Добар бренд виски

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Некој да не пробал, пред да се залетам да купам :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Некој да не пробал, пред да се залетам да купам :)
Вчера пиев. Едно од подобрите вискија што сум ги пиел. Можеби најдобро, според мене.
(инаку не сум пиел многу вискија па да имам солидна бројка за споредба)
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Некоја препорака за добро smoky виски? Што и да е, само да не е некој Џек, Џејмисон, Џони. Цената докај 200-250 евра максимум. Не ми е за во Македонија, така да било што препорачајте. @kano како искусен те тагнувам ако имаш некој предлог.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Некоја препорака за добро smoky виски? Што и да е, само да не е некој Џек, Џејмисон, Џони. Цената докај 200-250 евра максимум. Не ми е за во Македонија, така да било што препорачајте. @kano како искусен те тагнувам ако имаш некој предлог.
Би го препорачал Laphroaig 10 Year Old, одлично, но не е за секој, критиките се: Smells like Hell, tastes like Heaven.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Некоја препорака за добро smoky виски? Што и да е, само да не е некој Џек, Џејмисон, Џони. Цената докај 200-250 евра максимум. Не ми е за во Македонија, така да било што препорачајте. @kano како искусен те тагнувам ако имаш некој предлог.

Od japonski bi ti preporacal Hakushu 12 godisno, vo aus ova ide pod 200e, vo evropa bi trebalo da e i poeftino, imate pomali danoci.

1626443925471.png

Od skotskive sakas nesto proizvedeno vo Islay, oni pravat tipocno odlucni smokeies. Vidi sto mozes da najdes of Caol ili ako sakas veke so epten smokey taste togas Bruichladdich ima edna strasna serija Octomore. So niv nemas promasaj.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Некоја препорака за добро smoky виски? Што и да е, само да не е некој Џек, Џејмисон, Џони. Цената докај 200-250 евра максимум. Не ми е за во Македонија, така да било што препорачајте. @kano како искусен те тагнувам ако имаш некој предлог.
Ardbeg 10 и Bowmore 12 ги имам земано, Bowmore 12 ми беше доста питок ама не ми се допадна многу пошто не беше smokey enough. Ardbeg-от e одличен и ми е омилен, има многу долг aftertaste, така да препорака.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Би го препорачал Laphroaig 10 Year Old, одлично, но не е за секој, критиките се: Smells like Hell, tastes like Heaven.

Овој го имам пиено и не ми остави некој посебен впечаток. Бар не беше нешто wow за мене.
Od japonski bi ti preporacal Hakushu 12 godisno, vo aus ova ide pod 200e, vo evropa bi trebalo da e i poeftino, imate pomali danoci.

Прегледај го приврзокот 301629

Od skotskive sakas nesto proizvedeno vo Islay, oni pravat tipocno odlucni smokeies. Vidi sto mozes da najdes of Caol ili ako sakas veke so epten smokey taste togas Bruichladdich ima edna strasna serija Octomore. So niv nemas promasaj.
Види сеа беља, знаеш дека Јапонските ми се слаба точка, и после тоа ми препорачуваш Шкотско. Од Caol гледам на залиха има Ila 18, 15y и 12y. А, богами и Bruichladdich делува одлично би го купил чисто за пакувањето.
Ardbeg 10 и Bowmore 12 ги имам земано, Bowmore 12 ми беше доста питок ама не ми се допадна многу пошто не беше smokey enough. Ardbeg-от e одличен и ми е омилен, има многу долг aftertaste, така да препорака.
И Ardbeg ќе влезе во избор делува интересно на опис и добри оценки гледам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Овој го имам пиено и не ми остави некој посебен впечаток. Бар не беше нешто wow за мене.

Види сеа беља, знаеш дека Јапонските ми се слаба точка, и после тоа ми препорачуваш Шкотско. Од Caol гледам на залиха има Ila 18, 15y и 12y. А, богами и Bruichladdich делува одлично би го купил чисто за пакувањето.

И Ardbeg ќе влезе во избор делува интересно на опис и добри оценки гледам.
Ako akcentot e na smokey zemi Bruichladdich, nema bolje.

Ako sakas pivko ona tipicno za japoncite so ubav vkus i miris na smokey togas zemi go japonecot. Nivnite se sekogas balansirani taka da ako sakas toa togas ova e prav izbor.

Caol ti e klasika, racunaj otpadot na caol single malt ide u johny walker i recisi site poasalni blendovi zasto optadot na caol im go dava vkusot... Ila 18ka e strasno dobar wiskey.

Za mene 1,2,3 ti se rankirani eve vo ovoj post pogore. Spomna japoncite deka ti se novi favoriti zatoa ti go sppmnav Hakushu ako veke sakas japonec togas toa e toa, ova duri i koga ke ja otvoris flasata ima smokey miris ali pak ke kazam ako akcentot e na smokey togas Octomore e bas za toa praven... vidi ima poveke verzii sto i kako ti odgavara, nema da zgresis so niv a i so drugite sto gi spomnavme ovde.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom