Доење во јавност

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Што мислите за ова?Доење во јавност?
Дали според вас е нормална и секојдневна работа бидејќи доењето=хранење или пак мислите дека е интимна работа која не треба да биде прикажувана во јавноста?Дали вие лично би го доеле вашето дете пред непознати или пак чувствувате срам?
Јас мислам дека тоа е сосема природно и нормално.Кои се вашите ставови во врска со оваа тема?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Најциганска работа. Да вадиш цицка во парк или чаршија
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Малку екцентрична појава мора да се признае, и доста егзибионистичка но сепак кога ќе се види тоа какви борби се водат во светот за право на жените да ги дојат децата каде што ќе им текне, веројатно е дека тоа го ставаат на рамниште на општата слобода на движењето и изразувањето :S сепак не го оправдувам тоа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Секако дека не е секојдневна појава и не ја оправдувам. Навистина не гледам зашто некој би го доел своето дете на улица, притоа покажувајќи ги своите дојки пред цел свет. Условно речено. Тоа си е приватна работа. Get a room и дои си го детето, не пред целиот свет.

Ама кој како си милува. Секој со својот живот.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Хм...интересно прашање на кое немам дефинитивен став,сепак некако благо сум против сепак тоа можеш дома да го направиш поубаво :toe:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Реално самиот факт што дојката ќе биде изложена на надворешни фактори е потенцијална опасност за бебето. Јас незнам која е таа благаретардираност кај тие што сакаат надвор да си го хранат бебето. Да ги видат комшиите дека имаат цицка?
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Реално самиот факт што дојката ќе биде изложена на надворешни фактори е потенцијална опасност за бебето. Јас незнам која е таа благаретардираност кај тие што сакаат надвор да си го хранат бебето. Да ги видат комшиите дека имаат цицка?
Посебно кај нас како што има секаков неизживеан свет ќе почнат веднаш да мастурбираат позади некоја грмушка :tapp: тоа во парк неможеш да се прошеташ од дркаџии камо ли да доиш дете!
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Не сметам дека жената треба да излезе на улица за да го дои своето дете ама во некои случај кога нема избор зошто да не.
Опкружени сме со голотија.Многу повеќе голотија гледаме секојдневно на улиците отколку кога мајката го дои детето.Освен тоа има специјално прслуче и мајката не мора целосно да се слече за да го дои бебето односно дојката не се ни гледа:smir:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Извадена цицка без бебе во јавност - поддржувам!
Извадена цицка со бебе во јавност - не поддржувам!
:salut:
 
C

cige

Гостин
Сум видел оваков нискоинтелигентен потег до сега неколку пати,
не во парк туку нагости,
несваќам зошто тоа не го прават во друга соба,
да не испуштат некој муабет:toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Мене преубава слика ми е да гледам мајка како си го дои бебето.:pipi: Можеби на улица не, но дома пред домашните зошто да не. Сум ја гледала мајка ми, другарки, тетки и не е ништо срамно, и онака не се гледа цела цицка. :smir: Кога станува збор за мене, познавајќи се, би ми било незгодно можеби, не знам, можеби тогаш поинаку размислуваш. :wink: Како и да е, не е толку страшно. Пострашно ми е некоја 15 годишна да ја видам како се шета со минич до пи*ка, и разголено деколте, одколку првото.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Замислете отидени во парк на прошетка,бебето огладнува почнува да плаче си сака млеко.Каде би го доила мајката детето?Да се крие во грмушки?Ма јок бе,поубаво нешто од дете на доење нема.Мене ми е погадно да видам двајца „заљубени„ како си разменуват безобразно усни течности,се драпаат на сред маса,отколку една дојка каде детето смирено си дои :pipi:

Е сега ако се има можност подобро е и за детето да се храни на тишина.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Двете си ги доев, е сеа не ми се има десено некаде надвор да дојам, али не забранувам, сигурно мајката нема да ја извади градата на мегдан, ке си се покрие со марама или нешо слично, голема работа, па вие погоре што се дрзнавте божем немате видено, па пу срамота ова она, чеј ќе ве видам коа вашите сопруги или вие од женскиве коа ќе си добиете ваши, дали ќе ве интересеира што мислат околу, туку ќе си работите во интерес на вашето малечко и се ќе сторите за да му ја удовилите желбата за глад!
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Извадена цицка без бебе во јавност - поддржувам!
Извадена цицка со бебе во јавност - не поддржувам!
:salut:
:pos::pos::pos::pos:
Ја мислам дека пред се е тоа интимна ствар, а не во парк во парк на улица на улица абе боже мој за се си има место и сигурно улицата не е пригодно место за доење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom