Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
-Од искуства си посочив во претходните постови. Нигде не напишав дека сакам да посочам повеќе од она што е познато. Повеќе од тоа што е познато не сум имал и не можам да посочувам. Ниту сум имал духовно искуство за да посочувам.

-Тоа што се случува со човекот после смртта по која основа ми е непознаница. Што ми е гајле што се случува по смртта. Си го глеам овој живот да си го изживеам. Да си го поминам времето со тие што ги сакам и да не праам зло на други. А што се дешава по смртта не сум видел и не можам да сведочам.

-какво ловење души. Кој е тој што лови души. Јас ли како атеист. Паганот ли. Кој?

Ако нејќеш да шпекулираш за Аце Мкд-ски што тогаш ми збориш дека сум имал неточен став.
И што ако бил паган па почитувал други пагани. Пак персиските богови не биле негови. Секој народ само своето си го сметал за вистинско верување. И Господ претставува пагански бог за некој друг.
dARK_ElementaL,

од твоиве дописи е појќе од очигледно дека немаш што да кажеш, така да што уопште бараш на темава?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667

Ете ви го она „слушај што ти зборам не што правам“ во вистинска смисла...
И потоа ќе зборуваат како никој не се грижи за иконите стари со векови, остаток од една Византија, како никој не се грижи за македонското наследство...
Што, ладно му е на свештенството?
Нека пробаат надвор од ѕидините да прават ритуали, тогаш и овие ладни ѕидови ќе им изгледаат како печки подгревани дури и од самиот пекол...
Недоделкани будали ...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
dARK_ElementaL,

од твоиве дописи е појќе од очигледно дека немаш што да кажеш, така да што уопште бараш на темава?
Јас што сум барал на темава. Ај бе те молам па ти си тој што рече дека не даваш образложување. Ти си тој што верува во напишаното во ббиблијата. јас реков дека може евреите си претерале со тој закон. Од каде некој може да знае дека навистина Бог дал таков закон. Од каде некој може да знае дека е вистина тоа што пишува во библијата. Од каде па и ти самиот знаеш дека е вистина тоа што го пишува во библијата па да им кажуваш на другите дека имаат погрешни ставови
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
dARK_ElementaL,

од твоиве дописи е појќе од очигледно дека немаш што да кажеш, така да што уопште бараш на темава?
Pa,ti,osven navredi kon nas,nemash shto da kazesh. dARK_ElementaL postavuva prashanja za Biblijata i kazuva deka nekoi tekstovi od nea mu se cudni. Pa,shto ?
Normalno e sekoj covek da se zaprasha sebesi i da im postavuva prashanja i da bara objasnuvanja od drugite lugje za neshta koi ne se lesno sfatlivi zoshto se takvi kakvi shto se.Eve,jas veruvam vo Gospod,no sepak ne ja sfakjam Biblijata vo bukvalna smisla. Toa bukvalno sfakjanje i tolkuvanje na religiskite knigi go pravat fundamentalistite od koi povekjeto od niv se zabegani teroristi koi gi koristat svetite knigi kako opravduvanje za nivnite zlodela,shto pretstavuva golem grev.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.709
Поени од реакции
7.843

Ете ви го она „слушај што ти зборам не што правам“ во вистинска смисла...
И потоа ќе зборуваат како никој не се грижи за иконите стари со векови, остаток од една Византија, како никој не се грижи за македонското наследство...
Што, ладно му е на свештенството?
Нека пробаат надвор од ѕидините да прават ритуали, тогаш и овие ладни ѕидови ќе им изгледаат како печки подгревани дури и од самиот пекол...
Недоделкани будали ...
Извор Твитер? Или Фејсбук?

И ти само врз основа на оваа слика, без дополнителен текст или образложение, заклучи дека свештеник го направил ова недело.

Во моментот јас ја читам веста на јазикот на земјата каде се наоѓа оваа црква и таму се вели дека тоа го направиле мајсторите за инсталирање на парни котли, кои не биле надгледувани од свештениците.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
ВО моментов читаш оправдувања кои убаво и годат на твојаат душичка... ништо друго.
Како може да не бидат надгледувани мајсторите? Посебно во храм стар со векови? Таму не смее да се чепка за реставрација без надгледување, не некој парно му текнало да мести!
ПАРНО во православен храм! Алооо... што, свеќи снемаа?

Дома кога ќе ти дојдат мајстори, не им кажуваш каде што ќе стои и како - договор да се направи?
Многу ти од кај свештениците христијански дури и кога грешат, ги браниш безусловно?
Не е добро тоа, секташки е :)

П.С. Сликата е од човек што е православен христијанин, но не можам да ти го откријам неговиот идентитет.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.709
Поени од реакции
7.843
ВО моментов читаш оправдувања кои убаво и годат на твојаат душичка... ништо друго.
Како може да не бидат надгледувани мајсторите? Посебно во храм стар со векови? Таму не смее да се чепка за реставрација без надгледување, не некој парно му текнало да мести!
ПАРНО во православен храм! Алооо... што, свеќи снемаа?

Дома кога ќе ти дојдат мајстори, не им кажуваш каде што ќе стои и како - договор да се направи?
Многу ти од кај свештениците христијански дури и кога грешат, ги браниш безусловно?
Не е добро тоа, секташки е :)

П.С. Сликата е од човек што е православен христијанин, но не можам да ти го откријам неговиот идентитет.
Не ги оправдувам. Едноставно направиле превид зашто биле наивни и лековерни или едноставно не очекувале дека мајсторите ќе покажат толкава дрскост и непочитување.

Туку, рече дека храмот е стар со векови? Колку векови?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Не ги оправдувам. Едноставно направиле превид зашто биле наивни и лековерни или едноставно не очекувале дека мајсторите ќе покажат толкава дрскост и непочитување.

Туку, рече дека храмот е стар со векови? Колку векови?
Ама ти не ме читаш. Не се криви мајсторите. Некој им кажал стави тука, дупчи тука... ти не си имал мајстори дома по се изгледа или татко ти им кажувал што како да прават во вашиот дом!
Храмот е некаде XIX век или пак постар гледајќи ги иконите колку се распаднати ти што мислиш, сакаш и име да бараме? :)
И сега не вреди ништо со сета таа новотарија од инсталирано парно во храм...
КРЕТЕНИ!
Не сум христијанин но ме иритираат вакви касапења иако тоа е еден христијански храм!
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Ете ви го она „слушај што ти зборам не што правам“ во вистинска смисла...
И потоа ќе зборуваат како никој не се грижи за иконите стари со векови, остаток од една Византија, како никој не се грижи за македонското наследство...
Што, ладно му е на свештенството?
Нека пробаат надвор од ѕидините да прават ритуали, тогаш и овие ладни ѕидови ќе им изгледаат како печки подгревани дури и од самиот пекол...
Недоделкани будали ...
Хепта (аман, пак...),

а кој уопште те прашува за твоето мислење за православната вера?

„Сам прашал-сам одговорил„?

И оти, кога те прашуваат, се криеш?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
А ти пак како мирјанин, што толку важност си придодаваш во однос на православната вера? :)
Највистински веруваш во однос на другите, сигурно е тоа... (y)

Ова е не е коментирање за твојата „православна вера“ туку коментирање за уништување на дел од историјата... затоа реков иако не сум христијанин ме иритира простачкото однесување на свештенството кое не знае да зачува нешто вредно само за да си го загрее газот, а квичат кога некој разбил црква и украл пари или им дигнал икона! Па ете, не мора никој да краде икони, нека викнат самите мајстори и нека кречат се во бело врз фреските и завршено!

Не коментирам тука за православната ти вера туку за неодговорните и неуки свештеници...
Парно во православен храм!
ПАРНО! :D
ТВ да стават, да гледаат оние од задните редови што прави свештеникот при изведувањето на ритуал? Може?

П.С. Ти како мирјанин, прашуваш глупости заради своето незнаење, затоа не можам да ти одговорам :) И заради твојата омраза не добиваш одговори
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
П.С. Ти како мирјанин, прашуваш глупости заради своето незнаење, затоа не можам да ти одговорам :) И заради твојата омраза не добиваш одговори, проклета ти е душата...
Јас, како дел од Црквата, поставувам незгодни прашања на кои ти, како Телемит, не си способен да одговориш.

Просто е...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Да, прашањето за кое ти со гордост глаголаш како е „незгодно“ бидејќи си ограничен и полн со омраза кон сешто што не е православие, а токму тоа православие те прави злобен...

Тоа што за тебе е православна историја за мене а и за други е дел од историјата на човештвото. Ти мислиш дека некој ако критикува нешто, дека мора и да го мрази!
Со тој ум, каде? Ќе судиш, знам - таков ти е и концептот на божественото - да се суди, да се греши, да мириса на сулфур инаку не вреди ништо...

Еден ден, кога можеби нема да има ниту кров тоа здание на кои овие будали му ставиле парно раскопувајќи стари фрески, некој ќе гради врски од едно до друго време и ќе најде изгубени врски помеѓу луѓето, времињата и знаењето кое тогаш може да биде и заборавено!

Но што знаеш ти за тоа? Ти си само тука и сега и чекаш да умреш и да не се вратиш наваму до „големото повторно раѓање преку Христос“.

П.С.
Дали тоа беше Трескавец во чии ѕидини од огромни камења има пентаграми изгравирани на нив, од времето кога таму имало храм на Артемида или некој друг „право“славен храм беше во Македонија...
Истражи малку! Само вие од стариот еон старите храмови ги уништивте и над нив или од нив изградивте свои - за да се заборави на нив, наместо да се зачува знаењето за истите!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Привремено заклучена поради хемиска и нуклерна деконтаминација.

П.С. @Хептаграм XI @MIKI1
Внимавајте на зборовите..... Да не се казнуваме за навреди. Ако пишувате, пишувајте за темата, не еден за друг.

П.С.С. Темата повторно отворена.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
П.С.
Дали тоа беше Трескавец во чии ѕидини од огромни камења има пентаграми изгравирани на нив, од времето кога таму имало храм на Артемида или некој друг „право“славен храм беше во Македонија...
Истражи малку! Само вие од стариот еон старите храмови ги уништивте и над нив или од нив изградивте свои - за да се заборави на нив, наместо да се зачува знаењето за истите!

Да, бев пред пар години во манастирот Трескавец и монахот Калист ни посочи дека манастирот навистина е изграден на остатоци од антички елински пагански храм, посветен на еден од нивните идоли.

Ништо чудно и ништо невообичаено; православниот храм го „покрива„ паганскиот храм во кој верните, наместо да се поклонуваат на камени идоли, кои „...ниту плачат, ниту се смеат...„, можат да Му се поклонуваат на живиот Бог.

Така, исправена е грешката од паганите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Гледаш... исто зборувам, но битно е да се крева врева!

Знаеме дека за вас не е ништо невообичано и чудно, напишав и претходно дека во стариот еон прикривањето на обожувањата и учењата на прастари извори е вообичаена работа - и погрешна!
Зарем не се палеа библиотеки со старите учења?
За жал, да, тоа е дел од историјата на човештвото!

Ова е само оправдување и касапење на историјата од страна на старо-еонските религии - „да исправат нешто“ со криење на старото! А не кажуваат дека искористиле нешто од старите учења во своите новонастанати догми. Тоа никој не сака да го зборува и постојано се крие и се забранува да се учи...

Како што ти сега зборуваш за „камени идоли и поклонување“ кои ги имало нели кај старите учења и ритуали (за кои знам дека не знаеш ништо освен дека се обожавало „идол“ и доста е, каде што идол е нешто лошо), за други денес пак за православните икони и нивно бакнување и оставање пари е исто така „поклонување на цртани идоли кои ниту плачат ниту се смеат... наместо на живиот бог“!

Премногу покривате, наместо само да поправате... тука е разликата од новиот и стариот еон.

Вие не можете да го живеете крајот на вашето проповедање иако тоа ви е предвидено од оние иницијанти на времето кои беа способни за иницијација. :sneaky:

Потоа дојдоа другите, „наследниците“ во тие времиња и ете, сега сме сведоци на тоа како неиницирани зборуваат за свети работи за кои не знаат ништо и само се надеваат или најдобро, веруваат дека се така како што им е кажано.

П.С. Не е ништо исправено, само ги испомешавте симболите!
Старите учења, заради христијанството (во својата првична форма), мораа да заминат во „илегала“ за да се зачуваат тајните кои се предаваат низ времињата на човештвото!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom