoristam sansava ova ednas u zivoto moze da se desi
6.Neverstvoto go hrani maskoto ego
7.Ah prevara ke pomine lesno- ´´Onaa sto ne go znaeme , ne moze da ne povredi´´ pa si mislat nikoj nema da doznae i taka nikoj nema da bide povreden
8.Vozbudlivo i provokativno - postojat maski koi ednostavno nemozat da ziveat bez toa vozbuduvanje koe im pruza lov na zeni i osvojuvanje
9.Taa go izneveruva - koga mazot ke doznae deka zenata go izneveruva za da se oslobodi od besot go pravi istoto sto i ona
10.Partnerkata e retko ili recisi nikogas raspolozena za sex - ili sexot stanuva dosaden i predvidliv , odbiva da eksperimentira , ne saka felacio...itn
ти го пишеше ова или.. ? :roll:
ne , na eden sajt go najdov
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
FortunE напиша:
Абе 7 страни сте ме натерале да читам! Гарфилд, зошто толку многу се трудиш да докажеш некои работи кои и самите го знаат тоа во себе? Некои жени тука ја тупат со исти муабети и се вртат во круг. За жал :place:Секоја сака да го брани својот искривен став, а не реалноста!
Еве ти и тебе еден најгоолем бакнеж. Брееј, ќе изброи ли некој/а колку веќе бакнежи ветив дека ќе дадам?!!!!

И, не се возбудувајте. Се е ова само дискусија, никој нема намера никого да навреди, никој нема намера некого да омаловажи, етикетира или слично.
Разменуваме ставови, мислења, позиции, убедувања, некои точни, некои грешни, некои во онаа меѓузона, ни таму ни ваму, но се збогатуваме за едно искуство повеќе, нели.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Па и да е зависник од секс, ќе треба да докаже дека го фаќа алергија доколку не смени „дупка“ на одреден период :) :)

Garfield напиша:
Брееј, ќе изброи ли некој/а колку веќе бакнежи ветив дека ќе дадам?!!!!
Не се секирај брат, ете јас не ти барам пољубац :) :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Беај бе, на мушки не давам бакнежи!!

Само на чупи, особено неверни!! :wink: :pos: :twisted: :wink: !
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ne znam kaj procitav denovive...u stil nevernosta e kao nasledna osobina vo nekoi slucaevi.Ako eden od roditelite e neveren, toa mozelo da bide edna od pricinite zaso i vie ste neverni.... :roll:
 

1000 clen

Илјадитиот член
Член од
23 септември 2005
Мислења
78
Поени од реакции
0
ThA-BiTcH напиша:
Ne znam kaj procitav denovive...u stil nevernosta e kao nasledna osobina vo nekoi slucaevi.Ako eden od roditelite e neveren, toa mozelo da bide edna od pricinite zaso i vie ste neverni.... :roll:
Da ne ima nekoj majkin sin :poos: :poos: :poos: :poos: :poos:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
ThA-BiTcH напиша:
Ne znam kaj procitav denovive...u stil nevernosta e kao nasledna osobina vo nekoi slucaevi.Ako eden od roditelite e neveren, toa mozelo da bide edna od pricinite zaso i vie ste neverni.... :roll:
Да да ,имаше една статија во "Вест" или "Дневник".Мене ми изглеа доста неверојатно ама пишуваше као демек дека е докажано 100% и дека може да се спореди оваа "болест" со дијабетисот- на ист начин некој хормон лачи течност која што во овој случај погаѓа одредени делови кои определуваат колку човекот може да биде верен.Е сега зошто беше споредено со дијабетисот не ми беше баш најјасно. :roll:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Аца Лукас има кажано ова- Ако кокаинот е дрога, тогаш јас сум наркоман. :pos:

Ја ќе кажам- Ако неверството е болест, ја сум болесник. :pos:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
ThA-BiTcH напиша:
Ne znam kaj procitav denovive...u stil nevernosta e kao nasledna osobina vo nekoi slucaevi.Ako eden od roditelite e neveren, toa mozelo da bide edna od pricinite zaso i vie ste neverni.... :roll:
Глупости :pos: А што со оние кои имаат родители верни еден на друг, а детето изневерува со кој/а ќе стигне? :D

Туку ќе извадат некои глупости по веснициве :shock:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Abe taka pishuvase,ali sigurno e reklama :)
Ali imas pravo, sto ne kje procitas u vesnik veke...
se e samo gluposti i izmislici za da se prodava poveke.
:pos: :twisted:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
ThA-BiTcH напиша:
Abe taka pishuvase,ali sigurno e reklama :)
Ali imas pravo, sto ne kje procitas u vesnik veke...
se e samo gluposti i izmislici za da se prodava poveke.
:pos: :twisted:
Ако се глупости и измислици шо го напиша овде?
Патем, реклама за што би можело тоа да биде? :roll:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
schtranga напиша:
1.
-da pomaga po doma i da ima dobra rabota
-sekogas da ne zasmejuva
-da bideme sigurni deka sekogas moze da ni pomogne za bilo sto
-da ne ne laze
-da bide dobar ljubovnik
-da e lepotan
e za seto ova ni se potrebni petorica , seto ova ne mozes da go najdes u eden :pos:
ke go zemam za primer mojot slucaj:gi najde on ovie site raboti vo mene i me sakase 5 pati posie odkolku sto jas go sakav nego,a me izneveri so najlesnata zenska so postoi (barem za mene).koga dojde vreme da doznaam za gluposta sto ja naprail go prasav zosto,i mi odgovori-NE ZNAM?! posle nekolku dena razmisliv i savtiv deka od e bolen od nevernost,i kolku i da mu e sovsena vrskata i bez razlika kolku i da saka nekoj on mora da vara.nevernosta e bolest za nekoj.
a za toa sto go kaza ThA Bitch deka so neverstvoto se "osvezuva" vrskata,koga ke podrazmislis malce ne e taka,taka ja unistuvas,i nosis grev u sebe,pa posle ti e sube da ja gledas licnosta u oci zemajki ja predvid gluposta sto si ja naprail/a
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
spred mene koga sekoj maz ke se ozeni treba da se skroti vo brakot. Nema vece zeni alkohol kafani do jutru pochnuva nov zivot i treba toa da se poshtuva
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Докажано-Луѓето се природно неверни

Неверството е во природата на луѓето. Но, можно е да се биде верен. Само за тоа е потребно многу труд, смета психијатарката Џудит Липтон

Зошто изневеруваме е прашање со кое во својата книга "Мит за моногамијата: Верност и неверство кај животните и луѓето" се занимава брачната двојка зоологистот Дејвид Бараш и психијатарката Џудит Липтон.

- Верноста едноставно не е во природата на луѓето, а ниту на животните. Единствено животно кое 100 проценти е верно е тенија што живее во цревата на рибите. Кај нив машката и женската станица се спојуваат по што веќе не можат да се одвојат - вели Липтон. Животните и луѓето освен тоа што за свој животен другар го бараат најдоброто од најдоброто, бараат и нешто од страна.

- Во општествата во кои моногамијата се пропишува како закон, анализите на ДНК редовно покажуваат дека повеќето луѓе не спијат со своите сопружници. Тоа е случај и кај животните. Повеќето птици се здружуваат со еден партнер доживотно, но, ДНК тестовите докажуваат дека нивните млади потомци се од некои други татковци - објаснува Џудит.

Дејвид и Џудит во брак се веќе 28 години. Велат дека верноста е можна, но и дека за тоа е потребно многу труд. Тие тврдат дека тоа е карактеристика која човекот ја учи, исто како другите тешки работи во животот како што е на пример свирењето виолина.

- Луѓето во долги врски кои останале верни цело време ментално се многу здрави, вели психијатарот Петер Крамер за ВебМд.

ТРИ ВИДОВИ ПРЕЉУБНИЦИ

Некои научници како што е Дон-Дејвид Лустерман, брачен и семеен терапевт, тврди дека постојат три видови луѓе кога е во прашање неверството.

Првите, кои се склони кон постојани прељуби, ги окарактеризира како нарциси.

- Ги нарекуваме и гонители. Тоа се луѓе кои тежнеат кон што поголем број неверства затоа што ги сметаат за трофеи освоени во натпреварување, а целата работа за нив е натпревар. Многу често тоа се луѓе кои имаат нарушување на личноста во облик на нарцизам, вели Лустерман.

Оние кои не вршат прељуба сакаат да флертуваат и да му бидат интересни на другиот пол затоа што често не ги гледаат проблемите во својата врска. Вниманието на другите жени или мажи нив им е сосема доволно затоа што тогаш се чувствуваат посебно, нешто што не го добиваат во своето матично гнездо.

Третиот вид луѓе се оние кои се свесни дека партнерот во моментната врска не им одговара па активно бараат содветен од страна.

СТАТИСТИКА

Голема опасност од неверство се јавува во средните години и кај луѓето кои многу млади влегле во брак.

Статистиката вели дека прељуба вршат околу 50 отсто од жените и 70 отсто од мажите. Кај мажите желбата за неверство расте паралелно со годините - што се постари повеќе сакаат да бидат неверни.

Според американското истражување за национално здравје и социјален живот од 1992 година, 37 отсто мажи од 50 до 59 години имале афера додека биле во брак, додека тоа истото го направиле само седум отсто мажи од 18 до 29 години. Меѓутоа, се јавува проблем кај дефинирањето на неверствата. Повеќето тоа официјелно го сметаат за секс со друга личност. Но, што е со бакнежот, секси он-лајн чет, провокативен танц? Научниците сметаат дека станува збор за индивидуално сфаќање. Доколку партнерот смета дека бакнежот со друг е грев тогаш тоа и е. Добра работа во се е што повеќето луѓе не вршат прељуба на конвенционален начин, односно се се базира врз бакнеж или флерт.
СОВЕСТ ЗА КРАЈ - Среќата е многу комплексен поим. Прељубата може да усреќи некого, но во повеќето случаи води кон тешко оптоварување на совеста. По волку години брак јас сум пресреќна кога можам да кажам дека имам личност на која можам во целост да и верувам, рече докторката Липтон.



Извор: МИА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom