Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.623
Поени од реакции
20.534
ако имаш толку јак став со 18се годишниците, супер, се надевам на детето свое нема да му труеш над глава низ годините кој ќе расти со приказни за Парвати, Кришна, Карма, Дарма, ептен многу Питачење по улици, некапење, славење на Кравата за Светост, а јадејње на Гулаби скрчкани во Кари. Остај го да си порасни со македонски дечиња и врсници и само да си одлучи што сака да биди.

Пуно наш форумски, сам си кажа во една конверзација иронично почната од мене за херојот нивни Скендербег погребан на Српски Манастир на Атос - дека кога тој би бирал денес, од оваа возраст - за целиот свој народ, тој би го одбрал Христијанството. Она кога самите наши брачеди ти признавват.

Можиш да тврдиш шо сакаш за скараните Православни Цркви, за туѓите Богови, ама едно останува факт, Исус и неговата Идеологија се недопирливи и супериорни. А секој сака да е дел од нешто поубаво и супериорно во карактер, кога би можел сам да бира. Ние сме удриле на Лотарија што сме се родиле под чадорот на нашата Религија.
Автоматски споено мислење:

Еден копук овде рече, а шо па Израелски Бог и Религија во Европа. Можеби народот во Европа бил подобар од тој Палестинецот од Бетлеем рече.

Бејби, Христијанството е ЕВРОПСКА Религија. Нејзините основоположници се Италијани, Грци и Балканци кој се криеле по пештери и се бунеле против Императорите Политеисти. Секти од познатата Европска Левица, кои се избориле за тоа да стават свој Император, дете Костадин, и да го преселат од Рим во Визант, да не биде убиено детето заедно со мама Хелена.
Овие Левичари и идеалисти во Исус гледаат само еден Симбол на своето движење. Оваа Религија е во својот корен ништо, освен чиста Европштина.
Абе нашмркан ли си?
Што се губиш.Што сфе изнакажа.

Не биди Весна Петрушефска,не ме викај бејби.

Океј,Православие е кул религија,не викам не,малце морбидна сс тија црни мантие,браде,кандила,вечна апамја...
Имате најјаку причу од сфи.
Ама уреду, нагази топку.

На сина ми ке му раскажују за сфе око нас и над нас.Блазе си му,има много за слушање.
Не е труење Хинду приказна.
Никоја креација не е труење.Само е дел од сложувалку што се вика наша цивилизација.
Наше место у овј гранде Јуниврз.
Што повише трипови(слагалице),тој појјасна слика.
Не збори за други религие дека су труење.Затој што можда и тфоја труе.

Не се секирај.Нема да га научу на небањати Саду и Гуптас ритуали сс краве.Едноставно треба да знае да живи правилно,сс сфоју главу.Без да биде потчинет на некои правила од сфети книге.
Зшто незнаемо још која сфета книга е правилна.Нема ни да дознаемо.

Ипак фала на совет.Мало Парватче ке биде нормално човече како мене.Право македонче,либерте до јаја.

Што би кажаја едн стар колега.
Парва ти си едноставно човече што ги разбира сложени работе.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Ништо не им фали на паганите, само не се христијани :)
pagan (n.)
c. 1400, perhaps mid-14c., "person of non-Christian or non-Jewish faith,"

Не мразат други бидејќи веруваат во други богови и божици и си го гледаат ... дворот и кај ќе се прави следниот ритуал, со кој и кога :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.158
Поени од реакции
30.936
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Најосновна дефиниција за верник - кога не можеш против нешто што ти смета или си немоќен или болен, мора да бараш и да веруваш дека постои некој посилен што ќе те спаси од тоа што си или каде си и со кој си...
Само ти може да се спасиш себе си, никој друг - ако навистина ти треба спасување нормално :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Hristijanstvoto se odrzalo povekje od 2000 g zatoa shto ima pravi vrednosti, i takvi kako tebe pluvaat po istoto zatoa shto imate iskriveni viduvanja za shto e toa choveshtvo.
Едно време паламудеше Ошо е најдобар и Гурџиев, ќе сечеше вени за нив, сега христијанството најдобро... пророк беше, просветлен во овие ствари! А сега...

Како старееш и страв од смртта ти влегува во коски, менуваш страници како да читаш Нова Македонија!
Христијанството се одржало 2000 годиини заради насилство и здружување со световната власт - ништо друго. И да, додади неписменоста на народот, поточно поделеноста на робови и владетели, тоа го има во наследство христијанството!
Така да, научи си ги религиите пред да дојдеш да креваш врева... всушност ти си тука заради мене и да креваш врева де, ништо страшно :)

Немаш здрави темели, ти се уриваат мислите како лавина и губиш контрола... штета...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.360
Поени од реакции
4.714
Паганизмот е враќање еден чекор назад. Од еден бог у многубоштво. Али без компас се луѓево денес па пробуваат све у некои нови работи да се пронајдат. Имаш некои по кроулизам, некои паганство, некои наука. Али тоа е кога ќе го изгубиш патот.
...ќе ми објасниш зошто е тој што не верува во твојот Бог изгубен?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.227
Најосновна дефиниција за верник - кога не можеш против нешто што ти смета или си немоќен или болен, мора да бараш и да веруваш дека постои некој посилен што ќе те спаси од тоа што си или каде си и со кој си...
Само ти може да се спасиш себе си, никој друг - ако навистина ти треба спасување нормално :)

Хепта,

како ти, смртен човек, можеш да се спасиш самиот себе си и од што би се спасувал?...
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
748
Поени од реакции
1.843
...ќе ми објасниш зошто е тој што не верува во твојот Бог изгубен?
Ron e samo zagrizen kaj odi svetot, sega i AI kje go zameni vo programiranje, transdzenderi na site strani kako virus se shirat, se plashi ako ima dete dali kje se zarazi i ono iako zena ne moze da se najde oti site se feministki i izgleda neopaganizmot e kriv i necesniot. Ko kje vidish istoriski religijata bila potrebna i za uteha.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Смртен смртен, ама распнуваме богови... како инаку ќе се ослободи божественото од стегите на смртното? ОД секогаш било така... :)
Само на оние кои веруваат и сметаат дека имаат наследен грев им треба идејата и верувањето дека им треба спасување и бришење грев, односно имаат потреба да веруваат во умирачките богови кои нудат спасение и мир после смрт или „второ доаѓање“.
Друг мора да ја заврши работата, тие само мора да веруваат и да немаат искуство.... блажени се оние... знаеш како иде тоа.

Другите, како мене на пример, бараат надминувања, што е во некоја смисла „спасување“ од моменталната состојба во даден момент, иако не е всушност тоа гледано преку христијанската призма на спасение, но за да ти биде појасно, да не ме разбереш погрешно....

Смртноста на телото не те прави ништо помалку од Христос или било кој друг бог на Земјата. Треба само човек да знае каде се наоѓа на патеката на бесконечноста... другото е фантазија и мамка. Тука сме помеѓу луѓето и дел од човештвото заради игра и искуство, надминување... :love:
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Смртен смртен, ама распнуваме богови... како инаку ќе се ослободи божественото од стегите на смртното? ОД секогаш било така... :)
Само на оние кои веруваат и сметаат дека имаат наследен грев им треба идејата и верувањето дека им треба спасување и бришење грев, односно имаат потреба да веруваат во умирачките богови кои нудат спасение и мир после смрт или „второ доаѓање“.
Друг мора да ја заврши работата, тие само мора да веруваат и да немаат искуство.... блажени се оние... знаеш како иде тоа.

Другите, како мене на пример, бараат надминувања, што е во некоја смисла „спасување“ од моменталната состојба во даден момент, иако не е всушност тоа гледано преку христијанската призма на спасение, но за да ти биде појасно, да не ме разбереш погрешно....

Смртноста на телото не те прави ништо помалку од Христос или било кој друг бог на Земјата. Треба само човек да знае каде се наоѓа на патеката на бесконечноста... другото е фантазија и мамка. Тука сме помеѓу луѓето и дел од човештвото заради игра и искуство, надминување... :love:
Kade e patekata na beskonecnosta ?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.360
Поени од реакции
4.714
...како и сите револуционерни откритија така и со AI, секогаш ќе има поединци кои ќе се чувствуваат загрозени и маргинализирани од напредокот.Факт е дека човештвото во последните 20 години со расантно темпо се развива и за оние што не ќе успеат да го фатат приклучокот ќе им биде тешко.
...така и со религиите, мноштвото од нив го изгубија приклучокот со верниците а со тоа и моќта да ги чуваат своите редови
...не е грев да размислуваме,испитуваме и осознаваме нови нешта.Тоа е убавината на нашето постоење, и тоа е смисолот на нашиот живот. Царствата и убавините на небесата нека ни стојат во нашите срца како една смерница, а не како можност да плукаме,навредуваме и повредуваме во името на оној што ни го дарил разумот за да не го чиниме тоа... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom