Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Јас мислам дека не само во тетово, никој друг освен тебе нема врска за христијанство, сатанизам, ислам.....друдизам, паганство. Затоа да распуштиме се и да те назначиме тебе да бидеш новата шпанска инквизиција! Што ќе се заебаваме со незналици, тебе како најголем експерт по религиозни прашања ќе те ставиме и решен проблем! Што викаш?
Пак да повторам... тоа со децата на Мурган,е идно неопределено време,кажав и пак ќе кажам,не сум пророк да знам датум и година кога ќе почнат место дрва и ливади да бојат гробови и надгробни плочи.Сигурен сум во тоа,ама не знам кога ќе биде,но ќе биде сигурно.Што значи ЈАС НЕ ТВРДАМ ДЕКА ВО МОМЕНТОТ ТОА ГО УЧАТ,ТУКУ ТВРДАМ ДЕКА ВО ИДНИНА ЌЕ ГО УЧАТ СИГУРНО.. прашањето е само кога.. ако не биде толку екстремно,ќе биде слично на тоа.КОЈ ЛАЖЕ СЕГА ИСПИСИМУС ? ЈАС ИЛИ ТИ.. почна и ти да лажеш како овој Субзеро и да пикаш реченици во уста на други кои они не ги кажале така.. ?

Не сум јас никаков експерт нити претендирам на такво нешто,мое е да го кажам моето знаење за одредени работи и мислам дека е точно.Немаш појма колку ме радува кога некој ќе ме демантира си контра факти,и ќе испадне дека ја сум грешка.. само нема таков јунак,знаеш зошто ? зошто јас знам што зборам и што кажувам,а ти и неколку души овде не знаете,знаете само ароганцијата да ви работи во 5та брзина.. и што рече еднаш кооператива за себе ,,јас сум тука само за да се подбивам''.Така да,тоа е тоа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не разбираш што е поентата.Поентата е да се навлечат децата на Сатанизам.Во која книга пишува текст како треба да се дрогира човек со хероин ? никој,па знаеш колку милиони и милиони има зависници од хероин на светов и уште колку се 2 метри под земја од тоа ? така и ова,поентата е да се даде до знаење дека Сатанизмот постои како религија на Сатаната,а они треба да ''влезат'' во тој свет.Кажав,никој не е толку ретардиран да напише во книга за деца како се коле мачка,и како треба од истата да се пие крвта.Самата книга за Сатанизмот ќе предизвика љубопитност кај нив,да се впуштат во такви тинејџерски или младешки авантури,да станат членови на некоја сатанистичка секта и таму да го најдат ''упатството'' за мачката.Видеата кој ги постирав се збори како Сатанистичките свештеници со обреден нож колеле деца,и во чаша ја собирале нивната крв.Такви сведошства имаш мал милион.

Јас се изразив во смисол на идно неопределено време.Не сум јас пророк и да кажам на 08.04.2016 во учебниците во Америка ќе има да фарбаат гробови,како да колат животни,пијат крв итн.. јас алудирав на тоа дека ова е само прва етапа од тој план.Тоа ти и другар ти исписимус не го разбравте..

Патем,не реков дека сите мора да бидат верници,туку дека треба да бидеме ЛУЃЕ а не неморални и КАНИБАЛИ.
Некој работи не се учат од книгите. Доволно е само да влезеш во едно такво друштво и тоа се ќе ти стане една рутина и нормално, ќе го применуваш во пракса. А треба да си многу издрогиран за да заколеш мачка или некое друго животно од чист идиотизам. (иако пишувам во 2-ро лице, истото не се однесува директно на тебе):)

И да се навратам на темата. Ако нема книги. Како тогаш преку образованието децата ќе станат сатанисти? Воочи ја “книгата“ за едуцирање и се ќе ти стане јасно. Има само слики кој треба да се обојат и некој други задачи, ништо повеќе, ништо помалку.

Но кога тие ќе созреат и ќе увидат дека религијата не е ништо повеќе од правни зборови, тогаш ќе сфатат дека и сатанизмот е една голема глупост.
Затоа јас не гледам никаков проблем. А околу тоа што не те разбрав, сметам дека многу јасно те разбрав, и јасно увидов дека не се работи за никаков сатанизам кој демек се изучува во училиштата туку се работи за само една боенка. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И последното нема врска (како ни 1-то, ни 2-то). 3-тата паралела ти е смешна.:)
Паралелата е вистинита до очигледност.
Но, како и обично, за неверните, најточни се нештата кои никој и никад не ги видел.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Пак да повторам... тоа со децата на Мурган,е идно неопределено време,кажав и пак ќе кажам,не сум пророк да знам датум и година кога ќе почнат место дрва и ливади да бојат гробови и надгробни плочи.Сигурен сум во тоа,ама не знам кога ќе биде,но ќе биде сигурно.Што значи ЈАС НЕ ТВРДАМ ДЕКА ВО МОМЕНТОТ ТОА ГО УЧАТ,ТУКУ ТВРДАМ ДЕКА ВО ИДНИНА ЌЕ ГО УЧАТ СИГУРНО.. прашањето е само кога.. ако не биде толку екстремно,ќе биде слично на тоа.КОЈ ЛАЖЕ СЕГА ИСПИСИМУС ? ЈАС ИЛИ ТИ.. почна и ти да лажеш како овој Субзеро и да пикаш реченици во уста на други кои они не ги кажале така.. ?
А мислев дека на спирос му избегало топчето......спирос може вода да ти носи тебе.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Некој работи не се учат од книгите. Доволно е само да влезеш во едно такво друштво и тоа се ќе ти стане една рутина и нормално, ќе го применуваш во пракса. А треба да си многу издрогиран за да заколеш мачка или некое друго животно од чист идиотизам. (иако пишувам во 2-ро лице, истото не се однесува директно на тебе):)

И да се навратам на темата. Ако нема книги. Како тогаш преку образованието децата ќе станат сатанисти? Воочи ја “книгата“ за едуцирање и се ќе ти стане јасно. Има само слики кој треба да се обојат и некој други задачи, ништо повеќе, ништо помалку.

Но кога тие ќе созреат и ќе увидат дека религијата не е ништо повеќе од правни зборови, тогаш ќе сфатат дека и сатанизмот е една голема глупост.
Затоа јас не гледам никаков проблем. А околу тоа што не те разбрав, сметам дека многу јасно те разбрав, и јасно увидов дека не се работи за никаков сатанизам кој демек се изучува во училиштата туку се работи за само една боенка. :)

Kнигите во овој случај служат само како знаци,да кажат јасно и писмено дека Сатанизмот постои.Нивно е да ја сфатат неговата поента.За колењето,не е воопшто тешко нити треба да си издрогиран,мислам го кажувам ова според сведошствата на тие што биле и го правиле тоа,да не рече исписимуст јас сум во Црна Ружа сега.
Пак ти повторувам,книгата е доволно што има да поврзе точки кои ја формираат главата и пентаграмот на Сатаната.ТОА Е ЦЕЛТА..
Религијата нема ништо опасно,јас напишав дека Православието е ''проект'' на создавање добри луѓе.Под добри луѓе се подразбира: одговорни,културни,морални,вредни,здрави,нормални.
Додека Сатанизмот учи на спротивното од се ова.Така да,да споредуваш Сатанизам со Христијанство.. е како да споредиме небо и земја.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Паралелата е вистинита до очигледност.
Но, како и обично, за неверните, најточни се нештата кои никој и никад не ги видел.
Нема никаква очигледност, туку само “вистина“ во твојата глава и во главите на оние неколкумина кој се согласуваат со тебе. Да не би постоеле тие “вистини“, форумов не би бил интересен за дискутирање.
А од другаа страна, за оние кој веруваат, нема друга вистина, туку само онаа пропишаната. И не постои друга алтернатива освен онаа за која се определила самата религија во минатото. Што значи дека постои одредена бариера, и многу препреки во нивниот живот. Многу слободи кои тие не си ги приуштуваат. :P
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
А мислев дека на спирос му избегало топчето......спирос може вода да ти носи тебе.
Немој да мислиш дека јас очекувам некој паметен одговор од тебе.. реплика,цитат што и да е.Доволно те познавам за да знам дека единствено што знаеш е ароганција и некултура.Скоро никогаш култура и добра аргументација.Така да,може и ти да ми носиш вода на некој начин.. прво за ова што набројав,па после за Религија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Немој да мислиш дека јас очекувам некој паметен одговор од тебе.. реплика,цитат што и да е.Доволно те познавам за да знам дека единствено што знаеш е ароганција и некултура.Скоро никогаш култура и добра аргументација.Така да,може и ти да ми носиш вода на некој начин.. прво за ова што набројав,па после за Религија.
Ти мене ме набедуваш дека колам мачки и пијам крв, и после јас сум немал култура затоа што те демантирав на секој можен начин?! :pos::pos::pos:
Не бе, ти си легенда....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дури и невините жртви кој се сметале за вештерки?
Обрати се кај Папата Фрањо, он е експерт за историјатот од римската Црква, во чиј склоп беше и „светата„ инквизиција.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Немој да мислиш дека јас очекувам некој паметен одговор од тебе.. реплика,цитат што и да е.Доволно те познавам за да знам дека единствено што знаеш е ароганција и некултура.Скоро никогаш култура и добра аргументација.Така да,може и ти да ми носиш вода на некој начин.. прво за ова што набројав,па после за Религија.
Ај пред да те изнервира арогантниот и некултурен екс-сатанист, стопли млекцето и на пајкање. Доста ти беше за еден ден илуминација на простата раја и споделување на твоето знаење. Глеаш не му фаќа црпката.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти мене ме набедуваш дека колам мачки и пијам крв, и после јас сум немал култура затоа што те демантирав на секој можен начин?! :pos::pos::pos:
Не бе, ти си легенда....
ајде пак да те замолам за твојата храброст, КОПИРАЈ ЈА РЕЧЕНИЦАТА КАДЕ ШТО ТЕ НАБЕДУВАВ.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Kнигите во овој случај служат само како знаци,да кажат јасно и писмено дека Сатанизмот постои.Нивно е да ја сфатат неговата поента.За колењето,не е воопшто тешко нити треба да си издрогиран,мислам го кажувам ова според сведошствата на тие што биле и го правиле тоа,да не рече исписимуст јас сум во Црна Ружа сега.
Пак ти повторувам,книгата е доволно што има да поврзе точки кои ја формираат главата и пентаграмот на Сатаната.ТОА Е ЦЕЛТА..
Религијата нема ништо опасно,јас напишав дека Православието е ''проект'' на создавање добри луѓе.Под добри луѓе се подразбира: одговорни,културни,морални,вредни,здрави,нормални.
Додека Сатанизмот учи на спротивното од се ова.Така да,да споредуваш Сатанизам со Христијанство.. е како да споредиме небо и земја.
Ајде од почеток. Ако се нормални, здрави и созреани единки и се свесни за непостоењето на сатаната, како ќе станат сатанисти и како ќе веруваат во истиот?!
Или што е различно ова од “Јованче и Марика“ или “Снежана и 7-те џуџиња“? Нема разлика. Ако Снежана е прва лектира за прво одделение, тогаш зошто не се стремежи кон таа бајка, која според ова, во истата содржи дел од станизам, а се забрануваат боенките кои соодржат слики +16 (што би се рекол ти). Глупаво е да се разговара за нешто, ако се нема одредени поткрепи за истото. Во овој случај не можеме да разговарае за некаков сатанизам, затоа што тој во образовниот процес тој не постои. Таквите методи постојат за нешто сосем друго, а не за ширење страв помеѓу децата.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom