Добитници на лотарија за САД

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
Zavisi od brojot shto go imash koga ke te izvlechat. Gi objavuvaat na 1 maj . na primer jas aplicirav vo oktomvri 2011 . Vo maj 2012 vidov deka sum odbrana za ponatamu. a intervju mi zakazaa duri vo maj 2013. na nekoi im zakazaa ushte vo noemvri 2012. a na nekoi ke im zakazuvaat i vo avgust 2013. znachi se zavisi od brojot.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Полани од Штип зема еден лик шо го знам....и не е уопште лошо....(зелена карта,кука,работа) обезбеден си со се уште од првио саат не се е врнал од како ојде не ни планира...Инаку за инфо за како шо немам само сакаше да споделам дека е вери најс(шо веке го знаете).Ако не тркни до амбасадата ваљда знаат да те упатат.

Не ги доведувај луѓето во заблуда! Лотаријата е баш-лотарија. Аплицираш (бесплатно е!) и ако те извлечат си минуваш низ регуларна процедура за виза. Кога ќе дојдеш тука ништо не ти е обезбедено, ама сите дошле така и никој не умрел. Ако дојдеш со желба да успееш и ти се работи, првата година ќе ја видиш мајка ти „млада невеста“ ама после ќе бидеш ОК:
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:31 ---
Да лотаријата е супер имам доста другари што земале и живеат во Америка ама да бидам искрен и не се толку задоволни имаат многу работа ,а платите им се околу минимум 200усд ,

Тоа е ок за живот ама ако си под кирија не правиш ништо така да ОК е да имаш карта .

Имаат аплицирано 3 - 4 пати за да добијат.

Боље да работиш во Кина или шо знам во Авганистан се заработува таму пара.Во УСА нема веќе толку пари.

Другарите твои ти продаваат краставици, братче. Двеста долари се 10 илјади денари, за тие пари и во МК се најдува работа. Нека не те „фарбаат“. Дојдов, видов, знам. Ако е така како велат, сите ќе се вратеа.
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:36 ---
Тука не ни можеш да имаш деца, ако одиме по таа логика. А тоа на друг кажувај му дека во Америка не постои забава. Скопје на гробишта ќе ти личи откога ќе се вратиш тука. И кај најде за платите и за стандардот, имам пријател кој е веќе 4 та година таму откако го извлекоа преку лотаријава и со една мочана работа на каса во супер маркет успева сам да се издржува а паралелно си гура и колеџ за графички дизајн од стипендијата која му ја дава државата. Генерално за забава и open minded луѓе, USA ти е измислено место и не може ниту да се споредува со Европа, светлосни години е подобро..
Ние дојдовме преку лотарија и имаме две деца и сите што велат дека тука не се живее или дека е „хорор“ животот ЛАЖАТ. Тука имаш избор ако не друго. И ние живееме со една плата и тоа живееме нормално. Просечно. Ја сакам Македонија, оставив се што знаев таму...ама ако треба да бирам меѓу САД и МК, ќе го заебам патриотизмот, најискрено!
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:49 ---
Nisto ke si cekas posta samo.....so brojceto mozes da proveris na sajtot da li si izvlecen...
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 22:29 ---

Нема веќе писма луѓе, читајте што пишуваат луѓето кои поминале низ процесов. Ако го загубиш бројчето, со здравје „да си го носиш“. Аплицирај пак наредната година. Нема начин да провериш дали си добил без тој број!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.609
Престанете да солите памет вие што немате никакво искуство ни во Грчка и Бугарија , а камоли во УСА. Народ што не прошетал барем малце по светот е полуписмен народ. Незнам како луѓето се дрзнуваат да говорат дека во Америка немало пари и тешко било да се снајдеш , а најголемата дестинација до кај што се биле е во Дојран на викенд. 200 долари плата месечно може да го каже само човек што знае да брои до 200. Братучед ми е веќе таму година ипол , првите 5-6 месеци кажа дека е малце потешко додека влезеш во системот на живот , и дали ќе го прифатиш. Ако го прифатиш ништо не е тешко , работи сеа како варосувач на ѕидови сам приватно и си заработува по 4 илади долари бруто.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Не ги доведувај луѓето во заблуда! Лотаријата е баш-лотарија. Аплицираш (бесплатно е!) и ако те извлечат си минуваш низ регуларна процедура за виза. Кога ќе дојдеш тука ништо не ти е обезбедено, ама сите дошле така и никој не умрел. Ако дојдеш со желба да успееш и ти се работи, првата година ќе ја видиш мајка ти „млада невеста“ ама после ќе бидеш ОК:
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:31 ---



Другарите твои ти продаваат краставици, братче. Двеста долари се 10 илјади денари, за тие пари и во МК се најдува работа. Нека не те „фарбаат“. Дојдов, видов, знам. Ако е така како велат, сите ќе се вратеа.
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:36 ---


Ние дојдовме преку лотарија и имаме две деца и сите што велат дека тука не се живее или дека е „хорор“ животот ЛАЖАТ. Тука имаш избор ако не друго. И ние живееме со една плата и тоа живееме нормално. Просечно. Ја сакам Македонија, оставив се што знаев таму...ама ако треба да бирам меѓу САД и МК, ќе го заебам патриотизмот, најискрено!
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:49 ---

Сакам да те прашам, во следниот чекор после извлекувањето, во пополнувањето на апликацијата, дали мораш да имаш некој од таму за support документ што е, и дали мора да се внеси адреса каде што планираш да престојуваш? Значи ако лотаријата е за 100.000 сигурно има луѓе што не познаваат таму други.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Сакам да те прашам, во следниот чекор после извлекувањето, во пополнувањето на апликацијата, дали мораш да имаш некој од таму за support документ што е, и дали мора да се внеси адреса каде што планираш да престојуваш? Значи ако лотаријата е за 100.000 сигурно има луѓе што не познаваат таму други.

Мораш да имаш некој од тука чија адреса ќе ја наведеш во документацијата за виза. Но тоа е отпосле, откако веќе ќе бидеш извлечен и ќе ја почнеш постапката. Кога викам „мора“ мислам на тоа дека пожелно е да се „скрасиш“ некаде додека да ти стасаат документите (2-3 недели до месец дена). И не мора додуша - ако имаш многу пари да седиш во хотел и да си го изживееш месецот без секирација дека ќе останеш гладен :cautious:.
Иначе многу луѓе велат дека не се добива виза ако немаш гарантно писмо. Ние ја добивме без писмо. Никакво писмо немавме. Само силна верба и многу желба (y).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
B

Blade Torch

Гостин
Разбрав дека ова е официјалниот сајт https://www.dvlottery.state.gov/

Е сега , ако може да ми кажете кога може да пополнам/аплицирам и кога е следното извлекување ( на кое што можам да се надевам да бидам извлечен) ?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Разбрав дека ова е официјалниот сајт https://www.dvlottery.state.gov/

Е сега , ако може да ми кажете кога може да пополнам/аплицирам и кога е следното извлекување ( на кое што можам да се надевам да бидам извлечен) ?
прати на тој сајт ќе биде објавено кога ќе биде аплицирањето ... тоа е некаде наесен ...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
98
Поени од реакции
12
Decki eve go moeto iskustvo od intervjuto deneska vo Ambasada. Znaci intervjuto ni bese zakazano za 8 h sabajle. Okolu 8 i pol vlegovme vnatre. Eden ljubezen momak ni gi pregleda dokumentite (moite i na soprugot) i gi podredi po nekoj niven redosled. Od dokumenti ni zemaa: orginal izvod na rodeni na dvajcata, orginal vencanica so kopija (megunarodni izvadivme za da ne gi preveduvame), diplomata moja od fakultet, uverenijata za neosuduvanost od sud i od mvr za dvajcata (so prevodite) po edna slika za sekoj, i kopii od pasosite. Otkako gi stokmivme dokumentite ni rece da sedneme i da pocekame da ne viknat i posle nekoi 20-tina minuti ne viknaa na kasata za da platime (po 330 dolari od covek). Otkako plativme ne upatija na drug salter kadesto vraboteniot (koj megudrugoto zboruvase makedonski) ni gi pregleda dokumentite eden po eden i ne prasuvase dali nekogas sme bile vo SAD i nekoi drugi opsti prasanja. Ne prasaa dali imame nekakov covek sto garantira za nas vo SAD bidejki (citiram): "garanto pismo ne e eden od kriteriumite koi treba da se ispolnat za dobivanje na zelena karta, no drzavata saka na nekoj nacin da se osiguri deka nema da padnete na tovar na socijalnoto. Prednost e sto ste mladi, dobro zboruvate angliski i ste obrazovani- no pozelno e da ima nekoj koj ke garantira za vas, ili da imate nekakov konkreten plan za naogjanje rabota ili nekakvi sopstveni sredstva ", na sto jas odgovoriv deka imame potvrda od bankova smetka na moe ime na koja sto ima tolku i tolku pari. Otkako ja zede i potvrdata rece deka se e vo red so nasite dokumenti da sedneme pak i da pocekame da ne vikne konzulot na intervju. Posle pola saat cekanje konecno se sretnavme i so prijatno nasmeanata amerikanka so koja razgovorot ne traese poveke od 5-6 min. Otkako sveceno se zakolnavme deka se sto sme prilozile e vistina, ne prasa sto bi rabotele vo USA, kade ke ziveeme vo prvo vreme, imame li prijateli ili rodnini i izrazi silno uveruvanje deka ke najdeme dobra rabota i dobro ke se snajdeme vo USA. Ni kaza da dojdeme po pasosite slednata nedela i toa bese toa . Moze malce rastegnav na dolgo i siroko ama sakav site sto podetalno gi interesira sto opfaka intervjuto da bidat sto po precizno informirani. ;)
aj ve molam citajki go ovoa edno ne mi e jasno..otkako go dobiv odobruvanjeto na aplikacijata shto treba dopolnitelno da pratam vo Kentaki za da mi pratat odgovor i intervju da mi zakazat znaci kako da gi potpolnam formularite i kako voopshto izgledaat...neshto ide objasnuvanje na ovoj link http://www.travel.state.gov/visa/visa_4756.html....arno ama ne sekoj moze se da razbere..+imam nekoi rodnini vo Chikago...e sega shtoznam da go vmesham coekot za mojot slucaj neznam,dali ke e dovolno samo potvrda od negova strana ili ke mora i adresata da se navede negova za prestoj ili vo slucaj da nemam nikoj tamu i da nemam nikakva rabota kako i kade ke ziveam i rabotam
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
98
Поени од реакции
12
Moze li da znam kolku pari ke mi treba za mene zenami i dvete deca edniot e 16 drugiot 13 g.i kako treba da se sredi pismoto vo koe treba da ispratam formularite
 
S

Sagan

Гостин
До кога имаат можност да ја почнат процедурата, избраните од 1 мај 2013 година? Вели:Lica izabrana u DV-2014 program imaju pravo da podnesu zahtev za izdavanje vize samo u toku fiskalne godine 2014 Američke
vlade, koja traje od 1. oktobra 2013. do 30. septembra 2014.

Тоа е тоа? Кој чекор се смета за отпочнување на процедурата?
Freedom2say ?
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Дете за да добиеш грин кард, потребно е американски државјанин да те земе за маж, а личност која што има грин кард а сеуште се нема стекнато со американско државјанство е неподобна да ти подари грин кард, капиш, на погрешна врата чукаш.

What about my spouse and children ?
If you win and obtain a Green Card, your spouse and unmarried children under age 21 may submit documentation to receive Green Cards as well.

И најново:

Important Notice – Same-sex spouses of U.S. citizens and Lawful Permanent Residents (LPRs), along with their minor children, are now eligible for the same immigration benefits as opposite-sex spouses.
Копирано од: http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Арно ама мислам касниш, тие што добиле имаат веќе по аплицирано и наведено дал имаат партнери со кои поднесуваат заеднички документи... со среќа догодина...

Туку кога почнува годинешното пријавување ? знам обично е окт-ное, има некој официјален линк ?
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Арно ама мислам касниш, тие што добиле имаат веќе по аплицирано и наведено дал имаат партнери со кои поднесуваат заеднички документи... со среќа догодина...

Туку кога почнува годинешното пријавување ? знам обично е окт-ное, има некој официјален линк ?
До 30ти Септември е рокот за пријавување партнер. Има многу што интервјуто им е закажано во Септември, Октомври, Ноември, Декември...

Инаку пријавувањето започнува одприлика почеток на Октомври и трае 1 месец.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
What about my spouse and children ?
If you win and obtain a Green Card, your spouse and unmarried children under age 21 may submit documentation to receive Green Cards as well.

И најново:

Important Notice – Same-sex spouses of U.S. citizens and Lawful Permanent Residents (LPRs), along with their minor children, are now eligible for the same immigration benefits as opposite-sex spouses.
Копирано од: http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html
Бракот со добитничката на грин кард лотаријата требало да биде склучен пред таа да аплицира за лотаријата инаку си инелајабл да добиеш како нејзин сопруг, отпослем склучен брак не се важи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom