Дијатловата експедиција

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
1.156
Лесно се објаснува ? Тоа е нивно гледање на случајот, не можеш да кажеш дека токму тоа се случило. Како што прочитав опасноста од лавина на местото каде кампувале била минимална, но дури и да имало лавина тие шаторот го напуштиле голи (само во долна облека) што исто така не е логично. Зошто би седеле речиси голи во шатор кога надвор е -17 степени ? Исто така истражувачите откриле дека на местото воошто немало лавина. Како иначе воопшто би го нашле шаторот, па дури и траги од луѓе ?
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
, но дури и да имало лавина тие шаторот го напуштиле голи (само во долна облека) што исто така не е логично. Зошто би седеле речиси голи во шатор кога надвор е -17 степени ?
МНОГУ (па докај 50%) е логично. Хипотермија.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothermia
Paradoxical undressing

Twenty to fifty percent of hypothermia deaths are associated with paradoxical undressing. This typically occurs during moderate to severe hypothermia, as the person becomes disoriented, confused, and combative. They may begin discarding their clothing, which, in turn, increases the rate of heat loss.[21][22]
Rescuers who are trained in mountain survival techniques are taught to expect this; however, some may assume incorrectly that urban victims of hypothermia have been subjected to a sexual assault.[23]
One explanation for the effect is a cold-induced malfunction of the hypothalamus, the part of the brain that regulates body temperature. Another explanation is that the muscles contracting peripheral blood vessels become exhausted (known as a loss of vasomotor tone) and relax, leading to a sudden surge of blood (and heat) to the extremities, fooling the person into feeling overheated.[23]


За 99% „мистерии“ најпаметно е да се примени Occam's Razor, т.е наједноставното објаснување е и најлогично.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.074
Се запрашавме ли зошто само на жената и е исечен јазикот!? :D
Како и да е тоа навестува човечки фактор, маж, како извршител на дејствието... :)
 
Член од
28 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
36
Единственото логично објаснување е, реденка правеле... па ги начекало нешто среде работа.
ако според тебе единствено логично објаснување е тоа дека реденка правеле што за мене не е единствено логично објаснување ,тогаш дај некое единствено логично објаснување шти е тоа што ги начекало на сред работа барем да завршиш комплетно со тезата :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
ако според тебе единствено логично објаснување е тоа дека реденка правеле што за мене не е единствено логично објаснување ,тогаш дај некое единствено логично објаснување шти е тоа што ги начекало на сред работа барем да завршиш комплетно со тезата :)
Баба Рога

 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Момци и девојки, ја имам таа чест да ви постирам досега неоткриен материјал од секаков калибар. Најмногу невидени слики од животот и последните моменти на планинарите. Интересно е што единствениот преживеан, Јури Јудин, сеуште неуморно планинари. Дони Ејкар ја имаше можноста заедно со Јури го посетија овој премин повторно. Конечно ќе можете да ја почувствувате 60 годишната криена тајна. Патем, ќе ѕирнеме и дел од секојдневниот нивни живот. :D Еве ги ветените слики:

Игор Дијатлов и негов пријател, 1957-58Николај(гитаристот) и неговите пријатели.Игор Дијатлов(доле десно) и пријателите
Зинаида(најдоле десно) на некоја рандом почетничка аматерска експедиција.

Игор и Зина се вклучуваат во експедиција
Ленинова улица, 1959. Фотната лично од скијачитеПоглед од Уралскиот институт, каде што членовите студирале.Исто од нивЗина со компас на вратотСкијачите помагаат на свои другари да го истоварат камионот, 1959
Моментите пред да тргнат на експедицијата. Последните поздрави со најблиските.
Пред да тргнат на кобната експедиција
Некои подготовки (?)


Експедицијата го напушта секторот 41.Ајде нека коментира некој, за да продолжам. Подоцна ќе ви го оставам и целосниот линк. :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Време за забава
Николај го слика ЈуријИ обратно :icon_mrgr:Напуштената кабина каде што скијачите престојувалеДел од скијачите во напуштено селоЈури и помага на Зелда да стане кога случајно падналаЈуриПоследниот поздрав помеѓу Зина и Јури. Јури ви спомнав прееска дека е единствениот преживеан. Токму на ова место, тој се простил за последен пат од своите пријатели, неможејќи да продолжи. Подоцна следат слики и од него денес.Последниот поздрав помеѓу Јури и Дубинина. Игор Дијатлов ги гледа.Зина пишува во нејзиниот дневник.Експедицијата се одмараПатувањето покрај реката Лозва

Последната слика направена од експедицијатаТолку е од нивниот апарат. Сега идеме од нивната потрага и погреби.

Хотел Ивдел - каде што престојувале спасувачките екипи кои биле задолжени да ги бараат загубените скијачиПрвиот тим кој оди по потрага


А утре ќе продолжам со останатиот дел. :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Пред да почнам, имам една интересна сликаЕве ги останатите ветени слики:

Екипа со воен хеликоптер тргнува во потрагаПрвиот спасувачки тим пристигнува на 25 фебруари. Се прават планови од каде да се почне истрагатаТимотПогребот на четворицата од деветте скијачи на 9ти март
Сега следат нови фотки направени од авторот Дони Ејкар кој заедно со единствениот преживеан член на експедицијата ќе го посетат повторно овој премин.


Соба 531 каде што скијачите за последен пат спиеле удобно пред да ја почнат експедицијата.Дони Ејкар и Јури ЈудинДони го интервјуира Јури за неговата книгаПред да тргнатНа пат кон Ивдел (хотелот каде престојувала експедицијата)

Сектор 41, што всушност е школо. Експедицијата го посетила во 1959Мостот кој води дирекно кон преминот ДијатловВо непосредно близина на карпата бил поставен шаторот

И последната слика: ја бараат локацијата на шаторот
Може и да се купи книгата на Дони која е издадена на 22 октомври годинава.
http://deadmountainbook.com/pre-order

Трејлер
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Може да се видат на некој сајт сликиве зашто ги нема веќе тука?
Кај мене ги отвара, што е проблемот?
Иначе да, еве ги сите слики, дури и плус некои. :)

Edit: Пробај од друг пребарувач, може до тебе да е. Некој друг да има проблем со сликите?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
1.156
МНОГУ (па докај 50%) е логично. Хипотермија.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothermia
Paradoxical undressing

Twenty to fifty percent of hypothermia deaths are associated with paradoxical undressing. This typically occurs during moderate to severe hypothermia, as the person becomes disoriented, confused, and combative. They may begin discarding their clothing, which, in turn, increases the rate of heat loss.[21][22]
Rescuers who are trained in mountain survival techniques are taught to expect this; however, some may assume incorrectly that urban victims of hypothermia have been subjected to a sexual assault.[23]
One explanation for the effect is a cold-induced malfunction of the hypothalamus, the part of the brain that regulates body temperature. Another explanation is that the muscles contracting peripheral blood vessels become exhausted (known as a loss of vasomotor tone) and relax, leading to a sudden surge of blood (and heat) to the extremities, fooling the person into feeling overheated.[23]


За 99% „мистерии“ најпаметно е да се примени Occam's Razor, т.е наједноставното објаснување е и најлогично.
Не сум ја видел репликата. Колку што се сеќавам тие го напуштиле шаторот речиси голи, што ја оневозможува оваа твоја теорија. Биле пронајдени подалеку од шаторот, зошто некој би скитал гол на толку голема дистанца ? Јас сметам дека единствена причина за нивната смрт би биле луѓе. Дошле, им се заканиле, ги натерале да се соблечат и ги избркале во шумата. Сите имале по некој мал дел облека, па откако некој ќе умрел ја соблекувале неговата облека и ја делеле. На крај сите умреле од студ. За жената која била пронајдена без јазик, се верува дека најверојатно го има изедено некое животно...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
Многу многу чудно случување е Дијатловиот инцидент.

Многу нелогичности и збунувачки траги поради кои неможе да се извади ни приближно сигурен заклучок што се случило.

Мене стварно ме бунат најдените траги од радијација. Ме буни како ги напуштиле шаторите така, кога секој кој оди на таква експедиција е свесен дека не смееш да ја напуштиш својата опрема во никој случај. Тоа го потопува тврдењето за збунувачкото соблекување при хипотермија.

Исто така самиот шатор бил малку покриен со снег што значи дека немало лавина.

Страшен е фактот дека они седеле под дрво два часа на 600 метри од својот камп и премрзнале, што значи дека по никоја цена неможеле да се вратат кај кампот, од некоја причина. На дрвото биле најдени траги како еден член се искачил горе на дрвото за да погледне што се случува кај кампот, што значи имало нешто.

Настрана повредите кои би можеле само од некоја екстремна сила да бидат нанесени, многу ми се нелогични нивните потези кои би се оствариле само при екстремен страв од нешто. Плус не сфаќам како они биле соблечени и во кампот...на -30 никако не се соблака облеката и се спие со чизми.

Многу многу чудно работи се случувале таа ноќ таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom