Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ајде сега, све од почеток...
Од кај знаеш, можеби и вистината ќе ја погодиш.
Па тебе ова ти е единственото ,,оружје" да тролаш и да одиш со глава у ѕид додека сите останати не се откажат од дискусија со тебе. Или како што некој убаво си кажал:
531425_10150941956067736_965042377_n.jpg
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па тебе ова ти е единственото ,,оружје" да тролаш и да одиш со глава у ѕид додека сите останати не се откажат од дискусија со тебе. Или како што некој убаво си кажал:
Прегледај го приврзокот 181319
Види колку е просто и споредливо:
- јас одговарам на поставни прашања, ти не одговараш на поставени прашања.
- јас ја посочувам вистината, ти не ја знаеш вистината.

Дискусија со мене се води, а ти сам со себе водиш монолог, убедувајќи се себе во своите убедувања, бесконечно барајќи оправдување за точноста во своите убедувања, но не дека убедувањата ти се точни, оти од нив блика апсурдот, туку бараш туѓи грешки, а никако да ти текне дека грешката може да е и во тебе, исто како што може да биде и кај другите.

Сега, почни све од почеток...
 
B

Bafra

Гостин
Bafra,

напорсто, зрачиш со незнаење...а и со омраза кон Црквата. Немај гаље, твојот шеф богато ќе те награди...:icon_lol:

Во православната Црква, не постои „шеф сале„, туку постои соборен/колективен ум во облик, на пример од Синод од одредена помесна Црква.

Глава на Црквата е Христос Бог а не смртен човек, попут Папата.

Од Телема-следбениците не‘ прави различни само „се‘„.

Поглавните не се во Рим, како што веќе ти објаснив, али и за то‘ немај гаље, оти секој твој пост по автоматизам ионака е грешка.

Остатоците се во римска Црква (Сан Клементе) затоа што Св. Кирил се упокоил во Рим-просто и едноставно. Но и ова не го знаеш...


И, како треба да изгледа ликот кој ти ќе го слушаш? Кој те спречува на пример, сам себе да се слушаш, како и до сега?...:pos:
А зашто сам себе да не се слушам ? Нели сум Божја креација, нели преку него добивам свест, живот, зашто да не ми вдахне лично и просветление, туку да морам да идам кај тебе или некој г-дин г-дин. Вие од каде ги добивте знаењата ???

А како Кире и Мете од непријатели на Папата баш таму се упокоил и таму идете на баци рака ....

Поглавните СИТЕ биле во РИМ, ако ти се правиш на тошо или незнаеш тоа твој проблем.
И како немате Шеф сале кога сите секташки филијали имате Владика.

Уствари јасно ми е, само твојот збор е вистинскиот, само преку вас Господ комуницира со народот, не постои никаква друга можност/алтернатива :anco:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Види колку е просто и споредливо:
- јас одговарам на поставни прашања, ти не одговараш на поставени прашања.
- јас ја посочувам вистината, ти не ја знаеш вистината.

Дискусија со мене се води, а ти сам со себе водиш монолог, убедувајќи се себе во своите убедувања, бесконечно барајќи оправдување за точноста во своите убедувања, но не дека убедувањата ти се точни, оти од нив блика апсурдот, туку бараш туѓи грешки, а никако да ти текне дека грешката може да е и во тебе, исто како што може да биде и кај другите.

Сега, почни све од почеток...
Па дај бре да го видиме тој одговор твој конечно!! Каде е?! Сто пати кажа дека било одговорено, дај да видиме кај е објаснето на кој начин ќе утврдиме дека баш вашите тврдења и толкувања се точни а на сите останати погрешни! Постирај го, што те спречува?[DOUBLEPOST=1512556745][/DOUBLEPOST]
Бла-бла-бла...[DOUBLEPOST=1512556379][/DOUBLEPOST]

Пролистај ги претходните дискусии, оти на памет не ми паѓа да ти ги носам на послужавник...

Патем кажано, Бог им дава на луѓето разум, а се чини дека имаш проблем со разумот па не забележуваш што ти е веќе одговорено.
Прелистани се, и секој што има разум може да види дека тие ,,одговори" немаат врска со тоа што цело време те прашувам, бидејќи прашањето не е кој е достоен а кој не, дали вистината им била достапна на ,,достојните" или не, каква е хиерархијата ваша и ред слични одговори, прашањето беше како ние независно ќе провериме и ќе утврдиме дека баш вашите аршини за достојност се оние вистинските, дека баш вашите толкувања не се празни, дека баш вашите тврдења се вистина. Одговор на ова нема, ако не е така слободно демантирај ме и постирај каде е одговорот.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А зашто сам себе да не се слушам ? Нели сум Божја креација, нели преку него добивам свест, живот, зашто да не ми вдахне лично и просветление, туку да морам да идам кај тебе или некој г-дин г-дин. Вие од каде ги добивте знаењата ???

А како Кире и Мете од непријатели на Папата баш таму се упокоил и таму идете на баци рака ....

Поглавните СИТЕ биле во РИМ, ако ти се правиш на тошо или незнаеш тоа твој проблем.
И како немате Шеф сале кога сите секташки филијали имате Владика.

Уствари јасно ми е, само твојот збор е вистинскиот, само преку вас Господ комуницира со народот, не постои никаква друга можност/алтернатива :anco:
Бла-бла-бла...
Сам прашал-сам одговорил.

[DOUBLEPOST=1512556379][/DOUBLEPOST]
Па дај бре да го видиме тој одговор твој конечно!! Каде е?! Сто пати кажа дека било одговорено, дај да видиме кај е објаснето на кој начин ќе утврдиме дека баш вашите тврдења и толкувања се точни а на сите останати погрешни! Постирај го, што те спречува?
Пролистај ги претходните дискусии, оти на памет не ми паѓа да ти ги носам на послужавник...
 
B

Bafra

Гостин
Pа ти си бил многу слаб соговорник, ја па мислев 19.000 мислења имале тежина :cautious:

А зашто сам себе да не се слушам ? Нели сум Божја креација, нели преку него добивам свест, живот, зашто да не ми вдахне лично и просветление, туку да морам да идам кај тебе или некој г-дин г-дин. Вие од каде ги добивте знаењата ???
Баш очекував одговор, како ти и владиките ја купивте франшизата само вие да имате ексклузивно право да бидете соработници и претставници на Бог. :(

Ој таму бацувај го римскиот прстен :P
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Pа ти си бил многу слаб соговорник, ја па мислев 19.000 мислења имале тежина :cautious:



Баш очекував одговор, како ти и владиките ја купивте франшизата само вие да имате ексклузивно право да бидете соработници и претставници на Бог. :(

Ој таму бацувај го римскиот прстен :P
И така натаму...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
:)

"I picture the true sceptic as a man eager and alert, his deep eyes glittering like sharp swords,
his hands tense with effort as he asks, “What does it matter?”

I picture the false sceptic as a dude or popinjay, yawning, with dull eyes,
his muscles limp, his purpose in asking the question but the expression of his slackness and stupidity."

- The Soldier and the Hunchback: ! and ?, Equinox Vol. I, No.1
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Да не ви стана премногу сериозна темава, па немате мислење или пак се е кажано? :)

Или пак „главните играчи“ кои создаваат непријателство се банирани на некое време?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Темава е сериозна, но за кого како...

Од друга страна, вистината и лагата, темнината и светлината и конечно, Христос и Сатаната. немаат ништо заедничко. Оттаму и нивната неспоивост и неможноста за компромис.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Темава е сериозна, но за кого како...

Од друга страна, вистината и лагата, темнината и светлината и конечно, Христос и Сатаната. немаат ништо заедничко. Оттаму и нивната неспоивост и неможноста за компромис.
Знам дека е сериозна, но луѓево не сакаат сериозност ниту пак издржани говори. Ако нешто не им се допаѓа, не го читаат и продолжуваат да зборуваат она што го научиле одамна и ништо повеќе. Со скриени намери да навредат, срце полно со омраза зборуваат ли зборуваат...
Не ги интересира другоста, соговорникот, да прошират хоризонти. Во биквална смисла по се изгледа толку им е чергата, толку им е чекорот...

А тука имаме толку многу муабети, некои се за скокање, кај што има омраза и навредувања... но има и линкови и цитати и философии кои може да го натераат човека да истражува.

Сега за ова сатани, помазаници, евреи, муслимани...

Како немаат ништо заедничко твојот Помазаник со сатаната? Имаат и те како... Христос би немал никаква причина да егзистира во историјата па и денес ако не постои неговиот непријател наречен Сатана од оние кои проповедаат христијанство!
А под тој поим сатана секоја од религиите си разбира како им одговара најдобро на таа религија...
Оваа дуалност не е измислица ниту од евреите, доаѓа од постари учења... со многу подруга симболика од онаа што ја проповедаат на пример христијаните...

Евреите се под влијание на сатаната, муслиманите исто, од друга страна христијаните со купот цркви го поделија законот и направија партали од истиот и раширија омраза наместо љубов... наместо да го доближат светото до народот, тие од истото направија... проклета политика и економија!

Гревот е вториот збор кој што го премногу користите, а е дело на сатаната како што проповедаш тука... му доаѓа како омекнувач при перење алишта во врска со вашата религија!

Пробуваше многупати да го накалемиш на философијата наречена Телема, но ти рековме дека Зборот на Гревот е ограничување а ние немаме ништо со ограничувањето, а со тоа ниту со гревот!

Целата идеја се врти околу тоа дека ги има и двајцата, и сатана и христос (3 во едно)... едниот владее со светот бидејќи така дозволил Оној што може се, каде што учите дека Помазаниот или Христос е Еден од тројниот бог и е Оној кој што дозволил другиот да владее со Земјата сега (како да нема други планети со живот) каде што вие велите дека сите се грешни, дури и да се најголемите светци!
Нели... да не вртиме наназад низ темите, знаеме низ годините што сме зборувале...

Религиските вистини и лаги (кои најлесно го разгоруваат срцето на омраза кај обичниот верник) уште еднаш по се изгледа ќе мора да го доведат светот на колена во крв, за да заврши старо-еонското лудување околу боговите и верувањата, за да дознаете дека постои нешто многу поголемо од вашето мало разбирање како верници, за да разберете дека е луда идејата да се умира за богови, да се убива за истите, да се мрази заради истите!
Книгите ви зборуваат за љубов, а вие сите што не се како вас ги нарекувате сатанисти и следбеници на злото! Кој ви го помрачува умот и срцето?

Но по се изгледа, како што постојано велам: за се си треба искуство инаку ќе биде само надевање и верување.

 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Знам дека е сериозна, но луѓево не сакаат сериозност ниту пак издржани говори. Ако нешто не им се допаѓа, не го читаат и продолжуваат да зборуваат она што го научиле одамна и ништо повеќе. Со скриени намери да навредат, срце полно со омраза зборуваат ли зборуваат...
Не ги интересира другоста, соговорникот, да прошират хоризонти. Во биквална смисла по се изгледа толку им е чергата, толку им е чекорот...

А тука имаме толку многу муабети, некои се за скокање, кај што има омраза и навредувања... но има и линкови и цитати и философии кои може да го натераат човека да истражува.

Сега за ова сатани, помазаници, евреи, муслимани...

Како немаат ништо заедничко твојот Помазаник со сатаната? Имаат и те како... Христос би немал никаква причина да егзистира во историјата па и денес ако не постои неговиот непријател наречен Сатана од оние кои проповедаат христијанство!
А под тој поим сатана секоја од религиите си разбира како им одговара најдобро на таа религија...
Оваа дуалност не е измислица ниту од евреите, доаѓа од постари учења... со многу подруга симболика од онаа што ја проповедаат на пример христијаните...

Евреите се под влијание на сатаната, муслиманите исто, од друга страна христијаните со купот цркви го поделија законот и направија партали од истиот и раширија омраза наместо љубов... наместо да го доближат светото до народот, тие од истото направија... проклета политика и економија!

Гревот е вториот збор кој што го премногу користите, а е дело на сатаната како што проповедаш тука... му доаѓа како омекнувач при перење алишта во врска со вашата религија!

Пробуваше многупати да го накалемиш на философијата наречена Телема, но ти рековме дека Зборот на Гревот е ограничување а ние немаме ништо со ограничувањето, а со тоа ниту со гревот!

Па целата идеја се врти околу тоа дека ги има и двајцата, и сатана и христос (3 во едно)... едниот владее со светот бидејќи така дозволил Оној што може се, каде што учите дека Помазаниот или Христос е Еден од тројниот бог и е Оној кој што дозволил другиот да владее со Земјата сега (како да нема други планети со живот) каде што вие велите дека сите се грешни, дури и да се најголемите светци!

Религиските вистини и лаги (кои најлесно го разгоруваат срцето на омраза кај обичниот верник) уште еднаш по се изгледа ќе мора да го доведат светот на колена во крв, за да заврши старо-еонското лудување околу боговите и верувањата, за да дознаете дека постои нешто многу поголемо од вашето мало разбирање како верници, за да разберете дека е луда идејата да се умира за богови, да се убива за истите, да се мрази заради истите!
Книгите ви зборуваат за љубов, а вие сите што не се како вас ги нарекувате сатанисти и следбеници на злото! Кој ви го помрачува умот и срцето?


Но по се изгледа, како што постојано велам: за се си треба искуство инаку ќе биде само надевање и верување.
Хепта,

како и редовно, не ги читам твоиве километарски самоубедувања, но се навраќам само на болдот.

По миљон и прв пат пишувам дека верата се проверува преку дела и преку духовниот опит, наспроти твоево „набадање„ дека верата (и надежта) била слепа.

Така, делата од мојата вера се познати исто како што се познати (не)делата од твојава....вера ли е, философија ли е, идеологија ли е...така да на човека му преостанува да одлучи и да одбере-на негов грб.

Како пример за слепа вера, одличен случај е сциентисточкото идолопоклонство па ајде да видиме што велат оние кои веруваат дека Земјата се „врти„ околу Сонцето и нека посочат еден очевидец на посочениов феномен, оти без да биде проверен, истиот останува слепа вера-вера во невиден феномен, кој е, разбира се, „...научно докажан...„.

Жими мајка!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Како тоа не ги читаш луѓето што ти одговараат и разговараат тука на форум?
Па зошто ми одговараш со цитирања и слично кога не можеш да ме разбереш што ти зборувам ако не ме читаш? :)

Милион пати пишуваш едно та исто бидејќи не ги читаш другите, не само мене... за да научиш повеќе, мора да читаш.
За да разговараш со некој, мора да слушаш.

Не сме дојдени тука да читаме христијански проповеди by the book, за тоа поминеме низ црква и слушнеме што се зборуваат свештениците, тука пак сме дојдени за дијалог... да наоѓаме разлики, сличности, да прочитаме што другите избрале за животна философија итн итн...

Почни да ги читаш оние кои одвоиле време да разговараат со тебе, не биди некултурен, а и за да не морам да се повторуваме постојано за едно та исто...

П.С. Форум е ова. Мора да читаш дури и тоа што не ти се допаѓа ќе мора да го прочиташ за да се вклучиш нормално во разговорот, а да не звучиш како некој фанатик...
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Хепта,

како и редовно, не ги читам твоиве километарски самоубедувања, но се навраќам само на болдот.

По миљон и прв пат пишувам дека верата се проверува преку дела и преку духовниот опит, наспроти твоево „набадање„ дека верата (и надежта) била слепа.

Така, делата од мојата вера се познати исто како што се познати (не)делата од твојава....вера ли е, философија ли е, идеологија ли е...така да на човека му преостанува да одлучи и да одбере-на негов грб.

Како пример за слепа вера, одличен случај е сциентисточкото идолопоклонство па ајде да видиме што велат оние кои веруваат дека Земјата се „врти„ околу Сонцето и нека посочат еден очевидец на посочениов феномен, оти без да биде проверен, истиот останува слепа вера-вера во невиден феномен, кој е, разбира се, „...научно докажан...„.

Жими мајка!
Така е @MIKI1 изјасни се,Земјата не се врти околу Сонцето,туку е рамна плоча која ја носи поп на грбот.Кој верува во тие глупости,сега се е докажано.Не треба да веруваш ,ако одвоиш пари може и ќе го посетиш Марс.Сега се е возможно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Така е @MIKI1 изјасни се,Земјата не се врти околу Сонцето,туку е рамна плоча која ја носи поп на грбот.Кој верува во тие глупости,сега се е докажано.Не треба да веруваш ,ако одвоиш пари може и ќе го посетиш Марс.Сега се е возможно.
Frater Barrabbas,

ајде сега, избламирај се сам себе на форумов и потсети ме во кој мој допис имам напишано дека Земјава е рамна и дека ја носи поп на грбот, а воедно посочи го името од очевидецот кој со свое око видел дека Земјава се „врти„ околу Сонцето.

Разбира се, очекувам да ми одговориш, но полесно ќе ти е да киднеш од одговорот и пак да се јавиш на форумов после едно миљон туѓи постови и тоа непоканет...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1512845128][/DOUBLEPOST]
Како тоа не ги читаш луѓето што ти одговараат и разговараат тука на форум?
Па зошто ми одговараш со цитирања и слично кога не можеш да ме разбереш што ти зборувам ако не ме читаш? :)

Милион пати пишуваш едно та исто бидејќи не ги читаш другите, не само мене... за да научиш повеќе, мора да читаш.
За да разговараш со некој, мора да слушаш.

Не сме дојдени тука да читаме христијански проповеди by the book, за тоа поминеме низ црква и слушнеме што се зборуваат свештениците, тука пак сме дојдени за дијалог... да наоѓаме разлики, сличности, да прочитаме што другите избрале за животна философија итн итн...

Почни да ги читаш оние кои одвоиле време да разговараат со тебе, не биди некултурен, а и за да не морам да се повторуваме постојано за едно та исто...

П.С. Форум е ова. Мора да читаш дури и тоа што не ти се допаѓа ќе мора да го прочиташ за да се вклучиш нормално во разговорот, а да не звучиш како некој фанатик...
Хепта,

еве, и овој пат не го читам твојов монолог, оти напросто немаш што да кажеш, а приликите за кажување до сега си ги имал, под услов да кажуваш што те прашуваат а не што не те прашуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom