Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Kako i sekoja druga povreda, i ovaa ke reagira na promena na vremeto.

Sent from my SM-G930T using Tapatalk
Благодарам! Овде добивам повеке одговори одколку по болниците. Многу ви благодарам. Да се средам па можеби и јас ке се вклучам во дискусија.:)
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Благодарам! Овде добивам повеке одговори одколку по болниците. Многу ви благодарам. Да се средам па можеби и јас ке се вклучам во дискусија.:)
А кои ти се симтомите поточно од дискус хернија и каде се болките ?
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Моментално ( бидејки со ова се борам 4 месеци) грчеви во мускулите,болки во колкот и петицата,и благи трпненје во стапалото. Дијагнозата од МР е diskus hernija extruzija l5 s1. Од почетокот до сеа доста се смирени болките но далеку сум од добро.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Моментално ( бидејки со ова се борам 4 месеци) грчеви во мускулите,болки во колкот и петицата,и благи трпненје во стапалото. Дијагнозата од МР е diskus hernija extruzija. Од почетокот до сеа доста се смирени болките но далеку сум од добро.
А како ти беше првиот месец ? Гледам да направам паралела со мојата состојба и дали ти рекоа дека мора да правиш операција. Можеш да застанеш на прсти и пети ? И дали имаш проблем со функцијата на прстите , стапалото ?
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
А како ти беше првиот месец ? Гледам да направам паралела со мојата состојба и дали ти рекоа дека мора да правиш операција. Можеш да застанеш на прсти и пети ? И дали имаш проблем со функцијата на прстите , стапалото ?
На првиот преглед со резултатите од мр и неврологот и неврохирургот ( заедно го
А како ти беше првиот месец ? Гледам да направам паралела со мојата состојба и дали ти рекоа дека мора да правиш операција. Можеш да застанеш на прсти и пети ? И дали имаш проблем со функцијата на прстите , стапалото ?
Немам проблем со прстите нормално функционират. Немам ни пробано да застанам на прсти и петица. Првиот месец беше пекол. Болки ненормални од колк до петица. Неможев да стапнам на нога одев со помош ,а за седенје немаше никаква шанса. Се отрув од тромадоли и бруфени. За операција рекоја да речиси сите. Но кај мене матичната неврологот шо ме води, неврологот пријател од роднини физиатри и неврохирурзите не се со ни слично мислење. Мислењето е од операција што побрзо то подобро , па да ги исцрпиме сите други можности до нема потреба од операција (последново мисленје на матичната). Затоа сум денојве изгубена. Да не речам на прагот на депресија. П.С. дури пишував болката шеташе од грчеви во мускули и болка во колк петица во болка позади колено и го осекав цел нерв а сеа во половина и колки така си шета.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
1. Боланца во Дебар (600 денари)
2. Бајрам во Охрид (близина на меѓуградската,500 денари) 046 269 022

Со снимките што ги имате кај било кој од овие двајца отидете и ако ви кажат операција тогаш сте за операција.
2та се врв од местачи и се ПРОФИ. Боланца го викаат во бањите за помош, а Бајрам од костозглобно докторите самите идат кај него.
тројца доктори викаат да се оперира коленото, Бајрам виде снимките и кажа нема потреба. Неколку пати кај него и вежби и така бидна.

За тие што можат да вежбаат Фелденкрајс методот е еден од првите и најдобрите - Moshe Feldenkrais

Последните 2 линка идете на нивните канали,има за разни делови.

https://www.youtube.com/watch?v=y6NnVWeJ-nY&index=7&list=PL53A641DCB1BBC246 од 1:10 минута

https://www.youtube.com/watch?v=i9p7_XPK6lM од 2:00 минута.

https://www.youtube.com/watch?v=G-eGo-dJ6po

https://www.youtube.com/watch?v=ed3dw_TPHzQ
Овој од Дебар не го знам ама Бајрам го знам но не ми наплаќаше 500 денари туку колку што ке му оставиш. Јас најчесто 200 -300 . Битно е да се знае дека кусур не враќа :)
Си имам јас мака со L5 од поодамна од повреда на работа и не дека не ме боли но некако си се навикнуваш и тоа е тоа. И така кај еден кај друг и патот ме однесе и кај Бајрам, ме центрира онака на брзина, станваш како нов што се вика. Напрајвме муабет третиот пат кога бев таму што и како и отворено ми рече дека кај мене нема чаре, тоа е тоа до следниот пат кој може да биди за една недела, месец, година зависи како ке ми се трефни. Исто ми рече дека дискот ми е пукнат ама за сигурно најдобро е да направам магнетна. Така и направив и испадна дека дискот стварно ми е пукнат , докторот ме праша дали дојдов со одење или ме донесоја пошто на снимката ситуацијата изгледаше поприлично сериозна и дека сум на чекор до операција. Ете среќа во несреќа тој што е пукнат пукнат е ама не го фаќа живецот така незгодно па немам такви проблеми како членовите тука туку најчесто имам проблеми дури да се раздвижам или ако седам подолго време па дури да се исправам посебно ако седам на промаја или на ладно. Во полошите ситуации одам малце искривен и навален, ретко многу ретко се движам како спајдермен низ дома, да не речам лазам по ѕидот дури да се исправам. Тогаш правец кај матичниот тоест во случајот Ливанте( кој е од Битола го знае) пошто во мојот случај го прави истото што и Бајрам, го масира грбот или таму еден мускул што е воспален и кој не ти дозволува да се исправиш, ти ја крева полојната со штипење ( каде што е штипнат нервот мускулот или што и да држи таму се слуша еден тап звук или пукање како да крцкаш прсти и наеднаш осеќаш едно големо олеснување ) и тоа е тоа до следното видување. Во глобала 5 мин работа.
Инаку скраја да е во најголем дел од времето сум сосем оперативен, кревам, се движам, трчам , скокам онака баш најнормално.
Појас не носам, еднаш пред години носев, никакви придобивки од него не видов а мака видов дури да го извадам пошто ми се навикна половината на него и ми беше ајде да речам ладно.
И друго што заприметив е дека додека работам физичка работа се чувстувам многу подобро отколку ако залежам. Тогаш можи и со месеци да немам мака. Сега засега барем.
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
A sto moze da se napravi drugo za trnenje vo nozete i grcevi, osven B vitamini i masaza dali moze i drugo nesto od hrana ili apcinja da pomogne?
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
A sto moze da se napravi drugo za trnenje vo nozete i grcevi, osven B vitamini i masaza dali moze i drugo nesto od hrana ili apcinja da pomogne?
Myoflexin mene mi dadoa osven B vitamin. E sea kolku pomagat neznam. Grcevi I trnenje imam uste, dodusa dosta se namaleni. Neznam so dijagnoza imas I kolku vreme si vo ovaa sostojba.
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Myoflexin mene mi dadoa osven B vitamin. E sea kolku pomagat neznam. Grcevi I trnenje imam uste, dodusa dosta se namaleni. Neznam so dijagnoza imas I kolku vreme si vo ovaa sostojba.
Diskus hernija megju L4 L5 i S1 vekje mesec dena i mi bese podobro pocnav da se dvizam poise i izgleda isforsirav pa mi se zgolwmia bolkite a od vcera pocna da mi trnat nozete a denes epten mi trnat nozete nemozam ni da odam a pocnaa i racete i me fati panika, se javiv na nevrologot mi kaza na miruvam sea ako ne se smiri da odam na pregled
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Сте слушнале за лечење дискус хернија со декомпресија?
 
Член од
13 април 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Сте слушнале за лечење дискус хернија со декомпресија?
Da! Toa e i najdobriot nachin za oporavuvanje od diskus hernia.
Ako ja trgnesh taa kompresija na diskot, nema povekje da ima hernia.
Kako sto kazav vo mojot prethoden post: Otkako ke se smirat golemite bolki treba da se prejde kon sprechuvanje na povtorno vrakjanje na povredata (dekompresija e edna od metodite, istegnuvanje; kako bi se dobila fleksibilnost na muskulite i ojachuvanje na muskulite; kako bi go drzele r'betot vo prava linija). Pravilna ishrana (nutritivno bogata za pothranuvanje na diskovite/rskavicata). I pravilna hidratacija.
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Da! Toa e i najdobriot nachin za oporavuvanje od diskus hernia.
Ako ja trgnesh taa kompresija na diskot, nema povekje da ima hernia.
Kako sto kazav vo mojot prethoden post: Otkako ke se smirat golemite bolki treba da se prejde kon sprechuvanje na povtorno vrakjanje na povredata (dekompresija e edna od metodite, istegnuvanje; kako bi se dobila fleksibilnost na muskulite i ojachuvanje na muskulite; kako bi go drzele r'betot vo prava linija). Pravilna ishrana (nutritivno bogata za pothranuvanje na diskovite/rskavicata). I pravilna hidratacija.
Kade vo makedonija pravat dekompresija?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom