Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...верувањето во Бог со било кое име, следењето на се она што доаѓа како човечки производ после прифаќањето на некое верување е егзистенцијална потреба да му дадеме на нашите обични животи некаков смисол и значение.
...што е толку страшно да си признаам на себеси и кажам дека сум обичен човек кој сака да води еден обичен живот и да ужива во него додека има живот во ова тело што го имам.Својот интелект го користам за да си створам каков таков живот за себе(а со тоа и за оние што одлучиле да го одат истиот пат со мене), а не да манипулирам уништувам и убивам оти тоа право го нема никој на оваа планета.
...ама не,за да си го скриеме стравот од ништавилото што сите не чека, подобро е да покажувам со прст на туѓи луѓе и животи.
...јас велам,нека е така и нека веруваме(неверуваме) во сето она во што (не)веруваме.Но неможам да прифатам омаловажување,шиканирање и убивање во тоа име.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Мислев дека навистина се сум прочитал, но ете имало бисери и што да се прочита ново :LOL:
А што биле Апостолите , Монголи?

Пред распнувањето на Исус, и Александар Македонски го ширел христијанството, до Индија... таму некои Зета Тета имаат пишувано, докази.... :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:
Ха.. Ха.. Ха..

Нема врска , хумор не штети.


Не почнува со нив, но почнува омразатаи поделбата од појавата на христијаните, и тоа трае сеуште.. проклета омраза кон другите и барање оправдување во свети книги за својата болест.
Па незнам баш , првите 4 века тие што биле Христијани биле фрлени во арени со лавови.
Ја не мразам никој , ниту се мешам на некој што верува..
Но не негирам дека многу убивале во име на Христијанството.

Форумов е сепак размена на мислења


Иса за муслиманите е во редот на пророци, како нивниот Мухамед, реков такво им е учењето... во религиите од стариот еон нема вистина дури и дс велиш Вистина, вистина ви велам... empty words.
Па нз баш , библиски историчари би го оспориле ова

на векови "црковни докази" вистината христијанска требаше да го обедини човекот, а не да се роди исламот од вас и евреите... така?
Исламот излага од арабиски "war-lord" кој имал интерес за религија.

Што е проблем со Христијснството , бидејќи толку го напаѓаш?

Што претставува за тебе Христијанството?

но ти не мислиш така, не ни можеш, ти си на стари години роден христијанин
Па ја сум крстен ко дете, така да по обичај нешто слично :)
Зашо , лошо е да бидеш Христијанин?
Ја не се сеќавам дека те етикетирав како таков , или?

, како и дотичниот шо пишува сега тука сешто, мислите дека имате некаков долг грев што треба да го оправдате со дрдорење како сите други грешат во верувањето...[/ QUOTE]
Твоја работа си е во што ке веруваш , си имаш право на избор во животот.
А тебе што ти смета , што Христијанството се споменува? Толку те иритира?
Автоматски споено мислење:

Ќе почнам со ова.

Некои барем учеле па макар и во ќебапчилница, ти никаде.
Читајки го цел пост , сумњам дека нешто сте научиле..


Christian Research Institute??? Сериозно? Тоа се твоите докази?
Да видиме по ред.

The Christian Research Institute (CRI) is an evangelical Christian apologetics ministry. It was established in October 1960 in the state of New Jersey by Walter Martin (1928–1989).In 1974, Martin relocated the ministry to San Juan Capistrano, California. The ministry's office was relocated in the 1990s near Rancho Santa Margarita. In 2005, the organization moved to its present location in Charlotte, North Carolina.

Значи тотално невалиден извор на информации.
Еве ти одбери каков извор ке те задоволи.

Сакаш Британика , Амерички Историски Институт , сакаш информации од највлијателни историчари во модерна ера.

Ти кажи кој извор е највалиден.

Докази никакви. А си си распишал цитати од невалидни извори. Камо ги тие 5800 Старогрчки записи? Да ти помогнам, не постојат.

Како нема докази , ова што е?
Кој фрагмент е ова , знаеш?

p52-retro.gif


10000 Латински ракописи? Хахаха, нема такво нешто.
Како нема? Си посетил ти некој музеј или на тепка ги кажуваш работиве?


200.000 писма од црковни луѓе? Кои живееле 15 века покасно? Како е тоа доказ?
15 века покасно

Ај малце прочитај :


Она кое е познато е дека нема ниту еден современик на некој си Исус, кој што запишал било што за животот на Исус (ако воопшто и постоел).
Значи ти појше знаеш од експерти на ова поле , така?
'Richard Dawkins' еден од највлијателните модерни Атеисти во дебата со профосорот 'John Lennox' кажа:

"После разговор со голем број на историчари можам да кажам дека погрешив кога кажав дека Исус не постоел"

Не си читал ти Римска и Еврејска историја , се гледа..

Четирите евангелија се анонимни.
Точно , оригиналите се или уништени или непронајдени..
Тоа што денес го имаме како 'доказ' е копија на копија.

Од непознати автори и се пишувани на Коине (старогрчки што би рекол ти), од 35 до 70 години после наводната смрт на Исус.
Ти заеш колку е тоа валидно, историски гледано?

Тоа се фактите, ти се допаѓале или не.
Ајде сега ти покажи ни ја твојата диплома по историја.
Кои факти , празни зборови

Земи прочитај нешто за еврејскиот историчар 'Јоsephus' и за римскиот историчар ' Tacitus'.

Се бламирате со коментарите :)
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
А што биле Апостолите , Монголи?


Ха.. Ха.. Ха..

Нема врска , хумор не штети.




Па незнам баш , првите 4 века тие што биле Христијани биле фрлени во арени со лавови.
Ја не мразам никој , ниту се мешам на некој што верува..
Но не негирам дека многу убивале во име на Христијанството.

Форумов е сепак размена на мислења



Па нз баш , библиски историчари би го оспориле ова


Исламот излага од арабиски "war-lord" кој имал интерес за религија.

Што е проблем со Христијснството , бидејќи толку го напаѓаш?

Што претставува за тебе Христијанството?


Па ја сум крстен ко дете, така да по обичај нешто слично :)
Зашо , лошо е да бидеш Христијанин?
Ја не се сеќавам дека те етикетирав како таков , или?


Автоматски споено мислење:


Читајки го цел пост , сумњам дека нешто сте научиле..



Еве ти одбери каков извор ке те задоволи.

Сакаш Британика , Амерички Историски Институт , сакаш информации од највлијателни историчари во модерна ера.

Ти кажи кој извор е највалиден.




Како нема докази , ова што е?
Кој фрагмент е ова , знаеш?

Прегледај го приврзокот 410156



Како нема? Си посетил ти некој музеј или на тепка ги кажуваш работиве?




15 века покасно

Ај малце прочитај :



Значи ти појше знаеш од експерти на ова поле , така?
'Richard Dawkins' еден од највлијателните модерни Атеисти во дебата со профосорот 'John Lennox' кажа:

"После разговор со голем број на историчари можам да кажам дека погрешив кога кажав дека Исус не постоел"

Не си читал ти Римска и Еврејска историја , се гледа..



Точно , оригиналите се или уништени или непронајдени..
Тоа што денес го имаме како 'доказ' е копија на копија.


Ти заеш колку е тоа валидно, историски гледано?


Кои факти , празни зборови

Земи прочитај нешто за еврејскиот историчар 'Јоsephus' и за римскиот историчар ' Tacitus'.

Се бламирате со коментарите :)
Пак лажни извори и пак напамет зборување. Тацит и Јосифас се 2 а не 10000 и не се современици на Исус, живееле после неговата наводна смрт.

The canonical gospels are the four which appear in the New Testament of the Bible. They were probably written between AD 66 and 110. All four were anonymous (with the modern names of the "Four Evangelists" added in the 2nd century), almost certainly none were by eyewitnesses, and all are the end-products of long oral and written transmission. According to the majority of scholars, Mark was the first to be written, using a variety of sources, followed by Matthew and Luke, which both independently used Mark for their narrative of Jesus's career, supplementing it with a collection of sayings called "the Q source", and additional material unique to each. There is near-consensus that John had its origins as the hypothetical Signs Gospel thought to have been circulated within a Johannine community.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Ќе почнам со ова.

Некои барем учеле па макар и во ќебапчилница, ти никаде.


Christian Research Institute??? Сериозно? Тоа се твоите докази?
Да видиме по ред.

The Christian Research Institute (CRI) is an evangelical Christian apologetics ministry. It was established in October 1960 in the state of New Jersey by Walter Martin (1928–1989).In 1974, Martin relocated the ministry to San Juan Capistrano, California. The ministry's office was relocated in the 1990s near Rancho Santa Margarita. In 2005, the organization moved to its present location in Charlotte, North Carolina.

Значи тотално невалиден извор на информации.


Докази никакви. А си си распишал цитати од невалидни извори. Камо ги тие 5800 Старогрчки записи? Да ти помогнам, не постојат.
10000 Латински ракописи? Хахаха, нема такво нешто.
200.000 писма од црковни луѓе? Кои живееле 15 века покасно? Како е тоа доказ?
Она кое е познато е дека нема ниту еден современик на некој си Исус, кој што запишал било што за животот на Исус (ако воопшто и постоел). Четирите евангелија се анонимни. Од непознати автори и се пишувани на Коине (старогрчки што би рекол ти), од 35 до 70 години после наводната смрт на Исус. Тоа се фактите, ти се допаѓале или не.
Ајде сега ти покажи ни ја твојата диплома по историја.
Врвен „доказ„ во твоево докажување е простото негирање на нештата кои се познати во последните 2000г. христијанство, а да не зборуваме и за предрисјанските времиња.

Толку од твојата „историја„.
 
Член од
28 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
6
Нека си верува кој во што сака,па и да не верува е легитимно. Мислам дека и голем дел од религиите учат на толеранција,разбирање, само што ние како луѓе со тек на време ги користиме за меѓусебни војни . Еве на пример јас сум православен христијанин,и си признавам дека не сум достоен за верата,поточно не живеам според сите правила,но се трудам да го променам тоа колку што можам. Сум се уверил со текот на животот дека ова не се само бајки и дека тој што верува ,тој ја има моќта да се увери во чудата. Сум сфатил и искусил дека и тоа лошото што ми се случува е со причина. Не секој што верува е верник ,и не секој што не верува е лош човек. Можеби со тек на време и самата перцепција би се сменила.
Сум бил сведок како човек после тешка несреќа,му се јавува на сон место каде што треба да изгради црква,и таму наоѓа темели од многу стара црква. Ете за некои работи нема објаснување,или веруваш или не. Бидете ми поздравени :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Не почнува со нив, но почнува омразатаи поделбата од појавата на христијаните, и тоа трае сеуште.. проклета омраза кон другите и барање оправдување во свети книги за својата болест.
Христос дојде да одвои татко од син и мајка од ќерка...или во превод, да ја одвои вистината од лагата.
Поимот „омраза„ ти самиот го додаваш, оти Христос никаде не кажал дека некого го мрази.
Автоматски споено мислење:

Иса за муслиманите е во редот на пророци, како нивниот Мухамед, реков такво им е учењето... во религиите од стариот еон нема вистина дури и дс велиш Вистина, вистина ви велам... empty words.
...а ако го наведеш и Кроули, тогаш Исус за рисјаните е исто што и Кроули за телемитите...

Бог да чува...

Мухамед и Христос се неспоредливи по било кој основ.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Врвен „доказ„ во твоево докажување е простото негирање на нештата кои се познати во последните 2000г. христијанство, а да не зборуваме и за предрисјанските времиња.

Толку од твојата „историја„.
Твојот доказ е проста афирмација на се што поповине ќе те излажат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
на векови "црковни докази" вистината христијанска требаше да го обедини човекот, а не да се роди исламот од вас и евреите... така?
но ти не мислиш така, не ни можеш, ти си на стари години роден христијанин, како и дотичниот шо пишува сега тука сешто, мислите дека имате некаков долг грев што треба да го оправдате со дрдорење како сите други грешат во верувањето...
Да, Христос го обедини и го привлече човекот кон себе...„некој друг„ се‘ чини за тоа да не се случи.
Многумина се повикани (на спасение), малкумина се одбрани (спасени).
Автоматски споено мислење:

Твојот доказ е проста афирмација на се што поповине ќе те излажат.
Ајде наведи една вистина и наведи како разликуваш „лага„ од „вистина„.
Благодарам...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Ајде наведи една вистина и наведи како разликуваш „лага„ од „вистина„.
Благодарам...
Еве ќе наведам една вистина. Ти немаш доказ за тоа што го проповедаш. Факт. Повели демантирај ме со доказ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Еве ќе наведам една вистина. Ти немаш доказ за тоа што го проповедаш. Факт. Повели демантирај ме со доказ.
Не си навел никаква вистина, оти ја немаш.
Ај што ја немаш, па уште и бараш доказ од неистомисленици?
Бараш демант на она кое не си го навел?

Ај иди гледај „Звезде Гранда„, таму нема потреба од напрегање на умот...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Не си навел никаква вистина, оти ја немаш.
Ај што ја немаш, па уште и бараш доказ од неистомисленици?
Бараш демант на она кое не си го навел?

Ај иди гледај „Звезде Гранда„, таму нема потреба од напрегање на умот...
Вистината е напишана. На твои 100 години на форумов никогаш не си ја демантирал.
А тоа „Ѕвездите на гранд“ не знам ни што е. оставам за неедуцираните ко тебе.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Вистината е напишана. На твои 100 години на форумов никогаш не си ја демантирал.
А тоа „Ѕвездите на гранд“ не знам ни што е. оставам за неедуцираните ко тебе.
Од твојов монолог, гледам дека одлично се разбираш со себе си па повели, продолжи и понатаму во тој „стил„.

За почеток, напиши си ја вистината, која ја немаш, а потоа докажи (изнеси докази преку доказна постапка) дека е вистинита...
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Пак лажни извори и пак напамет зборување.
Енциклопедии и Музеи ти се лажни извори?

Не тропај глупости , ке ти се смее некој.


Тацит и Јосифас се 2 а не 10000 и не се современици на Исус, живееле после неговата наводна смрт.
Они се надворешни извори на информации и немаат врска со Ракописите.
Само ја потврдуваат целата прича.
Еј , Исус не постоел кажа :pos:

Ти знаеш ли како се доаѓа до заклучок дали е нешто историски валидно?



The canonical gospels are the four which appear in the New Testament of the Bible.They were probably written between AD 66 and 110.
Има сега ново истражување дека се и пред тоа

All four were anonymous (with the modern names of the "Four Evangelists" added in the 2nd century)
Ти знаеш ли како дошло до тоа или си отвараш Вики и мислиш 2 реда информации ке средат работа?
Не е страшно да не знаеш , и ја незнаев.Све се учи..


, almost certainly none were by eyewitnesses, and all are the end-products of long oral and written transmission.
Неточно, ова што го иаме како доказ е копија на копија.Така се зачувани сите ракописи.
По истата таа традиција се знае од кого се Евангелијата.
Работата е што сите бараат докази надвор од Црквата,тоа го имаат многу историчари кажано.

Селектирање е завземање страна и тука више нема потреба да се дискутира.

Друго што треба да се напомене е дека Библијата е примарен извор за археологија од точноста на информациите.


According to the majority of scholars, Mark was the first to be written, using a variety of sources, followed by Matthew and Luke, which both independently used Mark for their narrative of Jesus's career, supplementing it with a collection of sayings called "the Q source", and additional material unique to each.
Mark , Matthew , Luke

Сите се различни по содржина

"Matthew announces Jesus as the promised Messiah, Mark proclaims the power of Christ in an action-packed account, Luke shares longer stories and parables, and John breaks the mold to create a piece of poetry on the nature of Jesus."


There is near-consensus that John had its origins as the hypothetical Signs Gospel thought to have been circulated within a Johannine community.
Ова се све дефиниции без никакви докази
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Од твојов монолог, гледам дека одлично се разбираш со себе си па повели, продолжи и понатаму во тој „стил„.

За почеток, напиши си ја вистината, која ја немаш, а потоа докажи (изнеси докази преку доказна постапка) дека е вистинита...
Кој не се разбира со себе си ни со другите не се разбира, како тебе. продолжи си со своето недоразбирање.
Автоматски споено мислење:

Енциклопедии и Музеи ти се лажни извори?

Не тропај глупости , ке ти се смее некој.
Енциклопедии има секакви, па и такви што се од црквите. Нормално секакви лаги ќе измислат, само да си зачуваат лепчето.
Изнатреска ти глупости за 8 милијарди луѓе да ти се смеат 100 години.
Они се надворешни извори на информации и немаат врска со Ракописите.
Само ја потврдуваат целата прича.
Еј , Исус не постоел кажа :pos:

Ти знаеш ли како се доаѓа до заклучок дали е нешто историски валидно?
Каде реков дали Исус постоел или не постоел? Нешто со видот имаш проблем или? За тоа што бил е недокажано. Син божји, ма да пишувале мнногумина ама век, 2, 3 покасно.
Има сега ново истражување дека се и пред тоа


Ти знаеш ли како дошло до тоа или си отвараш Вики и мислиш 2 реда информации ке средат работа?
Не е страшно да не знаеш , и ја незнаев.Све се учи..
Се се учи, точно. Дури и теории на заговор и неточни податоци. Жив доказ си за тоа.
Неточно, ова што го иаме како доказ е копија на копија.Така се зачувани сите ракописи.
По истата таа традиција се знае од кого се Евангелијата.
Работата е што сите бараат докази надвор од Црквата,тоа го имаат многу историчари кажано.

Селектирање е завземање страна и тука више нема потреба да се дискутира.

Друго што треба да се напомене е дека Библијата е примарен извор за археологија од точноста на информациите.



Mark , Matthew , Luke

Сите се различни по содржина

"Matthew announces Jesus as the promised Messiah, Mark proclaims the power of Christ in an action-packed account, Luke shares longer stories and parables, and John breaks the mold to create a piece of poetry on the nature of Jesus."



Ова се све дефиниции без никакви докази
Ти воопшто никакви докази не изнесе а да се надвор од библијата или од разноразни црквени организации.
Друго што треба да се напомене е дека Библијата е примарен извор за археологија од точноста на информациите.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Енциклопедии има секакви, па и такви што се од црквите. Нормално секакви лаги ќе измислат, само да си зачуваат лепчето.
Каква врска имс Британика со црквата и лепчето?


Изнатреска ти глупости за 8 милијарди луѓе да ти се смеат 100 години.
Пак "argument of ignorance"

Каде реков дали Исус постоел или не постоел? Нешто со видот имаш проблем или? За тоа што бил е недокажано.Син божји, ма да пишувале мнногумина ама век, 2, 3 покасно.
Неточно
Папирус п52 датира од 90г до 120г.

А п52 е копија од копија.

Тоа се 2 генерации од оригиналот ..

Пред да обвинуваш , прегледај си ги мислењата.


Се се учи, точно. Дури и теории на заговор и неточни податоци. Жив доказ си за тоа.
Пак обвинувања а никаков одговор

Ти воопшто никакви докази не изнесе а да се надвор од библијата или од разноразни црквени организации.
Не е мој проблем што све ти сметаш за невалидно.

За тебе валидно е само твоето мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom