Добар бренд виски

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Читам тука и неможам да ве разберам направете разлика од бурбон и виски.Разберете неможе се да се стави во ист кош виски и бурбон.Ке си испаднете смешни негде како што се овде на форум
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Читам тука и неможам да ве разберам направете разлика од бурбон и виски.Разберете неможе се да се стави во ист кош виски и бурбон.Ке си испаднете смешни негде како што се овде на форум
Ti smej se kolku sakash.... Bourbon e tip na Whiskey!!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Добар бренд виски....

добар, подобар најдобар
све се тоа етички категории, а виски е мртва природа
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.977
Мислам дека е бурбон виски но сеедно,Jack Daniel's во било која варијанта освен таа со мед,моментално на повраќање ме тера.Сигурно сум пиел и подобри,али само од ова нит ми се повраќа нит глава ме боли утредента.Имам свиткано 700мл еднаш,утредента апсолуно ништо не ми беше.Тоа е мојот избор
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Ti smej se kolku sakash.... Bourbon e tip na Whiskey!!!
туто ке седнеш со некој кој разбира ке ти се смее не само на тебе и на сите што коментирате СИТЕ БУРБОНИ СЕ ВИСКИ НО СЕКОЕ ВИСКИ НЕ Е БУРБОН прогуглајте малце имате интернет и ке видите разлика
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.977
Мислам дека е бурбон виски но сеедно,Jack Daniel's во било која варијанта освен таа со мед,моментално на повраќање ме тера.Сигурно сум пиел и подобри,али само од ова нит ми се повраќа нит глава ме боли утредента.Имам свиткано 700мл еднаш,утредента апсолуно ништо не ми беше.Тоа е мојот избор
Сум пишал двосмислено,од таа варијанта со мед ми се повраќа а сите други ги поштуем
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
20200503_195000.jpg

20200503_195001.jpg



IMG_20190717_071005756.jpg


Првиот е доста добар остар вкус, класа бурбон а не е скап, Џим Бим си е стандард, пристапна цена и солиден вкус.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Читам тука и неможам да ве разберам направете разлика од бурбон и виски.Разберете неможе се да се стави во ист кош виски и бурбон.Ке си испаднете смешни негде како што се овде на форум
Разликата меѓу бурбон и виски е единствено што дестилатот на вискито поминува низ филтер, мислам дека беше од јаворов јаглен, кој го прочистува и му дава посебна нишка, односно шмек. Значи скоро исто е.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Разликата меѓу бурбон и виски е единствено што дестилатот на вискито поминува низ филтер, мислам дека беше од јаворов јаглен, кој го прочистува и му дава посебна нишка, односно шмек. Значи скоро исто е.
Бурбон за да се направи мора да содржи барем 51 процент пченка да одлега во НОВИ ЧАДЕНИ БУРИЊА ОД ДАБ каде што не треба да надминува 62.5% алкохол.И најбитно не смее да подлежи на додатоци за вкус боја.ЗНАЧИ СКОРО НЕ Е ИСТО
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
туто ке седнеш со некој кој разбира ке ти се смее не само на тебе и на сите што коментирате СИТЕ БУРБОНИ СЕ ВИСКИ НО СЕКОЕ ВИСКИ НЕ Е БУРБОН прогуглајте малце имате интернет и ке видите разлика
Podrugo e so google i plus koa razbirash.
Автоматски споено мислење:

Разликата меѓу бурбон и виски е единствено што дестилатот на вискито поминува низ филтер, мислам дека беше од јаворов јаглен, кој го прочистува и му дава посебна нишка, односно шмек. Значи скоро исто е.
Ne bash...ovoa ti e samo eden od receptite na Jack Daniels -sour mesh. Za bourbomot nema nekoj posebni pravila\regulativi expect Kentucky mora da e cist bez boja i min 3 godini vo bure. Za bourbon masata mora da e 51 procent pcenka za Wiskey nemora.Nekoi recepti odat i 95% pcenka restoto moze da bide zito,rz,oriz etc. Mesanjeto dava razlicen vkus.Spored mene najdobra varijanta e single barel ili small batch drugoto mi e premnogu divo.

E sea za Scotch imas pravila.Mora da e proizveden vo Skotska ,od voda i jacmen only, stoeno vo bure min 3 godini, i min 2 pati destilirano.Scotch doaga voglavno od 4 razlicni delovi sekoj so svoj vkus\miris.Isto mnogu bitno za vkusot e i procesot na sozrevanje na jacmenot aka susensje.Nekoi regioni koristat zemja (peat) koja sodrzi seaweed sol i kumur, (smokey flavor) drugi koristat drva(oak flavor).Muabetot e deka Scotch se pravi po regulirani pravila i milion mali detalji za razlika od Bouron Irish i Canadian kade bukvalno e dozvoleno se.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom