Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Hehe. Dobro prasanje.

Vo slucajov Arhangel Gabriel ne postoi, bidejki e upootreben za dodaten, I toa silno vlijatelen efekt vo, kako sto mozeme da vidime mokniot efekt vrz odredena grupa, potrebna za interesite na......

A, ako prasanjeto e koj e voopsto Arhangel Gabriel, togas ke se vozdrzam od komentar, zasega
Види, факт е дека исламот е производ на Ватикан и има врска со влијанието и интересите.
Друго е побитно, а тоа е кои се уствари тие што ни ја "предаваат" преку светите книги и месии вистината на нас. Имаме тука една конзистентност низ вековите, а таа е дека цело време се работи за едни те исти типови .
https://www.google.com/search?q=john+dee+archangels&espv=2&biw=1242&bih=594&source=lnms&sa=X&ei=2fQ_VM78H4uqOv35gaAF&ved=0CAUQ_AUoAA&dpr=1.1
овде негде барај околу оваа работа :)[DOUBLEPOST=1413478372][/DOUBLEPOST]
Не ми поставувај прашања, одговори на прашањето. Од болдираното јасно ми е. Толку од твојот гностицизам.
Искрено и се чудам.... Да претпоставиме вака, да претпоставиме така... се викало......... Знаење.... ептен се чудам.
A каде мислиш дека ќе ја најдеш вистината?
Во некоја книга, или некој пост на кајгана?
Tao-то е субјективна работа....како и да е.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Со овој пост се сложија сите атеисти. Тука ти е дефиницијата за атеизмот, еднаква за сите.
Прашањето е штом се сложиле сите, зошто и понатаму даваат различни дефиниции?[DOUBLEPOST=1413478578][/DOUBLEPOST]
Разликата е во тоа што атеизмот не учи ниту создава непријателство кон никого.А во самата основа постои слободата на изразување кон секого,не цензурирана од никаков виш орган.А додека помеѓу вас верниците постои непријателство и омраза кон секого,дури и кон останатите верници,во основа христијански.Омраза кон католиците и протестантите,непријателство дури и помеѓу сите помесни православни цркви,непријателство кон Вранишковски,омраза помеѓу самите свештеници кој да зазеде поголема општина и поголем приход во самата епархија.Каде е тука љубовта што цело време ја зборувате?
Штом сте толку мирољубиви и разбрани, зошто се обидувате да им докажете дека се во криво оние што мислат различно од вас?[DOUBLEPOST=1413478918][/DOUBLEPOST]
Каде е официјалната страна на црна ружа, сатански војводи, комити.....и ред други? Имаат ли адреса, преставништво? Регистрирани ли се како религиозна организација? Се знае ли кој е нивен водач или кои им се најистакнати членови? Има ли интервју со некој од нив а да небиде тоа само текст од новинар во таблоид? Освен ликовите од статииве, има ли било кој друг што ќе го потврди нивното постоење?

Јас постирав официјален документ - 11правила на земјата се вика и е дел од сатанистичката филозофија. Може слободно да се провери, си имаат официјален сајт, веб страна, мелови....дури и адреса каде лично може да се увери секој во нивното постоење.
Официално сатанистите да признаат дека колат мачки, и незнам какви ритуали, и тогаш ќе може да речеме ’е навистина било така’. Зарем се глупави да си пукаат во нога, не напротив тие се лукави.И зарем ТИ велиш нетреба да се сомневаме и да разобличуваме.
Туку што велат сатанистите има или нема ѓаол?
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Види, факт е дека исламот е производ на Ватикан и има врска со влијанието и интересите.
Друго е побитно, а тоа е кои се уствари тие што ни ја "предаваат" преку светите книги и месии вистината на нас. Имаме тука една конзистентност низ вековите, а таа е дека цело време се работи за едни те исти типови .
https://www.google.com/search?q=john dee archangels&espv=2&biw=1242&bih=594&source=lnms&sa=X&ei=2fQ_VM78H4uqOv35gaAF&ved=0CAUQ_AUoAA&dpr=1.1
овде негде барај околу оваа работа :)
Лајк.
A каде мислиш дека ќе ја најдеш вистината?
Во некоја книга, или некој пост на кајгана?
Tao-то е субјективна работа....како и да е.
Одлично. Бољи одговор од ова не барав. Што тебе те лизнува по ранк. Од не А во А.
Ти демек ја најде вистината? Ти во книга ја прочита или на Кајгана? Немој вака бе младичу. Сеуште тоа верското работи во тебе. Потполно ист одговор ко Мики да го читам или грев. Или недај боже (Один, Один не жести одма :P) оној церемонијал банопопивач маестро, цар на заспаните. :D
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Средно си, сите слушаат српско и рап а ти рок и метал, почнуваш да глеаш психолошки трилери и да читаш биографии на некои филозофи, сфаќаш дека е ИН да си атеист, модерно е, праиш брејкдаун на интернет дека уствари целиот свет е у заблуда и дека не прогонуваат поповите и не спречуваат да се развиеме како личности, се претвараш у пророк, и бараш по форуми да наеш некој верник да се контраш. И вака е ок додека си средно, али после средно, е тука е заебаното.

Сакам да се организираме некој ден да идеме на протест против црквата и религијата, да им се одземат правата кои ги имаат и влијанијата кои ни ги вршат, да се укине веронауката во училиштата, данокот, маркетингот на тв. Oh wait.
Мода како мода ќе помине, имаш право.Ама ако не се движат во чекор со модата, зошто денес една мода утре друга.[DOUBLEPOST=1413479358][/DOUBLEPOST]
Како бе Ио ни е наметната религијата кога нема извршено никакво влијание врз нас и ни нема никако попречено низ годиниве. Точно со раѓање не идентификуваат религиски ама и на тоа останува, и одењето годишно двапати у црква, и тоа е отприлика се, минимизирање до крај. Целиов концепт на религија и вера е стаен скроз у мали рамки у капиталистичкиов систем, а да не збориме претходно кога сме биле во федерацијата. Јас не верувам во деитети, но не се чукам јавно у гради да бидам пророк на "верниците". Кога нешто мене а и на вас не ви пречи у формирањето мислење, не врши притисок преку едукативен систем, маркетиншки или на било кој друг начин, зашто да идам контра таков концепт? За да си го задоволам егото или некоја лична потреба?
И поради такви причини да им го одземам на луѓето она што им е нешто единствено што им дава некаков духовен мир и спокој?
Ти ли пред извесно време постави едно интересно прашање- ’’дали религијата извршила притисок врз секој од вас’’или слично? Тогаш никој не рече да мене ме потиснала, ама очигледно заборавиле. Ако си го поставил ти прашањето потсетивги- забораваат брзо.[DOUBLEPOST=1413479578][/DOUBLEPOST]
Тешко богами да ме видиш таму,слободата ми е најсвето нешто.Како викаат луѓето,ако ти влезе чивијата,нема бегање назад.Да не тргне човек по тие работи,после никој не може да го одврати.Колку само ги гледам низ град за некоја банална причина поминувајќи пред некое место на улица се крстат,ја гледаат Света Петка.А пред нив ништо друго освен самиот воздух.
Викаш слободен си и не се потчинуваш.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Ти ли пред извесно време постави едно интересно прашање- ’’дали религијата извршила притисок врз секој од вас’’или слично? Тогаш никој не рече да мене ме потиснала, ама очигледно заборавиле. Ако си го поставил ти прашањето потсетивги- забораваат брзо.
Да да, ама го цитирав модераторот тука у еден муабет од порано, и ми ги избриша сите мислења.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Одлично. Бољи одговор од ова не барав. Што тебе те лизнува по ранк. Од не А во А.
Ти демек ја најде вистината? Ти во книга ја прочита или на Кајгана? Немој вака бе младичу. Сеуште тоа верското работи во тебе. Потполно ист одговор ко Мики да го читам или грев. Или недај боже (Один, Один не жести одма :P) оној церемонијал банопопивач маестро, цар на заспаните. :D
:)
Не ја најдов вистината......јас сум вистината.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
:)
Не ја најдов вистината......јас сум вистината.
Тоа е веќе друг муабет кој не за овој под форум. ;)

Сепак тоа не го решава прашањето околу твоето не/знаење, пардон сакав да речам твоето верување дека знаеш. :D

П.С. Ова ме потсетио на еден зен коан, Дали кучето ја има природата на буда. :cool:
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Штом сте толку мирољубиви и разбрани, зошто се обидувате да им докажете дека се во криво оние што мислат различно од вас?
Немам јас друга работа,некому ќе докажувам.Зар не свати до сега дека тука на форумов е само мајтап,еден нема да збори искрено и да сваќа се здраво за готово,со исклучок на @spiros .
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Немам јас друга работа,некому ќе докажувам.Зар не свати до сега дека тука на форумов е само мајтап,еден нема да збори искрено и да сваќа се здраво за готово,со исклучок на @spiros .
Има теми за мајтап, се надевам модераторот RogerBacon дека ќе го забележи постов, а не после уз сувото и суровото да гори.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Има теми за мајтап, се надевам модераторот RogerBacon дека ќе го забележи постов, а не после уз сувото и суровото да гори.
Гледам јас ти после 1000 и кусур постови,убеди во христијанство еден куп луѓе.Никој ова не го сваќа сериозно,ако некој сака да поверува има друг начин.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тоа е веќе друг муабет кој не за овој под форум. ;)

Сепак тоа не го решава прашањето околу твоето не/знаење, пардон сакав да речам твоето верување дека знаеш. :D

П.С. Ова ме потсетио на еден зен коан, Дали кучето ја има природата на буда. :cool:
Нема никакво прашање за мене, тоа е твој проблем ако сакаш да си го наметнеш.

Ако е коан тогаш нема логика прашањето...целта му е да го збуни мозокот. :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Нема никакво прашање за мене, тоа е твој проблем ако сакаш да си го наметнеш.

Ако е коан тогаш нема логика прашањето...целта му е да го збуни мозокот. :)
Па токму тоа де. Зошто ти реков дека е коан? А прашања колку сакаш, одговарачи нема. :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Гледам јас ти после 1000 и кусур постови,убеди во христијанство еден куп луѓе.Никој ова не го сваќа сериозно,ако некој сака да поверува има друг начин.
Резултатите се едно, пристапот е друго. Тебе пристапот ти е утнат, таков пристап е за друга тема, со таков пристап си апсолутен трол на темава.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Види, факт е дека исламот е производ на Ватикан и има врска со влијанието и интересите.
Друго е побитно, а тоа е кои се уствари тие што ни ја "предаваат" преку светите книги и месии вистината на нас. Имаме тука една конзистентност низ вековите, а таа е дека цело време се работи за едни те исти типови .
https://www.google.com/search?q=john dee archangels&espv=2&biw=1242&bih=594&source=lnms&sa=X&ei=2fQ_VM78H4uqOv35gaAF&ved=0CAUQ_AUoAA&dpr=1.1
овде негде барај околу оваа работа :)[DOUBLEPOST=1413478372][/DOUBLEPOST]
A каде мислиш дека ќе ја најдеш вистината?
Во некоја книга, или некој пост на кајгана?
Tao-то е субјективна работа....како и да е.
Апсолутно се слагам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom