Дискусија околу Полицијата

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Јас ни кревам а нит пишам казни, не сум во сообраќајна. Ама океј е, кажавме дека има селективност и дека е проблем, ама ако си исправен и возиш по прописи нема да си затекнат од селективноста.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Точно, затоа и нонстоп се апелира и се нагласуваат акциските контроли што се вршат во државата. Посебно во летните периоди ко ќе е зачестена гужвата и е оптеретен сообраќајот, но одредени прекршоци не можат да поминат без репресивни мерки.

Никој не те казнува за +7км/ч, да не се навраќаме на детските муабети од претходните страни на темата, а појавата на дивите трки со мотори не е од сега и истите се казнуват. Само пред 3 дена имаше 200 пријави за прекршоци од возачи на мотори, а вкупно на територија на цела држава преку 1000 прекршоци за брзо возење и 200 за управување под дејство на алкохол. Ако ова не е алармантно, не знам што е и не знам како можи некој да се буни кога се работи за безбедноста на сите нас.

Негативните и лошите работи треба да се плукаат, но позитивните треба да се поздрават. А тоа што некој постапил спротивно од законот, па полицијата му е крива наместо да си ја согледа грешката е само одраз на неговиот карактер.
Се враќаме на истиот муабет. Спротивно од законот било да криеш Евреи. Спротивно од законот било црнци да пијат од иста чешма со белци. Спротивно од законот е да не носиш лична карта со себе и да шеташ сам после полноќ ако си малолетен. Законот не е никакво мерило.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас ни кревам а нит пишам казни, не сум во сообраќајна. Ама океј е, кажавме дека има селективност и дека е проблем, ама ако си исправен и возиш по прописи нема да си затекнат од селективноста.
Тоа да, ама сетики човекот е суштество со достоинство, ако гледа дека некој е неправилно привилегиран, па макар и не го тангирало тоа лично, создава доза на револт и осет на помала вредност!
На крајот од денот кабаетлии ќе бидат тие што го поштувале законот и ги предале евреите, како што вика Билбо.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Ве сфаќам, ама тука збораме за посериозни прекршоци од кои зависи безбедноста на сообраќајот.

Нема врска да не ја тупиме повеќе, поентата ја заклучивме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ве сфаќам, ама тука збораме за посериозни прекршоци од кои зависи безбедноста на сообраќајот.

Нема врска да не ја тупиме повеќе, поентата ја заклучивме.
Филип, зошто си човек со кој можеме да се разбереме и знам дека лекот е да има што повеќе луѓе како тебе таму, затоа ти пишувам. Како што кажа Илко, не е проблем казната, си заебал, ќе си платиш.

Фрустрира селективноста и замките. Не е малку смешно рецимо делница 20 км полна линија, шлепери куп, се влечете со 15 на саат, доаѓа километар испрекината, фаќаат да го претркуваат шлеперот со 70-80 и бааам радарот во грмушки, те фаќаат. Со колку да се претркува, со 50? :) можам и да ти ги кажам делниците, ги има секој ден во групана за радари.

И муабетот со селективноста, точно е и погоре што пишаа. Двајца мои познаници со одвишок пари и време очигледно имаа кладба за пред Броз, едниот ја паркираше од мајка му колата (Цитроен Ц3) а другиот BMW X6. Знаеш пајациве која фатија да ја креваат? :)))

За тоа се буни народот а фаќање кретени со 2,0+ промили алкохол и некој што лета 200 на Партизанска никој не би бранел. Таквите се за ликвидација, не за земање дозвола.
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424


Dovidzenja lajna zuta, a ciao i bella
CIGANIN VELICANSTVENI - Bara storitela !
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.585
Поени од реакции
62.662
Фрустрира селективноста и замките. Не е малку смешно рецимо делница 20 км полна линија, шлепери куп, се влечете со 15 на саат, доаѓа километар испрекината, фаќаат да го претркуваат шлеперот со 70-80 и бааам радарот во грмушки, те фаќаат. Со колку да се претркува, со 50? :) можам и да ти ги кажам делниците, ги има секој ден во групана за радари.
На иста дешавка ми пишаа казна :pos:. Ради вакви глоти како што ги брани дотичниот си нарачав радар детектор за во кола. Изгор скапо е за наши услови, ама со говна не се искача на крај. Здрав разум не постои и не вреди да се обидеш да се разбереш со убаво.

Му објаснуваш дека далеку поопасно е да гледаш да бидеш во зона на ограничувањето кога поминуваш долго возило, отколку да го престигнеш со поголема брзина, како би бил што е можно пократко време на спротивна лента. Не вреди. Празно во главата.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Филип, зошто си човек со кој можеме да се разбереме и знам дека лекот е да има што повеќе луѓе како тебе таму, затоа ти пишувам. Како што кажа Илко, не е проблем казната, си заебал, ќе си платиш.

Фрустрира селективноста и замките. Не е малку смешно рецимо делница 20 км полна линија, шлепери куп, се влечете со 15 на саат, доаѓа километар испрекината, фаќаат да го претркуваат шлеперот со 70-80 и бааам радарот во грмушки, те фаќаат. Со колку да се претркува, со 50? :) можам и да ти ги кажам делниците, ги има секој ден во групана за радари.

И муабетот со селективноста, точно е и погоре што пишаа. Двајца мои познаници со одвишок пари и време очигледно имаа кладба за пред Броз, едниот ја паркираше од мајка му колата (Цитроен Ц3) а другиот BMW X6. Знаеш пајациве која фатија да ја креваат? :)))

За тоа се буни народот а фаќање кретени со 2,0+ промили алкохол и некој што лета 200 на Партизанска никој не би бранел. Таквите се за ликвидација, не за земање дозвола.
Абе се ми е јасно, меѓутоа ако сте запознаени полициските службеници излегуваат на терен со службена наредба од командир. Во наредбата е нагласено на кое место и од колку до колку часот се врши контрола на сообраќајот и која мерка се контролира.

И да знаат сообраќајците на тоа место дека навистина е побезбедно да се изврши претекнување со поголема брзина, не смеат да отстапат од наредбата . Што значи проблемот е на повисоко ниво, исто како што е на повисоко ниво и проблемот со непрофесионалноста, селективноста, непознавањето на законите кои што се спроведуваат итн итн.

А ако правиме споредба со странство, пошто најмногу за тоа се фаќаат. Да, нема толку чести контроли оти имаат современи системи и многу ама многу КАМЕРИ. А за сообраќајната култура да не правиме муабет.

На членовите погоре што се обраќаат со погрдни зборови, нема ни да се потрудам да му реплицирам.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Абе се ми е јасно, меѓутоа ако сте запознаени полициските службеници излегуваат на терен со службена наредба од командир. Во наредбата е нагласено на кое место и од колку до колку часот се врши контрола на сообраќајот и која мерка се контролира.

И да знаат сообраќајците на тоа место дека навистина е побезбедно да се изврши претекнување со поголема брзина, не смеат да отстапат од наредбата . Што значи проблемот е на повисоко ниво, исто како што е на повисоко ниво и проблемот со непрофесионалноста, селективноста, непознавањето на законите кои што се спроведуваат итн итн.

А ако правиме споредба со странство, пошто најмногу за тоа се фаќаат. Да, нема толку чести контроли оти имаат современи системи и многу ама многу КАМЕРИ. А за сообраќајната култура да не правиме муабет.

На членовите погоре што се обраќаат со погрдни зборови, нема ни да се потрудам да му реплицирам.
Јас најдобро ве разбирам. Ви даваат наредби без толку и толку казни да не се враќате во станица. Греота вистина.
Пошто сум од помало место и сите се знаеме, често нема на кој да му пишат казна, па било кој да помини низ град со други регистрации освен општинските одма казниче, или пак ако нема апла никој, ќе го крка некој локалец отепан, пошто нема грб да му се заканува со работното место на службеникот.
Па и овие постарите службеници што се едни педерчиња... Ги тераат ново примените службеници тие да ги пишуваат казните за тие да си го измијат образот пред народот.
Трулежот е во највисоките ранкови во институцијата, како и во секоја гранка во државава.

П.С. Возачка имам од 2012. Ни една казна досега не сум добил. А не сум некој богаташ или фаца во градот и околина.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Ги тераат ново примените службеници тие да ги пишуваат казните за тие да си го измијат образот пред народот
Ова да.. Пред 2 месеци ме застануваат со 2ца другари во 23:30 и имаше некоја акциска контрола со командирот и беа излезени 4ца џандари со едниот се знаев јас, а со други 2ца се знаеше другарот и мораа да ме казнат и зедоја сите 3ца си ги предаваа документите и на крајот му ги дадоа на тој што не не познаваше и ме пиша 400€.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.446
Поени од реакции
19.692
Прашање до сфи цајкани кои пишуеф у овуј тему:
Кој кур не плаќате кафиња,јсп,чорбе и омлети по ана кристиња,буриња,идадие и други кафане????????
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.585
Поени од реакции
62.662
Прашање до сфи цајкани кои пишуеф у овуј тему:
Кој кур не плаќате кафиња,јсп,чорбе и омлети по ана кристиња,буриња,идадие и други кафане????????
Така им наредиле од погоре...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.075
Поени од реакции
11.065
Еве пред 1 сат, ме чукнал некој џупак. Паркиран си бев пред куќа. Се јавив 192.
НЕ СИ ПРАВИЛНО ПАРКИРАН, ми рече.
Улица која нема тротоар, има место две коли паралелно да се поминат/паркираат. Не смеело. ОКС не смее.
Гаражите си ги правите кујни ми вели. :sramezliv:
-Не си ги правиме, од татко ми колата е таму.
-Епа ти нема да купуваш кола
Си реков скандинавија сме, се по правило си функционира.

200 метри подолу има влт, фрчат џупците со 200 на саат. Продади 2 кубици, ајде апаратите.
НИКОЈ НЕ ИМ МОЖЕ ништо. Па 2000 гласови се јбт. Што сакаат прават, не смеат да ги пипнат нив, истите овие што ми солат памет скандинавски. Не колата, мене може да ме изгази и никому ништо.
Да ги средат нив нема да има проблем ни каде си паркиран, ни ништо. Ама работава е тие ќе прават што сакаат, ама ти бегај спасувај се ако можеш.
МРШ БЕ! МРШ.
Еден не треба да остани во оваа вукоебина. Нека си играат сами држава.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.003
Поени од реакции
17.918
Еве пред 1 сат, ме чукнал некој џупак. Паркиран си бев пред куќа. Се јавив 192.
НЕ СИ ПРАВИЛНО ПАРКИРАН, ми рече.
Улица која нема тротоар, има место две коли паралелно да се поминат/паркираат. Не смеело. ОКС не смее.
Гаражите си ги правите кујни ми вели. :sramezliv:
-Не си ги правиме, од татко ми колата е таму.
-Епа ти нема да купуваш кола
Си реков скандинавија сме, се по правило си функционира.

200 метри подолу има влт, фрчат џупците со 200 на саат. Продади 2 кубици, ајде апаратите.
НИКОЈ НЕ ИМ МОЖЕ ништо. Па 2000 гласови се јбт. Што сакаат прават, не смеат да ги пипнат нив, истите овие што ми солат памет скандинавски. Не колата, мене може да ме изгази и никому ништо.
Да ги средат нив нема да има проблем ни каде си паркиран, ни ништо. Ама работава е тие ќе прават што сакаат, ама ти бегај спасувај се ако можеш.
МРШ БЕ! МРШ.
Еден не треба да остани во оваа вукоебина. Нека си играат сами држава.
Тоа е тоа што го зборувам.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Ова да.. Пред 2 месеци ме застануваат со 2ца другари во 23:30 и имаше некоја акциска контрола со командирот и беа излезени 4ца џандари со едниот се знаев јас, а со други 2ца се знаеше другарот и мораа да ме казнат и зедоја сите 3ца си ги предаваа документите и на крајот му ги дадоа на тој што не не познаваше и ме пиша 400€.
Сакале да те пишат уште од почеток, не се теши дека тој дека не те знаел те пишал, и за што те пишаја пред 2 месеци 400 евра? Пошто таква казна нема, или си грешка или лажиш.

За дечкото шо прашва за плаќањето, следен пат ко ќе видиш така прашај ги зошто не плаќаат и прекини да генерализираш. Келнерите најчесто викаат не треба ништо за да добијат пријатели.

За со ромите случајот, земаш број на сл. легитимација, име и презиме и пријавуваш во внатрешна. Пред да ми кажи некој дека е за џабе, не сте свесни колку дисциплински казни има против службеници.

И поздрав за сите, пробав најкултурно да се вмешам во дискусија но очигледно со некои луѓе не можеш да водиш нормален муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom