Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хвала...[DOUBLEPOST=1436363367][/DOUBLEPOST]
Koga nemozis nesto da objasnis kazi mu na sogovornikot deka nema veze od "nestata" bez da obrazlozis...A bravo micko...!
Е ми, ем се повикуваш на стихови од Писмото, ем не знаеш да ги подобјасниш, ем мене ме клеветиш дека сум ти напишал дека немаш благе везе (да, ти напишав, очигледно)...:coffee:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Хвала...[DOUBLEPOST=1436363367][/DOUBLEPOST]

Е ми, ем се повикуваш на стихови од Писмото, ем не знаеш д ги подобјасниш, ем мене ме клеветиш дека сум ти напишал дека немаш благе везе (да, ти напишав, очигледно)...:coffee:
So ima za objsanuvanje be micko ...ne te razbiram...Velis knigata sodrzi vistini...Prvite stihovi so mi dojdoa na pamet ti gi iznesov...Poveli objasni gi sto se...metafori..lagi...neznaenja...etc!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
So ima za objsanuvanje be micko ...ne te razbiram...Velis knigata sodrzi vistini...Prvite stihovi so mi dojdoa na pamet ti gi iznesov...Poveli objasni gi sto se...metafori..lagi...neznaenja...etc!
Појма не'ам ш'о се, стварно...

Ај кажи ми, како може земјата да има дури 4 агли? Ш'о, да не е Земјава четираголник? Е ми, нели беше рамна плоча, од кај се'а четирите агли? o_O
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Појма не'ам ш'о се, стварно...

Ај кажи ми, како може земјата да има дури 4 агли? Ш'о, да не е Земјава четираголник? Е ми, нели беше рамна плоча, од кај се'а четирите агли? o_O
Aj sea ...ne ti se praj muabet i pocinjas...! Aj drugpat ke produzime ko ke ima nekoj praznik posto togas najsreken si mi!
:D Poz!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ајде нека објасни некој овој стих?

1 Летописи 20

6. Потоа пак избувна војна во Гат, каде беше некој човек со висок раст: тој имаше на секоја рака и нога по шест прсти, и така дваесет и четири; и тој беше Рафин потомок.




Novac i mere u biblijska vremena

  • 1 lakat (2 pedlja)= 44,50 cm
  • 1 dugi lakat [1] = 51,80 cm

4.50 метри должина на 2.07 метри ширина креветот. Но пофасцинатно е 6 прсти имале овие хибриди таканаречени нефили.


 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Aj sea ...ne ti se praj muabet i pocinjas...! Aj drugpat ke produzime ko ke ima nekoj praznik posto togas najsreken si mi!
:D Poz!
Врти-сучи, пак не знаеш...:icon_lol:
Ај доскоро читање, а празници има, оти има и Светии.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Мене не ми смета.
Дај тогаш барем тука да ја преместиме дискусијава, затоа што веќе нема толку врска со оригиналното прашање.

Мислев на изолирање на настанот од неговиот природен контекст, кој ги вклучува сите можни чинители и „учесници„ во тој настан. Научниот приод подразбира редукционизам, за полесно согледување на испитуваното.
Во тој случај тоа е точно, и се прави со цел мерењата да бидат попрецизни. Но самиот настан никогаш не е целосно изолиран од контекстот, туку тој контекст пробува да се минимира. Сепак, без потрените услови настанот воопшто не би се појавил.

Теоријата за астериодот е само една од можните, но сметај дека поклонците на сциентизмот ги земаат општо прифатените теории за небаре вистинити објаснувања, без „резерва„ кон истите.
Тоа е нивни проблем, што не се заинтересирале да истажат нешто повеќе.

Велиш?...

Што значи тоа: дека медицината ја „пере„ вината од себе од можните несакани последици и истата (вина) им ја припишува на самите пациенти, кои и' се обратиле на медицината за помош?

Тo' ти е истата финта која ја практикуваат телевизиите и ни велат: оваа содржина не е наменета за деца, ама ако децата ја гледаат, ние (телевизијата, нели...) ама ич не сме криви тоа што некои несоодветно одраснати го гледаат она кое ние (!) го „пуштаме„ на ТВ.
Да во основа е истиот концепт, затоа што медицината и телевизијата не приморуваат никој да ги користи. Но најчесто изборот не е оставен на само на пациентот, затоа што тој најчесто го нема потребното образование за да ги знае добро можните последици. Затоа се тука лекарите.
А за тоа со телевизиите, тие не се одговорни за децата, секое дете има свој старател, ако детето гледало нешто што не треба тогаш тоа е неуспех на старателот. Тоа е исто како да забраниш голи слики во музеј, оти не на секој му се допаѓале такви слики. Па ако не ти се допаѓа не оди на изложба.[DOUBLEPOST=1436379016][/DOUBLEPOST]
"

"Денешната наука ги отфрла теориите кои не се согласуваат со дарвиновата" бреј ама конзерви. И после отворени за нови идеи дрн дрн.
Морам да признаам, ова и мене ми звучеше многу глупаво кога го прочитав. Точно е дека Дарвиновата теорија е една од основите на биологијата денес и во голема мера ја објаснува еволуцијата како феномен, но самата теорија не е совршена и се уште има простор за подобрување. Освен тоа, не можам да согледам каде овие тврдење се воопшто во конфликт со Дарвиновата теорија, макар да изгледа дека типов Ланза многу грешно ја има сфатена квантната механика.
Од друга страна не би верувал многу во било која изјава што после нејзе има „- тврдат научниците“ затоа што тоа ми изгледа како само така извадено од ***, без правилна референца и цитат за кој всушност го рекол тоа.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во тој случај тоа е точно, и се прави со цел мерењата да бидат попрецизни. Но самиот настан никогаш не е целосно изолиран од контекстот, туку тој контекст пробува да се минимира. Сепак, без потрените услови настанот воопшто не би се појавил.
Секако: настанот не може да биде откорнат од своето природно опкружување и вметнат во лабораториски услови, оти и лабораторисктие услови тогаш стануваат ново, неприродно опкружување за испитуваниот настан, но како веќе реков, тоа е редукционистички пристап кон испитувањето, а редуцирани ќе бидат и набљудувањето и увидот од тоа набљудување.[DOUBLEPOST=1436429758][/DOUBLEPOST]
Тоа е нивни проблем, што не се заинтересирале да истажат нешто повеќе.
Не е само „нивен„, туку е општ проблем, каде вер(б)ата и надежта се арчат на погрешно место.[DOUBLEPOST=1436429859][/DOUBLEPOST]
Да во основа е истиот концепт, затоа што медицината и телевизијата не приморуваат никој да ги користи. Но најчесто изборот не е оставен на само на пациентот, затоа што тој најчесто го нема потребното образование за да ги знае добро можните последици. Затоа се тука лекарите.
Значи, можеме да кажеме дека Пилатовското миење раце, во манирот„ Јас не сум крив, Вие мислете му ја„, е застапен и во медицината и во медиумите, така?[DOUBLEPOST=1436430009][/DOUBLEPOST]
А за тоа со телевизиите, тие не се одговорни за децата, секое дете има свој старател, ако детето гледало нешто што не треба тогаш тоа е неуспех на старателот. Тоа е исто како да забраниш голи слики во музеј, оти не на секој му се допаѓале такви слики. Па ако не ти се допаѓа не оди на изложба.
Ех, сега и старателот е крив што не си го арчел времето во „висење„ пред ТВ уредот со своите деца...
Испаѓа дека сите се криви, но соблазнителите се прави.

П.С:

Само не ми посочи која е математичко-статистичката веројатност за појава на живот во неживо опкружување.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Факти барај во науките, оти во духовноста предничи верата а не фактите.
Тогаш што мајка мешаш марксизми, дарвинизми, еволуција, старост на земјата и слично?!
Еве уште малку за сеопфатноста од Вистината.

Св. Јован Дамаскин вака го опишува епитетот „бог„: „Бог, значи способност: „се' опфаќам, се' согледувам, низ се' продирам„.

Наведи ми нешто слично во Телемата.
Aleister Crowley — 'Since all things are God, in all things thou seest just so much of God as thy capacity affordeth thee.'
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тогаш што мајка мешаш марксизми, дарвинизми, еволуција, старост на земјата и слично?!
Во чисто едукативна цел, за да поднаучиш...[DOUBLEPOST=1436441495][/DOUBLEPOST]
Aleister Crowley — 'Since all things are God, in all things thou seest just so much of God as thy capacity affordeth thee.'

„Алистер е кај својот бог“-MIKI1.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom