Дозволи и забрани

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ми недостигаше Никола :)

Да се надоврзам на она што го кажа.Девојките не треба да имаат простор за мрчење,тогаш сигурно вината е во партнерот.Кога веќе ќе ја отвори устата тоа ќе биде погубно за него.Убаво е додека се смее.Ќе одговорат кога се прашани,за да не му го рушат филмот на пациент и да не го кршат правилото Кој зборува непрашан(ика)? да не се поистоветуваат со него.Се зависи од тоа како е воспитана.Нема што да му забранува или дозволува,бидејќи со таа интелегенција нема ни да ја свати.Затоа главата доле и молк,кога си веќе со такво мажиште заслужуваш и таков однос!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Жената треба да се потчини, бидејќи и физички и интелектуално е инфериорна.
Сега вие сакате да исправате криви дрини ама зошто?
Посреќни сте со тоа?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас истото го реков,но со други зборови,зарем не сте среќни со титулата на доминацијата:)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Јас истото го реков,но со други зборови,зарем не сте среќни со титулата на доминацијата:)
Не, ќе треба да пушиш и ќутиш.
Кој ви даде да излезете од дом, не ми е јасно.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Јас мислам дека од најголемо значење е дали партнерот се однесувл така уште пред да се стапи во врска и во времето кога не било "за озбилно". Не можеме да очекуваме да со стапување во врска луѓето едноставно да се слеат во нашите калапи. Ако некого не можеме да го прифатиме во целост каков што е, а тој не прави напори да се пресретнеме на пола пат - компромис, тогаш врската нема здрави темели и најдобро е да не вложуваме напори да ја градиме понатаму.

-Како ќе реагирате доколку имате сериозна врска, а партнерот кога не е со вас постојано се движи по места во кои вие неможете ни да помислите да одите?
-Како ќе реагирате доколку живеете заедно со партнерот, а тој многу често знае да излезе во доцните вечерни часови да игра карти кај другар, да испие некое пивце со друштво, да се види со некого со кого вие и баш не се мирисате и мислите дека баш не е добро друшто за него итн?
-Како ќе реагирате доколку му се случува почесто на партнерот да му е исклучен телефонот кога заскитува без вас?
-Како ќе реагирате доколку партнерот има навика секогаш кога разговара на телефон да се тргне на страна каде што нема да можете да го слушате што зборува?
Од поставениве прашања, ми личи дека дека едниот партнер си ја сфаќа врската посериозно од другиот партнер. Проблемот е поширок, а горенаведените однесувања се само последица. У принцип прва реакција би требала да е муабет, обид да компромис. Ако не иде.. е па не иде.

А да не се правам многу-многу фраерка, кога ја порано еднаш бев во слична ситуација, а бе се утепав од плачење. Ослабев 6 кила. Барав добар повод, некој јак знак дека треба да му раскинам, а цело време наоѓав причини да останеме заедно. Раскинувањето и перидот на преболување беа лесни во споредба со врската. Уште од претходно ми збореле дека влегување со врска со погрешни очекувања ќе има катастрофални последици.. и ете проверив, и така е! :)

И да, можеби зборовите "забрана" и "дозвола" се малку престроги, но сепак на крај, како и да ги именувате вашите индиректни забелешки, значат токму тоа.
Не се согласувам. Според мене, "барање" и "договор" се вистинските зборови.
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Jas obicno ne bi mu zabranila nisto na deckoto,ama ako nesto mi smeta kaj nego,pr. isklucen mob a ne znam kade e i slicno,ke mu kazam deka mi smeta,i ako moze dr pat da ne se poftori.Ama da recam ti ne smees da go pravis toa nema sansi.Sepak toa si e negov zivot,a i toj si ima negova privatnost,taka?:) samo da igrame bez lazenje e toa e toa

A od dr strana,toj mene da mi zabrani,bi se skarala-znaci ne raskinala tuku potskarala malku i bi mu kazala kako stojat rabotite.I pokraj se IT`S MY LIFE:icon_bigg
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не, ќе треба да пушиш и ќутиш.
Кој ви даде да излезете од дом, не ми е јасно.

Не отварам уста за такви ситници златен.А со ова домов и ти ме збуни,зарем досега во брачнава заедница не живеевме во пештера:wink:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Колку овие поими се присутни во вашето секојдневие? Дали воопшто ги има во вашите врски?
Доколку ги има во вашиот живот, што најчесто вие дозволувате или забранувате?
Премногу сум либерална и со слободен дух за нешто на некој да му забранам, ако веќе се мисли на конкретна и јасна релација, врска, тогаш ако некој сум го одбрала за да бидам со него, оставам на неговата свест и расудување за одредени работи кои јас ги сметам за недозволиви, како изневерувањето.
Уште помалку сум тип на девојка која дозволува, не ни спомнувам да поднесувам, нечии забрани и дозволи, освен можеби оние на моите родители.Знам која сум и што сакам од животот, како треба да се однесувам за да некој да ми наметнува свои правила и да ми дава дозвола за да го правам тоа што го сакам.
Врската се гради врз компромис и разбирање, не врз правила и забрани.
Колку често и дали сте изговориле нешто како: Ти не смееш да одиш таму сам; Ти со него/неа не смееш да одиш на кафе; Ти навечер без мене не смееш да излегуваш; Додека си со мене ти дозволувам да правиш се` само со мене и сл?
Никогаш не сум го изговорила на некој, ниту некогаш ќе го изговорам.Така се понижувам себе, не тој на кој наводно му забранувам.
Покажувам недоверба кон партнерот и се потценувам себе си.
Што ви смета и неможете да го преќутите, па мора да го кажете директно без оглед колку неправилно ви изгледа?
Мислите ли дека е тоа нормално т.е. дека имате право или некој друг има право над вас да ви забрани нешто додека сте заедно или не?
Кога сме кај тоа, доколку постојат вакви ситуации кај вас, што мислите, кој над кого има поголемо право да забранува или дозволува ... мажот на жената или обратно?
Погоре се изјаснив дека не подржувам и не практикувам ваков тип на релации, ако нешто ми смета и не ми се допаѓа, го кажувам, чисто за да биде дадено на знаење, го сакам истиот третман кон мене.
Не мислам дека е нормално, било кој да има право да биде над мене или пак јас над него, стегите на стариот век не се префрлиле на мене.
Ниту жената, ниту мажот не се тие кои што би забранувале и дозволувале, можеби вистинскиот збор би бил да се одобрува и да се негодува ... толку екстремно и строго, никогаш.
Ќе спомнам тука и нешто поразлично, бидејќи идеја за темава ми дојде од една контактна емисија ... значи, претходното прашање ми беше основано врз тоа дека некои луѓе мислат дека мажот треба да е тој што ќе управува со жената, бидејќи религијата така налага. Тука веќе преминува муабетот за посериозни врски т.е. брак, па водејќи се според правилата при венчавање во црква, убедени се во тоа дека се` понатаму треба да се темели врз мислењата и желбите на мажот, нали. Се согласувате? Се придржувате на тоа свесно или несвесно? Доколку сега не реагирате така, мислите ли дека еден ден сепак и вие така ќе завршите, затоа што тоа е правилно и така треба да биде?
Религијата, не ја коментирам, делумно сум атеистички настроена.
Бракот како институција е нешто што си носи големи одговорности, но не верувам и дека носи со себе забрани.Се надевам дека нема така да завршам, дека нема да завршам со некој таков.Тоа ми е предеградирачко.

И не, не треба така да биде.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
FFA- Free For ALL!
Слободна демократија е ова, прави кој што сака, како и кога сака, неможам, несмеам и несакам да му го ускратувам на некој правото да си живее по своја желба. Се до оној момент додеа ми одговара тој нејзин живот ќе биде со мене, кога нема- барам нова, и така се понашам и јас. Многу ги маразам овие зборови, право на избор имаме сите, СО ЗАКОН! И, обично јас последен правам, така сум малку бавен по природа!:toe:
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Ne zabranuvam i ne sakam da mi zabranuvaat. Nema potreba od takvi raboti a za dominacija sakam mazot da bide barem malu podominanten vo vrskata. Ama mrazam da mi se davaat naredbi! Znam deka zvucam kontradiktorno ali toa e.:)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не, ќе треба да пушиш и ќутиш.
Кој ви даде да излезете од дом, не ми е јасно.
ЛОЛ! Се здробив од смеење со излегувањево од дом!
Иначе, чисто ме интересира - колку долго ќе ти е забавно со девојка која пуши и ќути, башка се однесува како да е доволно бистра само за држење рамнотежа?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ЛОЛ! Се здробив од смеење со излегувањево од дом!
Иначе, чисто ме интересира - колку долго ќе ти е забавно со девојка која пуши и ќути, башка се однесува како да е доволно бистра само за држење рамнотежа?
Не многу.
Држете си рамнотежа или како екс машина збори, провоцираш, ама не ме палиш.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Па вака... Некој трет да ми забранува (освен нејзините родители) не доаѓа во обзир. А поготово не некоја пријател/ка од моја и нејзин/а страна. Совет да, ама со закана и уцена не доаѓа во предвид.
Втора работа - колку дозволувам (се работи за меѓу себе). Дозволувам до тој степен каде што таа нема да ја загрози врската - дозволувам многу, толерантен сум истотака, но ако нешто кажам не смее, тогаш нема сила што може да ме натера да ја променам забраната. Значи самостојни искачања има но не почесто од заедничките. Ако сака почесто сама да искача, следува прашањето зошто, кое го поставам на масата и правиме сериозен разговор за нашата врска (дали е цврста или на стаклени нозе). Исто и од моја страна. Ја почитувам врската и жртвувам многу работи за неа но... има некогаш кога сакам да излезам со друштво ама ретки се таквите искачања. Сепак почитувам ако девојката не ми дозволи некогаш да излезам од проста причина- сака да биде со мене. Но ако нон стоп ме гуши а притоа нема причина зошто или сака целокупно да ја има контролата врз мене, би ја прашал за нашата врска. Сепак треба компромис во врската
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Кога на пичката и се остава простор за одлуки и мрчење, резултатите се погубни за двете страни.
Женска треба да се повини и да го прифати мислењето и делувањето на машкото.
Женска треба да збори само кога ќе биде прашана и дури тогаш, културно и артикулирано, не ко некоја алапача.
Тешко на оној маж кој вакви дилеми има.

Се си зависи од женската како е воспитана.
Ако нема домашно воспитување и не знае да молчи и да следи мажот што ќе и каже, тогаш ќотек.
Мислам дека денес родителите не обрнуваат доволно внимание кон ќерките, па на машките останува да ги воспитуваме и да им даваме насока во животот.
Тоа е тажно, недостатокот на елементарна култура и почит кон маж, се повеќе е евидентна.

И не знам од каде на каде време за излегување?
Треба да се готви, да се пере, куќа да се чисти?
Абе збеснати жениве, но ќе им го најдеме крајот.
Ајде бее!! Според кажаново од твоја страна ти немаш никаква почит и елементарна култура кон жените!! Пичката?!! Како очекуваш некоја жена да има почит спрема тебе?! Значи на пример-ти можеш да излегуваш со другари/другарки, немаш гајле, а жена ти/девојка ти дома треба да седи, а? Таа не смее да има другарки/ другари? Ти си дошол и одеднаш само ти постоиш и никој друг???!!!

Мене родителите убаво ме научиле
*За да те почитуваат тебе, ти треба да ги почитуваш другите.
*Во врска освен љубов треба да се има и искреност и доверба. Треба да ги споделувате искуствата и минатото, и меѓусебно да ги почитувате (или барем поднесувате) личностите кои биле и ќе бидат во вашите животи (пријателства- без разлика дали се со машки или женски).

Кај тебе твоите родители очигледно потфрлиле!!! Тебе ти треба ќотек!

Жената е способна и да работи, и да исчисти и да изготви ручеци, вечери. Но може и да излезе на кафе со другарки/колешки, да се сретне со другари кои ги познавала со години. Може да разговара со мажот и да биде искрена.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Хехехехехехе анушке мила момо, ај малку поседи на форумов да ги поднаучиш луѓето па да знаеш како да реагираш.

Што се однесува до мене, партнерката ја целосната слобода, ама ако нешто што таа го прави а мене ми смета, и тоа многу тогаш едноставно се седнува на муабет, отворено се кажува што ми смета и преку разговор ако има разбирање ќе се најде решение за проблематиката.
Значи тргнувам од тоа дека и партнерката е личност и дека треба да ја ужива целата слобода како што треба и секое друго човечко битие, но и да има разбирање и да и биде јасно дека треба да даде некои жртви за успешноста на врската.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom