Добитници на лотарија за САД

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од noname7, 9 мај 2011.

 1. Pakovic

  Pakovic

  Член од:
  12 јуни 2012
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  80
  Се сложувам со @STEALTH бидејќи ова може и да е само една напумпана фарса бидејќи колку јас сватив на Трамп му сметаат илегалците кој што немаат никаков документ,работат на црно,не плаќаат даноци и сл. , а емигрантите преку лотаријава емигрираат со сите можни податоци и не претставуваат никаков ризик за државата САД.Така да мислам дека сево ова е фарса ко у смисла ЕВЕ УСА НЕ ПРИМА ВЕЌЕ МИГРАНТИ!!!
  BTW ако УСА престане да прима мигранти или членови од лотарија тогас на кој начин ќе си ги потполни дефицитарните работни позиции?
   
 2. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.668
  Допаѓања:
  7.078
  Ќе бара радници по дефицитарни професии и по соодветна возраст, нешто слично ко во Канада. Ова не е идеја на Трамп, одамна размислуваат да го сменат во систем на бодување.
   
 3. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  320
  Допаѓања:
  188
  ако се промени ситемот од лотариски во ситем со бодување и по дефицитарни професии тогаш секако повеќе би ми одговарале австралија или канада за емиграција од америка бидејќи се по социјални земји
   
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  3.982
  Ако смени да се добиваат повеќе поени за дефицитарни професии има да го бацам на тиквата фарбана, 4 години со ред аплицирам вака и ништо, уште 40 да аплицирам нема да ме извлечат се додека е лотарија, а за дефицитарни професии шансите верувам дека ќе ми се зголемат прилично.
   
 5. смилеец

  смилеец

  Член од:
  1 јуни 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  6
  Proveri ovde.
  Treba prvo sestra i da ja sponzorira nea. Neka aplicira sto podobro (700 i nesto dolari e prijavata) i okolu 15god cekanje a i ke treba da si zenet ti za devojkata :)

  https://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-family/green-card-family-member-us-citizen
   
 6. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445
  Малку сакаш цело семејство да однесеш во САД.
  И понатаму ќе остане да може тој кој е извлечен на лотарија да си одведе во САД брачен партнер и деца ако има.
  Браќа и сестри и родители не е нужно да се одведат во САД.
  И ако има промени околу зелена лотарија промените би ги имало од следно аплицирање од Октомври 2017 година.
  Сега тие кои ќе бидат извлечени во Мај месец ќе си бркаат процедури како оние кои се извлечени претходните години.
  Не ми е јасно, сега извлекуваат 50.000 годишно, ако има намалување на извлечени карти, тогаш знае ли некој колку годишно карти ќе се даваат?
  Како што и пишав во Мај секако ќе се поделат 50.000 карти.
  Ако воопшто има промени, промените ќе дојдат од следно аплицирање за Октомври 2017 и извлекување за Мај 2018 година.

  Гледате дека и овие 7 земји на кои Трамп сака да забрани влез во САД, и во тоа има проблеми Трамп да се спроведе неговата одлука.
   
 7. elena222

  elena222

  Член од:
  18 јуни 2013
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  9
  Беше некој на интервју изминативе месеци и дали задолжително бараат i-134 или може да се однесе наместо тоа договор за работа,да се приложат пари на сметка и слично?
   
 8. aiwa

  aiwa

  Член од:
  25 ноември 2009
  Мислења:
  1.278
  Допаѓања:
  271
 9. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  118
  Едно не ми е јасно знам дека треба 4 степен , но задолжително е да се има работно искуство од 2 години ?
   
 10. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.668
  Допаѓања:
  7.078
  Ако имаш континуирано редовно средно од 4 години не треба, во случај да не е така треба да имаш работно искуство во професии кои они ги имаат наведено на сајтот.
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. peceacesbt

  peceacesbt

  Член од:
  25 мај 2016
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Нека јават тие што веќе биле на интервју.. нека кажат нешто хелллоуу :P
  п.с. ми треба некој што е во "miami" :)
   
 12. maril

  maril

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  9
  Ako nekoj e vo proces i mu treba pomos okolu nesto slobodno neka mi pise :) dobitnici na lotarija i veke edna godina sme so maz mi vo Amerika : D se prijavivme na zafrkancija koga dojde izvlekuvanjeto na 1vi maj vidovme deka maz mi e izvlecen ne ni se veruvashe :D iako imavme odlicni raboti vo mk resivme da se spakuvame i da odime vo avantura :D procesot e dolg neli vo zavisnost od brojot sto ke vi go dodelat :) nie bogami se nacekavme za da dojdeme na red :D intervjuto pomina super kratko i razgovor samo so dobitnikot :D po 15 min ni dadoa lifce i bi rekoa cestito za 6 meseci najkasno mora da napravite vlez vo USA :D od toj den zivotot ni se promeni. Zivotot tuka e super na pocetok e tesko dodeka se sbajdes ama rabota ima odma se naoga so sreka na site dobitnici :D
   
  На Anagals, Immigration man, Мацата и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  320
  Допаѓања:
  188
  може ли да ми кажеш дали може да замине прво еден член од семејството ( пр. добитникот маж/жена ) за да обезбеди некоја сигурност (работа, стан...) за останатите,а другите ( пр. жената со децата или само децата подоцна) да дојдат по неколку месеци секако во временската рамка која ја спомна 6 месеци
   
 14. elena222

  elena222

  Член од:
  18 јуни 2013
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  9
  Може прво да оди еден член па после другите.Интервјуто не е воопшто комплицирано се разговара само со добитникот,повеќе е чекање отколку самиот разговор со конзулот.Инаку рачунаат 6 месеци од кога е направен медицинскиот преглед.
   
  На Pakovic и dastan им се допаѓа ова.
 15. BileSK

  BileSK

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site! Bidejki cekame za intervju( sega na 27.04 ), me interesira, dali ima nekoj na forumov koj dobil visa bez I-134 obrazec. Blagodaram odnapred za odgovorot.

  Pozdrav
   

Сподели преку: