Дискусија околу Полицијата

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.153
Сакале да те пишат уште од почеток, не се теши дека тој дека не те знаел те пишал, и за што те пишаја пред 2 месеци 400 евра? Пошто таква казна нема, или си грешка или лажиш.

За дечкото шо прашва за плаќањето, следен пат ко ќе видиш така прашај ги зошто не плаќаат и прекини да генерализираш. Келнерите најчесто викаат не треба ништо за да добијат пријатели.

И поздрав за сите, пробав најкултурно да се вмешам во дискусија но очигледно со некои луѓе не можеш да водиш нормален муабет.
За ова што го напишал Александар од Прилеп кажи, остави тие муабети кафани, јадење и пиење.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
За ова што го напишал Александар од Прилеп кажи, остави тие муабети кафани, јадење и пиење.
Шо сакаш да ти кажам? Ете прочитај напишав 10 поста во темата, шо треба поќе да кажам не знам.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
За дечкото шо прашва за плаќањето, следен пат ко ќе видиш така прашај ги зошто не плаќаат и прекини да генерализираш. Келнерите најчесто викаат не треба ништо за да добијат пријатели.
Или си млад полицаец или и ти генерализираш
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.153
Шо сакаш да ти кажам? Ете прочитај напишав 10 поста во темата, шо треба поќе да кажам не знам.
Зошто вие како Македонци полицајци не пробате да смените нешто во тој дел, зошто не се побуните и престанете да го угнетувате народот додека малцинствата ги заштитувате. Вие сте должни први да ја побарате таа правда, верувам дека сите ќе дадат поддршка за такво нешто. Не може да се правдаш кога сето ова се случува, едноставно не оди, подобро или ќутете и оставете да ве напаѓаат или барем признајте како што е.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
@Филип85
Kаква внатрешна контрола бе?
Ќе дојдат и ќе утврдат дека јас сум грешно паркиран, и ќе ме опнат мене.
Е сеа откако ќе ме опнат мене, ќе направад увид и АКО ГО НАЈДАТ сторителот, тој ќе ми плати мене.
Ама кога ќе го најдат, м? НИКОГАШ.
Кола што не е регистрирана и се користи во дрварство, ќе ја најдат? Ако ја барале тие таа кола, немало до ова да дојди. Си носат дрва со нерегистрирани коли, и буфтаат со 80 по обични улици како оваа.
Малце прекршоци има тука? Или поголем прекршок е што ми стоела колава на улица, како и 95% од колите во државава.

Пред неполна недела џупак од 15-6 години, турна од скутер две деца од 17/16 години и побегна.
Чупето кое што е 16 години не носеше кацига и имаше внатрешно крварење, едвај го спасија.
И сеа претпоставувам дека главниот проблем е што не носи кацига таа, а не е проблем што некој на 15 години буфта коли и бега.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Кој малцинства се заштитени? Сериозно мислиш дека ромите се заштитени? Кажи ми која е поентата да се пиши казна на ром на кој му е блокирана сметката и нема никаков прилив на истата?

Колите му се нерегистрирани и редовно му се одземат, освен д! му се одземат кажи шо друго можи да се напрај?

За одредени групи на малцинства што се "привилегирани" па то не е само во полиција, истите си уживат секакви права сегде. Ако мислиш дека полициските службеници можат да сменат нешто шо се случува на многу поголема маса и политика, се лажиш.

А тука можиме до утре да се препукваме џандари педери, вакви сте онакви сте, ова прајте она прајте...
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.050
Поени од реакции
4.011
Кој малцинства се заштитени? Сериозно мислиш дека ромите се заштитени? Кажи ми која е поентата да се пиши казна на ром на кој му е блокирана сметката и нема никаков прилив на истата?

Колите му се нерегистрирани и редовно му се одземат, освен д! му се одземат кажи шо друго можи да се напрај?

За одредени групи на малцинства што се "привилегирани" па то не е само во полиција, истите си уживат секакви права сегде. Ако мислиш дека полициските службеници можат да сменат нешто шо се случува на многу поголема маса и политика, се лажиш.

А тука можиме до утре да се препукваме џандари педери, вакви сте онакви сте, ова прајте она прајте...
Како бе не се заштитени ромите?
Еве конкретно за Прилеп, ова уште лани, 2 месеци после короната негде. Стои полиција горе кај езерото, јас поминувам со другари нагоре. Мене ме запираат, за маски дали носиме. Во истиот момент, додека ми зема податоци, одозгора слегуваат 3 коли лади натоварени со дрва. И погоди што? Си поминаа како ништо да нема, ни ги запреја, ни тргнаа по нив. И не е само тоа, секој ден истото во изобилство се случува, дрво не остана покрај езеро.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
660
Поени од реакции
1.405
Сакале да те пишат уште од почеток, не се теши дека тој дека не те знаел те пишал, и за што те пишаја пред 2 месеци 400 евра? Пошто таква казна нема, или си грешка или лажиш.

За дечкото шо прашва за плаќањето, следен пат ко ќе видиш така прашај ги зошто не плаќаат и прекини да генерализираш. Келнерите најчесто викаат не треба ништо за да добијат пријатели.

За со ромите случајот, земаш број на сл. легитимација, име и презиме и пријавуваш во внатрешна. Пред да ми кажи некој дека е за џабе, не сте свесни колку дисциплински казни има против службеници.

И поздрав за сите, пробав најкултурно да се вмешам во дискусија но очигледно со некои луѓе не можеш да водиш нормален муабет.
За муабетов со внатрешнава контрола си многу малку во право.
Јас имам пријавено полициски службеници во внатрешна контрола за вршење психолошка тортура,поточно запирање по случајност од нигде-никаде,барање лична карта и откако видоа дека се е чисто,почнаа да поставуваат приватни прашања на кој не сакав да одговорам и имам право на тоа.
Откако не одговорив,почнаа психолошки да ме малтретираат,а после моето предупредување дека ќе бидат пријавени во внатрешна,сите тројца цинично се изнасмејаа,као демек џабе ти е дечко.
Едниот продолжи со тортурата и откако видоа дека сум видно изнервиран и спремен на таков чекор да пријавам,главниот старешина ги намири малку,демек ај ќе го оставиме,друга жртва ќе најдеме.
Другата ден ги пријавив во СВР Велес-внатрешна контрола.Хорор уште на влезот.
На пријавница ми викаа дечко почекај 2-3 саата,на терен се во моментов.
Конечно дојдоа,ги пријавив,наводно ги пронајдоа кои биле таа вечер на служба и ниту ги повикаа на било каков разговор,ни било што.
И му викам на џандарот,вака да беше пријавен обичен човек за било што што ќе му направевте ?
По месец дена ми стаса писмо од внатрешна од Скопје.Не биле казнети џандарите.Немало доволно докази.

Муабетот ми е другар,можеби внатрешна казнила некој помлади кои не се толку заштитени,ама повеќето се заштитени со тапија.
Да не ти кажувам тука десетици други примери.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дечки прочитајте ги постовите, кажав дека непрофесионалноста, селективноста се проблем кои што не е присутен само во МВР туку секаде во државните институции. Доволно е еден да постапи погрешно и да го уцрно угледот на сите.

Вакви случки можиме да кажваме до утре, ама факт е дека на 1 ваков случај имаме еден куп други каде што се превземени мерки. Многу голем дел од популацијата не е свесна колку пријави се решаваат.

Океј е ја сфативме фрустрацијата, ама од друга страна не ги согледвате фактите и не судите непристрасно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Како бе не се заштитени ромите?
Еве конкретно за Прилеп, ова уште лани, 2 месеци после короната негде. Стои полиција горе кај езерото, јас поминувам со другари нагоре. Мене ме запираат, за маски дали носиме. Во истиот момент, додека ми зема податоци, одозгора слегуваат 3 коли лади натоварени со дрва. И погоди што? Си поминаа како ништо да нема, ни ги запреја, ни тргнаа по нив. И не е само тоа, секој ден истото во изобилство се случува, дрво не остана покрај езеро.
Џупците од тоа живеат со години, маме и ебаа на шумата, делкаат се што може да се исече и никој не смее да ги пипне.
Автоматски споено мислење:

Дечки прочитајте ги постовите, кажав дека непрофесионалноста, селективноста се проблем кои што не е присутен само во МВР туку секаде во државните институции. Доволно е еден да постапи погрешно и да го уцрно угледот на сите.

Вакви случки можиме да кажваме до утре, ама факт е дека на 1 ваков случај имаме еден куп други каде што се превземени мерки. Многу голем дел од популацијата не е свесна колку пријави се решаваат.

Океј е ја сфативме фрустрацијата, ама од друга страна не ги согледвате фактите и не судите непристрасно.
Пред неколку години ми ги извадоа гумите со се бандаши и фаровите од колата (во мој плац паркирана, ограден), дојдоа твои колеги, цела рака се гледаше на прашината и уште чекам да ги најдат.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Џупците од тоа живеат со години, маме и ебаа на шумата, делкаат се што може да се исече и никој не смее да ги пипне.
Автоматски споено мислење:


Пред неколку години ми ги извадоа гумите со се бандаши и фаровите од колата (во мој плац паркирана, ограден), дојдоа твои колеги, цела рака се гледаше на прашината и уште чекам да ги најдат.
Добро.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
и за што те пишаја пред 2 месеци 400 евра? Пошто таква казна нема, или си грешка или лажиш
За после 23ч и за возач почетник по 200еур. Па тоа ти викам сакаа да ме пишат ама немаа образ самите да дојдат туку мораше тој другиот.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Кој малцинства се заштитени? Сериозно мислиш дека ромите се заштитени? Кажи ми која е поентата да се пиши казна на ром на кој му е блокирана сметката и нема никаков прилив на истата?

Колите му се нерегистрирани и редовно му се одземат, освен д! му се одземат кажи шо друго можи да се напрај?

За одредени групи на малцинства што се "привилегирани" па то не е само во полиција, истите си уживат секакви права сегде. Ако мислиш дека полициските службеници можат да сменат нешто шо се случува на многу поголема маса и политика, се лажиш.

А тука можиме до утре да се препукваме џандари педери, вакви сте онакви сте, ова прајте она прајте...
Сакаш да кажеш дека не се заштитени?
Ете, за гласови нека е, како споредно тоа. Како главно, си зема пари некој од дрвата што се топат. А сигурно не јас или ти. Особено може овде да ти објасни некој што е од село на пример.
Брат, пред влтво сеа да поминам има најмалце 2-3 такви коли паркирани. Под нив на максимум 200 метри, полиција запира обични смртници.
И сеа ќе ми речеш, пријави на 192. Пошто сиг не е пријавено тоа досеа.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Кажи ми која е поентата да се пиши казна на ром на кој му е блокирана сметката и нема никаков прилив на истата?

Колите му се нерегистрирани и редовно му се одземат, освен д! му се одземат кажи шо друго можи да се напрај?
Затворите уште работат колку што знам.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Затворите уште работат колку што знам.
А кој ќе ги гласа после?
Автоматски споено мислење:

Ете ти Филип како полициски службеник објасними.

Пред 2 месеци имав проблем со роми од Скопје и јас да си бидам мирен отидов во станица и си пријавив, а службеникот таму ми рече ќе добијам писмо кога ќе отидат да ги предупредат да не се занесуваат по толку.

2 месеци поминаа немам уште писмо дека имаат отидено. Јас глава ставам дека не ни имаат интервенирано таму и јас за џабе си изгубив саат време од денот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom