Доживотна суспензија за допингуваните спортисти

Дали се согласувате допингуваните спортисти да бидат доживотно суспендирани?


  • Вкупно гласачи
    39

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Првенствено е потребно многу работи да се постават во вистинска форма и на вистинско место, за да се добие вистинска слика за целиот овој проблем. Од самиот почеток, намерно или не намерно, се е поставено наопаку и во искривена слика.
Не на темава, него во спортот и допингот во спортот.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Престрога одлука,

Во спортови како Фудбал ,Баскет и остало ретко кој се допингува дека ипак не станува за Full Body Contact спорт за разлика од Хокеј и Рагби во кој често натпреватувачите се допингуваат за да дадат 110 % од своето тело.Има иновативни допинг супстанци кој тешко можат да се откријат преку тестови но тоа според мене е војна мегу допинг контролата и црниот пазар.Не би било фер да се допингуваат во спорт каде што индивидуално се представуваш како Атлетика ,Алпско скијање и останато.А во бодибилдинг наптревари речиси сите се допингуваат за да ја достигнат повеке од својте конкуренти.Таму е како јавна тајна дека сите земаат стероиди и ретко кој ги контролира (барем ја така мислам,господинот Гјороски знае повеке :) )
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ако ме прашуваш мене, во бодибилдингот е лесно да направиш разика со природно и хулк изглед, за разлика од сите останати спортови, каде таа разлика можеш да ја видиш само кога ќе се постигне резултатот. Кој ќе каже дека Усаин Болд трча побрзо од формула кога ќе го видиш на прв поглед? Никој. За разлика од тоа кога ќе го погледнеш Џеј Катлер од километар, изгледа поголемо од Хулк.
Допингуван е тој што ќе го фатат, тоа е најжалосното нешто. И се додека има големи пари во спортот (иако во поголем дел од него се е на аматерско ниво каде никој не зема пари) ќе има и луѓе кои ќе посегнат по тоа што на предходникот му помогнало за да успее.
Жалосно, но од самиот почеток да се поставеле нештата поинаку, можеби ќе било се другачие.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Мизерна работа е тој допингот, само за да биде 9,7 место 9,9 да речеме, мизерно е. Да стане бар супермен некој. Нека не бидат суспендирни, нека се допингуваат и понатаму, кој ги ебе, ќе ги престигне некој и без допинг, па и да не ги престигне, голем к. :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.515
А што ако спортистите не знаат дека се допингувани? Сигурен сум дека по светов има и доста такви случаеви, каде тренерите, докторите ги допингуваат на спортистите и без да знаат тие. Мислам дека казните вакви какви што се се засега се во ред, за понатака ќе видиме :)
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Ако ме прашуваш мене, во бодибилдингот е лесно да направиш разика со природно и хулк изглед, за разлика од сите останати спортови, каде таа разлика можеш да ја видиш само кога ќе се постигне резултатот. Кој ќе каже дека Усаин Болд трча побрзо од формула кога ќе го видиш на прв поглед? Никој. За разлика од тоа кога ќе го погледнеш Џеј Катлер од километар, изгледа поголемо од Хулк.
Допингуван е тој што ќе го фатат, тоа е најжалосното нешто. И се додека има големи пари во спортот (иако во поголем дел од него се е на аматерско ниво каде никој не зема пари) ќе има и луѓе кои ќе посегнат по тоа што на предходникот му помогнало за да успее.
Жалосно, но од самиот почеток да се поставеле нештата поинаку, можеби ќе било се другачие.
Точно, не се сите криминалци во затвор. Само оние што ќе ги фатат.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
А што ако спортистите не знаат дека се допингувани? Сигурен сум дека по светов има и доста такви случаеви, каде тренерите, докторите ги допингуваат на спортистите и без да знаат тие. Мислам дека казните вакви какви што се се засега се во ред, за понатака ќе видиме :)
Вакво нешто се случувало само за време на постоењето на социјалистичкиот блок на држави. Сега, сите се знаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom