Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Ти воопшто никакви докази не изнесе а да се надвор од библијата или од разноразни црквени организации.

Младиќу,

ајде посочи како треба да „изгледа„ доказот кој е надовр од Светото Писмо и од Црквата...ама немој пак да киднеш како со барањето да изнесеш барем една вистина.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Не е мој проблем што све ти сметаш за невалидно.

За тебе валидно е само твоето мислење.
За тебе е се валидно што црквените учења ќе кажат, се друго е невалидно. Ако не ја гледаш тука врската со “лепчето“ е твој проблем.
Автоматски споено мислење:

Младиќу,

ајде посочи како треба да „изгледа„ доказот кој е надовр од Светото Писмо и од Црквата...ама немој пак да киднеш како со барањето да изнесеш барем една вистина.
Јас треба да ти кажам како треба да изгледа доказ? :pos: :pos: :pos: :pos: Или го имаш или го немаш. Оној кој бега од прашања си ти.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Христос дојде да одвои татко од син и мајка од ќерка...или во превод, да ја одвои вистината од лагата.
Поимот „омраза„ ти самиот го додаваш, оти Христос никаде не кажал дека некого го мрази.
Автоматски споено мислење:



...а ако го наведеш и Кроули, тогаш Исус за рисјаните е исто што и Кроули за телемитите...

Бог да чува...

Мухамед и Христос се неспоредливи по било кој основ.
ми толкуваш свети списи? Не ми преведувај, Христос дојде да донесе војна и поделба, секој еон започнува со тоа - и крв, многу крв...
глеј си патот, не толкувај. 15 века свештениците за секоја запирка
од новиот завет имаат измислено оправдување... во стилот ова во превод значи и тука следи сосема нешто трето од напишаното!
Светот во кој царуваат двете староеонски религии страда и е поделен и не постои начин за обединување, тоа е вистината... војна и смрт, и холема омраза....


Неточно за Кроули и Исус ако го гледаш исус како христијаните. Бидејќи секој Телемит може да го надмине Кроули на Земјата.
Секој ја има можноста да биде Христос - Гениј, или голем иницијант во мистетиите...
Зависи од Ѕвездата што гори во човекот.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
ми толкуваш свети списи? Не ми преведувај, Христос дојде да донесе војна и поделба, секој еон започнува со тоа - и крв, многу крв...
глеј си патот, не толкувај. 15 века свештениците за секоја запирка
од новиот завет имаат измислено оправдување... во стилот ова во превод значи и тука следи сосема нешто трето од напишаното!
Светот во кој царуваат двете староеонски религии страда и е поделен и не постои начин за обединување, тоа е вистината... војна и смрт, и холема омраза....
Продолжуваш да додаваш зборови кои никаде не се напишани, а згора на тоа, толкуваш нешта кои не ги ни познаваш.

А најсмешно е што си убеден во точноста од твоите погрешни „додавки„.
Автоматски споено мислење:

Неточно за Кроули и Исус ако го гледаш исус како христијаните. Бидејќи секој Телемит може да го надмине Кроули на Земјата.
Секој ја има можноста да биде Христос - Гениј, или голем иницијант во мистетиите...
Зависи од Ѕвездата што гори во човекот.
Уааааааууу младиќу!

Да постои коефициент за гордост, твојот би бил бројчано немерлив...:icon_lol:

Туку, ај прочитај што вели Христос за релацијата „ученик-учител„.
Автоматски споено мислење:

Јас треба да ти кажам како треба да изгледа доказ? :pos: :pos: :pos: :pos: Или го имаш или го немаш. Оној кој бега од прашања си ти.
....и пак кидна...:icon_lol:...како што очекував.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Не бе младиќу, ти кидна. Докажи тоа што требаше да докажеш. Одговори што беше прашан. После ќе поставуеш прашања.
Се чини дека немаш сеќавање подолго од „од пред малку„.

Да видиме кај самиот почна муабет и кај самиот се заглави:

 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
И еве кај ти не читаш или не ти се бендисува одговорот.
Еве ќе наведам една вистина. Ти немаш доказ за тоа што го проповедаш. Факт. Повели демантирај ме со доказ.
Тебе ти е сега ред да одговориш
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.643
З'што би сакаја тфој господ, ти да не едеш нешто животинско 40 д'на пред д'н кој га означуе негово воскресение?
З,што?

З'што господ ке гу појача мерку и нема да ги дава да користите ни зејтин у хардкор случаеви?
З'што?

З'што господ сака да се наплати парично ако некој сака да улегне у његову веру или да се одобри брак?
З'што?

Што има корист некој си универзалан центар,ти да платиш за да тфое дете се крсти у цркфу?
У з'што тј центар,ако е ист за сфи,различно делуе на различни места у сфет?

Којзнае што се дешава по цел универзум.
Ни он сам не ке може да регулирра сфе.

Нели некако нема логика.Мааалце га укључи мозак.Која е сфрха на сфе тој што ти га пропагираш,без ИЧ цфрсти докази,а толко самоуверен.И дај едн пут биди јак паметан курназ и одговори ми.
Дали истото овој ке га мислеше да беше роден у Јемен или некоју амазонску шуму?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
З'што би сакаја тфој господ, ти да не едеш нешто животинско 40 д'на пред д'н кој га означуе негово воскресение?
З,што?

З'што господ ке гу појача мерку и нема да ги дава да користите ни зејтин у хардкор случаеви?
З'што?

З'што господ сака да се наплати парично ако некој сака да улегне у његову веру или да се одобри брак?
З'што?

Што има корист некој си универзалан центар,ти да платиш за да тфое дете се крсти у цркфу?
У з'што тј центар,ако е ист за сфи,различно делуе на различни места у сфет?

Којзнае што се дешава по цел универзум.
Ни он сам не ке може да регулирра сфе.

Нели некако нема логика.Мааалце га укључи мозак.Која е сфрха на сфе тој што ти га пропагираш,без ИЧ цфрсти докази,а толко самоуверен.И дај едн пут биди јак паметан курназ и одговори ми.
Дали истото овој ке га мислеше да беше роден у Јемен или некоју амазонску шуму?
А ако ти одговору „зашто„, ти одма ќе разбереш, ќе се покаеш, ќе идеш у најблискуту ти цркФу, ќе го бараш попа да те исповеда „под хитно„, а ќе направиш и сФе друго што је потребно у Црквуту Христову...за спасење на душу ти грешну и непокајану.

Такој ли е?...:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
ти тука сатанизираш сешто од други учења кои не се православно христијанство со цел да одат луѓе во црквите и по попови за да се исповедаат?

Тука се бркаме наоколу околу докажување на постоењето на боговите и нивните пророци и синови што кажале, дали постојат и што фалус со тоа ако нема мир помеѓу човештвото...
и зошто боговите семоќни имаат потереба од тебе да зборуваш зловесно за другите за да ги оправдаш патеките кон тие богови, ако постојат патеки? Хм?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
ти тука сатанизираш сешто од други учења кои не се православно христијанство со цел да одат луѓе во црквите и по попови за да се исповедаат?
Православната Црква тврди, а јас прифаќам и се согласувам, дека вистината е откриена од Бога во и кон Црквата, не кон другите религии. Ако е така, тогаш што ќе ми се други религиозни учења, ако вистинитото учење веќе се наоѓа во Црквата?
Автоматски споено мислење:

Тука се бркаме наоколу околу докажување на постоењето на боговите и нивните пророци и синови што кажале, дали постојат и што фалус со тоа ако нема мир помеѓу човештвото...
Во човештвото и меѓу луѓето нема мир, откако Адам отпадна од близината Божја, откако Адам и Ева беа истерани од Рајот, а особено откако се случи првото човекоубиство, кога Каин го уби брата си Авел без особена „потреба„.


Денешното човештво е го гуша заглавено во огревовеност па илузија е да очекуваш дека меѓу такви луѓе ќе најдеш мир...
Автоматски споено мислење:

и зошто боговите семоќни имаат потереба од тебе да зборуваш зловесно за другите за да ги оправдаш патеките кон тие богови, ако постојат патеки? Хм?
Верните во Црквата Христова се должни да сведочат за својот Бог и за својата вера. Сведочејќи за вистинитата вера и за живиот Бог, сите други вери и богови стануваат лажни по автоматизам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Вните во Црквата Христова се должни да сведочат за својот Бог и за својата вера. Сведочејќи за вистинитата вера и за живиот Бог, сите други вери и богови стануваат лажни по автоматизам.
Стануваат соучесници на свештенството ширејќи омраза и негирање на туѓите идеали и причина за живот на Земјата. Тоа е сржта на стариот еон.

Истото го зборувам, се додека "сведочите" вака, поделба и крв ќе има на Земјата се додека старите религии не го променат своето учење и научат дека догмата е отров за духот и човештвото.

А не можат бидејќи за едни битниот човек од стариот еон е пророк, за други бог со сите објаснувања што следуваат... зезнато :coffee:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Православната Црква тврди, а јас прифаќам и се согласувам, дека вистината е откриена од Бога во и кон Црквата, не кон другите религии. Ако е така, тогаш што ќе ми се други религиозни учења, ако вистинитото учење веќе се наоѓа во Црквата?
Автоматски споено мислење:



Во човештвото и меѓу луѓето нема мир, откако Адам отпадна од близината Божја, откако Адам и Ева беа истерани од Рајот, а особено откако се случи првото човекоубиство, кога Каин го уби брата си Авел без особена „потреба„.


Денешното човештво е го гуша заглавено во огревовеност па илузија е да очекуваш дека меѓу такви луѓе ќе најдеш мир...
Автоматски споено мислење:



Верните во Црквата Христова се должни да сведочат за својот Бог и за својата вера. Сведочејќи за вистинитата вера и за живиот Бог, сите други вери и богови стануваат лажни по автоматизам.
...сето е убаво и ок со твоето лично прифаќање на христијанството за вистинско, она што не го разбирам е твоето негирање на се што не е христијанско и желбата за критика кон истите
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Стануваат соучесници на свештенството ширејќи омраза и негирање на туѓите идеали и причина за живот на Земјата. Тоа е сржта на стариот еон.

Истото го зборувам, се додека "сведочите" вака, поделба и крв ќе има на Земјата се додека старите религии не го променат своето учење и научат дека догмата е отров за духот и човештвото.

А не можат бидејќи за едни битниот човек од стариот еон е пророк, за други бог со сите објаснувања што следуваат... зезнато :coffee:
Хммм, да...ама! Ама, кога ќе настапи новиот еон, на Земјава ќе цветаат каранфили, а воздухот ќе биде чист.

Комунистите не‘ лажеа дека „сега не чини„, ама...ама кога ќе дојде „светлата иднина„ и кога човештово „...ќе прејде од царството на нужноста во царството на слободата....„, све ќе биде о кеј!

И?...

Пак е исто па дури и полошо...
Автоматски споено мислење:

...сето е убаво и ок со твоето лично прифаќање на христијанството за вистинско, она што не го разбирам е твоето негирање на се што не е христијанско и желбата за критика кон истите
Сведочењето за својот Бог и вера е примарно верничко однесување, а критикувањето на туѓите вери е секундарно и претставува апологетско однесување кој својата вероисповест и е последица од сведочењето.

Верата Христова е најнапаѓана по Светов, а нејзините членови се обврзани да ја бранат. „Пукото„ критикување на туѓите вери без причина, е бесмислено и преоѓа во обично критизерство.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Комунистите како и сатанистите се дело на старите религии (дел од нив, може и креирани од нив несвесно за да се има постојан непријател за кој ќе се крева врева и како тоа е злото за кое господ на сите им зборел преку светите книги, така ќе глагола некој селски поп, а таков ко тебе ќе се радува и ќе шири пропаганда), немаат темел во однос на духовното... само еден удар по старите учења...

Полошо е бидејќи како што се повеќе луѓе разбираат и се свесни дека не се само тука и сега, толку повеќе старите религии се обидуваат да го закочат тоа менување кај луѓето. И ќе биде полошо бидејќи за старите религии мора да се исполни нивното бладање за крај на светот и човештвото... постојаното дрдорење за смртта и крајот, бидејќи не ни знаат да зборуваат за животот - за нив тука се е страдање и мора да се сонува за нешто „утре кое само што не дошло“, со векови....

Настапен е новиот еон, но луѓето по инерција сеуште бираат на власт луѓе кои се држат до старите религии и догми. Затоа е и вака...
Знам дека луѓето очекуваат да трепнеме со окото или да се разбудиме во нов прекрасен свет туку така...

Потребно е секој поединец да си го сработи делот ако сакаме каранфили или лотуси, како и чист воздух... сето ова зависи од обединување на човештвото, поголема свесност и разбирање на поединецот дека не е сам на Земјата, дека ако неговото верување го уништува патот на другиот треба да размисли кај тргнал и со која цел, а не целото човештво да е поделено на база на религии и верувања и кој најубаво верува во неговиот свет... сопствениот свет на Земјата е ништо во однос на бесконечноста.

Без надминување на омразата изградена од христијанството и исламот и нивната чудна идеја да отфрлаат (или асимилираат) и дека се мислат дека се посебни (како овие воук денес што се појавуваат и кои врескаат наоколу како се е зло бидејќи не им е нешто таман по нивните стандарди) - ништо не правиме.... мора надминување и на догми и на искуства!

П.С. И да престанете да бирате луѓе кои се староеонски задоени и кои мислат само на „своите“. Тие се будали а и луѓето кои ги бираат се будали! Мислете со своја глава, без страв...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom