Добар бренд виски

Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Ме заинтересира темава ,па да разменам едно искуство од стручњак во бизнисот кое ме изненади. Се она што смртник може да купи на светскиот пазар од виски од сите видови и подвидови , како и другите алкохолни пијалоци со бренд... е производ кој се состои од концентриран етил алкохол од житарици, вода и додатоци за боја, арома итн. Буквално се. Постои секако уште и оригинален мелт виски, ама е толку малку и е баснословно скап,па и ако си спремен да ја платиш цената не го добиваш , ако не си на повластениот список..Така да во вакви рурални простори ко нашиов, каде има мали професионални инсталации и "мајстори" уште постои шанса, практично за џабе да се добие нешто добро.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Ужасно скап е шипингот, мене ми ги донесао од УК.

Јас пред нова година се подновив со Nikka from the barrel.

Обично секогаш купувам од Алкотека кај грчка амбасада, имаат фер цени и доста пониски пример од Библиотека.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Alkoteka se zakon. Glenfidich 12 e okolu 1800 den Samo kaj niv
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ме заинтересира темава ,па да разменам едно искуство од стручњак во бизнисот кое ме изненади. Се она што смртник може да купи на светскиот пазар од виски од сите видови и подвидови , како и другите алкохолни пијалоци со бренд... е производ кој се состои од концентриран етил алкохол од житарици, вода и додатоци за боја, арома итн. Буквално се. Постои секако уште и оригинален мелт виски, ама е толку малку и е баснословно скап,па и ако си спремен да ја платиш цената не го добиваш , ако не си на повластениот список..Така да во вакви рурални простори ко нашиов, каде има мали професионални инсталации и "мајстори" уште постои шанса, практично за џабе да се добие нешто добро.
Зошто е баснословно скапо?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Woodford reserve што ќе кажеш? Го има кај нас во Веро и ме трга некако да го земам.
Земај, добрар бурбон е, во ранг на Maker's Mark ако не и подобар. Ако мислиш на Distiller's Select, за другите од истиот бренд ги немам пробано.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Woodford reserve што ќе кажеш? Го има кај нас во Веро и ме трга некако да го земам.

eden od podobrite burbon sto gi imam pieno. smookey udira malku kon kafe... smooth all the way
Автоматски споено мислење:

Земај, добрар бурбон е, во ранг на Maker's Mark ако не и подобар. Ако мислиш на Distiller's Select, за другите од истиот бренд ги немам пробано.
podobar e od makers... makers na primer mi e ok da go mesam, ali cist ne e nesto posebno.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Woodford reserve што ќе кажеш? Го има кај нас во Веро и ме трга некако да го земам.
Woodfordot одма зимај го
Ептен вкусен бурбон, дури малку и благ и со долг after taste на цреша.
Што цена е во Веро? Гледам дека и во рамстор го има околу 2200, јас го зимам од Алкотека околу 1800.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Woodfordot одма зимај го
Ептен вкусен бурбон, дури малку и благ и со долг after taste на цреша.
Што цена е во Веро? Гледам дека и во рамстор го има околу 2200, јас го зимам од Алкотека околу 1800.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Моментално не знам точно, ама толку беше 2200-2300
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Јапонскиве официјално ми се омилени. Nikka Yoichi е еден од подобрите single-malt што ги имам пробано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom