Доверба во Македонски Пошти за добивање на пратка?

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Ми донесе поштарот ливче дека имам стигнато препоручно писмо. Идам у пошта куцат тоа бројчето и оп нема ја пратката. И шо как поштаро ја оставил на друго место и он не се сеќава дека точно. И сеа шо правиме? И ми викат абе човекот греота 5 деца има ово она.. абе ужаси. Доверба 0
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Eпа вака лаптопо кошта околу 1300 долари е сеа ако ме фатат колку ќе платам царина?А за да не ме фатат преферирате како да биди пуштен во торба и во кутија или?
Абе во шо сакаш нек го клајт, ак сакаш и в бетон нек ти го избетонират, нек го шаловат, тие пак ќе видат на скенер шо е. А можно е тентерковци и да не ти го ни гибнат.
Имаш побезболна опција а таја е следнава, прво нека го користит лаптопо одреден период. Ти го праќат со пошта и бројче за следење на пратката (која пошта, кој метод и како ти сам одлучи си), следно нека ти акнит цена дека коштат 450 долари и дека е поклон.
Па после ти следи си ја пратката и на влез кај нас моли се да поминит све ко шо требит за да платиш помалку давачки. Накрај ќе ти речам ако сакет да ти најдет рачка немат шанси да се разбериш со овие нашиве.
Мене од Алиекспрес еден новчаник порачан во Август, со тракинг бројчето вели дека е стигнато до последна дестинација МК .. и тоа од дамна... од пошта ми велат нема ништо.. и така 3-4 месеца поминаа.. продавачот као ми прати одново нов производ... е сега можно ли е на некој од Пошта да му се допаднало па да го здиплил ??? Како дам у докажам дека мене ми пишува дека стигнала пратката во поштата според некој си кинески сајт.... ???
1. Кинезиве си фурет лажни бројчиња за следење.
2. Не ти се замарет за еден новчаник кај нас а и чисто сумљам дек ќе добиеш некој од овије некабожниве.
3. Пишав пред извесен период дека кај нас со добро разработена шема се губет и пратки со код на следење.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Последниве неколку порачки посебно од iherb ми се катастрофа....50/50 дали ќе стигне или не. Незнам ова Global Mail срање е некое или што...Eвентуално кај нас во државава нешто заебанции да има.... незнам кај да бара кај да се жали човек, ако има некој предлог нека пише :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Сум немал никаков проблем до сега, а редовно нарачувам и се е океј.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво,
Треба да добијам скапа пратка од Америка, но незнам дали да имам доверба во македонски пошти? Дали некој се нашол во ваква ситуација?
Нема потреба да немаш доверба, ако пратката ти е препорачана нема да има ниваков проблем, плус во УСА имаат и опција со доплата пратката да се осигура. Само пратката треба да биде добро спакувана со внатрешни воздушни перници затоа што сигурно на раце нема да ти ја носат и да е означена со лепенка на самиот пакет дека се работи за кршлив предмет. Тука ако фатиш врски нема да платиш ништо во спротивно ти кажаа од прилика колку се дополнителните трошици. DHL & friends не ти требаат. Toa gift нешто не функционира затоа што за апарат си платив и царина и данок иако беше као gift и for personal use.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Мене ми се има случено од book depository книги да стигнат во Македонија, али јас никогаш да не си ги добијам. Среќа од странава беа ептен фини па пак ми ги праќаа, по втор пат ги добив. Е сега дали нешо од кај нас од пошта ги собрале, или поштаров ги оставил на грешно место, или некој едноставно си ги собрал од кај мене од пред врата, поим неам:)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.758
Мене ми нема стигнато една пратка од Алиекспрес, и две многу каснат. Поради мала цена не отворив жалба, и мислам дека проблемот е кај нас, не кај кинезите.

Во Кичево сите знаат дека една од вработените во поштата ги отвара пликовите, а ако сети дека има пари...не го чекај пликот.

``Специјалност`` и се наградните игри, има ``добиено`` 1 или 2 автомобили, многу вредни награди....фактички во Кичево само таа добива награди. А среќата се базира на сечење на пликовите со капачиња, тикети или слично и ставање во свои пликови. Така цел град работи за нејзе

Сите знаат, и никој не реагира. Од полицијата чекаат пријава од поштата или граѓанин....од поштата не сакаат да се чепкаат...и така таа среќно си живее вероватно до крајот на својот работен век
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Мене ми се има случено од book depository книги да стигнат во Македонија, али јас никогаш да не си ги добијам. Среќа од странава беа ептен фини па пак ми ги праќаа, по втор пат ги добив. Е сега дали нешо од кај нас од пошта ги собрале, или поштаров ги оставил на грешно место, или некој едноставно си ги собрал од кај мене од пред врата, поим неам:)
Не си единствен окулу book depository, си ги собираат кај нас затоа што не се препорачани пратките.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Најдобра опција ти е лаптопот да ти биде испратен по некој нашинец што си доаѓа навака. Ке си го носи како личен предмет и нема да платиш ниту царина ниту ништо... само нека биде распакуван, употребен... Тој што ти го праќа нека се заангажира малку и ке најде некој што си доаѓа навака, не е малку да те опнат царина, поштарина и плус ризик да се оштети или да не стигне. Мене од УСА ми пратија лаптоп по човек и немаше никаков проблем..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Поштариве македонски не се салам, пред нова година ми иди пратка од алиекспрес а поштаров ѕвони на врата, ја фрла пратката на земја и заминува по скали. Арно што бев дома па одма излегов и си го зедов, одам на другата страна и од тараса гледам поштар излегува од зградава. не дека нема сандаче ако веќе сака да си замини без дај на рака ама толку му сечи...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Девојка ми нарача ланче од али во август месец, не стигна во предвидениот рок и ми ги вратија парите. Ланчето стигна пред недела дена, фебруари 2017та :D
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Нема потреба да немаш доверба, ако пратката ти е препорачана нема да има ниваков проблем, плус во УСА имаат и опција со доплата пратката да се осигура. Само пратката треба да биде добро спакувана со внатрешни воздушни перници затоа што сигурно на раце нема да ти ја носат и да е означена со лепенка на самиот пакет дека се работи за кршлив предмет. Тука ако фатиш врски нема да платиш ништо во спротивно ти кажаа од прилика колку се дополнителните трошици. DHL & friends не ти требаат. Toa gift нешто не функционира затоа што за апарат си платив и царина и данок иако беше као gift и for personal use.
Гифт си функционират со ситни работи(а и неморат да значит) и цени од по 5/10/20 eвра/долари или било која валута шо не го надминвит пропишаната процедура.
Било шо и да е над 22евра и со ознака gift/personal use/noncomercial use ќе се платит само ДДВ, све шо е над 45евра ако ти запнат ти го царинат + ДДВ.
И да немат цена и фактура на пакетот, тие ќе те контактираат и ако сметаат дека е недоволно то шо си го пратил имет право да го царинат по свои критериуми и накрај пак ќе платиш и немат на крај да излезиш со нив.(Или му се инаетиш и не го подигаш со то ќе го вратат назад пакетот и ќе бидиш рефундиран од страната кај шо си купил или во најлош случај ќе ти го запленат)
Долго време работиш со онлајн купување така да би требало да го знајш ова.
Инаку по незнам кој пат да објаснам и овдека за сите, кај нас состојабата е мизерија, ко шо сакет така си прает, така да очеквите секакви ненормални работи од нашиве.
@Tutor жали се ако сакаш на 02/3105-205 па ак се станати на лева нога види кој патешествија и прикаски ќе ти ги прает.
Или барај го одговорниот во твојата подружница зависит во кој град си, па после пиши ни да се посмејме:)
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Последниве неколку порачки посебно од iherb ми се катастрофа....50/50 дали ќе стигне или не. Незнам ова Global Mail срање е некое или што...Eвентуално кај нас во државава нешто заебанции да има.... незнам кај да бара кај да се жали човек, ако има некој предлог нека пише :)
Ќе стигнат, само чекај подолго. На царина ги држат доооолго не е до поштите.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Праќање лаптоп по пошта во Македонија :pos:
Не си играј со такви работи, да беше нешто ситно па и да го прежалиш ама за вредност повеќе од 10 евра доверба во поштиве - не.
Како што ти пишаа и погоре, подобро да најдеш некој што ќе ти го донесе лаптопот отколку да ти го здиплат поштењациве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom