Дискусија околу Полицијата

Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Nekoja nenormalna go vozela voziloto kako kaskader, vrabotena vo MVR Kumanovo.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Boni Bonka Boni

20 ч. ·
Споделено со Јавно

Вечерва околу 20 часот се случи немил и страшно вознемирувачки настан во Капиштец. Полицијата пуштена на најјако...демонстрираше сила и бруталност до максимум врз едно семејство кое на терасата од својот дом, на улица Народен фронт бр. 19, имаше некоја прослава со музика. Наводно, на некој мргуд му пречела музиката и расположението на семејството па пријавил во полиција. Дојде полициско комбе на интервенција, ги повика луѓето да се симнат долу, се симнаа мајката, таткото и синот и од тој момент започна хаосот. Не знам од кој причини, земаа да ги приведуваат таткото и синот, наводно синот не сакал да им даде лична карта (ова е претпоставка), мајката почна да вика да и го пуштат детето и настана тегнење, влечење, бутање од страна на полициските службеници, насрнаа и на жената, и неа ја влечеа да ја приведат, а од сите страни почнаа да се редат полициски возила, искачаат полицајци, трчаат да им помогнат на колегите во невоља (чиниш се апсат тешки вооружени криминалци). Се слушаат пискотници од жената и две помлади жени/девојки, членови на семејството, од зградите искачаат луѓе, викаат по полицијата која ги влече, тегне членовите на семејството и ги пика во комбе како да се вреќа компири, притоа една од жените паѓа на улицата пред комбето и останува да лежи, наводно и се слошило?!(имала кардиоваскуларни проблеми)...се повика амбулантно возило, а во меѓувреме доаѓаат уште полициски возила и искачаат полицајци, мислам дека пола полициска станица беше на улица...се насобра народ (време за кучошет), стоиме скаменети и не ни се верува што гледаме и што се случува, негодуваме, Капиштец ечи од сите страни, од улица од згради, пискаат жените, плачат, а еден многу јак припадник на полицијата доѓа до нас и со најдрзок и најбезобразен тон ни се обраќа “да не сме стоеле и гледале сеир зошто и нас и кучињата ќе не соберат топтан”, нормално не ги послушавме, очигледно не сакаа да има сведоци на безумната ситуација што ја направија. Конечно дојде амбулантното возило, хаосот сеуште трае, продолжува изживувањето и демонстрирањето на сила од страна на припадниците на полицијата. Дојдоа уште двајца полицајци со возило, искочија и прашуваат што се случува, имале повик од колегите за напад на службено лице (ова не се случи, ова е најверојатно бек ап сценарио) и мислеле дека се работи за вооружен напад, кога сфатија за што се работи, се свртеа, влегоа во возилото и си отидоа. Во меѓувреме повозрасната жена која тежи едвај 45 кг ја приведуваат четворица полицајци до едно возило, а останатите ги следат растрчани околу нив и повторно прават тензија, младата жена збори со некого на телефон, бара помош, еден од полицајците ја влече за рака и и збранува да збори, се трга, плаче и продолжува да бара помош...повозрасната жена буквално ја бутаат во возилото, ја затвараат вратат но успева да ја отвори и искача од возилото...”најхрабриот и најјакиот” полицаец со панцир ја фака и буквално ја фрла во возилото...побрутална сцена не сум доживеала. Стоиме, сите видно потресени и не ни се верува што се случи и на што бевме сведоци. Ми беа потребни 6 часа да се приберам малку за да можам ова да го напишам и не знам дали воопшто успеав да објаснам што и зошто се случи. Не знам што се случи со жената што ја однесе амбулантното возило, се молам и се надевам дека е во ред, не знам што се случува ни со другата девојка, која очајно бараше помош на телефон, не знам ни со останатите приведени членови на семејството што се случува...постојано ги мислам и се молам за нив. Едно време полицијата служеше за помош и барање спас од невољи, сега, за жал служи само за сеење страв а според овој настан претставува генератор на невољи. Од една обична ситуација успееа да направат хаос, со демонстрација на непримерна сила, да уништат една семејна прослава на најбрутален начин и да вонемират стотици граѓани.
prepis od kazi sto sakas portalot
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
10 пати напишале во статусот како стојат и гледаат, не да ги апсат, ќе ги убијаат од ќотек тука у населбата, се додека ете така ние си стоевме и гледавме.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Narusen javen red i mir vo policiski cas, odbivanje na legitimiranje, odbivanje priveduvanje, davanje aktiven otpor pri priveduvanje, sprecuvanje na sluzbeni lica pri vrsenje na sluzbeni zadaci, i posle policijata im e kriva, ah be makedonce.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Narusen javen red i mir vo policiski cas, odbivanje na legitimiranje, odbivanje priveduvanje, davanje aktiven otpor pri priveduvanje, sprecuvanje na sluzbeni lica pri vrsenje na sluzbeni zadaci, i posle policijata im e kriva, ah be makedonce.
Eве го овој, одма се јавува.
Зошто не ми одговори последниот пат на темава?

Се е тоа во ред ама не може бе да ми демонстрираш сила во Кисела Вода и Капиштец а ја знаеме ситу случката у Сингелиќ, сме ги виделе сите репортажите по Тетово, како не функционира и се прекршува полицискиот час.
Не може да влевате по куќи, да тепате деца, оти слушале музика, како шо беше случајот у Кочани а ваму да ве нема никаде, значи до кога не воведете ред на цела територија имам право да се жалам на секоја ваква случка, кога ќе забележам дека законот важи за сите, тогаш ќе бидам првиот кој ќе ја брани вашата професија.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
И двајцата сте во право, хакинг за тоа дека не смееш да даваш отпор и да не се легитимираш пред полиција, а Илко за тоа дека правдата е селективна.

Но, дури и при селективна правда обичните полицајци не се виновни. Тие работаат под директна команда и во хиерархијата се најдолу.
Ако командирот го пушти негде да апси, ќе апси - ако му каже да не прави ништо само ќе вртат со колите низ населба и тоа е.

Живееме во нефункционална средина и за жал имаме срање менталитет од каде произлегува ваквата нефункционална средина.

Сите сме изреволтирани од нешто во општеството и реагираме најчесто на начин кој не допринесува кон подобрување на состојбите.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Eве го овој, одма се јавува.
Зошто не ми одговори последниот пат на темава?

Се е тоа во ред ама не може бе да ми демонстрираш сила во Кисела Вода и Капиштец а ја знаеме ситу случката у Сингелиќ, сме ги виделе сите репортажите по Тетово, како не функционира и се прекршува полицискиот час.
Не може да влевате по куќи, да тепате деца, оти слушале музика, како шо беше случајот у Кочани а ваму да ве нема никаде, значи до кога не воведете ред на цела територија имам право да се жалам на секоја ваква случка, кога ќе забележам дека законот важи за сите, тогаш ќе бидам првиот кој ќе ја брани вашата професија.
Ti kazimi sto postapile policajcite pogreso i nadvor od zakonot, togas ke se slozam so tvoeto mislenje.
Ako ti smeta toa deka jas odma se javuvam, nemora da gi citas moite mislenja ili pa temava, pozz.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
И двајцата сте во право, хакинг за тоа дека не смееш да даваш отпор и да не се легитимираш пред полиција, а Илко за тоа дека правдата е селективна.

Но, дури и при селективна правда обичните полицајци не се виновни. Тие работаат под директна команда и во хиерархијата се најдолу.
Ако командирот го пушти негде да апси, ќе апси - ако му каже да не прави ништо само ќе вртат со колите низ населба и тоа е.

Живееме во нефункционална средина и за жал имаме срање менталитет од каде произлегува ваквата нефункционална средина.

Сите сме изреволтирани од нешто во општеството и реагираме најчесто на начин кој не допринесува кон подобрување на состојбите.
Како да изреагирам поинаку?
Сум имал јас ваква ситуација, сум пишувал и тука, 6 џандари тргнуваат од станица да прават обиколка по локалите, и ми се ставаат мене оти седам со нозете на искршена клупа во паркот, од кога им возратив со збор шо ги погди, ајде дај лична карта, па ајде казна поради закон тој и тој, па нарушување на јавен ред и мир, ае 100е шо не ми е криво да ги дадам, ги давам на мојата држава и ако сум заслужил да ги дадам ќе ги дадам законот треба да важи за сите.

Ама еве што се случува во истиот град и како реагира полицијата

Кажи ми како јас да останам рамнодушен на ова и да имам почит кон полицијата, кога гледаат дете од 19 години како седи неправилно на клупа(и тоа е прекршок, не викам дека не е) и одма покажуваат сила.Јас знам дека наредбите идат од нивните команданти, но они пред се му служат на народот и ако сакаат да ги почитуваат треба да се борат против и да го менуваат, но и на самите нив им е поубаво вака.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Како да изреагирам поинаку?
Сум имал јас ваква ситуација, сум пишувал и тука, 6 џандари тргнуваат од станица да прават обиколка по локалите, и ми се ставаат мене оти седам со нозете на искршена клупа во паркот, од кога им возратив со збор шо ги погди, ајде дај лична карта, па ајде казна поради закон тој и тој, па нарушување на јавен ред и мир, ае 100е шо не ми е криво да ги дадам, ги давам на мојата држава и ако сум заслужил да ги дадам ќе ги дадам законот треба да важи за сите.

Ама еве што се случува во истиот град и како реагира полицијата

Кажи ми како јас да останам рамнодушен на ова и да имам почит кон полицијата, кога гледаат дете од 19 години како седи неправилно на клупа(и тоа е прекршок, не викам дека не е) и одма покажуваат сила.Јас знам дека наредбите идат од нивните команданти, но они пред се му служат на народот и ако сакаат да ги почитуваат треба да се борат против и да го менуваат, но и на самите нив им е поубаво вака.
Затоа и напишав дека и двајцата сте во право. Едноставно, со нашиот менталитет, ја правиме државата до толку нефункционална шо ни се удира 10 пати од глава тоа.
За жал, ниту полицијата е идеална и прави 300 глупости (селективна правда е една од нив), ниту пак ние останатите граѓани сме цвеќиња за мирисање.
Револтот од состојбите, на двете страни, најчесто си го прави своето.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Затоа и напишав дека и двајцата сте во право. Едноставно, со нашиот менталитет, ја правиме државата до толку нефункционална шо ни се удира 10 пати од глава тоа.
За жал, ниту полицијата е идеална и прави 300 глупости (селективна правда е една од нив), ниту пак ние останатите граѓани сме цвеќиња за мирисање.
Револтот од состојбите, на двете страни, најчесто си го прави своето.
Се согласувам ама кај останатите граѓани се појавува револт кога постојат двојни стандарди, од таму и иде моментот да одбиеш да послушаш службено лице, да не му покажаш лична карта, итн.Јас најмалку ги обвинувам нив, јасно ми е дека и они се луѓе кои живеат од таа плата, ама не може некој како овој лик да иде тука и да ги брани, негова колешка беше претепана од страна на албански функционер и не се најде некој да застане во нејзина одбрана, а овде он и уште еден се ситат кога некој ќе напише дека го казниле, без разлика дали е со право или не казнет.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
И двајцата сте во право, хакинг за тоа дека не смееш да даваш отпор и да не се легитимираш пред полиција, а Илко за тоа дека правдата е селективна.

Но, дури и при селективна правда обичните полицајци не се виновни. Тие работаат под директна команда и во хиерархијата се најдолу.
Ако командирот го пушти негде да апси, ќе апси - ако му каже да не прави ништо само ќе вртат со колите низ населба и тоа е.

Живееме во нефункционална средина и за жал имаме срање менталитет од каде произлегува ваквата нефункционална средина.

Сите сме изреволтирани од нешто во општеството и реагираме најчесто на начин кој не допринесува кон подобрување на состојбите.
Нешто не ми е јасно
1. ЗАШТО полицијата побарала да искочат НА УЛИЦА ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС
2. За галама и гласна музика СЕ МЕРИ СО АПАРАТ ДАЛИ Е НАД ДОЗВОЛЕНОТО!
полициски час - не смееш да искачаш, во двор, на тераса, во стан смееш да седиш и да се весилиш, да праиш што сакаш. Си постои точно закон за тоа. Од колку до колку саат и колку децибели.

Не знам дали е вистина или не.
Но Полиција да ми дојде и да ми каже да ИСКОчАМ НАДВОР за време на ПОЛИЦИСКИ ЧАС (казна 2000 евра), НЕ ФАЛА! Ако дојде да ме „Опомени“ - Пеки. Така се прави тоа. Има доаѓано полиција во станови кај што се правело журки, 1 пат - ОПОМЕНА УСНА, 2 пат - Со АПАРАТЧЕ МЕРАТ И ПИШУВААТ КАЗНА!
Некако не ми е баш се по „закон“ во оваа приказна. Само треба правник убаво да објасни што и како е прекршено. Сега на крај краева и казна можат да им стегнат пошто биле надвор на јавна површина.

Е затоа е убаво за што и да е не дај боже - АДВОКАТ. А и мислам дека без Налог, за гласна музика по тешко ќе иде апсењето. Особено без некој доказ. И за таа казна треба да има некој доказ, така ?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Се согласувам ама кај останатите граѓани се појавува револт кога постојат двојни стандарди, од таму и иде моментот да одбиеш да послушаш службено лице, да не му покажаш лична карта, итн.Јас најмалку ги обвинувам нив, јасно ми е дека и они се луѓе кои живеат од таа плата, ама не може некој како овој лик да иде тука и да ги брани, негова колешка беше претепана од страна на албански функционер и не се најде некој да застане во нејзина одбрана, а овде он и уште еден се ситат кога некој ќе напише дека го казниле, без разлика дали е со право или не казнет.
Пак ќе ти речам, во право си, дури и кај мене се јавува/л револт од селективна правда па сум имал дуели со полицајци. Но тоа ниту мене ме прави исправен, ниту пак нив во ред (кога грешат).

А за членот, не сум го прател премногу, но како и секој за очекување е да си ја брани професијата. Мн од полицајците го толкуваат законот во смисла "јас сум законот, моето е последно" и тука обично грешат, НО дури и да не се во право прво шо треба е да им укажиш и да не пружаш отпор пошто тоа е тригер за нивна реакција (оправдана). Мислам дека во тој дел сакаше да ти реплицира.
Инаку, знам дека сте имале дискусија порано на темата и не ви се мешам ама и често е земан за мајтап тука заради самиот факт шо е џандар па дел од членовите револтот го истураат на него.

Има мн фурни леб да јадиме додека не станиме општество кое функционира - АКО некогаш станиме.

Нешто не ми е јасно
1. ЗАШТО полицијата побарала да искочат НА УЛИЦА ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС
2. За галама и гласна музика СЕ МЕРИ СО АПАРАТ ДАЛИ Е НАД ДОЗВОЛЕНОТО!
полициски час - не смееш да искачаш, во двор, на тераса, во стан смееш да седиш и да се весилиш, да праиш што сакаш. Си постои точно закон за тоа. Од колку до колку саат и колку децибели.

Не знам дали е вистина или не.
Но Полиција да ми дојде и да ми каже да ИСКОчАМ НАДВОР за време на ПОЛИЦИСКИ ЧАС (казна 2000 евра), НЕ ФАЛА! Ако дојде да ме „Опомени“ - Пеки. Така се прави тоа. Има доаѓано полиција во станови кај што се правело журки, 1 пат - ОПОМЕНА УСНА, 2 пат - Со АПАРАТЧЕ МЕРАТ И ПИШУВААТ КАЗНА!
Некако не ми е баш се по „закон“ во оваа приказна. Само треба правник убаво да објасни што и како е прекршено. Сега на крај краева и казна можат да им стегнат пошто биле надвор на јавна површина.

Е затоа е убаво за што и да е не дај боже - АДВОКАТ. А и мислам дека без Налог, за гласна музика по тешко ќе иде апсењето. Особено без некој доказ. И за таа казна треба да има некој доказ, така ?
Да ти кажам искрено не го ни гледав видеото туку коментирав во однос на коментарите од илко и хакинг т.е. дека често гледаме само од својата страна. Полицијата дека го толкува законот секогаш најправилно на свет, а граѓанинот дека никогаш не е виновен - вистината најчесто е измеѓу.

А се согласувам со тебе околу опомената и мерењето на бучава во однос на твојот цитат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom