Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Ти си 3 чекори пред мене. Добро е што можеш да одиш и повежбуваш а со тоа и да ти се подобрува ситуацијата. Јас 25 дена лежам и највеќе што сум изодел до сега со кривење е 150 метри.

Sent from my SM-G930T using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Stom imash bolka vo lopatkite na kolkot, mozno e da imash "PIRIFORMIS SINDROM". Toa e muskul vo kolkot i zadnikot niz koj pominuva ishijasniot nerv. Mozno e da e zategnat "PIRIFORMIS" muskulot i go ima fateno nervot, (kako zmija sto go zategnuva plenot, da ti dolovam vizuelno kako izgleda toa). Vo ovoj sluchaj poleka istegnuvanje lezejkji na grb i nozete edna preku druga, isto taka i medicinski lastici za vezbanje, i medicinska topka, pomaga dosta. Se mislam da naptavam YouTube videa na ovaa tema, znam kakva e bolkata...

Sent from my SM-G930T using Tapatalk
Fala za sovetite, ako napravis videa ostaj ni link tuka da vidime tocno vezbite
 
Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Ти си 3 чекори пред мене. Добро е што можеш да одиш и повежбуваш а со тоа и да ти се подобрува ситуацијата. Јас 25 дена лежам и највеќе што сум изодел до сега со кривење е 150 метри.

Бев и кај туран и на биоенергија али се е џабе, додека хернијата не се тргне од нервор.
Nishto od toa babini devetini... samo naukata i logikata imaat efekt. Treba da najdesh kade e herniata za da znaesh kakvi istegnuvanja da pravis, miruvanje dodeka se smalat bolkite, i posle toa vezbanje za da se zacrvstat muskulite okolu rbetot za da go drzat vo linija. I pravilen nachin na ziveenje za da sprechish povtorna povreda.


Sent from my SM-G930T using Tapatalk
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Nishto od toa babini devetini... samo naukata i logikata imaat efekt. Treba da najdesh kade e herniata za da znaesh kakvi istegnuvanja da pravis, miruvanje dodeka se smalat bolkite, i posle toa vezbanje za da se zacrvstat muskulite okolu rbetot za da go drzat vo linija. I pravilen nachin na ziveenje za da sprechish povtorna povreda.


Sent from my SM-G930T using Tapatalk
Хернијата е меѓу Л4/Л5 и е доста истечена во спиналниот канал. Истечена централно со што ги зафаќа нервите и на двете нозе. Инаку пршлените и кичмата се прави, на ренген снимката све си беше добро, но на магнетната резонанас се виде големата повреда. Имам 23 год и повредава е пред се спортска и од кревање тежини, не е од старост.
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво. Го читав целиот форум но не се најдов. Имам дискус хернија ехтрузија с1л5. 4 месеци сум врзана за кревет. Одам на,физикални и пијам апчиња. На почетокот не ми дозволуваа пешаченје и неврологот и физијатарот и матичниот.само мирување . Па само пасивни вежби и лежење. Но последниов месец не можат да се договорат.Се движам низ дома и толку. Помагајте
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
So doktorive e strasno, i mene site na drzavno ortopedi i nevrolog mi kazuvaa miruvanje i taka nekoi tri nedeli miruvav ama vidov deka ne odi na podobro i otidov na privaten nevrolog koj mi kaza samo pesacenje na ramno. Kaj mene pa ne mi dadoa vezbi i mi kaza fizikalna posle mesec dena. Od pesacenjeto mi e nesto podobro no vcera izgleda preforsirav pa denes imam nesto pogolemi bolki. Se mislam da posetam i nekoj fizioterapet za da mi kaze nekoi prvicni vezbi sto moze da gi pravam po doma mada se sto probav sama poleka da se istegnam cuvstvuvam kako mi go zatega nervot pozadi i prekinuvam. Kako i da e mislam deka od miruvanje nemoze da pomine treba da si najdeme soodvetni vezbi i samo poleka i trpenie sto jas go snemuvam nekako :(
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
So doktorive e strasno, i mene site na drzavno ortopedi i nevrolog mi kazuvaa miruvanje i taka nekoi tri nedeli miruvav ama vidov deka ne odi na podobro i otidov na privaten nevrolog koj mi kaza samo pesacenje na ramno. Kaj mene pa ne mi dadoa vezbi i mi kaza fizikalna posle mesec dena. Od pesacenjeto mi e nesto podobro no vcera izgleda preforsirav pa denes imam nesto pogolemi bolki. Se mislam da posetam i nekoj fizioterapet za da mi kaze nekoi prvicni vezbi sto moze da gi pravam po doma mada se sto probav sama poleka da se istegnam cuvstvuvam kako mi go zatega nervot pozadi i prekinuvam. Kako i da e mislam deka od miruvanje nemoze da pomine treba da si najdeme soodvetni vezbi i samo poleka i trpenie sto jas go snemuvam nekako :(
So doktorive e strasno, i mene site na drzavno ortopedi i nevrolog mi kazuvaa miruvanje i taka nekoi tri nedeli miruvav ama vidov deka ne odi na podobro i otidov na privaten nevrolog koj mi kaza samo pesacenje na ramno. Kaj mene pa ne mi dadoa vezbi i mi kaza fizikalna posle mesec dena. Od pesacenjeto mi e nesto podobro no vcera izgleda preforsirav pa denes imam nesto pogolemi bolki. Se mislam da posetam i nekoj fizioterapet za da mi kaze nekoi prvicni vezbi sto moze da gi pravam po doma mada se sto probav sama poleka da se istegnam cuvstvuvam kako mi go zatega nervot pozadi i prekinuvam. Kako i da e mislam deka od miruvanje nemoze da pomine treba da si najdeme soodvetni vezbi i samo poleka i trpenie sto jas go snemuvam nekako :(
Одамна ги тришам последните резерви од трпение. Хаос ми е во гавата. На сите доктори операција му е првата реченица ако нема напредок. Малку повеке движење и болките и трпнењето на ногата се вракат, ме фака паника. Незнам дали одам напред или се вракам . Несакам операција. Фала со сподели свое искуство. Полесно е кога ке сподели маката со паталец.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.675
Поени од реакции
35.001
Na ovaa tema mozam da zboram cel den, i pak se da ne bide kazano.
Vo dalechnata 2005 krevajki teshki raboti mi se sluchi i na mene ova shto se narekuva "Diskus Hernia". Kaj mene beshe totalno cepenje na nadvoreshniot del na diskot pomegju L4 i L5, shto se narekuva "annular tear", po shto diskot popushtil (se pojavila hernia) i pochnal da pritiska na nervot, kojshto se narekuva "Sciatic nerve" ili Ishijas na Makedonski. Prvite simptomi se javuvaat kako bolki vo nogata, kaj mene zapochnaa vo kolkot koishto jas gi zamenariv i prodolziv da pravam se kako nishto da ne se sluchuva, shto beshe golema greshka. Znachi simptomi na bolki vo kolkot povekje kon zadniot del na nogata se jasen indikator deka stanuva zbor za povreda na kichmata odnosno 'rbetot. I vednas treba da se prevzeme neshto.
E toa prevzemanje na neshto e: da se najde na koj del e popushtanjeto (herniata), dali e na predniot del na diskot ili na zadniot. Za da imate podobra pretstava kako izgleda diskot; zamislete si edna od mini-americhkite krofni sto gi prodavaa na ploshtad; znachi vo sredinata ima praznina niz koja pominuva 'pbetniot mozok, i taa "krofna"/diskot lezi pomegju dva prshlena. Toa e taka za da imame fleksibilnost, znachi diskot sluzi kako amortizer pomegju prshlenite, isto taka pomegju prshlenite izleguvaat i nervite koi pak gi kontroliraat ekstremitetite i site funkcii na organite. Krofnata/diskot e zamislete napolnet so krem, kako nekoja tekstura na pasta za zabi. E ako se stavi mnogu pritisok na prshlenite, krofnata/diskot ke popushti (nastanuva hernia), i taa hernia pritiska na nervot, pri sto nastanuva nepodnosliva bolka, koja vo pochetna faza kako shto kazav pochnuva vo kolkot, znachi ne sekogash direktno vo kichmata.
Kako ova nastanuva; so nepravilno sedenje (koga sedime svlecheni so grbot na stolcheto), nepravilno krevanje predmeti (krevanje so kichma, namesto kleknuvanje so nozete i koristenje na miskulite na nozete namesto kichmata kojasto e MNOGU poslaba od nozete), nepravilna forma pri vezbanje, krevanje ekstremni tezini (Chuchnjevi, mrtvo diganje, presa za ramo, itn), prekumerna telesna tezina.
Vednash po povredata: prestanete so diganje teshki predmeti, NIKAKO NAVEDNUVANJE NANAPRED, ZA se sto ke krevate koristete gi nozete, ili pobarajte pomos od nekoj drug, dodeka miete zabi nad umivalnik postojano drzete se so ednata raka dodeka ste navednati nanapred, istoto vazi i za brichenje; nikako ne se drzete vo polunavednata polozba. Covechkata priroda e takva da si mislime deka ako boli dodeka pravime istegnuvanja ili dodeka ne masiraat, ke se sluchi nekoe cudo, neshto ke krcne i problemot momentalno ke se popravi: TOA NE E TOCHNO. Ne pravete istegnuvanja koi vodat do bolka, naprotiv odmorete; edna dve nedeli, ako treba i mesec dodeka pochetnoto vospaluvanje ne zatai.
Istegnuvanje vezbi: Zapochnete so lezenje na grb na pod i postepenno istegnuvanje, lezete ramno, potkrenete gi kolenata i krevajte gi naizmenichno, potoa lulajte gi kolenata levo-desno, postepenno den po den nagolemuvajte go brojot na povtoruvanja kako sto se zgolemuva fleksibilnosta. Narednata vezba e lezenje na stomak potkrenati na lakti okolu 10 do 20 cm od podot, postepenno krevajte se povekje i povekje kako sto pominuvaat denovite, no nikako ne se doveduvajte vo istegnuvanje koe predizvikuva bolka.
Ishrana: Dodeka za nekogo e teshko da se hrani super-zdravo, mozno e da se napravat mali promeni koi imam prochitano od istrazuvanja sto dokazale deka pomagaat.
Priroden sok od vishni, DA SOK OD VISHNI, ili ako imate svezi vishni, jadete svezi vishni pomagaat za protiv vospaluvanja, isto taka i TURMERIK, toa e indiski zachin kojshto pomaga protiv vospaluvanja, so shto bi se namalila bolkata. Za zazdravuvanje na diskot, dokolku mozete Colagen Peptidi vo forma na suplement, ili dokolku ne mozete da si dozvolite toa, slobodno mozete da svarite koski i da si napravite supa (SUPA OD MNOGU KOSKI). I najvaznoto PIENJE MNOGU VODA okolu 3 litri na den.
Na pochetokot mozebi nema da bide dobra idea, ama otkako diskot malku ke zazdravi najdete nesto kade bi mozele da se fatite so racete i da visite so nozete kako bi oslobodile pritisok od diskovite na 'rbetot...

OVA E SAMO DEL OD SHTO BI MOZELE DA NAPRAVITE...
OPERACIJA E POSLEDNOTO NESHTO SHTO BI TREBALO DA BIDE OPCIJA.
ISTOTO VAZI I ZA APCINJA I INJEKCII.
APCHINJATA I INJEKCIITE NE GO RESHAVAAT PROBLEMOT; TIE SAMO JA MASKIRAAT BOLKATA I VASHIOT MOZOK NE REGISTRIRA BOLKA, A VO ISTO VREME VASHITE VITALNI ORGANI STRADAAT OD CELIOT VNES NA HEMIKALII.
SO BILO KAKVI PRASHANJA SLOBODNO KONTAKTIRAJTE.
[DOUBLEPOST=1492095859][/DOUBLEPOST]TAKA DA KE KAZAM ZA SITE... DISKUS HERNIA NE E BOLEST!!!
DISKUS HERNIA E POVREDA, KOJASTO TREBA DA SE SANIRA SO PRAVILNO: DVIZENJE, SEDENJE, ODENJE, SPIENJE, ISHRANA, I PONATAMOSHNA PREVENCIJA OD POVTORNO POVREDUVANJE.
PRED 12 GODINI BEV DO TOJ STEPEN SHTO 3 MESECI NE MOZEV OD KREVET DA STANAM.
DOKTORITE MI PREPORACHUVAA STEROIDNI INEKCII, OPIATI, PA I OPERACIJA: NE NAPRAVIV NISHTO OD TOA, SAMO POSTEPENNO ISTEGNUVANJE (YOGA) PESHACHNJE, PA POSLE TOA POPOLEKA KREVANJE TEZINI. I ODRZUVANJE TELESNA TEZINA.[DOUBLEPOST=1492096293][/DOUBLEPOST]
Ne ti treba operacija! prochitaj go posledniot moj post.[DOUBLEPOST=1492096558][/DOUBLEPOST]
Potpolno se soglasuvam so kazanoto.
Поради мало невнимание и брзање на deadlift со огромна тежина ја повредив и јас на истата позиција, л4, л5, с1, засегнати ми се сите три прешлени.
Не направив магнетна за подетално до каде е ситуацијата, на рентген се виде дека имам мало изместување кое за време на одење/трчање ми предизвикува замор во левиот колк и после неколку минути ми се блокира целата лева нога.
Докторот ми препиша diclofenac DUO, но не ги купив, мислам дека на 24 години немам потреба да се трујам со ваков тип на лекови.
Според докторот било неопходно да прекинам со бодибилдинг (не прекинав, само ги исфрлив сите вежби што ја активираат кичмата и ги намалив тежините, одам на максимални изолации на секоја мускулна група, не правам мртво, чучањ, веслање во претклон и се останато што ја засега кичмата) и да носам појас со фишбајни.
Појас немам сеуште земено, иако ми ја дадоа дијагнозата пред 2 месеци, не знам како ќе го ускладам со топлото време, во моментов ставам само обичен платнен појас колку да ми ја држи фиксна кичмата.
Носеше ти ваков појас, помага или на докториве им е како протокол па го препорачуваат онака од тепка?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Одмарање без физичка акивност, ќе ви го влоши проблемот - 100% го тврдам тоа. Мора да се движите, полека, со слабо темпо било како но седење/лежење цели денови никако.

Во меѓу време, зимајте-

Аспирин 2x 100mg, насабајле и навечер

Цвекло со рузмарин - блендано со малце вода, 200мл 3x на ден (не повеќе од 500 мг рузмарин по чаша)

Црн чај и екстракт од лук, или лук ако го поднесувате мирисот

Омега 3 - Now Foods од зегин, или најдобро да јадете сардини, по 2 конзерви на ден - ако не сардини по 3-4 капсули на ден.

Комбинација од ѓумбир и турмерик заедно со масен оброк и малце црн пипер, 3x 1 грам од двете после оброк.

Витамин ц најмалце 2 грама на ден, во поделени дози 4x500мг.

MSM + Глукозамин (следете го уптатството) и витамин А + Д3 (по 4-5 капсули на ден во зегин ги има - после масен оброк)

Магнезиум цитрат од Зегин, 2x 200mg на ден, најдобро 2 часа после оброк, или 1 пред.
 
B

Bafra

Гостин
1. Боланца во Дебар (600 денари)
2. Бајрам во Охрид (близина на меѓуградската,500 денари) 046 269 022

Со снимките што ги имате кај било кој од овие двајца отидете и ако ви кажат операција тогаш сте за операција.
2та се врв од местачи и се ПРОФИ. Боланца го викаат во бањите за помош, а Бајрам од костозглобно докторите самите идат кај него.
тројца доктори викаат да се оперира коленото, Бајрам виде снимките и кажа нема потреба. Неколку пати кај него и вежби и така бидна.

За тие што можат да вежбаат Фелденкрајс методот е еден од првите и најдобрите - Moshe Feldenkrais

Последните 2 линка идете на нивните канали,има за разни делови.

https://www.youtube.com/watch?v=y6NnVWeJ-nY&index=7&list=PL53A641DCB1BBC246 од 1:10 минута

https://www.youtube.com/watch?v=i9p7_XPK6lM од 2:00 минута.

https://www.youtube.com/watch?v=G-eGo-dJ6po

https://www.youtube.com/watch?v=ed3dw_TPHzQ
 
Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Поради мало невнимание и брзање на deadlift со огромна тежина ја повредив и јас на истата позиција, л4, л5, с1, засегнати ми се сите три прешлени.
Не направив магнетна за подетално до каде е ситуацијата, на рентген се виде дека имам мало изместување кое за време на одење/трчање ми предизвикува замор во левиот колк и после неколку минути ми се блокира целата лева нога.
Докторот ми препиша diclofenac DUO, но не ги купив, мислам дека на 24 години немам потреба да се трујам со ваков тип на лекови.
Според докторот било неопходно да прекинам со бодибилдинг (не прекинав, само ги исфрлив сите вежби што ја активираат кичмата и ги намалив тежините, одам на максимални изолации на секоја мускулна група, не правам мртво, чучањ, веслање во претклон и се останато што ја засега кичмата) и да носам појас со фишбајни.
Појас немам сеуште земено, иако ми ја дадоа дијагнозата пред 2 месеци, не знам како ќе го ускладам со топлото време, во моментов ставам само обичен платнен појас колку да ми ја држи фиксна кичмата.
Носеше ти ваков појас, помага или на докториве им е како протокол па го препорачуваат онака од тепка?
I jas go pravam skoro istoto kako i ti. Pojas nikogash ne sum stavil, ama rabotam na ojachuvanje na "core" muskulite, ili muskulite na stolbot, so povekje stomachni i diganje na kolenata na vratilo.

Sent from my SM-G930T using Tapatalk
 
Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Одмарање без физичка акивност, ќе ви го влоши проблемот - 100% го тврдам тоа. Мора да се движите, полека, со слабо темпо било како но седење/лежење цели денови никако.

Во меѓу време, зимајте-

Аспирин 2x 100mg, насабајле и навечер

Цвекло со рузмарин - блендано со малце вода, 200мл 3x на ден (не повеќе од 500 мг рузмарин по чаша)

Црн чај и екстракт од лук, или лук ако го поднесувате мирисот

Омега 3 - Now Foods од зегин, или најдобро да јадете сардини, по 2 конзерви на ден - ако не сардини по 3-4 капсули на ден.

Комбинација од ѓумбир и турмерик заедно со масен оброк и малце црн пипер, 3x 1 грам од двете после оброк.

Витамин ц најмалце 2 грама на ден, во поделени дози 4x500мг.

MSM + Глукозамин (следете го уптатството) и витамин А + Д3 (по 4-5 капсули на ден во зегин ги има - после масен оброк)

Магнезиум цитрат од Зегин, 2x 200mg на ден, најдобро 2 часа после оброк, или 1 пред.
Tochno... vednash po povredata dodeka e se smirat bolkite i vospalenieto mora da se miruva.

Sent from my SM-G930T using Tapatalk
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дали промената на времето влијае на дискус хернија? Денес се смена времето а јас имам зголемени болки во ногата ?
 
Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Дали промената на времето влијае на дискус хернија? Денес се смена времето а јас имам зголемени болки во ногата ?
Kako i sekoja druga povreda, i ovaa ke reagira na promena na vremeto.

Sent from my SM-G930T using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom