Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Дали е ова у конеткст на ведските учења за циклуси?
Ако се гледа дека има циклуси, да... и е поврзано со човештвото на Земјата. Според Телема и тајните учења (кои се засноваат на научни докази и до каде оди пишаната историја, инаку ќе заминеме во шпекулации и ширење на нешта кои не може да ги потврдиме), до сега се поминати 3 циклуци: Изида, Озирис и сега е времето на Хорус. :)
Озирис е времето на умирачките богови, на воскреснувањето, на тоа дека во смртта доаѓа блаженството, во задгробното, истиснување на жените од храмовите (да ја немаат улогата на свештенички, тоа се сметало за дел од „паганството“, „старото“) ...

Претходно што реков дека иницијациите и учењата одат нанапред, не наназад иако постојано „некој“ се обидува да се забораваат старите научени нешта преку старите искушенија... затоа изгледа споро или никакво напредување на човештвото....
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Мене у задње време ме интересира што се случува пред да стапнеш на патеката....каде си и кој си?
Не постојам. Створен сум се раѓам живеам и умирам.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Ако се гледа дека има циклуси, да... и е поврзано со човештвото на Земјата. Според Телема и тајните учења (кои се засноваат на научни докази и до каде оди пишаната историја, инаку ќе заминеме во шпекулации и ширење на нешта кои не може да ги потврдиме), до сега се поминати 3 циклуци: Изида, Озирис и сега е времето на Хорус. :)
Озирис е времето на умирачките богови, на воскреснувањето, на тоа дека во смртта доаѓа блаженството, во задгробното, истиснување на жените од храмовите (да ја немаат улогата на свештенички, тоа се сметало за дел од „паганството“, „старото“) ...

Претходно што реков дека иницијациите и учењата одат нанапред, не наназад иако постојано „некој“ се обидува да се забораваат старите научени нешта преку старите искушенија... затоа изгледа споро или никакво напредување на човештвото....
Ако се гледа дека има циклуси, да... и е поврзано со човештвото на Земјата. Според Телема и тајните учења (кои се засноваат на научни докази и до каде оди пишаната историја, инаку ќе заминеме во шпекулации и ширење на нешта кои не може да ги потврдиме), до сега се поминати 3 циклуци: Изида, Озирис и сега е времето на Хорус. :)
Озирис е времето на умирачките богови, на воскреснувањето, на тоа дека во смртта доаѓа блаженството, во задгробното, истиснување на жените од храмовите (да ја немаат улогата на свештенички, тоа се сметало за дел од „паганството“, „старото“) ...

Претходно што реков дека иницијациите и учењата одат нанапред, не наназад иако постојано „некој“ се обидува да се забораваат старите научени нешта преку старите искушенија... затоа изгледа споро или никакво напредување на човештвото....
Дај посочни ни 3 случаи во кои Телема, тајните учења и научните докази се совпаѓаат. Благодарам...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Дај посочни ни 3 случаи во кои Телема, тајните учења и научните докази се совпаѓаат. Благодарам...
Јок. Христијанин си, за тебе нема наука. Потсети се дека „не постои гравитација“ и Земјата е рамна. А и тајни учења, мислам дека е јасно... колку знаеш за Телема? Колку за наука?
Сигурно ќе најде твојот христијански дух „некое совпаѓање“ - ајде, ќе те почекам, знам дека ти е на врв прсти/јазик :)

П.С. За мир во куќа, нема совпаѓања Телема со науката за човекот и 9на што го опкружува истиот, ц - нема :sneaky:
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Јок. Христијанин си, за тебе нема наука. Потсети се дека „не постои гравитација“ и Земјата е рамна. А и тајни учења, мислам дека е јасно... колку знаеш за Телема? Колку за наука?
Сигурно ќе најде твојот христијански дух „некое совпаѓање“ - ајде, ќе те почекам, знам дека ти е на врв прсти/јазик :)

П.С. За мир во куќа, нема совпаѓања Телема со науката за човекот и 9на што го опкружува истиот, ц - нема :sneaky:
Прво,

потсети се што си напишал самиот:


и второ,

потсети ме каде имам напишани за непостоење на гравитацијата и за „рамниот„ облик од Земјава.

П.С.:

Да, гравитацијата постои, само уште да ги причекаме науките да ни ја откријат.

Земјава е топчеста...ама ретко кој го видел тој Земјин облик.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Секогаш е ретко било што да види мноштвото, не знам зошто во ова денешно време секој мисли дека заслужува да види се и сешто и да има искуство какво што има другиот до него... секој има право да има искуство, да го оди својот пат - но тоа не значи дека тоа мора да е како на оној што е до тебе, без разлика дали ти го одминуваш или тој тебе те претекнува со искуствата на Земјата.

Телема учи токму тоа: секој има право, но не и нужност да биде како другиот. И заради тоа не смее да му стои на патот на другиот заради неговиот видокруг и искуство и спознавање на своето постоење.

Да, знам што сум напишал, тебе не сакам да ти објаснувам, те читам и тука и на други теми во други подфоруми, посебно во мистерии каде што ти не прифаќаш нешто ако ти кажат дека е така од научна гледна точка, но креваш вреви за догма бидејќи е поврзана со твоето христијанство и која е „докажана“ преку светците и црквата. Немој со вакви муабети сега да ми велиш де кажи ми за Телема и наука...
Те прашав што знаеш за наука и Телема, за да знам од каде да ти зборувам... затоа реков испукај тоа што ти е на врв прсти/јазик за овие работи и мислам дека ќе бидеш мирен.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Секогаш е ретко било што да види мноштвото, не знам зошто во ова денешно време секој мисли дека заслужува да види се и сешто и да има искуство какво што има другиот до него... секој има право да има искуство, да го оди својот пат - но тоа не значи дека тоа мора да е како на оној што е до тебе, без разлика дали ти го одминуваш или тој тебе те претекнува со искуствата на Земјата.

Телема учи токму тоа: секој има право, но не и нужност да биде како другиот. И заради тоа не смее да му стои на патот на другиот заради неговиот видокруг и искуство и спознавање на своето постоење.

Да, знам што сум напишал, тебе не сакам да ти објаснувам, те читам и тука и на други теми во други подфоруми, посебно во мистерии каде што ти не прифаќаш нешто ако ти кажат дека е така од научна гледна точка, но креваш вреви за догма бидејќи е поврзана со твоето христијанство и која е „докажана“ преку светците и црквата. Немој со вакви муабети сега да ми велиш де кажи ми за Телема и наука...
Те прашав што знаеш за наука и Телема, за да знам од каде да ти зборувам... затоа реков испукај тоа што ти е на врв прсти/јазик за овие работи и мислам дека ќе бидеш мирен.
На поставено прашање ми одговараш со прашање?...

Да видиме како Телема и тајните учења имаат научна заснованост и докажливост:

1. Немаат никаква.
2. Немаат никаква.
3. Немаат никаква.

Тоа ти е како она атеистичко барање за научно докажување на Хриството воскресение...

Од научна гледна точка, се изнаслушавме „научни вистини„ зад кои не постои достапна и проверлива доказна постапка, а за (не)трајноста од научните вистини, да не прајме муабет. За разлика од нив, Црковните догми се непроменливи и само на непроменливи вистини може да се заснова и практикува духовност во реалното живеење.

За научните измами пак, пишувани се цели книги...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Како што реков за догматичарско човече задоено со христијанство се е погрешно, но догмите христијански, богот и се останато е докажано и се си е ок...
Не знам зошто ме прашуваш кога ете ти си знаеш што е како е во однос на твојата догма. :)

Само будала бара докази за некакво воскреснување... да ги оставиме будалите да си ги носат своите маки сами...

За мир у куќа реков пиши си, да ми ти помине с'клетот околу Телема и да си туркаме понатаму....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Како што реков за догматичарско човече задоено со христијанство се е погрешно, но догмите христијански, богот и се останато е докажано и се си е ок...
Не знам зошто ме прашуваш кога ете ти си знаеш што е како е во однос на твојата догма. :)

Само будала бара докази за некакво воскреснување... да ги оставиме будалите да си ги носат своите маки сами...

За мир у куќа реков пиши си, да ми ти помине с'клетот околу Телема и да си туркаме понатаму....
ОК, продолжи си со монологот. Очигледно дека одлично се разбираш со себе си...
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
877
Поени од реакции
1.387
Секогаш е ретко било што да види мноштвото, не знам зошто во ова денешно време секој мисли дека заслужува да види се и сешто и да има искуство какво што има другиот до него... секој има право да има искуство, да го оди својот пат - но тоа не значи дека тоа мора да е како на оној што е до тебе, без разлика дали ти го одминуваш или тој тебе те претекнува со искуствата на Земјата.
Тоа е тоа што многу не го разбираат.Не значи дека ако нешто не си искусил дека не е вистина.

Така не се размислува филозофски , логиката си има свои правила.Тоа е тоа што ја спојува рационалноста со верата.

Ја врска немав за Христијанството , ниту ја имав отворено Библијата , додека не изглеав едно Јутуб видео и си реков , чекај бе шо збори чоеков - здрав ли е, ја појма немав кој е Исус.
Знаев нешо од црква шо идевме и толку,син на некој си Господ..

Си викам , дај да видам кој е човеков.
Отварам Google и пишувам : "Who is Jesus?" Се изначитав Историја...
И све укажува на настани во Библијата од Стар и Нов завет на луѓе кои тврделе дека сите сме креација на некоја си натприродна моќ.
И почнувам на англиски да ја читам од "Genesis".
Прва реченица "In the beggining God created the heavens and the earth"
И мене првпат ми доаѓа помисла за задгробен живот.
Ок,почнувам да ја читам Библијата парарелно со мислења од историски критичари и си обидувам да сконтам колку е ова валидно.Си викам ова шанси нема , се истрипале луѓево дека се вратил некој мртов.И си викам дај да видам дали се саглам луѓево шо зборат,чоеков не ми е за верување дека постоел , а не па да се вратил од мртвите.И после одреден период на читање ја сваќаш сериозноста на настаните од тоа време и сведоштвата на луѓето што ги пишувале тие работи.И сеа си викам , добро ај да видиме шо вика овој Исус сега.Чоеков се претставува како некој власт што има.. Добро ај си викам јас , ете ти уште еден газда шо се праел меѓу народот.Одбивност сум имал секогаш кон такви работи..

И одеднаш стигам до дел од настаните и глеам чоеков го заковале на крст и го убиле.И си викам као зашо , не убил никој чоеков , не е злонамерен , пробува нешто да ги научи.И не ми е јасно сеа,овој им го кажува тоа унапред и овие сепак го ставаат на крст. Зашо , шо ви згрешил чоеков?

Тие се тие прашања што се ептен "прости" на нашки кажано ама те тераат да го запознаеш карактерот на Исус.

После истражуваш и сваќаш колку е тоа силно поткрепено од сите страни.
Христијанството е најсилното верување во светот.
А православието е темел и наследство од Апостолите.
Римски католицизам и Протестанство не се ни блиску до Православието кога ке ја прочиташ историјата и доказите која таа ги пружа.Ја тогаш сватив дека ние сме Библиска земја.

Православната и Римската Католичка Црква водат директно до првите движења.Тука веќе се увидува разликата , која Црква со какви учења е од почетокот.Очигледно е дека Католицизмот го менува учењето со една единствена цел,да се создаде структура во која зборот на еден човек ке владее над другите - зборот на Папата.Надмоќ над сите други цркви.Тоа не е Христијанско учење.

Свети Петар има своја улога , ама он учењето не го предал на следните генерации сам , на што тој укажува со своите дела и зборови.И тоа функционирало 10 века се додека некој не се решил да прогласи власт.
Јас сум гледал огромен број на дебати, има праводлавни Христијани од други држави што имаат неверојатна интелегенција и сваќање.
И не сум сретнал некој да им се спротивстави со добри аргументи.
Еден од нив е Јаy dyer , Православен Американец , воедно метафизичар..
Чоекот разира со кој и да дебатира му нема рамен..

Научив све и свашта од тогаш за закони на природа, за филозофија , наука и религија.Едноставно,се пуниш со информации кои ти помагаат во животот на некој чуден начин.

Многу се вели дека Христијанството е "просто сваќање", ама ако малце се расчита човек и да не завзема страна сваќа како стојат работите.

Не е Христијанството примитивно , туку Македончето има примитивно сваќање за Христијaнството.Не е се секти како што многу тврделе..

Не сите веруваат дека змии шетале по градини и си праеле муабет со жени , има и симболика во настаните од Стариот завет.
Ја лично верувам дека постоеле и дионасаурси , има премногу докази за тоа.Не е така лесно да се отфрлат некои научни докази.






Телема учи токму тоа: секој има право, но не и нужност да биде како другиот. И заради тоа не смее да му стои на патот на другиот заради неговиот видокруг и искуство и спознавање на своето постоење.
Не ми е тоа мене некако добро скоцкано.Значи не постои објективна моралност и све е релативно и насочено кон субјективна моралност.
Мора да има нешто што има некоја апсолутна морална вредност.Природата сама си остава докази.

Да, знам што сум напишал, тебе не сакам да ти објаснувам, те читам и тука и на други теми во други подфоруми, посебно во мистерии каде што ти не прифаќаш нешто ако ти кажат дека е така од научна гледна точка, но креваш вреви за догма бидејќи е поврзана со твоето христијанство и која е „докажана“ преку светците и црквата. Немој со вакви муабети сега да ми велиш де кажи ми за Телема и наука...
Те прашав што знаеш за наука и Телема, за да знам од каде да ти зборувам... затоа реков испукај тоа што ти е на врв прсти/јазик за овие работи и мислам дека ќе бидеш мирен.
Од научна гледна точка све укажува на тоа дека во некој дел од времето и просторот све ова од негде започнало , значи имало почеток.

Има една дефиниција:
"Everything in this Universe has a Cause.
For Cause to come into existence it has to be uncaused otherwise we have infinite regression"

Науката не ги создала законите , Науката ги открива законите кои секогаш биле тука.Сите тие јазици на природата се еден вид на показател кој укажува дека сето ова - го создала надворешна сила од Универзумов.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Само уште да стигнеш до историјата каде што ќе дознаеш од каде доаѓа христијанството и чија идеја е „На почетокот Г_д ...“ ...
Да ти убрзам учење историја околу христијанство: сите битни идеи се од евреите и нивните учења, кои замисли токму христијаните велат за евреите дека се неспособни и не го познале нивниот месија, но ете се појавија христијаните со сите нивни „мудрувања“ и го разбраа туѓиот за нив, еврејски закон...
Месијата од еврејските учења станува месија на христијаните, а тоа пак се пренесува кај муслиманите но видоизменето, го ставаат во листата на пророци (бидејќи па нивната философија не дозволува Аллах да е поделен, да има тело и да создава син).

Битие или Постанок се преводи на една книга од еврејската Тора или Закон и се нарекува Берашит во превод: на почетокот...

1710749897473.png

За мене сите сте нововерци кои ќе читаат сешто за Исус (од видеа на јутјуб, до убави книгички со цртежи), но мразат да учат историја и што од каде доаѓа бидејќи се плашат дека тоа што ќе го дознаат и научат ќе го поткопа верувањето (убедени сте дека „блажени сте сите бидејќи простум верувате, без да имате докази“, има таков пример во „новиот завет“ нели?) .. верувањето и знаењето се за тоа, да се поткопува и гради подобро со стекнатото ново знаење и искуство, не треба плашење. :)

П.С. Просто сфаќање имаат луѓето кои не знаат ништо ниту ги интересира реално религија, доволно им е да им е убаво тоа што го читаат и да си градат кули од карти. До луѓето е, наследниците што велам јас, а не до самата религија.. бидејќи религиите не излегуваат како нешто ново, си носат стари ствари кои се повторуваат....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Само уште да стигнеш до историјата каде што ќе дознаеш од каде доаѓа христијанството и чија идеја е „На почетокот Г_д ...“ ...
Да ти убрзам учење историја околу христијанство: сите битни идеи се од евреите и нивните учења, кои замисли токму христијаните велат за евреите дека се неспособни и не го познале нивниот месија, но ете се појавија христијаните со сите нивни „мудрувања“ и го разбраа туѓиот за нив, еврејски закон...
Месијата од еврејските учења станува месија на христијаните, а тоа пак се пренесува кај муслиманите но видоизменето, го ставаат во листата на пророци (бидејќи па нивната философија не дозволува Аллах да е поделен, да има тело и да создава син).

Битие или Постанок се преводи на една книга од еврејската Тора или Закон и се нарекува Берашит во превод: на почетокот...

Прегледај го приврзокот 410051

За мене сите сте нововерци кои ќе читаат сешто за Исус (од видеа на јутјуб, до убави книгички со цртежи), но мразат да учат историја и што од каде доаѓа бидејќи се плашат дека тоа што ќе го дознаат и научат ќе го поткопа верувањето (убедени сте дека „блажени сте сите бидејќи простум верувате, без да имате докази“, има таков пример во „новиот завет“ нели?) .. верувањето и знаењето се за тоа, да се поткопува и гради подобро со стекнатото ново знаење и искуство, не треба плашење. :)

П.С. Просто сфаќање имаат луѓето кои не знаат ништо ниту ги интересира реално религија, доволно им е да им е убаво тоа што го читаат и да си градат кули од карти. До луѓето е, наследниците што велам јас, а не до самата религија.. бидејќи религиите не излегуваат како нешто ново, си носат стари ствари кои се повторуваат....
Така е Хепта!

Според твоево „познавање„ на историјата, се чини дека целата Вселена почна да постои после појавата на евреите...а евреите сами од себе ја створија Тората и Законот Мојсеев.

Исус Е „само пророк„ затоа што „сечените„ така велат.

Така?....
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
877
Поени од реакции
1.387
Само уште да стигнеш до историјата каде што ќе дознаеш од каде доаѓа христијанството и чија идеја е „На почетокот Г_д ...“ ...
Христијанството лежи на тон докази , Новиот канон "седи" нa 5800 СтароГрчки , 10000 Латински ракописи и преку 200.000 писма од црковни луѓе.

Многу некако пишуваш , ама слабо докази

Да ти убрзам учење историја околу христијанство: сите битни идеи се од евреите и нивните учења
Кај ти е дипломата Историја?


и да , точно е дека евреите истоимаат голема улога.

кои замисли токму христијаните велат за евреите дека се неспособни и не го познале нивниот месија, но ете се појавија христијаните со сите нивни „мудрувања“ и го разбраа туѓиот за нив, еврејски закон...
Не се појавија , од тоа движење произлегло Христијанството..
Евреите први почнуваат да го шират Христијанството.
Абе општо - познати се причините на Евреите за непризнавање на Месијата , ама многу пати се демантирани.

Последната книга од Стариот завет вика :
'I will send my messenger, who will prepare the way before me. Then suddenly the Lord you are seeking will come to his temple; the messenger of the covenant, whom you desire, will come,” says the Lord Almighty."(Malachi 3)

Месијата од еврејските учења станува месија на христијаните, а тоа пак се пренесува кај муслиманите но видоизменето, го ставаат во листата на пророци (бидејќи па нивната философија не дозволува Аллах да е поделен, да има тело и да создава син).
Незнам баш не проаѓаат баш Муслиманиве на дебати , не им проаѓаат ни доказите.
Исламот доаѓа до точка каде што еден човек(caliph Uthman) ги собира сите докази - прави една книга и ги пали сите докази.
Не ми изглеа мене тоа ок..

Битие или Постанок се преводи на една книга од еврејската Тора или Закон и се нарекува Берашит во превод: на почетокот...
Добро , и ?

За мене сите сте нововерци кои ќе читаат сешто за Исус (од видеа на јутјуб, до убави книгички со цртежи)
Сите што воопшто нешто ке кажат за Исус врска си немаат, по таква си некоја логика.


, но мразат да учат историја и што од каде доаѓа бидејќи се плашат дека тоа што ќе го дознаат и научат ќе го поткопа верувањето (убедени сте дека „блажени сте сите бидејќи простум верувате, без да имате докази“, има таков пример во „новиот завет“ нели?) .. верувањето и знаењето се за тоа, да се поткопува и гради подобро со стекнатото ново знаење и искуство, не треба плашење. :)
Незнам , некако бројкиве не се на твоја страна
2.5 билиони Христијани..

Многу некако верглаш а нигде докази

John 20
"Now Thomas (also known as Didymus , one of the Twelve, was not with the disciples when Jesus came. So the other disciples told him, 'We have seen the Lord!'
But he said to them, 'Unless I see the nail marks in his hands and put my finger where the nails were, and put my hand into his side, I will not believe.'
A week later his disciples were in the house again, and Thomas was with them. Though the doors were locked, Jesus came and stood among them and said, 'Peace be with you!' Then he said to Thomas, 'Put your finger here; see my hands. Reach out your hand and put it into my side. Stop doubting and believe.'
Thomas said to him, 'My Lord and my God!'
Then Jesus told him, 'Because you have seen me, you have believed; blessed are those who have not seen and yet have believed.'


П.С. Просто сфаќање имаат луѓето кои не знаат ништо ниту ги интересира реално религија, доволно им е да им е убаво тоа што го читаат и да си градат кули од карти. До луѓето е, наследниците што велам јас, а не до самата религија.. бидејќи религиите не излегуваат како нешто ново, си носат стари ствари кои се повторуваат....
Христијанството е верување во еден човек кој тврдил дека е Син на Господ.
Кај си учел ти Историја , у кебапчилница?
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
108
Ќе почнам со ова.
Кај си учел ти Историја , у кебапчилница?
Некои барем учеле па макар и во ќебапчилница, ти никаде.


Christian Research Institute??? Сериозно? Тоа се твоите докази?
Да видиме по ред.

The Christian Research Institute (CRI) is an evangelical Christian apologetics ministry. It was established in October 1960 in the state of New Jersey by Walter Martin (1928–1989).In 1974, Martin relocated the ministry to San Juan Capistrano, California. The ministry's office was relocated in the 1990s near Rancho Santa Margarita. In 2005, the organization moved to its present location in Charlotte, North Carolina.

Значи тотално невалиден извор на информации.

Христијанството лежи на тон докази , Новиот канон "седи" нa 5800 СтароГрчки , 10000 Латински ракописи и преку 200.000 писма од црковни луѓе.


Многу некако пишуваш , ама слабо докази
Докази никакви. А си си распишал цитати од невалидни извори. Камо ги тие 5800 Старогрчки записи? Да ти помогнам, не постојат.
10000 Латински ракописи? Хахаха, нема такво нешто.
200.000 писма од црковни луѓе? Кои живееле 15 века покасно? Како е тоа доказ?
Она кое е познато е дека нема ниту еден современик на некој си Исус, кој што запишал било што за животот на Исус (ако воопшто и постоел). Четирите евангелија се анонимни. Од непознати автори и се пишувани на Коине (старогрчки што би рекол ти), од 35 до 70 години после наводната смрт на Исус. Тоа се фактите, ти се допаѓале или не.
Ајде сега ти покажи ни ја твојата диплома по историја.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Евреите први почнуваат да го шират Христијанството.
Абе општо - познати се причините на Евреите за непризнавање на Месијата , ама многу пати се демантирани.
Мислев дека навистина се сум прочитал, но ете имало бисери и што да се прочита ново :LOL:
Пред распнувањето на Исус, и Александар Македонски го ширел христијанството, до Индија... таму некои Зета Тета имаат пишувано, докази.... :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Така е Хепта!

Според твоево „познавање„ на историјата, се чини дека целата Вселена почна да постои после појавата на евреите...а евреите сами од себе ја створија Тората и Законот Мојсеев.

Исус Е „само пророк„ затоа што „сечените„ така велат.

Така?....
Не почнува со нив, но почнува омразатаи поделбата од појавата на христијаните, и тоа трае сеуште.. проклета омраза кон другите и барање оправдување во свети книги за својата болест.

Иса за муслиманите е во редот на пророци, како нивниот Мухамед, реков такво им е учењето... во религиите од стариот еон нема вистина дури и дс велиш Вистина, вистина ви велам... empty words.

на векови "црковни докази" вистината христијанска требаше да го обедини човекот, а не да се роди исламот од вас и евреите... така?
но ти не мислиш така, не ни можеш, ти си на стари години роден христијанин, како и дотичниот шо пишува сега тука сешто, мислите дека имате некаков долг грев што треба да го оправдате со дрдорење како сите други грешат во верувањето...

Грешење во верување :coffee:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom