Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Телемитската обострана љубов се темели на заедничко почитување и разбирање на сите разлики... Зарем христијанинот сите ги љуби? Не!
Муслиманинот? Да не ни зборуваме... Тоа што го правите е лицемерие...
Старо-еонските религии станаа политика и лицемерие...
Едните за другите велат дека се лага... а си разменуваат бакнежи и подаваат рака како да се најдобри пријатели... Тоа сакаш од Телемит?

Љубовта е закон, љубов под волја. И нека будалиот... итн итн :) Се пишува во „Книгата на Законот“, заедно со коментарот на братот Пердурабо - за да колку толку се има централно разбирање на општите работи во однос на Законот.
Не бидете будали, студирајте го Законот на Телема за да не трескате зелени за работи кои се 2000 години пред вас...

Вие двајца не се разбирате, се мразите и се трудите на секој можен начин на форумов да се навредувате... нема потреба од сето тоа. На маса сте седеле и сте пиеле :)
А ете ви читам зборовите и мислите и има што да види човек..
Кроули ако бил лош човек според христијанските секташи, вие сте 200% полоши од него според размислите ваши тука :)

Јас не знам зошто не ги спрегнете вашите богови, идеали и што ли не и во еден ринг да си ги искришите главите... бидејќи физичката љубов може да донесе до екстаза, исто и болката!

Има секако религиозни пракси кои донесуваат болка на телото, а тоа да ги носи поблиску до богот кој го обожуваат - зошто не ги решите вашите недоразбирања на ваков начин, кога преку форумов не бидува? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Телемитската обострана љубов се темели на заедничко почитување и разбирање на сите разлики... Зарем христијанинот сите ги љуби? Не!
Муслиманинот? Да не ни зборуваме... Тоа што го правите е лицемерие...
Старо-еонските религии станаа политика и лицемерие...
Едните за другите велат дека се лага... а си разменуваат бакнежи и подаваат рака како да се најдобри пријатели... Тоа сакаш од Телемит?

Вие двајца не се разбирате, се мразите и се трудите на секој можен начин на форумов да се навредувате... нема потреба од сето тоа. На маса сте седеле и сте пиеле :)
А ете ви читам зборовите и мислите и има што да види човек..
Кроули ако бил лош човек според христијанските секташи, вие сте 200% полоши од него според размислите ваши тука :)

Јас не знам зошто не ги спрегнете вашите богови, идеали и што ли не и во еден ринг да си ги искришите главите... бидејќи физичката љубов може да донесе до екстаза, исто и болката!

Има секако религиозни пракси кои донесуваат болка на телото, а тоа да ги носи поблиску до богот кој го обожуваат - зошто не ги решите вашите недоразбирања на ваков начин, кога преку форумов не бидува? :)
Хепта,

и ти си у право. Ето, конечно се согласивме. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Хепта,

и ти си у право. Ето, конечно се согласивме. :)
Јас сум цело време во право ( со мали нијанси на навреди за да се одржувам со вас, ветераните на форумов во тој стил), бесцелно се неразбираме како да боговите + или - ни пиштуваат за тоа кој подобро ќе си ги брани животните философии... верувања и надежи...

Муабетот е секој да разбере дека секој има право да биде христијанин, да биде критикуван заради тоа како дејствува, секој да биде Телемит и да биде критикуван заради тоа, муслиман итн итн и тоа критикуван во однос на човештвото!
Ви ги критикувале боговите и учењата кои дошле симптоматично до вас? Што, ви се срони бисерот? Мора да зборувате како што зборувавте низ годиниве тука, омраза и глупости? Простачки муабети?
Ти реков, тука ти што научи е сарказам - добре дојде меѓу луѓето :)
Никој не е подобар христијанин ниту пак станал хритсијанин бидејќи ти тука се уби од зборување за христијанството зборувајќи како сите други се секти и лажни учења :)

Мора експериментот да биде побитен од едно верување... да не правиме дувла за неспособните! Доста е со тоа...

Тоа е најопштата форма на Законот на Телема. Затоа и не постојат гревови од општа форма дадени во старите свети книги, кои доведоа до распад и тешки поделби на луѓето кои уште 1000 години нема да се закрпат како што треба...

Јас постојано велам дека иницијанти доаѓаат од мноштвото, од луѓето - човештвото. Ако го заборавите човештвото и само боговите ви се целта - ништо не правите!


@katinakatalina ме праша дали светот ќе бил подобар ако сите биле Телемити...
Не може светот да биде едноличен! Слепи сте? :)
Светот мора да биде разнобоен, различен, со куп искуства за секој... :)

И така :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И јас да те потсетам; православен став е дека Светов е стар цца 7 500г. а јудејско-протестантски став е дека Светов е стар цца 6 000г.
И сега како да препознаеме кој е од правата а кој од кривата црква? Ти или @121314 ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Mногу си лековерен и наивен, веруваш во секоја прикаска како да е вистинита.
А што рече, што вели зороастризмот за судбината од човековата душа после смртта?[DOUBLEPOST=1502374083][/DOUBLEPOST]
И сега како да препознаеме кој е од правата а кој од кривата црква? Ти или @121314 ?
И @121314 и јас сме дел од Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква. Надвор од Црквата, нема други Цркви.

Несогласувањата на ниво од поединци, кои се лесно решливи, не значи дека поединците припаѓаат на различни Цркви.

Несогласувањата помеѓу поединци од различни заедници, се суштински и ненандминливи.

Проценките од Црквата околу староста од Светов и проценките од јудео-протестантите, веќе ги напишав, а разликата е очигледна.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Кеплер, разбираш,

јас знам дека ти не знаеш, ти знаеш дека јас знам дека ти не знаеш па не ти преостанува ништо друго, освен својата приказна за наводниот интерес кон верски теми, повторно и повторно да ја почнуваш од почеток.[DOUBLEPOST=1502312204][/DOUBLEPOST]

Еве од мене прашање; наведи ми еден (еден, не појќе...) црковен теолог, кој се занимавал со животот и делото од Иди Амин.

Ќе можеш?...:pos:[DOUBLEPOST=1502312257][/DOUBLEPOST]

Се поклонувам на твојот гениј...еве, види: :cuc:[DOUBLEPOST=1502312360][/DOUBLEPOST]

Само ти кажи како треба да „изгледа„ доказот; да личи на високонапонски трансформатор, да личи на високофреквентен осцилатор и томе слично...[DOUBLEPOST=1502312424][/DOUBLEPOST]

И то шо велиш...
Дај фрекфенцијата кај што се наоѓате со Исуса и ќе ја наредиме, ти викаш дека те допрел и дека си праите муабет, дај кажи си што бранова должина користите, модулација ова она да слушниме шо ќе кажи госпо. Мора да се прилагодувате со доказиве, книжуле пишувано, препишувано, менувано во 2000 години сакаш да ти биде веродостоен доказ дека ти постои госпо :tapp:[DOUBLEPOST=1502383548][/DOUBLEPOST]
Е тоа е вистинското прашање - зошто постојат. Можеш ли да си одговориш? Бараше 10 разлики да ти се наведат зошто Источната Православна Црква е Вистинската Црква Христова, а ти можеш ли да согледаш зошто Римокатоличката црква не може да биде таква, и да наведеш барем една причина?

Еве ти мала помош:

http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Ви_нисте_црква,_ви_сте_јерес

Бонус и од мене, нивната употреба на бесквасен леб во Евхаристијата.

Еве што е Евхаристија:

http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Евхаристија

Eве го римокатоличкиот сурогат:

Прегледај го приврзокот 175488

Што рекол Исус Христос во Марко 14:22?

И кога јадеа, зеде Исус леб, го благослови, го прекрши, па им даде и рече: „Примете,
јадете; тоа е Моето тело.


Кого тогаш го претставува бесквасниот леб во римокатоличката Евхаристија??? Исус Христос - сигурно не.
Пак не гледам причина зошто постои? Кај ви е госпо да се реши од ваквите, што гледа се и гледа дека му шират лажна вера нека скокни до земјава и нека ја реши целата ситуација :D[DOUBLEPOST=1502383785][/DOUBLEPOST]
...му одгoвори Let3 на Let3.
Ти верувам „на зборот„-жими мајка! [DOUBLEPOST=1502323624][/DOUBLEPOST]

Драги мои, еве уште еден изблик на љубов-Телемитска, нормално...:pos:[DOUBLEPOST=1502323743][/DOUBLEPOST]

И јас да те потсетам; православен став е дека Светов е стар цца 7 500г. а јудејско-протестантски став е дека Светов е стар цца 6 000г.
Мики шо викаш ти колку е стар светов?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дај фрекфенцијата кај што се наоѓате со Исуса и ќе ја наредиме, ти викаш дека те допрел и дека си праите муабет, дај кажи си што бранова должина користите, модулација ова она да слушниме шо ќе кажи госпо. Мора да се прилагодувате со доказиве, книжуле пишувано, препишувано, менувано во 2000 години сакаш да ти биде веродостоен доказ дека ти постои госпо :tapp:
Кеплер, разбираш,

иако прашањево ти е тотална „утка„, сепак ќе речам вака; во Црквата, се живее по два основи; молитви и Свети Тајни. Наведените нешта ја чинат непосредната врска меѓу Творецот и творението.

Од брз воз се гледа дека не се во прашање никакви фреквенции.

Со „доказите„ не мораме да се прилагодуваме, оти докази имаш полн куфер.[DOUBLEPOST=1502385141][/DOUBLEPOST]
Мики шо викаш ти колку е стар светов?
Кеплер,

ќе се повикам на одговорот на еден критичар на еволуцијата, кој, отприлика, вели вака: „...Во еволуцијата, стави колку сакаш долг временски период и нема да погрешиш...„. :pos:

Ето го мојот одговор; Светов е стар онолку колку што ти мислиш дека е стар.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Луѓе, не е проблем колку години е стар светот, проблемот е во учењата како ќе заврши истиот и што со човештвото :)
Се разбираме нели?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Луѓе, не е проблем колку години е стар светот, проблемот е во учењата како ќе заврши истиот и што со човештвото :)
Се разбираме нели?
Хепта,

не се разбираме. Ајде кажи кога и како ќе заврши Светов и што ќе биде након завршетокот. и што е најбитно, наведи ни од кај ги знаеш тие нешта.

Ќе можеш? Само без линкови...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И @121314 и јас сме дел од Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква. Надвор од Црквата, нема други Цркви.

Несогласувањата на ниво од поединци, кои се лесно решливи, не значи дека поединците припаѓаат на различни Цркви.

Несогласувањата помеѓу поединци од различни заедници, се суштински и ненандминливи.

Проценките од Црквата околу староста од Светов и проценките од јудео-протестантите, веќе ги напишав, а разликата е очигледна.
Епа штом биле лесно решливи, ај реши го! Од иста црква сте биле арно ама тоа што за тебе е црковен став за другар ти е ,,протестантска глупост". Зошто да не му верувам дека твоите ставови се ,,протестантска глупост"?[DOUBLEPOST=1502401553][/DOUBLEPOST]
Мики шо викаш ти колку е стар светов?
IMG_20170810_113505.jpg
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Хепта,

не се разбираме. Ајде кажи кога и како ќе заврши Светов и што ќе биде након завршетокот. и што е најбитно, наведи ни од кај ги знаеш тие нешта.

Ќе можеш? Само без линкови...
Се разбираме... одлично и тоа.
Ти како христијанин проповедаш за некакво второ доаѓање на спасител, кој што ќе им суди и на живи и мртви... нужно е за вас да има крај на светот, да има зло на земјата, да има грешници - што инаку ќе имате потреба од Христос?
Евреите што чекаат? Крал и Свештеник во едно! Проповедате дека ќе има некаков си прекрасен рај на земјата каде што секој ќе го спознае богот, а тоа ќе се случи после насилие...
Зошто се мора да е ... крваво? :)

Зошто не седнете и не го направите светот подобро место со поголемо разбирање, со разбирање на другите? Ќе ви се срони бисерот? :)
Мора „секој со својот крст“?

Јас мислам дека нема да има никаков крај на светот (човештвото) ... ќе има заборав, но не и крај... нема да има спасители за човештвото, но ќе има пророци кои ќе го оправаат светот и човештвото, како што имало и до сега... Со нови закони, со нови иницијации и нови искушенија за човекот и човештвото :)

Имате премногу омраза кон другите, не ги проучувате туѓите учења... тоа не е ок.
  1. Светот напредува преку појавата на Христоси(гении).
  2. Христосите (гениите) се луѓе со над-свесност од највисок ред.
  3. Над-свесноста од највисок ред може да се постигне преку познати методи.
    - Дописници до Искушениците
Тоа го мислам гледајќи го и проучувајќи го минатото, историјата на човековата мисла, иницијаторски системи и тајни учења... религиите се надворешно обожување на нешто тешко за објаснување за обичниот човек кој што не е повикан да се заморува со вакви ствари...

П.С.
Зошто светот ти е со голема буква?
Нешто посебно ти означува... или по навика?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се разбираме... одлично и тоа.
Ти како христијанин проповедаш за некакво второ доаѓање на спасител, кој што ќе им суди и на живи и мртви... нужно е за вас да има крај на светот, да има зло на земјата, да има грешници - што инаку ќе имате потреба од Христос?
Евреите што чекаат? Крал и Свештеник во едно! Проповедате дека ќе има некаков си прекрасен рај на земјата каде што секој ќе го спознае богот, а тоа ќе се случи после насилие...
Зошто се мора да е ... крваво? :)

Зошто не седнете и не го направите светот подобро место со поголемо разбирање, со разбирање на другите? Ќе ви се срони бисерот? :)
Мора „секој со својот крст“?

Јас мислам дека нема да има никаков крај на светот (човештвото) ... ќе има заборав, но не и крај... нема да има спасители за човештвото, но ќе има пророци кои ќе го оправаат светот и човештвото, како што имало и до сега... Со нови закони, со нови иницијации и нови искушенија за човекот и човештвото :)

Имате премногу омраза кон другите, не ги проучувате туѓите учења... тоа не е ок.



    • Светот напредува преку појавата на Христоси(гении).
    • Христосите (гениите) се луѓе со над-свесност од највисок ред.
Тоа го мислам гледајќи го и проучувајќи го минатото, историјата на човековата мисла, иницијаторски системи и тајни учења... религиите се надворешно обожување на нешто тешко за објаснување за обичниот човек кој што не е повикан да се заморува со вакви ствари...

П.С.
Зошто светот ти е со голема буква?
Нешто посебно ти означува... или по навика?
Хепта,

да те потсетам на прашањето:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-873#post-8140971

...како и да појаснам; совршено не ме занима што мислиш за мојата вера, туку прејди на непосреден одговор на она за кое си прашан.

P.S..

@Ipsissimus ,

гледам дека твојот мецена ми го избришал дописот со принт-скринот. Како не се сетил да го избрише и твојот, живо ме занима. Што е проблемот? Не ти се бендисуваше содржината од истиот?

Имам уште такви „скринови„ на лагер и ќе ги постирам во соодветниот моменат.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
гледам дека твојот мецена ми го избришал дописот со принт-скринот. Како не се сетил да го избрише и твојот, живо ме занима. Што е проблемот? Не ти се бендисуваше содржината од истиот?

Имам уште такви „скринови„ на лагер и ќе ги постирам во соодветниот моменат.
Тие такви скринови, да го имав твојот поган речник ќе ти кажев каде можеш да ги ставиш. Но сепак нема, мојата атеистичка етика не ми дозволува, за разлика од тебе, кој којзнае каде си ја собрал. Веројатно христијанството ве учи така.

Не знам како не можеш да сфатиш нешто што е не знам колку пати кажано. Приватните пораки се приватни и такви треба да останат. Не се за јавен приказ. Не го злоупотребувај моето добро расположение да не ставам казни никому. Не ме предизвикувај да го сменам.

Не сум ничиј мецена и правилата на овој подфорум се еднакви за сите. Ти си сепак попривилегиран од сите други. Одамна имаше заслужено перманентен бан, но некој (не сум тоа јас) тоа ти го прости, а ти не знаеш тоа да го цениш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
За да ти доловам што и како, морам да поврзам со твојата и сечија друга вера и кај нашол надеж... и прекрасно ти одговорив, иако не заслужуваш бидејќи си подлец, ама ајде...

Доби одговор, не се нервирај што доби одговор кој што не ти е ок...
Одговорот е за други ;)

Со тебе не се заморувам, како и со многуте други останати секташи-христијани кои ќе распнат било кој за да може нивниот бог да се симне од крстот...

Извини :)

П.С. @Атеист , луѓе кои доцна во животот стануваат христијани - не знаат да ценат ништо!
Треба да им се одземе се и да им се даде само пустина и ѓавол - нека кршат глава таму...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom