Доверба во Македонски Пошти за добивање на пратка?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Праќање лаптоп по пошта во Македонија :pos:
Не си играј со такви работи, да беше нешто ситно па и да го прежалиш ама за вредност повеќе од 10 евра доверба во поштиве - не.
Како што ти пишаа и погоре, подобро да најдеш некој што ќе ти го донесе лаптопот отколку да ти го здиплат поштењациве.
Иам над 500 пратки, ефтини скапи од се по нешто, шансите да ти здиплат лаптоп, се 1: 10000000000000, не зборете на памет. Има строги контроли за пратките со тракинг, нема шанси да украдат таква пратка, поготово не голема како лаптоп.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.959
Препорачано писмо ми каснеше 3 месеца и никогаш не го добив. Од американска амбасада до адреса во Скопје. Направив истрага и дојдов до сознание дека го снемало помеѓу главна пошта и поштата во Карпош. Шефот и поштарите се сложија да потпишат изјави дека не го примиле, а овие од главна дека го испратиле.
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Ме замисливте со коментариве. Ќе испраќам пакет до Македонија со облека, неколку книги и пар чизми.
Значи не станува за нова облека, нема етикети, ништо од тоа.
Има шанса да го царинат?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Доверба < 0. И да образложам дека мене повеќе од 60 % од пратките ми се загинати а за тие без броеви за следење можам да кажам дека 90% ми гинат иако некој нудат број на контејнер и според тоа се пристигнати во Макеоднија но некаде на царина се губат. Од тука не може приговори како што ми кажаа од пошта и тоа е тоа.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Јас имав 3 нарачки од Алиекспрес, 2 стигнаа регуларно, а трета не. Исконтактиравме со алиекспрес и као испратија повторно, ама и по истек на вториот месец не е стигната. Во пошта ми викаат дека за да се следи пратката бројот за следење треба да е две букви, 9 бројки и земја на потекло(Cn) ама од алиекспрес не ми дадоа таков број и по се изгледа од третата пратка нема да има ништо!
Страшно е тоа што во пошта не запишуваат доаѓање на пратки ако немаат број за пратење како што наведов, така да секој од пошта може да ја мазне пратката и нема да има доказ дека воопшто стигнала до Скопје.
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Дали некој знае колку време би било потребно за да стигне писмо од Германија во Македонија по обична пошта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom