Дозвола за веспа

Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Здраво. Имам веспа од 50сс и сакам да извадам потврда за да можама да ја возам бидеќи немам 18 год.
Доколку некој се справил со овој проблем ќе ве молам за помош околутоа, се што ми е потребно,која е постапката и по можност да ја знам цената.
ПОЗЗ и фала однапред:vozbud:
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
2300 денари во АМСМ (Мислам дека е 2300, сепак провери) и да ги знаеш тестовите. Ти закажуваат термин, полагаш и ако положиш добиваш потврда за управување на велосипед со помош на мотор, односно М катергорија.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
аман бе другар...да не ќе ја увезуваш...немаш никаков проблем..чим е 50 кубика..оди во некоја авто-школа ќе те пратат на лекарско ќе полагаш тестови ќе џитнеш 3 000 максимум и ќе си ја возиш веспата..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
аман бе другар...да не ќе ја увезуваш...немаш никаков проблем..чим е 50 кубика..оди во некоја авто-школа ќе те пратат на лекарско ќе полагаш тестови ќе џитнеш 3 000 максимум и ќе си ја возиш веспата..
Не е баш толку едноставо денес. Ако не ги знаеш тестовите тешко дека ќе поминеш.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Не е баш толку едноставо денес. Ако не ги знаеш тестовите тешко дека ќе поминеш.
Му ја кажав сега постапката во забрзана верзија..ако му кажеме дека треба 300 прашања да учи..ќе му се одмили моторот ќе го продае одма..
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ако имаш веспа 90% од спонзорушите се твои.

*бар у мое време така беше
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Имам и јас една дома 80сс ама као да можело да се регистрира, запишано 50сс. А 3.000 да дадам по тоа.. ќе си го питам. Ни полагање ни дозволи не ми требаат, смешно е. Да ти треба дозвола за да си го ладиш летото.. :)

Инаку оригинално е на помалиот ми брат. Кој ако планира да даде 3.000 за такви смешки, ќе му ја скријам за век и векова. Амин.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Па ако имаш извдоено 300 евра на страна за казна, тогаш не ти треба дозвола. Освен ако имаш јаки врски во полиција :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
A као сите имаат кациги, не возат со влечки за до продавница за сок и чипс, дават жмигавец дури и во маало?
Ако е решен да те казни, секако си казнет. Финтата е да не те фатат, има шифра ама не ја кажувам. :nananana:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Реален муабет, си треба. Скопје поготово.. хорор е сообраќајот, не се нафаќам таму ни со тенк да возам. Значи полагање, возачки, кациги _must. За помали градови друг е муабетот, поготово Струмица, не се учиш да возиш, вродено ти е. Common knowledge. Плус, мал сообраќај, ти треба само базично познавање на правилата, полицаецот ако евентуално те сопре ти е или комшија, или комшија на комшијата или чичко и така. Се турка ама дека неможеш да достигнеш голема брзина на стрвариве, понекад ради адреналински доживљај, мора шифрата од погоре.
 
М

Мартин`

Гостин
Ако имаш 16+ ќе треба да полагаш за M категорија, значи полагаш и ти даваат возачка дозвола а не потврда. Инаку во Велес за веспите до 50 кубика задолжени се АМСМ (за други градови незнам) и севкупно да платиш е околу 2000 денари.

Истите тестови се што се и за кола, само -2/3 прашања секој тест и само тестовите се без возење.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Ако имаш 16+ ќе треба да полагаш за M категорија, значи полагаш и ти даваат возачка дозвола а не потврда. Инаку во Велес за веспите до 50 кубика задолжени се АМСМ (за други градови незнам) и севкупно да платиш е околу 2000 денари.

Истите тестови се што се и за кола, само -2/3 прашања секој тест и само тестовите се без возење.
14+ - за М
16+ - за А1 (ако и ти си А1)
18+ - за А (ако си бил А1 автоматски ти се префрлат во А после 18ти роденден, само не сум сигурен)
 
М

Мартин`

Гостин
14+ - за М
16+ - за А1 (ако и ти си А1)
18+ - за А (ако си бил А1 автоматски ти се префрлат во А после 18ти роденден, само не сум сигурен)
Веќе имав наполнети 16 кога полагав за М категорија, знам дека можело и А1 (ваљда ова 120+ кубика) ама не ми беше потребно тогаш + како што знам за 120+ има и покра тестовите да возиш и слични работи не сум сигурен.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
А некој да не знае за Кочани преку шо да се полага на 14 год. и цената околу 2 500 ли се движи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom