Добитници на лотарија за САД

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
аплицирањето за зелена карта преку лотарија е бесплатно и е завршено, не плаќај за нешто што можеш сам да си го направиш, но тоа после 1-ви октомври наредната година НЕ ПЛАЌАЈ НА СТРАНАТА НА НИКОЈ НЕ МУ СЕ ЈАВИЛЕ АКО САМО ЈА ОТВОРИЛ АПЛИКАЦИЈАТА
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Имам 19 години и планирам да фаќам пато накај Америк. Е сега ако може некој да ми ја објасни целата процедура. Имам македонски пасош.
 
K

Kacar

Гостин
Имам 19 години и планирам да фаќам пато накај Америк. Е сега ако може некој да ми ја објасни целата процедура. Имам македонски пасош.
Super.
So makedonski pasos mozes vednas uste utre da naprais vlez vo Amerika, mozes da ostanes kolku sakas, deka si makedonec pa pravvoto na zelena karta ti e zagarantirano dokolku odlucis da bides vo Amerika za stalno. Ako podneses za drzavjanstvo vednas ti davaat I toa duri deka se raboti za Makedonija ne mora da raskines pravnata vrska so maticna majka Makedonija ami ke bides I Amerikanec I Makedonec.
Sekako, toa bese vecinom mozno u Sfrj, sea shala nastrana decko fakjanje pat za Amerika ne se fakja lesno.
Zapisi se na fax ako ne si zapisan, mozes so J1 viza, ako si bogat tvoite ili ti imas biznisi nedviznosti pari v banka I pricina zaso sakas da ides v Amerika mozes I so turisticka Viza, ili ako ti se usrekji so zelena karta ako apliciras eve.
Sekako, mozes I na brod sto plovi niz americko krajbrezje od hrvatska kompanija da rabotis da se simnes u majami I da kidnes ko meksikancive. Rabotna viza teshko mnogu se dobiva I trae 1 godina.
Ne znam sto poise da ti kazam!
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Имам 19 години и планирам да фаќам пато накај Америк. Е сега ако може некој да ми ја објасни целата процедура. Имам македонски пасош.
Аплицирај за на брод, низ врата на аеродром во уса, ако имаш среќа за едно 5-6 години ќе средиш документи во уса :) По легален пат тешко :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Рака на срце како млад од 19 години може ќе те бендиса некоја американка од оние што идат преку лето, сега дали ќе налеташ на некоја со слични години или малку постара јбг САД пасош е во прашање ама развод по 10тина години и среќно си живеја до крајот на животот :)

Ај сега сериозно... за легално освен ако немаш американска историја со роден, учење, студирање таму, работа и слично многу многу тешко од ново да добиеш виза за стално. (ако го исклучиме ова со лотаријава)...
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Аплицирај за на брод, низ врата на аеродром во уса, ако имаш среќа за едно 5-6 години ќе средиш документи во уса :) По легален пат тешко :)
Ako otides da rabotis na brod i ostanes vo usa ( zastanuva brodot na pristaniste begas i ne se vrakas poveke na borodot ) taka mislam deka nikogas ne mozes da dobies legalni dokumenti..[DOUBLEPOST=1484515083][/DOUBLEPOST]
Аплицирај за на брод, низ врата на аеродром во уса, ако имаш среќа за едно 5-6 години ќе средиш документи во уса :) По легален пат тешко :)
Ako otides da rabotis na brod i ostanes vo usa ( zastanuva brodot na pristaniste begas i ne se vrakas poveke na borodot ) taka mislam deka nikogas ne mozes da dobies legalni dokumenti..
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Точно никогаш нема да можеш да добиеш легални документи бидејќи не си влезен на легален начин,зошто пасошот твој ти го земаат на самиот брод кога ке се качиш и ти кога ке избегаш од бродот фактички бегаш без никаков документ.ЗАТОА НА ТОЈ НАЧИН НЕМА НИКОГАШ ДА ДОБИЕШ ЛЕГАЛНИ ДОКУМЕНТИ!!!
ЕДИТ: ВЕ МОЛАМ ДА СЕ ЗАДРЖИМЕ ДО ТЕМАВА И ДА ВОДИМЕ КОНВЕРЗАЦИИ САМО ОКОЛУ ЗЕЛЕНАТА КАРТА И ПОСТАПКАТА ОКОЛУ НЕА!!!
Без предрасуди и кон никого навреди но секој кој има потреба од други прашања надвор од оваа тема ВЕ молам нека отвори нова тема и таму да споделуваме.
ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ЗА ПОСТОВИТЕ И ЗАЕДНИЧКАТА ПОМОШ НА СИТЕ СО СПОДЕЛЕНИТЕ ИСКУСТВА.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ako otides da rabotis na brod i ostanes vo usa ( zastanuva brodot na pristaniste begas i ne se vrakas poveke na borodot ) taka mislam deka nikogas ne mozes da dobies legalni dokumenti..[DOUBLEPOST=1484515083][/DOUBLEPOST]
Ako otides da rabotis na brod i ostanes vo usa ( zastanuva brodot na pristaniste begas i ne se vrakas poveke na borodot ) taka mislam deka nikogas ne mozes da dobies legalni dokumenti..

Нема врска муабетот , јас знам луѓе избегани од брод што средиле доку менти во уса, за 5-6-7 години
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Точно никогаш нема да можеш да добиеш легални документи бидејќи не си влезен на легален начин,зошто пасошот твој ти го земаат на самиот брод кога ке се качиш и ти кога ке избегаш од бродот фактички бегаш без никаков документ.ЗАТОА НА ТОЈ НАЧИН НЕМА НИКОГАШ ДА ДОБИЕШ ЛЕГАЛНИ ДОКУМЕНТИ!!!
ЕДИТ: ВЕ МОЛАМ ДА СЕ ЗАДРЖИМЕ ДО ТЕМАВА И ДА ВОДИМЕ КОНВЕРЗАЦИИ САМО ОКОЛУ ЗЕЛЕНАТА КАРТА И ПОСТАПКАТА ОКОЛУ НЕА!!!
Без предрасуди и кон никого навреди но секој кој има потреба од други прашања надвор од оваа тема ВЕ молам нека отвори нова тема и таму да споделуваме.
ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ЗА ПОСТОВИТЕ И ЗАЕДНИЧКАТА ПОМОШ НА СИТЕ СО СПОДЕЛЕНИТЕ ИСКУСТВА.
Има опција доколку имаш трансфер од брод на брод ти го даваат пасошот и наместо трансфер ти си одиш каде мислиш. Или на крај на договорот што е подобро наместо на аеродром за мк ти за детроид кај роднини. Затоа што кога ти завршува договорот ти ги даваат документите и сам си одиш на аеродром. Плус нема да те бара компанијата зошто не си се појавил на другиот брод.
 
Член од
5 август 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Имам понуда за работа од УСА, знае ли некој како да ја започнам процедурата за добивање на работна виза?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Вака сега. Сестра на девојката е во Америка и таму е венчана за исто така Македонец пред 15год. и таму живеат. Есега со девојката сакаме да не повлечат таму. Што е потребно за да добиеме иселеничка виза. Колку време трае таа процедура и што све треба да имаме ние за да можеме да одиме таму?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
пу јазк ова беше една ретко добра прилика бесплатно и легално да стаса цела фамилија во УСА, ако се усвои предлогот најмалку за половина ни се намалуваат шансите .
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
пу јазк ова беше една ретко добра прилика бесплатно и легално да стаса цела фамилија во УСА, ако се усвои предлогот најмалку за половина ни се намалуваат шансите .
Овакви предлози не е првпат да се доставуваат. Не паничете за џабе, е сеа Трамп е претседател и се е можно, али такви предлози се даваа за гласање и пред Обама, така да нема потреба за разочарување сеа. Треба на 2 гласања да помине предлогот (Долниот дом и во Сенатот), а обично до сега исти или слични предлози се надгласуваат во Сенатот. Прочитајте малку за ова, не од мкд портали шо не знаат ни да преведат од англиски надробено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom